Księga Urantii

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o różnej tematyce NIE ZWIĄZANEJ z Biblią i religią

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wybrana

Re: Księga Urantii

Post autor: wybrana »

Bobo pisze:
23 paź 2021, 20:16
Konia z rzędem temu, kto przeczytał tak długi post. Wybrana, masz zamiar przepisać całą książkę tu na forum? 🤕
Bobo przeczytaj - naprawdę warto.
Zrozumiesz przymierze z Abrahamem i wiele więcej.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

gnostyk

Post autor: gnostyk »

-Czy ten okres 1973 lat p.n e - o którym mowa na samym początku - tyczy się też punktów 93:7.2 i 93:7.4 ??

wybrana

gnostyk pisze:
23 paź 2021, 23:25
-Czy ten okres 1973 lat p.n e - o którym mowa na samym początku - tyczy się też punktów 93:7.2 i 93:7.4 ??
Całości.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

gnostyk

wybrana pisze:
24 paź 2021, 0:16
gnostyk pisze:
Całości.
Pytam dlatego, bo około 12.000 - 10.000 lat temu część Polski była pod lodem, a co za tym idzie nie było jeszcze Wielkiej Brytani.
Poprostu chce to sobie dla samego siebie umieścić gdzieś na osi czasu.

Z drugiej strony to mi się troche kupy nie trzyma.

Prawda,druk ułatwił nam życie, ale owa istota zapomniała nadmnienić, że przed wymyśleniem druku, byłi ludzie którzy wręcz zawodowo parały sie tym, iż zapamiętywały tekst mówiony....własnie dlatego by nie przepadł w danej kulturze.
Dzięki temu zabiegowi mamy wydrukowane stare pisma.

I mam taki prywatny mentalny zgrzyt bo:
2.000 lat temu na glinianych tabliczkach były spisane Prawa Hammurabiego i to w całośći.
Dziwie się że istota o takim ilorazie inteligencji, z taką niby wiedzą o nas samych, tak banalnie to omineła i wręcz dziecinnie spłyciła temat.

Przepraszam, ale ja osobiście nie zostałem przekonany co do prawdziwośći tego chaleningowego przekazu.
Ale nie bierzcie tego sobie do serca, tak mam z wszystkimi takimi przekazami. Nie tylko z tym.

wybrana

gnostyk pisze:
24 paź 2021, 10:37
wybrana pisze:
24 paź 2021, 0:16
gnostyk pisze:
Całości.
Pytam dlatego, bo około 12.000 - 10.000 lat temu część Polski była pod lodem, a co za tym idzie nie było jeszcze Wielkiej Brytani.
Poprostu chce to sobie dla samego siebie umieścić gdzieś na osi czasu.

Z drugiej strony to mi się troche kupy nie trzyma.

Prawda,druk ułatwił nam życie, ale owa istota zapomniała nadmnienić, że przed wymyśleniem druku, byłi ludzie którzy wręcz zawodowo parały sie tym, iż zapamiętywały tekst mówiony....własnie dlatego by nie przepadł w danej kulturze.
Dzięki temu zabiegowi mamy wydrukowane stare pisma.

I mam taki prywatny mentalny zgrzyt bo:
2.000 lat temu na glinianych tabliczkach były spisane Prawa Hammurabiego i to w całośći.
Dziwie się że istota o takim ilorazie inteligencji, z taką niby wiedzą o nas samych, tak banalnie to omineła i wręcz dziecinnie spłyciła temat.

Przepraszam, ale ja osobiście nie zostałem przekonany co do prawdziwośći tego chaleningowego przekazu.
Ale nie bierzcie tego sobie do serca, tak mam z wszystkimi takimi przekazami. Nie tylko z tym.
Akurat forma spisywania informacji w tym okresie jest dla mnie mało znacząca. Zacytowałam część z tej części przekazu 93, bo ona ukazuje znaczenie obdarzenia ziemi przez Melchizedeka.
W Biblii o Melchizedeku mamy tylko znikome urywki.
Tu czytamy jak nauki Melchizedeka miały wpływ na religie w Salemie i również w innych częściach świata.
Czytamy jak te nauki formowały religię Abrachama.
Przeczytaj cały przekaz, bo to co zacytowałam jest tylko częścią przekazu.
Link do tej Księgi znajduje się na pierwszych stronach tego tematu.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka

Post autor: wuka »

