HISTORIA BEZ IPN

Tematy NIEZWIĄZANE z Biblią, wiarą i religią, a nie pasujące do poniższych działów.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

kansyheniek pisze:
24 sty 2021, 15:04
Skoro was tak gorszy to co napisałem to odpowiedzcie mi :
Warszawa i jej mieszkańcy kiedy mieli już odbudowane swoje miasto co zrobili dla odbudowy prowincji?
Jakieś datki, spontaniczne wyjazdy na odbudowę np.
Wrocławia,produkcja cegieł na koszt Warszawy, albo cokolwiek innego.
Kiedy Warszawa została częściowo odbudowana, min. zaczęła zapewniać prowincji kształcenie.
Budowano np. akademiki dla przyjezdnych studentów.
Zaczęto budować bursy dla uczniów szkół artystycznych - wyrównywanie szans dla uzdolnionej młodzieży.
Studenci z prowincji mieli pierwszeństwo w dostaniu się na studia (punkty za pochodzenie) - warszawiak z taką samą ilością punktów nie dostawał się na studia, bo z prowincji miał dodatkowe punkty właśnie za pochodzenie.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:
24 sty 2021, 16:14
Kiedy Warszawa została częściowo odbudowana, min. zaczęła zapewniać prowincji kształcenie.
Budowano np. akademiki dla przyjezdnych studentów.
Zaczęto budować bursy dla uczniów szkół artystycznych - wyrównywanie szans dla uzdolnionej młodzieży.
Studenci z prowincji mieli pierwszeństwo w dostaniu się na studia (punkty za pochodzenie) - warszawiak z taką samą ilością punktów nie dostawał się na studia, bo z prowincji miał dodatkowe punkty właśnie za pochodzenie.
Nie do końca Anno.
Warszawiak, a syn robotnika też miał dodatkowe punkty, gdy studiował dajmy na to we Wrocławiu, a także w samej Warszawie.
Tak było w całej Polsce, we wszystkich miastach posiadających uczelnie. W Gdańsku, Krakowie, Łodzi...
Warszawa niczym nie była wyróżniona w traktowaniu studentów!

Co by nie pisać. Zawsze lepiej jest mieszkać w dużej aglomeracji, niż w przysłowiowym Pcimiu.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

Henryk pisze:
24 sty 2021, 14:52

Coś w tym jest. Niestety.
Dająca się wyczuć słabo ukrywana pogarda dla mieszkańców innych miast, o mieszkańcach miasteczek i wiosek nie zapominając.
Nawet dziś.
Stąd ta dawna tabliczka dla warszawki, a od krakusów w dworcowym szalecie, to też nie przypadek. Taka mała złośliwość...
Coś za coś.
Byłem ostatnio po wielu latach w Warszawie. Oni tam nawet nie jadają już obiadów, wszędzie oferują przyjezdnym z prowincji "lancz".
Jak pogarda ?!
Warszawa obecnie składa się w znakomitej większości z ludzi przybyłych z małych miasteczek i wiosek.
To o warszawiakach mówiło się zawsze z pogardą.
"Krawaty", "Warszawka" itp. takie ciągłe dezawuowanie.
Jakie to polskie :-/

Lunch, to nie obiad.

Żyjecie w jakiejś innej rzeczywistości, w rzeczywistości lat 60-tych - teraz jest już XXI wiek.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

Henryk pisze:
24 sty 2021, 16:35
Anna01 pisze:
24 sty 2021, 16:14
Kiedy Warszawa została częściowo odbudowana, min. zaczęła zapewniać prowincji kształcenie.
Budowano np. akademiki dla przyjezdnych studentów.
Zaczęto budować bursy dla uczniów szkół artystycznych - wyrównywanie szans dla uzdolnionej młodzieży.
Studenci z prowincji mieli pierwszeństwo w dostaniu się na studia (punkty za pochodzenie) - warszawiak z taką samą ilością punktów nie dostawał się na studia, bo z prowincji miał dodatkowe punkty właśnie za pochodzenie.
Nie do końca Anno.
Warszawiak, a syn robotnika też miał dodatkowe punkty, gdy studiował dajmy na to we Wrocławiu, a także w samej Warszawie.
Tak było w całej Polsce, we wszystkich miastach posiadających uczelnie. W Gdańsku, Krakowie, Łodzi...
Warszawa niczym nie była wyróżniona w traktowaniu studentów!

Co by nie pisać. Zawsze lepiej jest mieszkać w dużej aglomeracji, niż w przysłowiowym Pcimiu.
Syn chłopa miał pierwszeństwo przed synem robotnika z Warszawy!
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:
24 sty 2021, 16:42
Lunch, to nie obiad.

Żyjecie w jakiejś innej rzeczywistości, w rzeczywistości lat 60-tych - teraz jest już XXI wiek.
Wybacz mi Aniu- wieśniakowi. :-D
U nas czas płynie wolniej. :-(
Syn chłopa miał pierwszeństwo przed synem robotnika z Warszawy!
Podobnie było w Gdańsku- jak pisałem.
I Krakowie, i Poznaniu, i Szczecinie...
Ale to nie ja, ani Ty, stanowiliśmy tamto "prawo".
To już przeszłość. Warto pamiętać, ale na pewno nie warto chować do kogoś jeszcze dziś urazy z tego powodu!
A syn chłopa to taki sam człowiek, tylko że wtedy trochę biedniejszy i w gorszym ubraniu.
Oraz bez "znajomości" odpowiednich ludzi.
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: kansyheniek »

Pytałem o pomoc w odbudowie innych miast .
Skoro Warszawa została wybudowana wysiłkiem całego polskiego społeczeństwa plus (powiedzmy delikatnie)
budulec zabrany ze zniszczonych poniemieckich (przeważnie) miast.
Nie o szkolnictwo mi chodzi, autochtonów z Górnego Śląska nie dopuszczało się do wyższych uczelni na miejscu a co dopiero żeby taki w Warszawie studiował.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

Ja nie piszę, że w innych miastach nie było uczelni.
Po prostu w W-wie nie został praktycznie "kamień na kamieniu".
Jak garstka warszawiaków miała sama odbudować stolicę ?
Wszyscy starali się jak mogli.
Gdybym wiedziała, gdyby moi przodkowie wiedzieli, że ktoś za 75 lat będzie czynił im zarzuty i pisał, że ograbiali innych, aby sobie luksusowo żyć w "warszawce", to bym optowała za tym, aby Warszawę zrównać z ziemią, a stolicę przenieść jednak do Łodzi.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

Aha, to jeszcze autochtoni doszli.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: wuka »

Piszecie tak, jak gdyby Anna osobiście zabrała te cegły i w piwnicy u siebie je schowała :roll:
O wszystko ludzie się żrą :xble:

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:
24 sty 2021, 17:20
Aha, to jeszcze autochtoni doszli.
Anno. Masz w stopce taki piękny werset:
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
Wiesz o tym, że Paweł pisał o tym, iż miłość jest wypełnieniem Prawa danego Mojżeszowi? :-D
Rz 13:10 DAB "Miłość bliźniego złego nie wyrządza, a pełnią Zakonu jest miłość."
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:
24 sty 2021, 17:13
Jak garstka warszawiaków miała sama odbudować stolicę ?
Aniu. Cała Polska była strasznie zniszczona. Setki tysięcy spalonych, zbombardowanych, rozgrabionych domostw...
Jakoś ludzie sobie radzili. Było bardzo biednie i skromno. Chłodno i głodno...
Cieszmy się z tego co mamy dziś!
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

kansyheniek pisze:
24 sty 2021, 17:12
Pytałem o pomoc w odbudowie innych miast .
Skoro Warszawa została wybudowana wysiłkiem całego polskiego społeczeństwa plus (powiedzmy delikatnie)
budulec zabrany ze zniszczonych poniemieckich (przeważnie) miast.
W czasie II wojny Światowej zginęło ok. 700 tyś warszawiaków !
Została garstka, często wyniszczonych, kalekich, starych.
Młodzież w ogromnej liczbie zginęła w Powstaniu Warszawskim i w Getcie
Jeszcze raz powtarzam - każdy starał się jak mógł, datki, prace społeczne itp.
Mój dziadek i jego wujek pomagali także w ten sposób, że siedzieli po nocach i za darmo, szyli ludziom ubrania z czego tylko się dało.
Z koców, zasłon, albo z kilku porwanych łachów ubrania dla dzieci.
Sami warszawiacy nie byliby w stanie odbudować stolicy.
Stolica potem zapewniła przyjezdnym, mieszkania, pracę.
Ogrom wysiłku wszystkich Polaków.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

Henryk pisze:
24 sty 2021, 17:42
Anna01 pisze:
24 sty 2021, 17:20
Aha, to jeszcze autochtoni doszli.
Anno. Masz w stopce taki piękny werset:
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
Wiesz o tym, że Paweł pisał o tym, iż miłość jest wypełnieniem Prawa danego Mojżeszowi? :-D
Rz 13:10 DAB "Miłość bliźniego złego nie wyrządza, a pełnią Zakonu jest miłość."
Zrozumiałeś, że mam coś do autochtonów ? :-?
Nie, nie mam absolutnie.
Pisaliśmy o "chłopskim pochodzeniu", a kansyheniek dołożył autochtonów :-)
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Henryk
Posty: 11686
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:
24 sty 2021, 18:05
Zrozumiałeś, że mam coś do autochtonów ? :-?
Nie, nie mam absolutnie.
Absolutnie nie!
Tak tylko spojrzałem na Twą stopkę i... widzę, że zakon Mojżeszowy wypełniamy miłością.
Jest to prawda!

Jesteś Warszawianką od urodzenia- jak piszesz- więc chyba nic nie masz do rdzennych Warszawiaków (?) ;-)
"I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie."
Flp 2:3 BW

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: HISTORIA BEZ IPN

Post autor: Anna01 »

kansyheńkowi chodziło o autochtonów ze Śląska, nie z Warszawy.
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne forum dyskusyjne”