Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Ciekawe strony internetowe, linki do nagrań na YouTube itd. o różnej tematyce NIE ZWIĄZANEJ z Biblią i religią

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Często pada to pytanie w różnych sytuacjach.
Posłuchajcie co pastor ma do powiedzenia.

"Jezus jest brzydkim wężem" - Paweł Bartosik
https://www.youtube.com/watch?v=Spt8prw ... L&index=11

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wybrana »

wuka pisze:
22 gru 2022, 11:39
Często pada to pytanie w różnych sytuacjach.
Posłuchajcie co pastor ma do powiedzenia.

"Jezus jest brzydkim wężem" - Paweł Bartosik
https://www.youtube.com/watch?v=Spt8prw ... L&index=11
Jakiego Boga wyznajemy, takiego Boga mamy w sercu i w swoim życiu.
W starych czasach, każde plemie głosiło swojego Boga i głosiło jego wyższość nad innymi Bogami w celu podkreślenia, że skoro mamy mocniejszego Boga, to jesteśmy lepsi i silniejszy.
Jahwe, jak go nazywają stare pisma jest opisem starosemickiego bóstwa.
Obraz i charakter tego plemiennego bóstwa nie ma nic wspólnego z obrazem Boga Ojca o którym świadectwo prawdy wydał Syn Boży Jezus. Hebrajczycy swoje wierzenia przejęli z Babilonii i opisali je w Pismach. Różnica jest taka, że nadali swojemu bóstwu nie Marduk a Jahwe. Treść Księgi Rodzaju pokrywa się z pismami babilońskimi a jedyna różnica jest taka, że tam ujęto istnienie wielu bóstw uznając, że wśród nich to Marduk ma największą pozycję. Hebrajczycy wykluczyli inne bóstwa twierdząc, że istnieje tylko jeden Bóg Izraela - Jehwe, który nawet ma żonę Aszerę.
Związku z tym, że głosili tylko istnienie jednego jedynego Boga Izraela Jahwe, Jezus tam się narodził, by wydać prawdę, że jednym jedynym najwyższym Bogiem jest Bóg Ojciec, który jest pra początkiem wszystkiego.
Plemię to, nazwał plemieniem żmijowym i faktycznie wąż dużo im towarzyszył.
Bóg Ojciec o którym świadectwo prawdy wydał Jezus nie ma nic wspólnego z głoszonym przez te plemię z Bogiem Ojcem
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Mnie zdumiewa retoryka pastora. To typowe. Odpowiada nie na temat, klepie, jak nawiedzony.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »


Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Nieziem »

Wysłuchałem obu części. Poznałem racje obu rozmówców. To, co mnie najbardziej się rzuca, to to, że każdy ma jakiś punkt wyjścia, wstępne założenia. Jeśli się podchodzi do Pism jak do książki kucharskiej, czy kroniki historycznej, albo elementarza dla ucznia szkoły ogólnokształcącej, to ma się swoje wnioski, jakie wynikają z założeń wstępnych. Dlatego pastor od początku nazywa Boga Jahwe Ojcem Niebieskim, a ten drugi rozmówca na przykład literalnie podchodzi do opisu stworzenia z Księgi Rodzaju, i poniekąd wyśmiewa to, co tam zapisano. Czyli, jeden twierdzi jedno, nie bacząc na narrację biblijną, drugi twierdzi inaczej, nie bacząc na brak logiki w swojej wypowiedzi (skoro zapis jest niepoważny, bo wewnętrznie sprzeczny, to jak można się na nim opierać, a jednak się opiera).
Odnośnie pytania tytułowego, odpowiadam: to nie ta sama osoba. ST zapowiadał Pomazańca, a jak Ten przyszedł, objawił Boga Prawdziwego, objawił jako Ojca.
ST nie objawiał Ojca, a jeśli objawiał Boga, to był to inny Bóg, niż ten, który posłał Syna na świat.
Moje poznanie Boga opieram na nauce Pana Jezusa, utrwalonej przez zapisy NT. A to znaczy, że nie ma oparcia w opisach ST, bo tajemnica Boża jaką jest Chrystus, nie była wtedy znana, więc nie mogła być głoszona. Pan Jezus jest obrazem Boga. Jak odmienny był to obraz od znanego Żydom Boga Jahwe niech świadczy fakt, co z Nim zrobili - ukrzyżowali Go. Samo to świadczy, że o różnych osobach jest mowa.
Czyli w dużym skrócie, dla mnie ST wskazuje na Chrystusa, NT objawia Boga Ojca.
Rozumiem przy tym racje innych, którzy widzą w ST objawienie Boga, i łączą je z tym, co głosił Pan Jezus, nie bacząc na to, że nie da się połączyć tych elementów.
Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego
i którą wam głosimy, jest taka:
Bóg jest światłością,
a nie ma w Nim żadnej ciemności
.
(1J1.5)

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Albertus »

Nieziem pisze:
22 gru 2022, 20:53
Wysłuchałem obu części. Poznałem racje obu rozmówców. To, co mnie najbardziej się rzuca, to to, że każdy ma jakiś punkt wyjścia, wstępne założenia. Jeśli się podchodzi do Pism jak do książki kucharskiej, czy kroniki historycznej, albo elementarza dla ucznia szkoły ogólnokształcącej, to ma się swoje wnioski, jakie wynikają z założeń wstępnych. Dlatego pastor od początku nazywa Boga Jahwe Ojcem Niebieskim, a ten drugi rozmówca na przykład literalnie podchodzi do opisu stworzenia z Księgi Rodzaju, i poniekąd wyśmiewa to, co tam zapisano. Czyli, jeden twierdzi jedno, nie bacząc na narrację biblijną, drugi twierdzi inaczej, nie bacząc na brak logiki w swojej wypowiedzi (skoro zapis jest niepoważny, bo wewnętrznie sprzeczny, to jak można się na nim opierać, a jednak się opiera).
Odnośnie pytania tytułowego, odpowiadam: to nie ta sama osoba. ST zapowiadał Pomazańca, a jak Ten przyszedł, objawił Boga Prawdziwego, objawił jako Ojca.
ST nie objawiał Ojca, a jeśli objawiał Boga, to był to inny Bóg, niż ten, który posłał Syna na świat.
Moje poznanie Boga opieram na nauce Pana Jezusa, utrwalonej przez zapisy NT. A to znaczy, że nie ma oparcia w opisach ST, bo tajemnica Boża jaką jest Chrystus, nie była wtedy znana, więc nie mogła być głoszona. Pan Jezus jest obrazem Boga. Jak odmienny był to obraz od znanego Żydom Boga Jahwe niech świadczy fakt, co z Nim zrobili - ukrzyżowali Go. Samo to świadczy, że o różnych osobach jest mowa.
Czyli w dużym skrócie, dla mnie ST wskazuje na Chrystusa, NT objawia Boga Ojca.
Rozumiem przy tym racje innych, którzy widzą w ST objawienie Boga, i łączą je z tym, co głosił Pan Jezus, nie bacząc na to, że nie da się połączyć tych elementów.
Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego
i którą wam głosimy, jest taka:
Bóg jest światłością,
a nie ma w Nim żadnej ciemności
.
(1J1.5)
Gdybyś uznawał cały Nowy testament za natchnione Słowo Boże to oczywiście nie mógłbyś odrzucać ST.

Ale nie uznajesz.

Wybierasz tylko to co ci pasuje do twojej tezy.

wybrana
Posty: 4380
Rejestracja: 17 mar 2017, 23:08
Lokalizacja: Polska

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wybrana »

Albertus, już podawałam linki do tych wykładów w innym temacie ale widzę, że nie odsłuchałem.
Posłuchaj wykładu katolickiego biblisty dr hab. Marcina Majewskiego o tytule, kto napisał Pięcioksiąg?
Myślę, że to pozwoli Ci pewne nowe wnioski wyciągnąć. Posłuchaj też inne wykłady tego doktora.
https://youtu.be/G_ZSvmGiNB0
JEZUS MOIM ZBAWCĄ

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Albertus »

wybrana pisze:
22 gru 2022, 21:33
Albertus, już podawałam linki do tych wykładów w innym temacie ale widzę, że nie odsłuchałem.
Posłuchaj wykładu katolickiego biblisty dr hab. Marcina Majewskiego o tytule, kto napisał Pięcioksiąg?
Myślę, że to pozwoli Ci pewne nowe wnioski wyciągnąć. Posłuchaj też inne wykłady tego doktora.
https://youtu.be/G_ZSvmGiNB0
Nie ma kompletnie żadnego znaczenia kto napisał Pięcioksiąg. Ani żaden inny tekst biblijny. Nie wiemy też na przykład kto napisał list do Hebrajczyków, ale też wielu innych ksiąg biblijnych takich jak na przykład księga Hioba, księga Jonasza, księgi królewskie, księgi kronik, księga Rut itp i nie ma to żadnego wpływu na ich natchnienie i Boże autorstwo.

Autorstwo tych tekstów nie ma żadnego wpływu na to że jest to natchnione Słowo Boże którego Bóg jest Autorem( pośrednio oczywiście).

I żaden katolik nie może tego negować.

Nie wiem i nie sądzę że robi to dr hab.Marcin Majewski ale gdyby to robił ktokolwiek to taki byłby z niego katolicki biblista jak z koziej .... trąba. :s_luzak:
Ostatnio zmieniony 22 gru 2022, 22:11 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Któryś z nich (rozmówców) powiedział, że "nie ma powodu, aby prawdziwa wiara obawiała się rozumu."
Uważam, że trafne spostrzeżenie i dobrze jest do zapisów biblijnych właśnie w taki sposób podchodzić.
Nie można iść w zaparte i zaprzeczać bezsensownie faktom. A tak robią ślepo wierzący w każde słowo zapisane w Biblii.
Szczególnie głupie zachowanie w tej kwestii wykazał pastor Bartosik podczas tej debaty https://www.youtube.com/watch?v=Gc5hndrQHlw
"Bóg Biblii - dobry czy zły?"

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Albertus »

wuka pisze:
22 gru 2022, 22:06
Któryś z nich (rozmówców) powiedział, że "nie ma powodu, aby prawdziwa wiara obawiała się rozumu."
Uważam, że trafne spostrzeżenie i dobrze jest do zapisów biblijnych właśnie w taki sposób podchodzić.
Nie można iść w zaparte i zaprzeczać bezsensownie faktom. A tak robią ślepo wierzący w każde słowo zapisane w Biblii.
Szczególnie głupie zachowanie w tej kwestii wykazał pastor Bartosik podczas tej debaty https://www.youtube.com/watch?v=Gc5hndrQHlw
"Bóg Biblii - dobry czy zły?"
Ale jakim konkretnie faktom?

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Nieziem »

Albertus pisze:
22 gru 2022, 21:06
Gdybyś uznawał cały Nowy testament za natchnione Słowo Boże to oczywiście nie mógłbyś odrzucać ST.

Ale nie uznajesz.

Wybierasz tylko to co ci pasuje do twojej tezy.
Było by fajnie jakbyś odniósł się do treści posta, do którego się odnosisz, zamiast pisać nieprawdę o autorze posta.
Nie odrzucam Pism, uznaję zarówno ST jak i NT. Ja zwyczajnie wyzbyłem się błędnych, wstępnych założeń, i dlatego odczytuję Pisma ... inaczej.
Jeśli nadal będziesz pisać o mnie jak napisałeś, będziesz składać o mnie fałszywe świadectwo.
Nie kieruj dyskusji na takie tory by próbować dyskredytować piszącego. Zobacz, że masz wzgląd na osobę, a pomijasz istotę tematu.
A jak chcesz aby Twoja racja była na wierzchu, to ją zaprezentuj. Czyli w temacie wątku, jak uważasz, Jahwe i Ojciec to ta sama osoba?

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

Na przykład wyraźnie pisze, że bóg nakazał zabijać. To jest fakt zapisany i wykonany czynnie przez Izraelitów. Wierzący biblijnie pastor mówi, że to dobrze i jest to wyrazem miłości boga.
Bóg który sam siebie na kartach ST przedstawia jako złego, nielitościwego, kłamliwego itd. (na podstawie wersetów), apologeci biblijni jakby oślepli i ogłuchli. Mówią w tych miejscach, że jest On dobry, litościwy, prawdomówny itd.
Szczególnie było to widać w debacie, o której wspomniałam.

Jeśli chodzi o ten odcinek - w temacie - fakt jest taki, że Księżyc nie jest sam sobie światłem, korzysta z światła słonecznego (daje światło odbite). To naukowo udowodnione. Biblia mówi, że Bóg stworzył 2 światła Słońce i Księżyc.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

jakbyś odniósł się do treści posta, do którego się odnosisz, zamiast pisać nieprawdę o autorze posta.
To jest typowe zachowanie. Także to zarzucono Bartosikowi w debacie 4 częściowej. Po oczach biło, jak to zamiast odnosić się do treści pytań zadawanych przez rozmówcę, atakował wyłącznie jego osobę, mówił co ta osoba myśli, wyobraża sobie, w co wierzy itd.
Sama się wiele razy z tym spotkałam.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: Albertus »

Nieziem pisze:
22 gru 2022, 22:10
jak uważasz, Jahwe i Ojciec to ta sama osoba?
Jahwe to po prostu Bóg.

Nie wiem czy zawsze oznacza Boga Ojca ponieważ równie dobrze może się odnosić do Chrystusa.

Hbr3:1 Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa, 2 bo On jest wierny Temu, który Go uczynił, jak i Mojżesz w całym Jego domu1. 3 O tyle nawet większej czci godzien jest od Mojżesza, o ile większą cześć od domu ma jego budowniczy. 4 Każdy bowiem dom jest przez kogoś zbudowany, a Tym, który zbudował wszystko, jest Bóg. 5 I Mojżesz wprawdzie był wierny w całym domu Jego, ale jako sługa na świadectwo tego, co miało być powiedziane; 6 Chrystus zaś, jako Syn, był nad swoim domem. Jego domem my jesteśmy, jeśli ufność i chwalebną nadzieję aż do końca wytrwale zachowamy.

Przestroga przed zwątpieniem w obietnice

7 Dlatego [postępujcie], jak mówi Duch Święty2:
Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie,
8 nie zatwardzajcie serc waszych jak w buncie,
jak w dzień kuszenia na pustyni,
9 gdzie kusili Mię ojcowie wasi przez wystawianie na próbę,
chociaż widzieli dzieła moje przez czterdzieści lat.

10 Rozgniewałem się przeto na to pokolenie
i powiedziałem: Zawsze błądzą w sercu.
Oni zaś nie poznali dróg moich,
11 toteż przysiągłem w gniewie moim:
Nie wejdą do mego odpoczynku.
12 Uważajcie, bracia, aby nie było w kimś z was przewrotnego serca niewiary, której skutkiem jest odstąpienie od Boga żywego, 13 lecz zachęcajcie się wzajemnie każdego dnia, póki trwa to, co "dziś" się zwie, aby żaden z was nie uległ zatwardziałości przez oszustwo grzechu. 14 Jesteśmy bowiem uczestnikami Chrystusa, jeśli pierwotną nadzieję do końca zachowamy silną.
15 Jest bowiem powiedziane:
Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie,
nie zatwardzajcie serc waszych jak w buncie!
16 Kim rzeczywiście są ci, którzy, gdy usłyszeli, zbuntowali się? Czyż to nie wszyscy ci, którzy wyszli z Egiptu pod wodzą Mojżesza? 17 Na kogo to gniewał się przez czterdzieści lat? Czy nie na tych, którzy zgrzeszyli, a których trupy porozrzucał po pustyni? 18 Którym to zaś złożył przysięgę, że nie wejdą do Jego odpoczynku3, jeśli nie tym, którzy nie byli posłuszni? 19 Widzimy zatem, iż nie mogli wejść z powodu niedowiarstwa.

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Czy Jahwe i Ojciec to ta sama Osoba?

Post autor: wuka »

"Jahwe to po prostu Bóg."
Tak, Bóg tego świata.
Na pewno nie Bóg Ojciec, Stwórca nieba i ziemi, Ojciec Chrystusa Jezusa.
Weź wysłuchaj materiałów z linków, a wtedy się odnoś do treści.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe linki”