Bardzo ostroznie podchodze do wszelkich przekazow typu chanelingu. Polecam kazdemu czytajacemu wszelkie matwrialy pochodzace z takich zrodel do czujnosci. Rowniez sporo kanalow na yt zauwazylam o takich przekazach. Ostroznie.
"Życie umiera, ale istnienie trwa nadal."
Mistrz Eckhart

gnostyk

wybrana pisze:
24 paź 2021, 11:21
Akurat forma spisywania informacji w tym okresie jest dla mnie mało znacząca. Zacytowałam część z tej części przekazu 93, bo ona ukazuje znaczenie obdarzenia ziemi przez Melchizedeka.
W Biblii o Melchizedeku mamy tylko znikome urywki.
Tu czytamy jak nauki Melchizedeka miały wpływ na religie w Salemie i również w innych częściach świata.
Czytamy jak te nauki formowały religię Abrachama.
Przeczytaj cały przekaz, bo to co zacytowałam jest tylko częścią przekazu.
Link do tej Księgi znajduje się na pierwszych stronach tego tematu.
[/quote]

Mnie bardzo zastanawia to, że o Melchizedeku jest wzmianka tylko w Biblii i w tej księdze ?
Odbieram to tak:
- to ze owy prorok występuje w Bibli w kilku zdaniach moze powodować to..że na jego temat mogą powstać wręcz epopeje, przyozdobione dużą porcją wyobraźni. Coś jak Biblijna Lilith /Chociaż akurat moze jest kiepski przykład, bo o niej, sa przekazy jeszcze np w Sumeryjskich pismach

Nie przypominam sobie gdzie jeszcze występowała postać Melchizedeka poza Biblią
Wiesz może jakie religie jeszcze mówią o Melchizedeku ? Nie wykluczone że występije pod innym imieniem

Pytanie do znawców hebrajskiego - jak zapisuje się imie MELCHIZEDEK.
Pytam, bo jak będe znał zapis jego imienia, to wtedy znajde go sobie w Słowniku Hebrajskim Starego Testamentu.
Może tam będzie coś o nim więcej powiedziane
/ok,znalazłem na wiki, po pracy sprawdze słownik hebrajski/

PS. Gdyby nie róznice czasowe, to patrząc na znaczenie tego imienia
'MELCHIZEDEK'='KRÓL SPRAWIEDLIWY' zaryzykowałbym przypuszczenie, ze Melchizedek w Biblii to król Hammurabi w Babilonie
Ale tak jak pisze, to tylko przypuszczenie, które wpadło mi do głowy dosłownie 5 minut temu.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2021, 18:08 przez gnostyk, łącznie zmieniany 1 raz.

wybrana

Ja poraz pierwszy w tej Księdze spotkałam temat dotyczący Melchizedeka.
Pozwala on zrozumieć powiązania Abrachama z tym Kapłanem Boga Najwyższego oraz rodzaj przymierza.
Również ta księga pomogła mi zrozumieć wiele innych kwesti tylko szczatkowo ujętych w Biblii np. Stworzenie pierwszych ludzi przez Boga w Edenie.
Szeroko opisany jest tam bunt Lucyfera.
Bardzo szczegółowo opisuje ona w IV rozdziale - narodziny, dzieciństwo i pelne życie Jezusa.
Nie wiem kto jest twórcą rzeczywistym tej Księgi I ile zawiera prawdy, bo są w niej tematy, które nie jesteśmy wstanie zrozumieć.
Jednak świadczy ona o wielkiej miłości Boga i czytając ją wiele niejasności mogłam zrozumieć.
Moja miłość do Boga jeszcze wzrosła.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

gnostyk

wybrana pisze:
24 paź 2021, 18:01
Pozwala on zrozumieć powiązania Abrachama z tym Kapłanem Boga Najwyższego oraz rodzaj przymierza.
Również ta księga pomogła mi zrozumieć wiele innych kwesti tylko szczatkowo ujętych w Biblii np. Stworzenie pierwszych ludzi przez Boga w Edenie.
Bardzo szczegółowo opisuje ona w IV rozdziale - narodziny, dzieciństwo i pelne życie Jezusa.
Nie wiem kto jest twórcą rzeczywistym tej Księgi I ile zawiera prawdy, bo są w niej tematy, które nie jesteśmy wstanie zrozumieć.
Jednak świadczy ona o wielkiej miłości Boga i czytając ją wiele niejasności mogłam zrozumieć.
Nie wiesz kto jest tworcą tej księgi ?? Według oficjalnych źródeł twórcami księgi sa istoty /prawdopodobnie/ z innej planety.
I to mówili sami redaktorzy tekstu.. /info z oficjalnej strony Urantii/
Dlatego podchodze do tego aż tak sceptycznie.

Co do stworzenia ludzi, to sie nie wypowiadam..bo według mojego bibliopoglądu Bóg stwarzał człowieka trzy razy, więc wole to przemilczeć w szerokim gronie bo sobie wrogów narobie i po co :P

wybrana

gnostyk pisze:
24 paź 2021, 18:13
wybrana pisze:
24 paź 2021, 18:01
Nie wiesz kto jest tworcą tej księgi ?? Według oficjalnych źródeł twórcami księgi sa istoty /prawdopodobnie/ z innej planety.
I to mówili sami redaktorzy tekstu.. /info z oficjalnej strony Urantii/
Dlatego podchodze do tego aż tak sceptycznie.

Co do stworzenia ludzi, to sie nie wypowiadam..bo według mojego bibliopoglądu Bóg stwarzał człowieka trzy razy, więc wole to przemilczeć w szerokim gronie bo sobie wrogów narobie i po co :P
Bóg stworzył pierwszych ludzi w Edenie na swój obraz I podobieństwo tylko raz.
Istoty człekokształtne, które już w tym okresie żyły na ziemi były zwierzęca formą ewolucyjną ziemi.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana

Ciekawe i tylko 15 minut.
https://youtu.be/2_Qlmfqis3g
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wybrana

. Koncepcje Bóstwa u Semitów

96:1.1 (1052.4) Wcześni Semici uważali, że wszystko jest zamieszkałe przez ducha. Istniały duchy światów zwierząt i roślin; duchy roku, pan potomstwa, duchy ognia, wody i powietrza; prawdziwy panteon duchów, których należało się obawiać i czcić. Nauka Melchizedeka o Uniwersalnym Stwórcy nigdy zupełnie nie zlikwidowała wierzeń w te podrzędne duchy czy bogów natury.

96:1.2 (1052.5) Przejście Hebrajczyków od politeizmu, poprzez henoteizm do monoteizmu nie było nieprzerwanym, ciągłym rozwojem konceptualnym. Hebrajczycy przeżywali wiele regresów w trakcie ewolucji swojej koncepcji Bóstwa, podczas gdy w każdej kolejnej epoce istniały zróżnicowane idee Boga u różnych grup wierzących Semitów. Dla określenia swej koncepcji Boga, od czasu do czasu stosowali różnorodne nazwy i aby zapobiec ich pomieszaniu zdefiniowane zostaną różne tytuły Bóstwa, tak jak odnoszą się one do ewolucji teologii żydowskiej:

96:1.3 (1053.1) 1. Jahwe był bogiem południowych plemion palestyńskich, które wiązały tę koncepcję bóstwa z górą Horeb, wulkanem synajskim. Jahwe był tylko jednym z setek albo tysięcy bogów natury, którzy absorbowali uwagę i żądali czci od semickich plemion i narodów.

96:1.4 (1053.2) 2. El Eljon. Kilka wieków po tym, jak Melchizedek przebywał w Salem, jego doktryna Bóstwa istniała w różnych wersjach, jednak generalnie była określana nazwą El Eljon, Najwyższy Bóg nieba. Wielu Semitów, wraz potomkami Abrahama w linii prostej, w różnych okresach czciło zarówno Jahwe jak i El Eljon.

96:1.5 (1053.3) 3. El Szaddaj. Trudno jest wyjaśnić, co oznacza El Szaddaj. Była to kompleksowa idea Boga, wyprowadzona z nauk Księgi Mądrości Amenemopa, zmodyfikowana przez echnatońską doktrynę Atona a później ulegała wpływom nauk Melchizedeka, ujętych w koncepcji El Eljon. Jednak, kiedy koncepcja El Szaddaj przeniknęła do umysłów hebrajskich, została dogłębnie zabarwiona pustynnymi wierzeniami w Jahwe.

96:1.6 (1053.4) Jedną z dominujących idei religii tej epoki była egipska koncepcja Boskiej Opatrzności, nauczanie, że dobrobyt materialny jest nagrodą za służbę El Szaddaj.

96:1.7 (1053.5) 4. El. Pośród całego tego zamętu terminologii i niejasności koncepcji, wielu głęboko wierzących szczerze usiłowało czcić wszystkie te rozwijające się idee boskości i wykształcił się zwyczaj nawiązywania do tego, złożonego Bóstwa, jako do El. A nazwa ta obejmuje jeszcze innych, beduińskich bogów natury.

96:1.8 (1053.6) 5. Elohim. W Kisz i w Ur długo istniały sumeryjsko-chaldejskie grupy ludzi, którzy nauczali idei Boga jako trzech w jednym, opartej na tradycjach z czasów Adama i Melchizedeka. Doktryna ta przeniesiona została do Egiptu, gdzie Trójca czczona była pod imieniem Elohim, albo czasami jako Eloah. Kręgi filozoficzne Egiptu a później aleksandryjscy nauczyciele hebrajskiego pochodzenia nauczali o tej jedności pluralistycznych Bogów i wielu doradców Mojżesza, w czasie exodusu, wierzyło w tę Trójcę. Jednak koncepcja trójcowego Elohima nigdy naprawdę nie stała się częścią teologii hebrajskiej, aż do tego czasu, gdy Hebrajczycy zaczęli ulegać politycznym wpływom Babilończyków.

96:1.9 (1053.7) 6. Rozmaite imiona. Semici nie lubili wymawiać imienia swego Bóstwa i w związku z tym, od czasu do czasu, uciekali się do licznych innych określeń, takich jak: Duch Boga, Pan, Anioł Pański, Wszechmocny, Święty, Najwyższy, Adonai, Pradawny Czasu, Pan Bóg Izraela, Stwórca Nieba i Ziemi, Kyrios, Jah, Pan Zastępów i Ojciec w Niebie.

96:1.10 (1053.8) Jehowa jest tym określeniem, które niedawno zostało zastosowane na oznaczenie kompletnej idei Jahwe, która ostatecznie wykształciła się w długich doświadczeniach Hebrajczyków. Jednak imienia Jehowa nie zaczęto używać wcześniej, jak dopiero tysiąc pięćset lat po Jezusie.

96:1.11 (1054.1) Aż do roku 2000 p.n.e. góra Synaj była sporadycznie aktywnym wulkanem, rzadkie jej erupcje występowały tak niedawno, że sięgały czasu pobytu Izraelitów w tym rejonie. Ogień i dym, razem z grzmotami detonacji, związane z erupcjami góry wulkanicznej wywierały wielkie wrażenie i przerażały Beduinów z pobliskich regionów oraz sprawiały, że bardzo bali się Jahwe. Duch góry Horeb został później bogiem hebrajskich Semitów i w końcu uwierzyli oni, że jest najwyższy nad wszystkimi innymi bogami.

96:1.12 (1054.2) Kanaanici od dawna czcili Jahwe i chociaż wielu Kenitów wierzyło bardziej czy mniej w El Eljon, superboga religii salemskiej, większość Kanaanitów trzymała się luźno kultu starych bóstw plemiennych. Raczej nie mieli ochoty rezygnować ze swych bóstw narodowych na rzecz międzynarodowych, nie mówiąc już o Bogu międzyplanetarnym. Nie chcieli zaakceptować uniwersalnego bóstwa i dlatego plemiona te nadal czciły swe bóstwa plemienne, razem z Jahwe oraz srebrnymi i złotymi cielcami, które dla beduińskich pasterzy symbolizowały ideę ducha wulkanu Synaj.

96:1.13 (1054.3) Syryjczycy, podczas gdy czcili swoich bogów, wierzyli także w Jahwe Hebrajczyków, gdyż ich prorocy powiedzieli królowi syryjskiemu: „Bogowie ich są bogami gór, dlatego nas pokonali; natomiast walczmy z nimi na równinie, wtedy na pewno my ich pokonamy”.

96:1.14 (1054.4) W miarę rozwoju kultury ludzkiej, mniejsi bogowie zostali podporządkowani najwyższemu bóstwu; wielki Jowisz przetrwał tylko jako okrzyk. Monoteiści uznali swoich niższych bogów za duchy, demony, fatum, nereidy, wróżki, chochliki, krasnoludki, zjawy i uroki. Hebrajczycy przeszli henoteizm i długo wierzyli w istnienie bogów innych niż Jahwe, ale coraz usilniej twierdzili, że te obce bóstwa podlegają Jahwe. Uznali, że Kemosz, bóg Amorytów, rzeczywiście istnieje, ale utrzymywali, że jest podwładnym Jahwe.

96:1.15 (1054.5) Spośród wszystkich ludzkich teorii Boga, idea Jahwe przeszła największy rozwój. Jej progresywną ewolucję porównać można tylko z metamorfozami koncepcji Buddy w Azji, które w końcu doprowadziły do koncepcji Absolutu Uniwersalnego, tak samo jak koncepcja Jahwe doprowadziła w końcu do idei Ojca Uniwersalnego. Patrząc z historycznego punktu widzenia, należy wyjaśnić, że chociaż Żydzi zmieniali swoje poglądy na Bóstwo, od plemiennego boga góry Horeb do miłości pełnego i miłosiernego Stwórcy Ojca w ostatnich czasach, nie zmienili jego imienia; wciąż nazywali tę rozwijającą się koncepcję Bóstwa – Jahwe.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki”