Jak to moralnie ocenić?

Biblijne aspekty ducha, duszy i ciała człowieka. Możemy zamieszczać u teksty mówiące o wszystkim, co dotyczy człowieka w jego podstawowym prawie do życia w zdrowiu zarówno fizycznym jak i duchowym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Jak to moralnie ocenić?

Post autor: Lukian »

1 Potem rzekł Samuel do Saula: «To mnie posłał Pan, aby cię namaścić na króla nad swoim ludem, nad Izraelem. Posłuchaj więc teraz słów Pana. 2 Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. 3 Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły

jak dobry Bóg mógł kazać zabijać dzieci?
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Jak widzisz, rodzina mężczyzny była jego własnością. Kobiety i dzieci wymienione są razem z bydłem, zresztą podobnie jak w jednym z przykazań.

(17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego. [Wj 20: 17]

Gdy Dawid zgrzeszył morderstwem i cudzołóstwem, to jego syn (noworodek) został dotknięty przez Boga i umarł. Dodatkowo po tygodniowej chorobie.

w Biblii jest wiele okrutnych scen, w których giną niewinne dzieci. Można to sobie tłumaczyć dwa sposoby, np.
  • Bóg ma zawsze rację, jest miłosierny i sprawiedliwy, a ja maluczki człowiek nie jestem w stanie zrozumieć tej sprawiedliwości wynikającej z zabijania dzieci.
  • Fragmenty przedstawiają moralność i zachowania dawnych ludów, które swoje działania i niektóre wydarzenia tłumaczyli wolą Boga.
Ja wybieram to drugie.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Re: Jak to moralnie ocenić?

Post autor: Albertus »

Lukian pisze:1 Potem rzekł Samuel do Saula: «To mnie posłał Pan, aby cię namaścić na króla nad swoim ludem, nad Izraelem. Posłuchaj więc teraz słów Pana. 2 Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. 3 Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły

jak dobry Bóg mógł kazać zabijać dzieci?
Ten który daje życie i może to życie wskrzeszać może też to życie odbierać. Przecież Bóg i tak decyduje o momencie śmierci każdego człowieka.

Przecież jak Bóg dopuszcza jakąś klęskę żywiołową to też tam giną dzieci.

Izraelici mieli być dla kananejczyków jak klęska żywiołowa dopuszczona na nich za ich grzechy za wrzucanie własnych dzieci żywcem w ogień na ofiarę demonom i za wywoływanie duchów.Tak już niestety jest że skutki grzechów rodziców często dotykają ich dzieci.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Albertus pisze:Przecież jak Bóg dopuszcza jakąś klęskę żywiołową to też tam giną dzieci.
zgoda
ale w cytacie który podałem Bóg "rozkazuje" Saulowi zabijać dzieci !!!
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Lukian pisze:
Albertus pisze:Przecież jak Bóg dopuszcza jakąś klęskę żywiołową to też tam giną dzieci.
zgoda
ale w cytacie który podałem Bóg "rozkazuje" Saulowi zabijać dzieci !!!
Bóg nie kazał zabijać tylko dzieci.

Bóg kazał zabijać wszystko. Tak jak zabija klęska żywiołowa

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Mdr 12:15 pau "Jesteś sprawiedliwy, wszystkim zarządzasz sprawiedliwie, a skazanie niewinnego uważasz za niegodne Twej mocy."
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Re: Jak to moralnie ocenić?

Post autor: karol210 »

Albertus pisze:
Lukian pisze:1 Potem rzekł Samuel do Saula: «To mnie posłał Pan, aby cię namaścić na króla nad swoim ludem, nad Izraelem. Posłuchaj więc teraz słów Pana. 2 Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. 3 Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły

jak dobry Bóg mógł kazać zabijać dzieci?
Ten który daje życie i może to życie wskrzeszać może też to życie odbierać. Przecież Bóg i tak decyduje o momencie śmierci każdego człowieka.

Przecież jak Bóg dopuszcza jakąś klęskę żywiołową to też tam giną dzieci.

Izraelici mieli być dla kananejczyków jak klęska żywiołowa dopuszczona na nich za ich grzechy za wrzucanie własnych dzieci żywcem w ogień na ofiarę demonom i za wywoływanie duchów.Tak już niestety jest że skutki grzechów rodziców często dotykają ich dzieci.
Bardzo dobrze napisane, jeszcze gorsze może jest przeklenstwo z rodziny na dzieci i to idzie do czwartego pokolenia.Skutki nie są tragiczne ale niosą niebłogosławieństwo np. choroby i bezpłodność po utrapienie
Innym przykładem jest oddawanie się praktykom demonicznym np. wróżbom i to tez nęka dzieci.
A jesli taka osoba umrze z rodziny leniwy demon szuka jak najblizej nastepnego zywiciela i dzieją sie po smierci tej osoby dziwne rzeczy.To nie umarly chodzi tylko demon ktory po smierci osoby szuka ofiary

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Czyli karą dla nich za to, że zabijali dzieci, było zabicie dzieci. Świetne wyjaśnienie.

