Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o różnej tematyce NIE ZWIĄZANEJ z Biblią i religią

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Nieziem »

Patrzcie na Izraela według ciała; czyż ci, którzy spożywają ofiary, nie są uczestnikami ołtarza?
Cóż tedy chcę powiedzieć? Czy to, że mięso składane w ofierze bałwanom, jest czymś więcej niż mięsem? Albo że bożek jest czymś więcej niż bałwanem?
Nie, chcę powiedzieć, że to, co składają w ofierze, ofiarują demonom, a nie Bogu; ja zaś nie chcę, abyście mieli społeczność z demonami.
(1Kor.10)
O kim mowa w powyższym fragmencie?
O poganach, czy... cielesnym Izraelu?
Jedni i drudzy składali ofiary...ze zwierząt. Bóg, który jest Duchem zawsze przyjmował ofiary duchowe, a nie ze zwierząt.
Ty się bowiem nie radujesz ofiarą
i nie chcesz całopaleń, choćbym je dawał. Moją ofiarą, Boże, duch skruszony,
nie gardzisz, Boże, sercem pokornym i skruszonym.
(Psalm51)
A skoro Izraelici (którzy oddawali cześć Jehwe) jak powiada Pismo, składali ofiary krwawe (demonom, a nie Bogu?), to znaczy, że Ojciec (który jest Bogiem, jest Duchem), jest inną osobą.
Oczywiście nie jest tak, że to składanie ofiar jest uświadomione. Oni byli/są przekonani, że służą Bogu prawdziwemu. Zostali zwiedzeni. Nie zasługują zatem na potępienie, ale na zrozumienie, i by wskazywać im właściwą drogę, a niektórzy może w końcu się nawrócą do Boga prawdziwego.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: booris »

wuka pisze:Miasto Inków Machu Picchu jest położone bardzo wysoko i z dala od wody. Odkryto w nim całe mnóstwo rybackich łodzi, statki, akcesoria rybackie, doki itp.
To miasto w pradawnych czasach było zbudowane nad brzegiem oceanu, potop, tsunami, cofnięcie się wód, przebiegunowienie ziemi, które odbyło się w efekcie tych kataklizmów z kosmosu zmieniło cały świat.
Machu Picchu zbudowano w XV wieku i jest polozone na wysokosci ponad 2000 metrow npm.Nie ma w nim zadnych dokow.Gdyby jednak bylo tak,jak piszesz,to przy tak wysokim poziomie wody gora ta bylaby jedynie skalista wysepka zamieszkana,co najwyzej,przez ptaki.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wybrana »

Polecam ten wykład. On pomoże w tym temacie wiele zrozumieć.
Czym naprawdę jest Księga Rodzaju - Stworzenie świata.
https://youtu.be/Bxo8M9Ajn-A
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Taki filmik Bóg Jahwe w Źródłach Pozabiblijnych
https://www.youtube.com/watch?v=TIsLZ59u-Vs

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wybrana »

Jezus objawił imię Boga Ojca.
Imię Boga Ojca brzmi - Jezus.
W tym imieniu Bóg Ojciec dał prawdę światu.
Poświadczają to słowa Ewangelii Jana rozdział 17:
6 Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. 7 Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. 8 Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. 9 Ja za nimi proszę, nie proszę za światem3, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. 10 Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. 11 Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś4, aby tak jak My stanowili jedno. 12 Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo5. 13 Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. 14 Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 15 Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. 16 Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 17 Uświęć ich6 w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. 18 Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. 19 A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie7.

Więc Bóg Ojciec, którego obrazem jest Jezus nie może mieć imię JHWH
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

Rozumiem, że można umieć czytać, ale czytanie ze zrozumieniem to już wyższa szkoła.
Tego Ci brakuje.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

W wykładzie o modlitwie Ojcze Nasz od ok.28 minuty poruszony jest króciutko temat Imienia Boga, wymowy, oddaniu czci itd. Piszę w tym temacie, bo niedawno w kilku innych miejscach dyskusja toczyła wokół Imienia. Między innymi w temacie o przekładzie PNŚ
https://www.y outube.com/watch?v=q1viK2jw4D8

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Nieziem »

wybrana pisze:
03 mar 2023, 19:40
Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata...(...)
Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo...(...)
To jakie jest znaczenie tych słów Pana Jezusa?
Najpierw mówi, że objawił ludziom imię Ojca, a następnie mówi do Ojca o imieniu, które Mu Ojciec dał. Gdzie tu szukać choćby poszlak, że może chodzić o imię JHWH (w jakiejkolwiek formie)? Czy takie imię Pan Jezus otrzymał od Ojca?
Powiada się, że imię Jezus znaczy "JHWH zbawia". Pomazaniec, o którym mówimy, nie był jedynym, i nie był pierwszym który miał takie imię. Imię JHWH było znane zanim Pan Jezus narodził się w Betlejem, więc na czym polega objawienie imienia Ojca przez Jezusa, jeśli rzeczywiście o JHWH chodzi?
Przecież Żydzi uważali, że JHWH odnosi się do Boga, bodajże już od czasów Ojców Izraela.
Natomiast, jeśli Pismo powiada, że Pan Jezus przyszedł objawić Boga Prawdziwego, to czy używałby tego samego imienia, które odnosiło się do Boga już wcześniej kultywowanego?

