Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o różnej tematyce NIE ZWIĄZANEJ z Biblią i religią

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wybrana
Posty: 4383
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wybrana »

nike pisze:
12 kwie 2023, 21:05
Jezus był żydem i miał żydowskie i mię.
Ale Polacy nie gęsi i swój język mają.
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: nike »

Tak, to prawda, ale przy studiowaniu Biblii, warto zwrócić uwagę na język oryginału., i pomyśleć, co piszący chce nam przekazać.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

nike pisze:
12 kwie 2023, 21:05
Jezus był żydem i miał żydowskie i mię.
Żydowskie, czyli hebrajskie imię Jezus to przede wszystkim Jozue i Ozeasz, oraz Jeszua.
Gdzie wy macie w tych imionach jakiegoś Jehowę.
ST jest po hebrajsku.
Pan Jezus mówił po aramejsku, a to znaczy, że używano Jeszua. Gdzie tu Jahwe? Nigdzie.
Przyjęto, wyłącznie umownie, że Jezusa imię tłumaczy się jako Jahwe zbawia lub Jahwe jest zbawieniem. To życzeniowe i przekłamane.
Zarzuca się nam, że unikamy Jahwe i słusznie, bo to Ojciec Jezusa jest TYM BOGIEM, a nie Jehowa.
Ci, którzy nam to zarzucają to dosłownie wszędzie, najlepiej w każdej linijce tekstu pisaliby Jehowa i Jehowa i Jehowa. Tak zababrali wiele wersetów w NT, który, jak wiadomo pisano po grecku.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16817
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

Wybrana, widzę, że wymyślasz kłamstwa na kolanie i to szybko. Jah jest skróconą forma JHWH choćbyś nie wiem jak kombinowała.
Dopasowujesz rzeczywistość do swoich kłamstw. Prawdę poznaje się inaczej, znaczy się, odwrotnie.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16817
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

O! Wuka zabrała głos 😄
W Psalmach występuje forma Jah w odniesieniu do Boga Izraelitów. Jeśli tłumaczy się imię Jehszua czy Jehoszua to pierwszy człon tego imienia jest właśnie tym imieniem zbawcy.
Robicie miazgę z mózgu ludziom.
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
13 kwie 2023, 11:17
O! Wuka zabrała głos 😄
W Psalmach występuje forma Jah w odniesieniu do Boga Izraelitów. Jeśli tłumaczy się imię Jehszua czy Jehoszua to pierwszy człon tego imienia jest właśnie tym imieniem zbawcy.
Robicie miazgę z mózgu ludziom.
Nie, to jest naginanie i chciejstwo. Psalmy są po hebrajsku. Jeh to Jeh, a nie Jeszua. Jeszua to ponoć Jozue (tożsame), a także Ozeasz (tożsame) więc dlaczego w tych imionach nie ma Jeh?
Jeszua to po aramejsku. Jezusa znamy z NT i tu się mocno nagina, aż do przegięcia, aby tylko udowodnić, że chodzi o Jehowa. Nie chodzi. Kilka postów powyżej Nieziem znakomicie, i to nie pierwszy raz udowodnił, że Jahwe to nie jest ta sama Osoba, co Ojciec Jezusa Chrystusa. Amen.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16817
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

Popierasz Nieziems, ale jego kulawe argumenty są takie same jak twoje.
Po raz kolejny, zamiast dokładnie sprawdzić znaczenie imienia Jezus, wchodzisz w jakieś bzdurne założenia.
Poczytaj najpierw coś na ten temat, bo mam wrażenie że rzucasz się na temat bez przygotowania.
Nieziem nic nie udowadnia! To on uprawia chciejstwo.
Co to za argument: skoro bibliści tak twierdzą to należy im się sprzeciwiać.
Nieziemowi po prostu się to imię nie podoba. To żaden argument. Mnie się też nie podoba np. kolor zielony i będę twierdził, że to wcale nie jest zielony. I udowodnij, że jest inaczej?
To taka gra w wariata, nie?
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
13 kwie 2023, 16:07
Popierasz Nieziems, ale jego kulawe argumenty są takie same jak twoje.
Po raz kolejny, zamiast dokładnie sprawdzić znaczenie imienia Jezus, wchodzisz w jakieś bzdurne założenia.
Poczytaj najpierw coś na ten temat, bo mam wrażenie że rzucasz się na temat bez przygotowania.
No tośmy se pogadali.
Przykład Nieziema, jego wpisu, przytoczyłam właśnie dlatego, że argumentuje celnie i zasadnie, w oparciu o tekst NT.
Odezwałam się właśnie dlatego, że sprawdziłam znaczenie i poszperałam i przygotowałam się.
Założeń nie robię, a tym bardziej bzdurnych.
To raczej ty jak ślepy i głuchy na argumenty mantrujesz i niczego nie przyjmujesz do wiadomości, ani choćby do analizy czy przmyśleenia.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16817
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

A że Jah ma powiązanie z Jehowa to mamy tekst np. w Izajasza 12:2 i 26:4. Nowa tam wybawieniu przez Jah Jehowę.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16817
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

Wuka, jak nie potrafisz ogarnąć tematu to zaraz się strzelasz focha. Jeśli się przygotowałaś to wykaż mi jakie jest znaczenie imienia Jezus. Zrób to rzetelnie i celnie. Nie tak jak nieziem, gdzie jego argumentem jest tylko niechęć.
No dawaj!
Oszołomstwu mówię NIE!

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: nike »

wuka pisze:
13 kwie 2023, 17:00
Bobo pisze:
13 kwie 2023, 16:07
Popierasz Nieziems, ale jego kulawe argumenty są takie same jak twoje.
Po raz kolejny, zamiast dokładnie sprawdzić znaczenie imienia Jezus, wchodzisz w jakieś bzdurne założenia.
Poczytaj najpierw coś na ten temat, bo mam wrażenie że rzucasz się na temat bez przygotowania.
No tośmy se pogadali.
Przykład Nieziema, jego wpisu, przytoczyłam właśnie dlatego, że argumentuje celnie i zasadnie, w oparciu o tekst NT.
Odezwałam się właśnie dlatego, że sprawdziłam znaczenie i poszperałam i przygotowałam się.
Założeń nie robię, a tym bardziej bzdurnych.
To raczej ty jak ślepy i głuchy na argumenty mantrujesz i niczego nie przyjmujesz do wiadomości, ani choćby do analizy czy przmyśleenia.
Wszystko zależy skąd czerpiesz wiedzę, bo jeżeli od uczonych, jak na filmiku P. Majewskiego, to muszę ciebie zmartwić, bo, Dawid, który śpiewał Psalmy, żył 1000 lat przed n.e, a więc chyba było odwrotnie z kopiowaniem psalmów.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Bobo pisze:
13 kwie 2023, 17:10
Wuka, jak nie potrafisz ogarnąć tematu to zaraz się strzelasz focha. Jeśli się przygotowałaś to wykaż mi jakie jest znaczenie imienia Jezus. Zrób to rzetelnie i celnie. Nie tak jak nieziem, gdzie jego argumentem jest tylko niechęć.
No dawaj!
Jakieego focha?!
Próbuję NORMALNIE dyskutować, ale widzę, że jednak bez sensu, Dla cieebie cokolwiek napiszęę, to beez wycieeeczki osobistej si nie obeeejdzie,

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

nike pisze:
13 kwie 2023, 17:26
wuka pisze:
13 kwie 2023, 17:00
Bobo pisze:
13 kwie 2023, 16:07
Popierasz Nieziems, ale jego kulawe argumenty są takie same jak twoje.
Po raz kolejny, zamiast dokładnie sprawdzić znaczenie imienia Jezus, wchodzisz w jakieś bzdurne założenia.
Poczytaj najpierw coś na ten temat, bo mam wrażenie że rzucasz się na temat bez przygotowania.
No tośmy se pogadali.
Przykład Nieziema, jego wpisu, przytoczyłam właśnie dlatego, że argumentuje celnie i zasadnie, w oparciu o tekst NT.
Odezwałam się właśnie dlatego, że sprawdziłam znaczenie i poszperałam i przygotowałam się.
Założeń nie robię, a tym bardziej bzdurnych.
To raczej ty jak ślepy i głuchy na argumenty mantrujesz i niczego nie przyjmujesz do wiadomości, ani choćby do analizy czy przmyśleenia.
Wszystko zależy skąd czerpiesz wiedzę, bo jeżeli od uczonych, jak na filmiku P. Majewskiego, to muszę ciebie zmartwić, bo, Dawid, który śpiewał Psalmy, żył 1000 lat przed n.e, a więc chyba było odwrotnie z kopiowaniem psalmów.
żbyś ty była w minimalnym procnciee tak uczona jak filmiki z yt to moze by mi sie chcialo z toba gadac. ale nie jestes. tak, tak, tylko biblia, sola scriptura i rusel i jedziemy wprost na manowce.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16817
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Bobo »

Wuka, powtórzę, wykaż znaczenie imienia Jezus. Przygotowałaś się ale merytorycznie nic nie przedstawiasz. Podałabys jakieś opracowanie, jaś etymologię, to co bibliści podają itp.
Nie lawiruj.
Oszołomstwu mówię NIE!

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Nieziem »

Bobo pisze:
13 kwie 2023, 17:10
Wuka, jak nie potrafisz ogarnąć tematu to zaraz się strzelasz focha. Jeśli się przygotowałaś to wykaż mi jakie jest znaczenie imienia Jezus. Zrób to rzetelnie i celnie. Nie tak jak nieziem, gdzie jego argumentem jest tylko niechęć.
No dawaj!
Bobo, to Ty strzelasz focha jak nie wiesz, jak sensownie zareagować na wpis nieziema. To przypomnę, zapytałem o wyjaśnienie, na jakiej podstawie się uważa, że imię Jezus znaczy "JHWH jest zbawieniem". Dopytałeś, jakie argumenty mnie zadowolą, odpowiedziałem, że najlepiej biblijne. Cytując Mat.1,21 napisałem, co ja uważam o znaczeniu imienia Jezus. Ty od tamtąd zamiast w temacie, piszesz od rzeczy, i np. pytasz o Gabriela posuwając się do sugestii, że ten anioł zakpił sobie z Jezusa. No ja na takie absurdalne twierdzenia postanowiłem nie reagować.
Ale jednak o Gabrielu napisze w temacie, że JHWH to nie ta sama osoba co Ojciec Pana Jezusa. Otóż, wcześniej posyłany był do ludzi Anioł JHWH, a do Józefa został posłany ktoś inny, Anioł Gabriel. I jakbym nie patrzył, w jego imieniu nie dostrzegam tetragramu, ale wyraźnie widzę "EL". A to już nie jest żaden skrót czy forma zmiękczona JHWH. Od innej osoby, inny anioł został posłany. JHWH posyłał Anioła JHWH, a Bóg Ojciec posłał Anioła Gabriela.
Wracając, Bobo, Ty nie przedstawiłeś znaczenia imienia Jezus, poza tym, że ślepo powtórzyłeś opinie innych ludzi. Jak potrafisz uzasadnić, że "Jezus znaczy JHWH jest zbawieniem" to chętnie się zapoznam. Ale pamiętaj, merytorycznie. Bezmyślne powtarzanie nic nie wniesie do tematu. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki”