Książki,które warto przeczytać...

Tematy NIEZWIĄZANE z Biblią, wiarą i religią, a nie pasujące do poniższych działów.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
15 wrz 2021, 13:37
Dowody na istnienie Boga? Ale ja już wierzę w Boga 🙃
Ostatni post i ostatnią linijkę raczyłeś przeczytać :hehe: Kilka postów wcześniej pisałam, że nawet dla tych i głównie dla tych, którzy nie wierzą w istnienie Boga sa te dowody zawarte w książkach.
A wierzący znajdują potwierdzenie swojej wiary i tzw.cudów, a nawet proroctw. Te ksiązki, ta nauka roznosi w pył materialistyczne, newtonowskie zrozumienie świata.
Fascynujące sprawy się otwierają dla poznających fizykę kwantowa.
"Można czytać Biblię albo na poważnie, albo dosłownie"
Carl F.vonWeizsacker

wuka

Polecam książkę.
Rupert Sheldrake i Mattews Fox "O Naturze, Duchu i Materii".
Autor 1: Biolog, jeden z najbardziej innowacyjnych naukowców naszych czasów. Twórca koncepcji rezonansu morficznego. Zajmował się holistycznymi teoriami w biologii.
Autor 2: Ksiądz Kościołą Episkopalnego. Ukończył studia doktoranckie z duchowości w Institute Catholique de Paris. Przez 33 lata był dominikaninem. Autor książek o duchowej teorii stworzenia.

O książce:"Brytyjski biolog, Rupert Sheldrake, i amerykański duchowny, Matthew Fox, mają wspólne zainteresowanie w sięganiu poza zinstytucjonalizowaną naukę i mechanistyczną religię. Te dwa wybitne umysły współczesnych czasów prowadzą ze sobą dialogi, z których wyłania się nowa kosmologia, która przemawia zarówno do naszych serc, jak i umysłów.
Autorzy powracają do dawnego porządku widzenia świata, w którym natura była postrzegana przez ludzi jako żywy organizm. Z czasem ludzkość przyjęła mechanistyczny ogląd świata natury, poddając go coraz bardziej drobiazgowej analizie. Sheldrake i Fox pokazują nam proces, podczas którego zatraciliśmy więź ze światem natury i inspirują do tego, aby odnowić tę utraconą relację. To dzięki niej w naszym życiu może pojawić się nieznana wcześniej harmonia.
Prowadzą nas przez różne aspekty świata natury, odkrywając przed nami nowe oblicza natury i udowadniając, że jest ona żywym organizmem. Poruszają też kwestie związane z naszym doświadczaniem światła, ciemności, duszy, modlitwy, edukacji. Prezentują przykłady duchowych praktyk, które są zanurzone w naturze i uzmysławiają nam ile głębi można odnaleźć w tym, co przyzwyczailiśmy się traktować jako oczywiste. Omawiają również słynną kontrowersyjną hipotezę Sheldrake a dotyczącą pól morficznych, które są zasadą porządkującą nie tylko w świecie natury lecz również w naszym życiu społecznym. Dowiemy się również dlaczego zdaniem tego biologa natura nie jest oparta na niezmiennych prawach (matematycznych czy fizycznych) lecz kierowana nawykami i zdolna do ewolucji. Co przemawia za tym, że jest ona naturą myślącą i czującą, zdolną do zmian i adaptacji?
Sheldrake i Fox przedstawiają duchowość, której integralnym elementem jest świat natury. Łączą pradawną, animistyczną wizję świata ze współczesnymi doniesieniami naukowymi.
W ich zaskakujących dialogach odnajdziemy również niezwykłą harmonię między dwoma pozornie przeciwstawnymi obozami - nauką i religią."

Czyta się porywająco i trafia wprost do serca.
Carl F.vonWeizsacker

Awatar użytkownika
Bobo

Post autor: Bobo »

To w pdf?
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka

Bobo pisze:
24 wrz 2021, 13:36
To w pdf?
Nie znalazłam. Mam papierową z czytam.pl W innych księgarniach internetowych też jest i warto sprawdzić, bo ceny różne. Pewnie w większych bibliotekach można wypożyczyć, ale u mnie tylko durnoty kupują ;-)
Carl F.vonWeizsacker

wuka

Książkę powyższą naprawdę warto mieć. Jest bogata w treści ważne dla nas, współczesnych ludzi.
Fascynujący rozdział o Duszy. Coś wspaniałego. Inny o modlitwie. Nie wiem, który wspanialszy.
Można się wiele nauczyć, pochylić się nad sobą i zrozumieć, a przynajmniej przemyśleć mnóstwo bardzo ważnych, duchowych spraw.
To kolejna pozycja książkowa, w której odkrywam łączność z Najwyższym w nas i to za sprawą fizyki!
Niewiarygodne, że setki lat temu wielcy mistycy z całego świata mówili i pisali o tym, co obecnie potwierdza kwantowa fizyka.
Takie pozycje, jak ta oraz na przykład "Tao fizyki", o której już pisałam kiedyś, potwierdzają, że wszyscy ludzie i inne stworzenia są jednym, są połączone ze Stwórcą, że religie to sztuczne twory.
Mikołaj z Kuzy w XV wieku powiedział tak: "Ludzkość przekona się, że różnorodność wyznań nie istnieje, wszędzie panuje w istocie to samo wyznanie, ponieważ nie może być więcej mądrości, niż jedna i ta sama."
Obecny upadek religijnych instytucji jest dowodem na to, że istnieje w ludziach potrzeba, aby zrodziło się coś głębszego. Duchowość jest tu odpowiedzią na potrzeby chwili i ją można znależć.
Mistrz Eckhart pisał wieki temu, że BÓG jest jak wielka rzeka i z niej wszystkie odnogi wypływają i w końcu wracają.
Carl F.vonWeizsacker

wuka

Dalej chcę Was zachęcić do sięgnięcia po tą książkę. Rozdział 5 nosi tytuł "Ciemność" i jest perełką w temacie rozważań o tej sprawie. Bogactwo treści, jakie wynika z dyskusji dwóch autorów, przypomnę: biolog i były dominikanin, jest zdumiewające. Ale jeśli myślicie, że pokuszę się o wyciąganie wniosków i dokonam streszczeń, to ... nic z tego. TO trzeba samemu po prostu przeczytać, a właściwie przeżyć. :-)
Carl F.vonWeizsacker

wybrana

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
27 wrz 2021, 13:52
Dalej chcę Was zachęcić do sięgnięcia po tą książkę. Rozdział 5 nosi tytuł "Ciemność" i jest perełką w temacie rozważań o tej sprawie. Bogactwo treści, jakie wynika z dyskusji dwóch autorów, przypomnę: biolog i były dominikanin, jest zdumiewające. Ale jeśli myślicie, że pokuszę się o wyciąganie wniosków i dokonam streszczeń, to ... nic z tego. TO trzeba samemu po prostu przeczytać, a właściwie przeżyć. :-)
A możesz trochę strescic?
Tak odrobinę 😉
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka

wybrana pisze:
27 wrz 2021, 14:09
wuka pisze:
Tak odrobinę 😉
:hehe: Jak tu ci odmówić? - to se ne da, panocku.
W rozdziale sporo mówi się o snach, ale w takim szerokim znaczeniu, poruszając kwestię świadomości i nieświadomości, jako jasności i ciemności.
Każda jasność zawiera w sobie ciemność, po prostu jedno bez drugiego nie istnieje - te sprawy wyjaśnia naukowo biolog. Jasno tłumaczy na przykład na podstawie oka, jego budowy oraz aparatu fotograficznego. Podaje rysunki itp.materiały. Co ciekawe, a tego nie wiedziałam, że w jasności (w bieli) jest procentowo tyle samo czerni! Wyjaśnia to dokładnie i obszernie.
Oczywiście jest też sporo o Chrystusie, Jego śmierci i powstaniu z martwych. Jest o Bogu, jest o mistykach dawnych, którzy pisali w swoich kazaniach i poematach dokładnie to, co dziś fizyka kwantowa odkryła i wyjasnia naukowo.
Jest o potrzebie wchodzenia w ciszę i ciemność, do jaskini dosłownie! Przywołano wiele przykładów zarówno z prehistorii, czasów historycznych po współczesne potrzeby ludzi. Jest o...telewizorach, jako zastępczych (w złym kontekście) kominkach i ogniskach (pozytyw). A także całe mnóstwo innych spraw.
Czy choć trochę zaciekawiłam ;-)
Carl F.vonWeizsacker

wybrana

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
27 wrz 2021, 14:30
wybrana pisze:
27 wrz 2021, 14:09
wuka pisze:
Tak odrobinę 😉
W rozdziale sporo mówi się o snach, ale w takim szerokim znaczeniu, poruszając kwestię świadomości i nieświadomości, jako jasności i ciemności.
Każda jasność zawiera w sobie ciemność, po prostu jedno bez drugiego nie istnieje - te sprawy wyjaśnia naukowo biolog. Jasno tłumaczy na przykład na podstawie oka, jego budowy oraz aparatu fotograficznego. Podaje rysunki itp.materiały. Co ciekawe, a tego nie wiedziałam, że w jasności (w bieli) jest procentowo tyle samo czerni! Wyjaśnia to dokładnie i obszernie.
Oczywiście jest też sporo o Chrystusie, Jego śmierci i powstaniu z martwych. Jest o Bogu, jest o mistykach dawnych, którzy pisali w swoich kazaniach i poematach dokładnie to, co dziś fizyka kwantowa odkryła i wyjasnia naukowo.
Jest o potrzebie wchodzenia w ciszę i ciemność, do jaskini dosłownie! Przywołano wiele przykładów zarówno z prehistorii, czasów historycznych po współczesne potrzeby ludzi. Jest o...telewizorach, jako zastępczych (w złym kontekście) kominkach i ogniskach (pozytyw). A także całe mnóstwo innych spraw.
Dziękuję.
Czy w wersji elektronicznej też można pobrać ta książkę?
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka

Chyba nie. Na pewno nie za darmo, bo szukałam w prawo i w lewo. Wprawdzie na chomikuj.pl nie sprawdzałam, ale ja mam wątpliwości do działalności chomika i tam nie szukam.
Teraz sprawdzałam ebooki i nie widzę. Ale spróbuj poszukać, być może ja zbyt biegła nie jestem w takich "szukankach". Poza tym chciałam książkę. Jeśli masz blisko dostęp do porządnych bibliotek to na pewno mają do pożyczenia. Niestety, ja aż do Torunia bym musiała jechac, więc bez sensu. Koszt dojazdu....
Carl F.vonWeizsacker

gnostyk

Post autor: gnostyk »

wuka pisze:
27 wrz 2021, 14:30

Zaciekawiłaś.
Bo z moich informacji, wiem że światło przepuszczone przez pryzmat rozprasza się na kolory.
I ten zwrot, że jasność jest bielą. Musiałbym to przeanalizować z ową książką...bo w pierwszym impulsie myślowym miałem zgrzyt :P

wuka

Pewnie nieprecyzyjnie się wyraziłam.
Piszesz o przepuszczaniu przez pryzmat, a spróbuj popatrzeć na ten link http://www.if.pwr.edu.pl/~wozniak/optyk ... 7w%202.pdf
Dyfrakcja światła, rysunek 1.17 oraz ten pierwszy, kolorowy.
Poza tym faktycznie trzeba przeczytać, bo ja podaję w skrótach myślowych i skojarzeniach, a treści są znaczne głębsze. Pisząc biel, jasność mam tez duchowe skojarzenia, o których w książce także chodzi.
Carl F.vonWeizsacker

wuka

Usunelam, bo nie warto tu pisac.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2021, 22:37 przez wuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Carl F.vonWeizsacker

gnostyk

Post autor: gnostyk »

wuka pisze:
01 paź 2021, 17:05
Nie wiem co pisało, ale mam wrażenie że post był następstwem mojego wpisu.
wuka - umieszczając ten wcześniejszy post nie mialem na myśli żadnych złośliwości w Twoim kierunku, jak i w kierunku książki, przez Ciebie prezentowanej.
To chciałem tylko oficjalnie wyjaśnić ;-)

A żeby nie było spamu, to powiem że przeczytałem Mahabharate :)
Osobiście mi się podobała, ale mam pewien niedosyt i już tłumacze dlaczego.
Przez pierwsze 400sta stron poznajemy losy bohaterów i ich najróżniejsze przygody.
Na następnych 400stu stronach są opisane działania wojene jak i sama bitwa...a sama śmierć całej szóstki bohaterów opisana jest na dwóch stronach :shock:

Myślałem, że ten wątek będzie bardziej rozbudowany, zwłaszcza w tak obszernym eposie.
Ale na szczescie, finalnie wszyscy spotykają sie u Indry i ogólnie wszystko dobrze się kończy :)

wuka

gnostyk pisze:
05 paź 2021, 1:46
wuka pisze:
01 paź 2021, 17:05
Nie wiem co pisało, ale mam wrażenie że post był następstwem mojego wpisu.
wuka - umieszczając ten wcześniejszy post nie mialem na myśli żadnych złośliwości w Twoim kierunku, jak i w kierunku książki, przez Ciebie prezentowanej.
To chciałem tylko oficjalnie wyjaśnić ;-)

A żeby nie było spamu, to powiem że przeczytałem Mahabharate :)
Osobiście mi się podobała, ale mam pewien niedosyt i już tłumacze dlaczego.
Przez pierwsze 400sta stron poznajemy losy bohaterów i ich najróżniejsze przygody.
Na następnych 400stu stronach są opisane działania wojene jak i sama bitwa...a sama śmierć całej szóstki bohaterów opisana jest na dwóch stronach :shock:

Myślałem, że ten wątek będzie bardziej rozbudowany, zwłaszcza w tak obszernym eposie.
Ale na szczescie, finalnie wszyscy spotykają sie u Indry i ogólnie wszystko dobrze się kończy :)
Nie chodzilo o twoj wpis. Chcialam udostepnic fragment ksiazki i nie udalo sie wstawic zdjecia. Co do "rozczarowania" Mahabhatata to mnie po prostu znudzily te wojny, bitwy...
Carl F.vonWeizsacker

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne forum dyskusyjne”