Tak jak karą dla Dawida za to że cudzołożył i zamordował było zabicie mu dziecka.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Lukian pisze:Mdr 12:15 pau "Jesteś sprawiedliwy, wszystkim zarządzasz sprawiedliwie, a skazanie niewinnego uważasz za niegodne Twej mocy."
skazanie na co?

Na śmierć?

Przecież i tak wszyscy umierają, wcześniej lub później.I wiele dzieci umiera. Nie rozumiemy tego ale wierzymy w mądrość i miłosierdzie Boże.

W wersecie który podałeś raczej chodzi o wyrok wiecznego potępienia niż śmierć.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

ShadowLady86 pisze:Czyli karą dla nich za to, że zabijali dzieci, było zabicie dzieci. Świetne wyjaśnienie.

.
Karą dla nich nie było zabicie ich dzieci tylko zabicie ich wszystkich.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Czyli dzieci także. Dzieci zostały zabite za to, że je zabijano. Bo żadnej winy nie miały.

Oczywiście można przyjąć, że dzieci były karane i zabijane za winy ojców. Tak jak to było z bezimiennym dzieckiem Dawida i Batszeby.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Lukian pisze:Myślę że tu jest odpowiedź
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/6222
Fragment tekstu, który zamieściłeś.

Otóż uważano wówczas, że nic nie dzieje się bez Bożego działania lub inaczej - cokolwiek się działo, czynił to Bóg. Tak to rozumiano. Do dziś pokutuje taka mentalność w niektórych środowiskach ludowego katolicyzmu: ktoś złamał nogę to znaczy, że Bóg złamał mu nogę; miasto zostało zalane przez powódź - Bóg zesłał powódź. Ktoś zachorował - Bóg zesłał na niego chorobę. Taka mentalność była kiedyś nie do przeskoczenia, takim językiem tłumaczono wydarzenia. Stąd tak wiele okrucieństw redaktorzy Starego Testamentu przypisują Bogu.

Jest to dokładnie to, o czym pisałam w swoim pierwszym poście:
Fragmenty przedstawiają moralność i zachowania dawnych ludów, które swoje działania i niektóre wydarzenia tłumaczyli wolą Boga.
.

Jest to częste tłumaczenie, z jakim spotkałam się w środowisku katolickim. Jest według mnie o wiele lepsze niż usilne próby tłumaczenia, że mordowanie dzieci było dobre i potrzebne, tylko ty słaby człowieku nie jesteś w stanie ogarnąć bożej mądrości i sprawiedliwości.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

ShadowLady86 pisze: Bóg ma zawsze rację, jest miłosierny i sprawiedliwy, a ja maluczki człowiek nie jestem w stanie zrozumieć tej sprawiedliwości wynikającej z zabijania dzieci.

Fragmenty przedstawiają moralność i zachowania dawnych ludów, które swoje działania i niektóre wydarzenia tłumaczyli wolą Boga.


Ja wybieram to drugie.
Bo łatwiej wybrac to drugie, ale Biblia mówi, że prawidłowym wyborem jest ta pierwsza możliwość. Przy takim podejściu można wszystko widzieć inaczej niż napisano. Nie wiem czy warto tak, hmmm, eksperymentować z tekstem?
Ja osobiście też wolałbym tę drugą opcję, ale czy z tekstu Biblii to wynika? Nie. Więc albo trzymamy się słowa, albo pozwalamy sobie na dowolność. Ja się trzymam, nie musze wszystkiego w końcu rozumieć :) Tym różni się wiara od wiedzy.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Być może. Jednak jeśli wierzysz to zakładasz także, że człowiek uzyskał system oceny moralnej, pozwalający odróżnić mu dobro od zła. Inaczej nie mógłby świadomie respektować praw Boga. Zabijanie dzieci, czy nawet niemowląt, nie może być w żadnym wypadku dobre. W każdym zdrowym człowieku budzi to drastyczny sprzeciw. Te dzieci jeszcze nie zdążyły niczym zawinić Bogu. Człowiek nie decyduje o tym, w jakiej rodzinie/ kulturze/ religii się urodzi. O tym decyduje Bóg. Dostrzegasz ironię? Te dzieci mogły w przyszłości nawrócić się na inną wiarę. Zabijając je, odebrano im nawet tą niewielka szansę.

Zabijanie niemowląt i kobiet było natomiast taktyką wojenną. Ludzie dochodzili do wniosku, że z dzieci wyrosną nowi wojownicy, a kobiety urodzą nowych wojowników. Naród należy więc wybić i najlepiej zająć ich ziemie. Kobiety-panny można jeszcze przejąć, gdyż te urodzą wtedy mężczyzn danej nacji. To dawne prawa wojenne, które trzeba było tłumaczyć wolą Boga.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duchowe rozterki”