Książki,które warto przeczytać...

Tematy NIEZWIĄZANE z Biblią, wiarą i religią, a nie pasujące do poniższych działów.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radek
Posty: 4147
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: radek »

wuka pisze:
29 kwie 2023, 21:52
Kwantechizm 2.0" autorstwa Profesora Andrzeja Dragana
Czytałam. Jest super.
Drugiej nie, ale postaram się nadrobić. On ma fajne wykłady na YT. Na pewno znasz. :-D
Oczywiście, że znam. Ciekaw jestem czy wierzy w tzw. transcendencję, bo jeśli tak, to bardzo dobrze by o Nim świadczyło. Do tej pory nie odnotowałem tej informacji. Z transcendencją świat ma potencjał do wszelkiego dobrego dzieła. Coś co jest ponad zrozumieniem człowieka daje mu możliwość nawrócenia się na właściwą drogę, jeśli zbłądzi. Bez transcendencji trudno sobie wyobrazić możliwość zbawienia.

Profesor Meissner to wielki artysta Fizyki. Jego wykłady też można znaleźć na YouTube. Miłej lektury życzę
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: wuka »

wuka pisze:
29 kwie 2023, 19:07
Ukazała się książka, której jestem bardzo ciekawa.
Biblia „po katolicku”, czyli dlaczego nie sola Scriptura?

https://wdrodze.pl/produkt/biblia-po-ka ... scriptura/
Cóż, polecam. Ma w formie ebuka ledwie kilka ponad 100 stron i kosztuje na stronie wydawcy zaledwie 14 zł. Powinni ją przeczytać protestanci domagający się poparcia każdego poglądu w Piśmie. Powinni ją przeczytać domagający się cytatów na Trójcę i na inne dogmaty.
Solascripturowcy - do bani to wszystko.
PS. Na pewno żadnych cytatów nie powinni się domagać członkowie denominacji zza Oceanu, czyli BPS, ŚJ, ADS i Zieloni i każdy "odprysk", który stamtąd przywędrował.
Dlaczego: przeczytajcie książeczkę.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: wuka »

Widzę, że temat o książkach zdechł odkąd się wyniosłam.
Czas najwyższy wskrzesić trupa.
Wklejam tu mój post opublikowany w innym miejscu.
"Chcę Wam polecić niesamowitą serię książek Lwa Tołstoja.
Jest to cykl nazwany "Zakazany Tołstoj" i zawiera 5 książek.
Podam w kolejności:
1. Początek końca. Dzieła wybrane. (10 esejów)
2. Cóż mamy robić?
3. Ewangelia w skrócie
4. W co wierzę?
5.Królestwo Boga w tobie.
Lew Tołstoj, to nie tylko "Wojna i pokój" czy "Anna Karenina", nieśmiertelne dzieła ponadczasowe, ale też: "Rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel, pedagog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Klasyk literatury rosyjskiej i światowej.
Uchodził za najwyższy autorytet moralny w Rosji na przełomie XIX-XX w. Jego idee „nieprzeciwstawiania się złu przemocą” miały znaczący wpływ na poglądy Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Ponadto twórca koncepcji samodoskonalenia moralnego jednostki oraz programowego antyestetyzmu i postulowania sztuki moralistycznej. Pod wpływem jego religijnych i moralnych idei powstała nowa doktryna społeczno-religijna: tołstoizm."
Lekturę tej powyższej "piątki" zaczęłam od tomu 3 (Ewangelia w skrócie) i jestem zachwycona.
cyt.:",,Ewangelia w skrócie” opowiada „najwspanialszą historię, jaką kiedykolwiek opowiedziano”, łącząc cztery Ewangelie w jedną opowieść o życiu Chrystusa. Ta synteza dokonana przez Lwa Tołstoja, oparta na studiach nad wczesnochrześcijańskimi tekstami, udostępnia czytelnikom potężną, mistyczną prawdę o duchowym nauczaniu Chrystusa, pozbawioną sztucznej doktryny kościelnej. Te nauki, ukazane w nowym świetle, stawiają czytelników przed prawdziwym wyzwaniem – wezwaniem do zmiany życia."
Polecam i zachęcam.
https://lubimyczytac.pl/autor/21142/lew-tolstoj
,,Życie wszystkich ludzi – z ich różnymi wyznaniami i rządami – musi się zmienić. Wszystkie ludzkie rządy muszą zniknąć. Trzeba tylko zrozumieć naturę człowieka jako syna Ojca życia, a to zrozumienie zniesie wszelkie podziały między ludźmi i wszelką władzę, i zjednoczy wszystkich ludzi.”

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: wuka »

Ponieważ długich postów nikt nie czyta podaję kolejne wpisy własne ku zachęceniu:
Wstęp i pierwszy rozdział kolejnego tomu L.Tołstoja pt; "Królestwo Boga w tobie"
Może zechcecie posłuchać dla zachęty, aby sięgnąć po całość.
"Lew Tołstoj - "Krółestwo Boga w Tobie" - CZYTAM KSIĄŻKI"
https://www.youtube.com/w...rYNmbym&index=6
=================

Tu jest kolejny fragment z tej samej książki.
https://www.youtube.com/w...YNmbym&index=21

Taka refleksja po wysłuchaniu tych dwóch fragmentów.
1. Bóg ST nie może być Ojcem Pana Jezusa. Wskazują na to nauki tak bardzo różne i przeciwstawne sobie.
2. Nikt, kto bierze broń do ręki lub wydaje rozkaz do ataków, lub planuje kolejną wojnę itp. wyklucza siebie spod miana "CHRZEŚCIJANIN". Jaki nasz świat jest każdy widzi. W tym świetle zrozumiałam głębię słów Jezusa: "Czy zastanę kogoś wierzącego, gdy powrócę?"(parafraza). Zastanie może kilka osób i na nic się zdało głoszenie Ewangelii przez ponad 2 tysiące lat.
Naprawdę zachęcam do wysłuchania obu części tej książki.

Ja na razie kupiłam dwie części, jedną przeczytałam, druga w działaniu. W planach zakup reszty=======================

Początek końca - "List Van Der Veer'a" - LEW TOŁSTOJ
https://www.youtube.com/w...ist=WL&index=65

Nie zabijaj/nie morduj.
Odmowa zabijania, służba wojskowa itp.

==================


Polecałam książkę, teraz fragment czytany.
Ewangelia w skrócie - LEW TOŁSTOJ
https://www.youtube.com/w...ist=WL&index=62
_________________
=============

Dla porządku wklejam 2 ostatnie odcinki czytania:
1.Cóż mamy robić
https://www.youtube.com/w...ist=WL&index=63

2. W co wierzę - LEW TOŁSTOJ
https://www.youtube.com/w...ist=WL&index=63

============
"Królestwo Boga w Tobie" LEW TOŁSTOJ
https://www.youtube.com/w...&index=40&t=18s
================

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: wuka »

I jeszcze jeden wpis w tej samej sprawie.
"
W związku z książką Tołstoja - kolejny tom czytam, jestem głęboko poruszona. Mam w trakcie czytania "W co wierzę" i jak na razie dwa zagadnienia stawiają do pionu pojmowanie nauk Jezusa.
Właściwie to nie wiem, jak ująć, bo każde zagadnienie to temat wielki, a ja nie umiem oddać tego tak, jak zrobił to genialny pisarz. Jednak uważam, że ludzie powinni zapoznać się z wykładnią. Zaraz napiszę o co chodzi, ale póki pamiętam to dodam, że radość mnie ogarnia, bo znalazłam "bratnią duszę". Z tego, co czytam to bardzo podobne (do moich) wątpliwości i pytania skłoniły L.T. do poszukiwań na własną rękę. Tak bym chciała, aby każdy to pojął.
Temat 1. dotyczy słów Pana Jezusa zawartych w Ew.Mt.5,39 :"A Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi."
Cały wywód i jego głębię autor przedstawia i udowadnia, że nie rozumiemy tego dobrze, a jedynie wybiórczo i powierzchownie. Wstrząsająca sprawa.
"Nie stawiaj oporu złu" naprawdę oznaczają, że nigdy nie powinniśmy opierać się złu i po zrozumieniu o co chodzi (na pewno nie o lanie się po gębach) można zrozumieć, że "zło dobrem zwycięża się", że "Kochaj swoich wrogów" to dosłowne, a nie teoria, a konsekwencja jest dla świata taka, że wojen nie ma, że Boże Królestwo na ziemi naprawdę może zaistnieć. Dosłowne stosowanie się do słów Chrystusa, a nie traktowanie Jego nauk jako marzycielstwo, jako przenośnie mają całkiem inny wydźwięk.
2. Mt.5,17-19 "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.
5:18
Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.
5:19
Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios." przewraca do góry nogami zrozumienie prawa mojżeszowego, słowa o wypełnieniu go przez Jezusa i wiele innych.
Jest tu dokładna analiza oryginalnych tekstów greckich i ma sens to, że niestety dla wielu, ale Jezus odciął się w sposób zasadniczy od ST. Teraz ma sens to, że Ojciec Jezusa to inna Osoba niż bóg żydowski. A wersety o wypełnieniu każdej joty i kreski to inna wykładnia.
Wersety powyższe należy odnieść do kolejnego stwierdzenia, zawartego w wersecie 20:"Albowiem powiadam wam: Jeśli sprawiedliwość wasza nie będzie obfitsza niż sprawiedliwość uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do Królestwa Niebios."
============
".../Tołstoj zamiata całe nasze pojmowanie i wydumane konstrukcje, wszelkie dywagacje i wykładnie. Udowodnił w sposób biblijny i w dodatku logiczny, że Jezus miał dosłownie na myśli to zdanie. I kropka. Żadne diagnozowanie i kombinacje żadne.
Nie reaguj na zło. Nigdy zła złem się nie zwycięży, a jedynie je spotęguje i skumuluje. Widzimy to na podstawie historii narodów i ludzi.
Zaprzestać zła, nie odpowiadać złem.
Jeśli chcesz to wyślę ci książkę, po przeczytaniu.
Myślę, że każdy powinien przeczytać.
Nie bez powodu jest w Rosji zakazana do dziś. A u nas tylko jeden wydawca zdecydował się na publikację.

Bardzo istotny problem także porusza w sprawie sądów i sądzenia. My sobie tłumaczymy, że chodzi o nie osądzanie drugiego człowieka, sąsiada itp. A tu głębia niesamowita i obszar działania aż po sądy państwowe./.../"
======================


"Początek końca" LEW TOŁSTOJ rozdział Patriotyzm i rząd. Wydawnictwo INDYGO
https://www.youtube.com/watch?v=VVxNiU7PuD0

==
Oczywiście, są to wpisy z ubiegłego roku. Jestem po przeczytaniu wszystkich tomów. Wrażenie pozostało i chyba od wielu lat żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia. Tołstoj ponad 100 lat temu napisał o tym, co dziś się dzieje na naszych oczach. My oglądamy skutki tego, co on przewidywał. Mam czasami wrażenie, że jakaś klamra spina tamte początki wydarzeń z końcem przez nas obserwowanym.
Raczej wątpię, że ktoś sięgnie po tą głęboko religijno-społeczną książkę. Jednak ci, co się skuszą już nigdy nie będą tacy sami, jak przed jej przeczytaniem.
Nie dziwię się, że była ona zakazana przez władze nie tylko w Rosji (do dziś tam jest zakazana), ale w większości państw europejskich i w Ameryce.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6317
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Książki,które warto przeczytać...

Post autor: Queza »

Moja najbardziej lubiana książka: Znajdź własną drogę. Duchowe inspiracje do uzdrowienia zranień z przeszłości. Grun Anselm, Robben Maria-M.

https://www.taniaksiazka.pl/znajdz-wlas ... 40638.html

Wszyscy jesteśmy córkami i synami. Na nasze zachowanie i określone postawy ma wpływ historia naszych rodzin, która niekiedy nie szczędzi nam zranień. I choć one bolą - dają jednak szansę wzrostu, mogą doprowadzić do wewnętrznej wolności. Zaskakująca mądrość opowieści biblijnych o uzdrowieniach oraz życiowego doświadczenia zawartego w baśniach pozwala nam odkryć naszą wyjątkową drogę, a także odnaleźć tkwiące w nas duchowe i psychiczne możliwości.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne forum dyskusyjne”