"Za kogo mnie uważacie?"

Tematy NIEZWIĄZANE z Biblią, wiarą i religią, a nie pasujące do poniższych działów.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

kesja pisze:
EMET pisze:
kesja pisze:
Co się tyczy np. tekstu Narzekania [Lamentacje]
4:20, to czytamy tam o 'roli pomazańca JHVH, w której występował, jak i inni, król Sedekiasz, który zasiadał na tronie jako dziedzic Dawida'.
kto występował w roli Maszijach ? o kim tam mowa ?
daj ze z łaski swojej jasno i wyraznie ?

EMET:
Czyżbyś nie znała języka polskiego, Kesjo? ;-)

DUŻYMI LITERAMI: KRÓL SEDEKIASZ.

Oto jeden z komentarzy [katolickich]:
[cytuję:]"Godnym uwagi jest określenie króla "życiodajnym oddechem" i "pomazańcem Jahwe". Nie można stąd jednak wyciągać zbyt daleko idących wniosków o osobistym stosunku autora do ostatniego monarchy, ponieważ taka charakterystyka dotyczy bardziej godności królewskiej w teokratycznej społeczności niż osoby Sedecjasza. Pomazaniec Jahwe był posiadaczem zbawczych obietnic i jako taki cieszył się w przeświadczeniu Izraelitów przywilejem nietykalności. Z drugiej strony odgrywał on wśród nich tę samą rolę co życiodajne tchnienie w człowieku; był dla narodu nieodzownym warunkiem jego egzystencji."[koniec przytoczenia] -- wielotomowy Przekład i komentarz KUL-Pallottinum, ks. Lech Stachowiak, ed. 1968, strona 77, Tom X-2 Lamentacje Księga Barucha

Taki np. Dawid wielokrotnie swojego wroga, acz urzędującego króla - Saula - nazywał 'pomazańcem JHVH'.


Stephanos, ps. EMET
EMET:
Czyżbyś nie znała języka polskiego, Kesjo? ;-)
NIE POZWALAJ SOBIE - dobrze ?
i przestan kręcic mataczyc ...krol Sedekiasz bez MASZIJACH znaczył by tyle co kazdy smiertelnik ..
i wcale nie chodzi o kogos kto jest ODRĘBNY od JHVH ,ale o Jego Ducha który
w naszych nozdrzach JEST MASZIJACH ....
ciekawe ze jakos 'wcieło ci hebraiski ?'

EMET:
Pani Kesjo!
Jakoś unikam sugerowania komuś, iż mataczy, natomiast pani... :bardzo_smutny:

Proszę sobie moją osobę na przyszłość darować.
Będę ew. reagował na pani wypowiedzi podpadające pod interwencję "Góry" Forum.
Na inne - nie.
Co najwyżej będę merytorycznie pisywał Re:post/y/ do kogoś innego - nie pani - post/ów/.

Definitywnie panią żegnam. :-/


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

kesja
Powtarzamy ,ze Jezus to Król królów i Pan panów
jesli to jest Prawda to według tych co rozdzielaja JHVH i JAHSZUA
JHVH jest tylko królem bo Królem JEST JAHSZUA ,a nie ma dwóch Królów
Na podstawie takiego porównania wyciągasz od razu błędny wniosek

1 Jezus Chrystus <Król królów >

2 Nabuchodonozor Król królów

Dan 2; (37) Ty, królu, królu królów, któremu Bóg Nieba oddał panowanie, siłę, moc i chwałę,

Skoro według ciebie ten tytuł przysługuje tylko Jhwh to Nabuchodonozor Był Bogiem jak i Jezusem

Zbawca

Izaj 43;11 Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.

Czy wobec tego sędzia izraelski Otaniel Był nikim innym jak samym Bogiem Jhwh ?

Sędziów 3;9 Lecz gdy synowie izraelscy wołali do Pana, wzbudził Pan synom izraelskim wybawcę, który ich wyratował, Otniela, syna Kenaza, młodszego brata Kaleba.

( &#1475;&#1502;&#1465;&#1493;&#1513;&#1460;&#1473;&#1497;&#1506;&#1463;)- Zbawiciel ten sam tytuł użyty do Boga jak i Otaniele .

Jezus mówi ,,ja jestem światłością świata '' ew Jan 8;12

uczniowie Jezusa są również nazwani ,, światłością świata '' Mat 5;14

czy wobec tego byli samym Jezusem bo posiadali ten sam tytuł co Jezus ?


Jaki z tych przykładów wypływa wniosek ? Jeżeli jakiś tytuł albo określenie występuje w Biblii więcej niż jeden raz ,nie należy pochopnie orzekać że zawsze odnosi się do tej samej osoby . Zawsze należy brać pod uwagę kontekst oraz inne miejsca w Biblii gdzie występuje to samo określenie .

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

David77:
Jaki z tych przykładów wypływa wniosek ? Jeżeli jakiś tytuł albo określenie występuje w Biblii więcej niż jeden raz ,nie należy pochopnie orzekać że zawsze odnosi się do tej samej osoby . Zawsze należy brać pod uwagę kontekst oraz inne miejsca w Biblii gdzie występuje to samo określenie .
EMET:
Tak jest.

Istnieją jednak określenia przyporządkowane JEDYNIE do Boga Najwyższego - do nikogo i niczego więcej.

Mam na uwadze oczywiście określenia z kanonicznych fragmentów 'Biblii Hebraica' oraz greckiego Nowego Przymierza. ;-)

Przykładowo: "JHVH", "Bóg bogów", "Stwórca/Stworzyciel/", "Adonaj", "Najświętszy" [Przyp 30:3] i inne...


Stephanos, ps. EMET
Ostatnio zmieniony 10 maja 2011, 12:00 przez EMET, łącznie zmieniany 1 raz.
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Post autor: kesja »

David77 pisze:kesja
Powtarzamy ,ze Jezus to Król królów i Pan panów
jesli to jest Prawda to według tych co rozdzielaja JHVH i JAHSZUA
JHVH jest tylko królem bo Królem JEST JAHSZUA ,a nie ma dwóch Królów
Na podstawie takiego porównania wyciągasz od razu błędny wniosek

1 Jezus Chrystus <Król królów >

2 Nabuchodonozor Król królów

Dan 2; (37) Ty, królu, królu królów, któremu Bóg Nieba oddał panowanie, siłę, moc i chwałę,

Skoro według ciebie ten tytuł przysługuje tylko Jhwh to Nabuchodonozor Był Bogiem jak i Jezusem

Zbawca

Izaj 43;11 Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.

Czy wobec tego sędzia izraelski Otaniel Był nikim innym jak samym Bogiem Jhwh ?

Sędziów 3;9 Lecz gdy synowie izraelscy wołali do Pana, wzbudził Pan synom izraelskim wybawcę, który ich wyratował, Otniela, syna Kenaza, młodszego brata Kaleba.

( &#1475;&#1502;&#1465;&#1493;&#1513;&#1460;&#1473;&#1497;&#1506;&#1463;)- Zbawiciel ten sam tytuł użyty do Boga jak i Otaniele .

Jezus mówi ,,ja jestem światłością świata '' ew Jan 8;12

uczniowie Jezusa są również nazwani ,, światłością świata '' Mat 5;14

czy wobec tego byli samym Jezusem bo posiadali ten sam tytuł co Jezus ?


Jaki z tych przykładów wypływa wniosek ? Jeżeli jakiś tytuł albo określenie występuje w Biblii więcej niż jeden raz ,nie należy pochopnie orzekać że zawsze odnosi się do tej samej osoby . Zawsze należy brać pod uwagę kontekst oraz inne miejsca w Biblii gdzie występuje to samo określenie .
Ty tak na POWAŻNIE ?!
Porównujesz ludzi do ZBAWICIELA ? toc i zbawicieli masz w Biblii poco sobie zawracasz główke ,JEZUSEM ... widac ze On dla ciebie nie jest KIMS i nie ma takiego jak On ...
Dla mnie jest jak napisano Król królów - i tych co wymieniasz TEZ , chyba ze ty
uważasz ,ze oni nie będą oddawać pokłonu JAHSZUA MESJASZOWI ..
moze jeszcze znajdziesz jakies super wyjątki ?
Dawid DOROŚNIJ wreszcie bo szkoda Czasu .
tak JA JESTEM ŚWIATŁEM ,,,,, ale nie sama z siebie - ŚWIATŁEM - które sie we mnie Przelał ... Świece i co ? nadal wolisz ciemnośc ... :idea:

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Tak na poważnie przedstawiłem ci dowody które obalają twój sposób myślenia
&#1497;&#1468;&#1461;&#1513;&#1473;&#1493;&#1468;&#1506;&#1463; &#1492;&#1493;&#1468;&#1488; &#1492;&#1464;&#1488;&#1464;&#1491;&#1493;&#1465;&#1503;

Awatar użytkownika
leszed
Posty: 3616
Rejestracja: 08 sie 2009, 15:11
Lokalizacja: dostępny tylko na pw/www
Kontakt:

Post autor: leszed »

Jezus Król Królów Królów.
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym&#8230; wzgardzili&#8230; niewierzący&#8230; budowniczowie
i skałą zgorszenia

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: "Za kogo mnie uważacie?"

Post autor: kesja »

to był ciezki czas

Awatar użytkownika
kesja
Posty: 4276
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:13

Re: "Za kogo mnie uważacie?"

Post autor: kesja »

I nic sie nie zmieniło blokady nadal trzymaja na uwięzi

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

"Za kogo mnie uważacie?"

Post autor: DonCicio »

EMET pisze:
10 maja 2011, 10:34
David77:
Jaki z tych przykładów wypływa wniosek ? Jeżeli jakiś tytuł albo określenie występuje w Biblii więcej niż jeden raz ,nie należy pochopnie orzekać że zawsze odnosi się do tej samej osoby . Zawsze należy brać pod uwagę kontekst oraz inne miejsca w Biblii gdzie występuje to samo określenie .
EMET:
Tak jest.

Istnieją jednak określenia przyporządkowane JEDYNIE do Boga Najwyższego - do nikogo i niczego więcej.

Mam na uwadze oczywiście określenia z kanonicznych fragmentów 'Biblii Hebraica' oraz greckiego Nowego Przymierza. ;-)

Przykładowo: "JHVH", "Bóg bogów", "Stwórca/Stworzyciel/", "Adonaj", "Najświętszy" [Przyp 30:3] i inne...


Stephanos, ps. EMET

Można by sparafrazować: "za kogo mnie uważacie", pyta Jehowa? (2 Kor 1:3)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne forum dyskusyjne”