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wybrana »

Nieziem pisze:
04 mar 2023, 17:26
wybrana pisze:
03 mar 2023, 19:40
Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata...(...)
Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo...(...)
To jakie jest znaczenie tych słów Pana Jezusa?
Najpierw mówi, że objawił ludziom imię Ojca, a następnie mówi do Ojca o imieniu, które Mu Ojciec dał. Gdzie tu szukać choćby poszlak, że może chodzić o imię JHWH (w jakiejkolwiek formie)? Czy takie imię Pan Jezus otrzymał od Ojca?
Powiada się, że imię Jezus znaczy "JHWH zbawia". Pomazaniec, o którym mówimy, nie był jedynym, i nie był pierwszym który miał takie imię. Imię JHWH było znane zanim Pan Jezus narodził się w Betlejem, więc na czym polega objawienie imienia Ojca przez Jezusa, jeśli rzeczywiście o JHWH chodzi?
Przecież Żydzi uważali, że JHWH odnosi się do Boga, bodajże już od czasów Ojców Izraela.
Natomiast, jeśli Pismo powiada, że Pan Jezus przyszedł objawić Boga Prawdziwego, to czy używałby tego samego imienia, które odnosiło się do Boga już wcześniej kultywowanego?
Prolog w Ewangelii Jana dokładnie tłumaczy:
Księga: Ewangelia św. Jana 1:1
Prolog
1:1
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
1:2
Ono było na początku u Boga.
1:3
Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
1:4
W nim było życie, a życie było światłością ludzi.
1:5
A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła.
1:9
Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat.
1:10
Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał.
1:11
Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.
1:12
Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,

1:13
Którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.
1:14
A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.
1:15
Jan świadczył o nim i głośno wołał: Ten to był, o którym powiedziałem: Ten, który za mną idzie, był przede mną, bo pierwej był niż ja.
1:16
A z jego pełni myśmy wszyscy wzięli, i to łaskę za łaską.
1:17
Zakon bowiem został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.
1:18
Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.


Starosemickie plemienne bóstwo nie jest Bogiem Ojcem o którym świadectwo prawdy wydał Syn Jezus.
Bardziej jego opis pasuje do opisu księcia tego świata, który zniewolił złem ten świat, przed którym ostrzegał Jezus.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
02 kwie 2023, 8:36
...
Wszak wszystkim już chyba wiadomo, że imię Jezus znaczy: JHWH jest wybawieniem.
Jeszcze nie wszystkim. To proszę o wskazanie, na jakiej podstawie się twierdzi, że takie jest znaczenie imienia Jezus?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Jaki autorytet w tej sprawie jesteś wstanie uznać?
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
07 kwie 2023, 14:28
Jaki autorytet w tej sprawie jesteś wstanie uznać?
Tekst biblijny byłby najbardziej wskazany.

Anioł do Józefa:
Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów.
Powyższy fragment wskazuje na to, że dlatego takie imię nowonarodzony miał otrzymać, ponieważ On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów.
Ja sam niegdyś przyjąłem znaczenie "JHWH jest zbawieniem", bo gdzieś to kiedyś przeczytałem, i jest to powtórzone w setkach miejsc. A te słowa Anioła wskazują na to Dziecię, że zbawi swój lud, nie wskazują innej osoby (w domyśle że np. JHWH).
Ja rozumiem, że dla Żydów ten domysł był naturalny, ale może jest nie tylko nieuzasadniony, ale i w ogóle sprowadzający na manowce.

Poza tym, może źle patrzyłem, ale w habrajskim zapisie imienia Jezus nie zlokalizowałem tetragramu. Nie mając założeń wstępnych, jak należy patrzeć aby zobaczyć?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Oto kilka wyjaśnień:
Imię w imieniu
Imię Jezus pochodzi z greckiego przekształcenia hebrajskiego imienia "Jehoszua", w formie skróconej "Jeszua", które oznacza "Jahwe jest zbawieniem". Co ciekawe imię to należy do tak zwanych imion teoforycznych, a więc zawierających w sobie imię własne Boga (Jahwe) objawione Żydom w Starym Testamencie.
W imię Jezus wpisany jest zatem tetragram, czyli cztery najświętsze dla Żydów litery będące imieniem własnym Boga: JHWH.

https://wiadomosci.onet.pl/religia/wiar ... na/gmmwflb

Jezus (łac. Iesus, gr. Ἰησοῦς) – imię męskie pochodzenia hebrajskiego. Polska forma imienia wywodzi się z formy łacińskiej i greckiej. Forma grecka jest przekształceniem imienia hebrajskiego, ‏יֵשׁוּעַ ,ישו‎ (Jehoszua), w formie skróconej Jeszua. Imię to znaczy – „Jahwe jest zbawieniem”[2][3]. Forma aramejska ma postać ‏ܝܫܘܥ‎ Jeszua.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_(imi%C4%99)

Jeśli kiedykolwiek imię było pełne znaczenia, to z pewnością dotyczyło to imienia Jezus. Pismo Święte mówi, że Jezus otrzymał imię, "które jest ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią" (Filipian 2.9-10). Dlaczego imię naszego Pana jest takie potężne? Co oznacza imię Jezus?

Imię Jezus, ogłoszone Józefowi i Marii przez aniołów (Ew. Mateusza 1,21; Ew. Łukasza 1.31), oznacza „Jahwe zbawia” lub „Jahwe jest zbawieniem”. W transliteracji z hebrajskiego i aramejskiego imię to brzmi Jeszua. Słowo to jest kombinacją Ya, skrótu od Jahwe, imienia Boga Izraela (2 Ks. Mojżeszowa 3.14); i czasownika yasha, oznaczającego „ratować”, „dostarczać” lub „ocalić”.

Polska pisownia hebrajskiego Yeshua to Jeszua. Ale, gdy tłumaczone z hebrajskiego na Grekę Koine, oryginalny język Nowego Testamentu, imię Jeszua staje się Iesous. W języku polskim Iesous staje się Jezusem. Tak więc Jeszua i odpowiednio Jozue i Jezus znaczą „Jahwe zbawia” lub „Pan jest zbawieniem”.

https://www.gotquestions.org/Polski/zna ... Jezus.html

Po hebrajsku Jeszua, jest skrótem od imienia Jehoszua. Jest to jedno z tzw. imion teoforycznych, tzn. zawierających w sobie imię Boga. Na to imię składają się dwa słowa. Pierwsza część imienia „Jeho” – pochodzi od Jahwe, a druga „szua” od słowa zbawiać. Tak więc imię Jezus oznacza dosłownie „Jahwe jest zbawieniem” lub „Jahwe zbawia”.
https://polskifr.fr/duchowa-strona/jutr ... -i-jozefa/

Wpisz sobie w Google: znaczenie imienia Jezus a znajdziesz setki podstaw. Nawiasem, trochę się dziwię, bo tak gloryfikujesz Jezusa a negujesz JHWH i naprawdę nie znasz znaczenia Imienia Jezusa, swojego Boga...
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 888
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
07 kwie 2023, 15:07
Wpisz sobie w Google: znaczenie imienia Jezus a znajdziesz setki podstaw.
Dzięki Bobo. Ja o tych setkach stron sam pisałem, i wiem, że są. I co z tego, że są?

Ja się pytam o genezę, czyli pierwszy raz, gdy ktoś (kto?) oznajmił, że " Imię Jezus znaczy JHWH jest zbawieniem". Czyli, na czym opierają się te setki stron?
To pytanie jest do każdego, kto cokolwiek wie na ten temat, jeśli zna odpowiedź. Pozdrawiam.
PS
A w tych powyższych fragmentach wpisów z tych setek stron można wyczytać, że jednak imię Jezus nie zawiera w sobie tetragramu, a tylko dwie pierwsze z tych liter. To z kolei może co najwyżej sugerować znaczenie, że "JH jest zbawieniem". A to już nie to samo.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Litości, nieziem, jesteś aż tak wielkim przeciwnikiem Imienia Bożego, że kombinujesz nieudolnie?
Kto wg ciebie kryje się za JH (Jah/Jeh)?
Etymologia i bibliści, zbawcy języka hebrajskiego nie mają wątpliwości a ty masz. Na jakiej podstawie?
Boś się uprzedził do Imienia Bożego?
Ten fakt rozwala min teorię spiskową, że JHWH to nie Ojciec Jezusa. Gdyby za JH krył się Diabeł, to albo anioł Gabriel sobie zadrwił z Ciebie, albo coś ci się pokiełbasiło i wywarzasz otwarte drzwi.
Oszołomstwu mówię NIE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki”