Takie tam ... niekoniecznie rozterki duchowe

Biblijne aspekty ducha, duszy i ciała człowieka. Możemy zamieszczać u teksty mówiące o wszystkim, co dotyczy człowieka w jego podstawowym prawie do życia w zdrowiu zarówno fizycznym jak i duchowym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Słowo "Tora" w tłumaczeniu na j. polski to pouczenie, wskazówka , nauka , prawo
Tora nie jest pouczeniem , wskazówką , nauką , prawem ,ani Żydów, ani Mojżesza, ani jakiegokolwiek innego człowieka ,
ani jakiejkolwiek organizacji religijno-wyznaniowej, ani jakiegokolwiek narodu .
Tora jest pouczeniem , wskazówką , prawem , nauką Bożą .

Tora [Nauka] Boża została darowana nie Żydom, ale całej ludzkości
I tak jak Żydom została dana za pośrednictwem Mojżesza , tak całej ludzkości ma zbyć dana za pośrednictwem Narodu Wybranego [ i taka jest rola Narodu Wybranego] .

... ale czym innym jest danie , darowanie Tory ludzkości [to się dokonało] a czym innym jest wzięcie , przyjecie [ otrzymanie] Tory (Nauki) Bożej przez człowieka .
Kto przyjął Torę (Naukę) Bożą ? Chrześcijanie ? Żydzi ? Świadkowie Jehowy ? Badacze Pism? Katolicy ? ADŚ ? Kto ???
Nikt . Każdy trzyma się swojej własnej Tory (Nauki)

Bóg jest Miłością a Tora to światło Miłości .
Całą Torę (Naukę) Bożą, można streścić tym zdaniem ; Kochaj drugiego człowieka[nawet swego nieprzyjaciela] jak siebie samego .

A kwintesencją Tory , światłością światła Miłości, jest Mesjanizm tzn . taka moc , siła miłości, że człowiek czuje się odpowiedzialny za los drugiego człowieka ,
mało człowieka , czuje się odpowiedzialny za los całej ludzkości i ma moc i siłę wziąć tą odpowiedzialność na siebie (Jestem Milion i cierpię za miliony ) .
I to powinien czuć każdy człowiek , wtedy będzie można powiedzieć, że Mesjasz już przyszedł , że jest pośród nas .

Tora to instrukcja, sposób , metoda , nauka , pouczenie o tym jak skończony grzesznik (egoista) możne stać się podobny do swego Stwórcy
Tora to instrukcja, sposób , metoda , nauka , pouczenie o tym jak ten który jest zdolny kochać tylko samego siebie, staje się zdolny kochać swego nieprzyjaciela jak samego siebie .

Prawda o nas samych jest tak samo brutalna jak prawda o tym kto trzyma się Tory(Nauki) Bożej .
Jest taki obraz Williama Hunta - "Światłość świata" https://pl.wikipedia.org/wiki/Światłość ... _World.jpg

Ten dom , z tymi zarośniętymi drzwiami bez klamki, to i człowiek i Oblubienica .
Gdzie jest Mesjasz [Jezus] ?
Ani człowiek go nie dopuszcza do siebie, ani Oblubienica nie dopuszcza do siebie swego Pana [swego Męża]
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

efroni pisze:Ani człowiek go nie dopuszcza do siebie, ani Oblubienica nie dopuszcza do siebie swego Pana [swego Męża]
Że co??? Toś mnie teraz wkurzył... :-x Skąd takie gadanie?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Queza pisze:
efroni pisze:Ani człowiek go nie dopuszcza do siebie, ani Oblubienica nie dopuszcza do siebie swego Pana [swego Męża]
Że co??? Toś mnie teraz wkurzył... :-x Skąd takie gadanie?
Z obserwacji :-D
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Jezus z obrazu jaki wysłałeś ma podobną lampę do Eremity- Pustelnika z kart Tarota.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Tu nie chodzi o lampę , ale o miejsce Jezusa [mesjanizmu] w stosunku i do człowieka i [w stosunku] do tej społeczności, która nazywana jest Oblubienicą .
( w zasadzie chodzi tylko o miejsce Jezusa [mesjanizmu] w stosunku do człowieka , bo przecież to ludzie [jednostki] tworzą społeczność zwaną "oblubienica" )

Drzwi tej naszej izdebki nie maja klamki na zewnątrz , a to oznacza, że to od naszej woli , od nas samych zależy
czy wpuścimy do swego wnętrza [serca] tą szczególną moc , siłę miłości zwaną "mesjasz"
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Wiem, że lampa nie jest najważniejsza, zdążyłam poczytać na temat tego obrazu, lubię takie Alegorie. Ja mam w sercu - wnętrzu Jezusa, mam piękne wnętrze.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

RM pisze: Bóg Ojciec jest Ojcem dla każdego człowieka, nie tylko dla Żydów.
Pełna zgoda . Natomiast brak Ci konsekwencji by wytrwać w tym uniwersalizmie .
Jeżeli Bóg jest i Ojcem i Stwórcą i Bogiem dla każdego człowieka , mało człowieka, dla każdego stworzenia ,
to dlaczego jego pouczenia , wskazówki , prawo , nauka ( Tora) miałaby dotyczyć tylko Żydów a nie całej ludzkości (adama) ?
Z Egiptu wyszedł nie tylko klan Jakuba . Z Egiptu wyszli ludzie różnej narodowości i to im została darowana Tora ( prawo , nauka) Boża .
Im tzn. IsraEl'owi - ludowi dążącemu ku Bogu , tzn. ludowi Bożemu [a potem Szaweł z Tarsu napisze, że IsraEl'em jest każdy kto ma obrzezane serce] .

Bóg kazał zebrać lud Boży u stóp góry i chciał przemówić do każdego ,
ale lud bał się Głosu Bożego i powiedzieli by Bóg przemawiał do Mojżesza a oni wykonają wszystko co im Mojżesz nakaże .
I Bogu spodobała się taka postawa ludu Bożego i jak lud chciał tak się stało .

Tora jest pouczeniem , wskazówką , prawem , nauką Bożą i została darowana nie Żydom, ale całej ludzkości .
I tak jak Tora (prawo , nauka) Boża została dana [ darowana] ludowi Bożemu za pośrednictwem Mojżesza [i to się dokonało]
tak lud Boży miał tą Torę Bożą przyjąć [czy przyjął?] a potem darować , przekazać , dać narodom świata[dają? , darują?] .

I jak było z Torą (prawem , nauka) Bożą za czasów Mojżesza , tak samo miało być z Torą (prawem , nauką) Bożą za czasów Mesjasza .
To Mesjasz [Żyd co do ciała , obrzezany dnia ósmego] jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludem Bożym , który przekazuje [ daje , daruje darmo]ludowi Bożemu dobrą nowinę [i to się dokonało]
A lud Boży ma tą dobrą nowinę przyjąć [czy przyjmuje?] i zanieść , przekazać , darować całemu światu [daje? , daruje?] .

....... wszyscy są pod wpływem grzechu....
......Nie ma ani jednego sprawiedliwego,
Nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga;
Wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.
...Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować .

A stało się tak aby nikt się nie chełpił swoją wyższością , swoim wybraniem , swoją wyjątkowością .
O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki jego i nie wyśledzone drogi jego!
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Efroni pisze:Natomiast brak Ci konsekwencji by wytrwać w tym uniwersalizmie .
Jeżeli Bóg jest i Ojcem i Stwórcą i Bogiem dla każdego człowieka , mało człowieka, dla każdego stworzenia ,
to dlaczego jego pouczenia , wskazówki , prawo , nauka ( Tora) miałaby dotyczyć tylko Żydów a nie całej ludzkości (adama) ?
J7,15-17
I dziwili się Żydzi, i mówili: Skąd ta jego uczoność, skoro się nie uczył? Na to odpowiedział im Jezus, mówiąc: Nauka moja nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał. Jeśli kto chce pełnić wolę jego, ten pozna, czy ta nauka jest z Boga, czy też Ja sam mówię od siebie.
To, czego nauczał Jezus jest nauką Boga Ojca - to właśnie jest Tora. Czy Jezus nauczał tego samego co Mojżesz? Czy to, czego nauczał Jezus było całkowicie spójne z nauką Mojżesza? Nie, ponieważ Jezus zakwestionował zapisy Mojżesza w kwestii rozwodu. Podważył je powołując się na pisma właśnie, a konkretnie na ks. Rodzaju. To oznacza, że Mojżesz w swojej nauce zawarł co najmniej jeden zapis, który zaprzecza Torze, zatem nauka Mojżesza w całości nie może być pojmowana jako Tora. Na marginesie dodam, że Jezus wielokrotnie zaprzeczył nauce Mojżesza, ale dla potrzeby rozstrzygnięcia, czy PM jest Torą, wystarczy jeden czytelny antagonizm pomiędzy nauczaniem Jezusa a PM, aby człowiek był postawiony wobec wyboru: albo - albo. Ja wybrałem Jezusa, dlatego dystansuję się do Mojżesza. Dla przykładu Listek wybrał Mojżesza, dlatego dystansuje się do Jezusa. Efroni, to jest wybór, od którego nie ma ucieczki.

J 5, 37-40
A sam Ojciec, który mnie posłał, wydał o mnie świadectwo. Ani głosu jego nigdy nie słyszeliście, ani postaci jego nie widzieliście, ani słowa jego nie zachowaliście w sobie, ponieważ nie wierzycie temu, którego On posłał. Badacie Pisma, bo sądzicie, że macie w nich żywot wieczny; a one składają świadectwo o mnie; ale mimo to do mnie przyjść nie chcecie, aby mieć żywot.

Tora prowadzi do życia. Pisma ST prowadzą do Jezusa, którego nauka jest źródłem życia. Czy w związku z powyższym PM jest Torą? Z powyższego fragmentu wynika, że nie, ponieważ Jezus jest źródłem życia, a pisma ST jedynie prowadzą do niego.

Efroni, ja jest bardzo konsekwentny. Z pewnością , to co piszę, nie pokrywa się z tradycyjnym rozumowaniem. Pisząc tutaj, zawsze kładłem ogromny nacisk na poznawanie prawdy, której źródłem jest Bóg. Ta prawda to właśnie Tora jest. Nigdy także nie kryłem swojego dystansu do prawa, a w szczególności PM, które w moim rozumowaniu Torą nie jest, ale zawiera w sobie elementy Tory.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

efroni pisze:....... wszyscy są pod wpływem grzechu....
......Nie ma ani jednego sprawiedliwego,
Nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga;
Wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.
...Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować .

A stało się tak aby nikt się nie chełpił swoją wyższością , swoim wybraniem , swoją wyjątkowością .
O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki jego i nie wyśledzone drogi jego!
Wszyscy zgrzeszyliśmy..., ale Bóg z Nas nie rezygnuje i nam nie można się poddać.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

RM pisze:Efroni, ja jest bardzo konsekwentny. Z pewnością , to co piszę, nie pokrywa się z tradycyjnym rozumowaniem. Pisząc tutaj, zawsze kładłem ogromny nacisk na poznawanie prawdy, której źródłem jest Bóg. Ta prawda to właśnie Tora jest. Nigdy także nie kryłem swojego dystansu do prawa, a w szczególności PM, które w moim rozumowaniu Torą nie jest, ale zawiera w sobie elementy Tory.
PRAWDA (EMET) to jedno z imion Boga .
Bóg jest MIŁOŚCIĄ i to jest PRAWDA , dążenie do PRAWDY (do Boga) to dążenie do Miłości , do emanacji dobrem , miłosierdziem , łaską , mesjanizmem .
Bóg jest JEDEN i to jest PRAWDA , a to oznacza że nie ma żadnej innej mocy , siły , władzy, zdolnej przeciwstawić się jemu
Bóg jest przyrównany do skały (jest jak skała) a to oznacza, że jest stały , niezmienny a to znaczy, że nie zachodzą w Nim żadne zmiany i to jest PRAWDA .
Tora to Jego nauka , prawo , wskazówka , pouczenie czyli słowa (Słowo) przez które przemawia do człowieka(ludzkości , tj. adama) [do nas]
nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem pośrednika .
Przemawia do nas za pośrednictwem pośrednika - to jest ważne .

Druga ważna rzecz to ta o której piszesz w temacie "Prawo" .
Tzn. że Drzewo Życia to Tora (nauka, prawo) Boga a Drzewo Poznania (Wiedzy) to Tora (nauka, prawo) człowieka .
I jeżeli dobrze się wczytasz w to co stało się w Ogrodzie Edenu , to zrozumiesz ,że Bóg chciał by Człowiek(Adam) wybrał Drzewo Poznania dobra i zła jako drogę do Drzewa Życia .

I teraz jeżeli chodzi o Drzewo Wiedzy . Jaka była wiedza ludzkości 4000 lat temu jeżeli chodzi o poznanie dobra i zła ? (etyka ?)
Jaka była ich wiedza o otaczającym świecie (przyroda, fizyka) ?
A przecież otaczający ich świat to dzieło Boga-Stwórcy ?
Jaka więc była ich wiedza o Bogu ?
Przemawia do nas za pośrednictwem pośrednika a tym pośrednikiem jest i otaczająca nas przyroda i jej prawa .

Biblia o ludziach sprzed 3000 lat mówi, że to ludzie twardego serca , twardego karku .
Co i jak Mojżesz [ najskromniejszy człowiek spośród wszystkich ludzi na świecie - tak o nim mówi Bóg ]
miał tym ludziom [o sercu z kamienia] powiedzieć o Bogu, który jest Miłością , o Torze która jest Miłością ?
Ci ludzie mieli taki a nie inny poziom etyki (postrzeganie dobra i zła) , taki a nie inny poziom wiedzy o Bogu , taki a nie inny poziom wiedzy na temat przyrody i jej praw .
Jak takim ludziom powiedzieć o Bogu który jest Miłością ? Dobrym Ojcem ?
Że co, że mają nadstawić drugi policzek ? Że maja zło , dobrem zwyciężać ?
Kilka tysięcy lat po Mojżeszu , mówi im to Mesjasz . Przyjmują jego naukę ?
Mijają kolejne tysiące lat i co ? Dzisiejsza ludzkość przyjęła naukę Mesjasza ???

Mojżesz przekazał im Torę Bożą stosownie do twardości ich serca (stosownie do poziomu etyki ówczesnego świata)
Biblia wyraźnie pisze o pisaniu dwóch Tor . Jedna ma być złożona (ukryta) w Skrzyni Przymierza [ w skarbcu Świątyni] a druga ma być przeznaczona do codziennego użytku .
Po co dwie Tory skoro Tora jest jedna ?
Tora jest jedna i jest to Tora Miłości i jest ona odkrywana stosownie do poziomu wiedzy i etyki ludzkości i to właśnie znaczy ; przeznaczona do codziennego użytku

I jak było [ i jest] z Torą (nauką) Bożą tak samo jest z Torą (nauką) Mesjasza .
I jedna i druga została dana [darowana] .
I jedna i druga jest Torą ( nauką) Miłości, czyli jedną i tą samą Torą .
Kto przyjmuje , otrzymuje Torę(naukę , prawo)Mesjasza ? ŚJ ? KK ? ADŚ ? Jakaś inna społeczność religijno-wyznaniowa ? Ty ? Ja ?
Nie ma nikogo . Każdy ma swoją Torę (naukę , prawo) i tego się trzyma .
Wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.

Każdy ma swoją Torę (naukę , prawo) i tego się trzyma .
ŚJ swoją , KK swoją , ADŚ swoją , ja swoją , Ty swoją .
I słusznie , i tak musi być ..... ale każdy [ze swoją Torą(nauką, prawem)] ma się zbliżać , dążyć , do ideału jakim jest Tora Boża.
Tora Boża , czyli Miłość a to jest i PRAWDA i to jest Droga do Drzewa Życia i nie ma ani innej Drogi , ani innej Prawdy , ani innej Tory .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

efroni pisze:PRAWDA (EMET) to jedno z imion Boga
:mysli: Muszę częściej Efroni czytać Twoje posty :kasa:
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Bóg jest przyrównany do skały (jest jak skała) a to oznacza, że jest stały , niezmienny a to znaczy, że nie zachodzą w Nim żadne zmiany i to jest PRAWDA

Zaiste Ja, Pan, nie zmieniam się.... (Malachiasza)
On jest skałą! Doskonałe jest dzieło jego, Gdyż wszystkie drogi jego są prawe, Jest Bogiem wiernym, bez fałszu, Sprawiedliwy On i prawy ( V Moj. - Pieśń Mojżesza)
Pozostanę ten sam aż do waszej starości .... (Izajasza)
Ty jesteś Bogiem, a słowa twoje są PRAWDĄ .....(II Sam)
.....u niego nie ma żadnej odmiany ani nawet chwilowego zaćmienia (L. Jakuba)
....niebiosa są dziełem rąk twoich. One zginą, Ty zaś zostaniesz, I wszystkie jak szata się zużyją;
Jak szata, która się zmienia, one się zmienią. Ale ty pozostaniesz ten sam
(Ps 102)
Jezus-Mesjasz wczoraj i dziś, ten sam i na wieki (L.do Heb.)
.... Bóg jest miłością (1 L.Jana)
...."Tak masz powiedzieć Izraelitom: «Jestem» posyła mnie do was”.

’ehjeh ’ăšer ’ehjeh - „Jestem tym, kim jestem” [w waszych oczach] , „Będę, który będę” [w was], „Okażę się, kim się okażę”[w waszej świadomości]
Bóg jest Miłością i zawsze był Miłością .
Natomiast postrzeganie Boga jako "Miłość" jako "Dobrego Ojca", to proces zachodzący w czasie .
Proces , który zachodzi u człowieka , nie u Boga , u Niego pod tym względem nie ma żadnych zmian .
Jeżeli człowiek staje się człowiekiem o mięsistym sercu , jeżeli człowiek staje się Miłością , wtedy i Bóg w jego oczach , w jego świadomości, staje się Miłością .
Wtedy i tylko wtedy człowiek staje się człowiekiem podobnym do Boga .
Ta ewolucja , zmiana, proces, zachodzi u człowieka , u Boga nie ma żadnych zmian , On wczoraj i dziś ; ten sam .

Człowiek 4000 lat temu to człowiek o sercu z kamienia , który miał taki a nie inny poziom wiedzy , mądrości , inteligencji , etyki [pasterze kóz i owiec]
i w oparciu o te "czynniki" , tak a nie inaczej postrzegał Boga , Boga który był i jest Miłością .
Wszyscy ówcześni bogowie [podobnie jak i króle ] byli bezwzględnie okrutni , bezlitośni dla swych wrogów .
Więc i Bóg IsraEela nie mógł być wyjątkiem w ich oczach , w ich postrzeganiu , w ich świadomości .
I Mojżesz doskonale o tym wiedział , więc dał im takie Prawo Boga , czyli Miłości, jakie mogli przyjąć do swego kamiennego serca .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Korn
Posty: 637
Rejestracja: 20 kwie 2016, 9:34

Post autor: Korn »

@ efroni pisze: "Człowiek 4000 lat temu to człowiek o sercu z kamienia, który miał taki a nie inny poziom wiedzy, mądrości, inteligencji,etyki(pasterze kóz i owiec)

Obrażasz efroni pasterzy kóz i owiec a to nie licuje z mądrością, etyką i moralnością.
Pasterze kóz i owiec niczym się nie różnią od pozostałych ludzi. Mają tak samo-tylko jedną głowę a w niej rozum, mają dwie ręce i nogi oraz dwoje oczy żeby widzieć i dwoje uszu żeby słyszeć, takich ich stworzył Bóg. Czego się mają wstydzić? Ludzie z przed 4000 lat byli o wiele lepsi od późniejszych pokoleń to mówi Twoja ulubiona nauka kabały. To mówi Biblia.

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

Korn pisze:@ efroni pisze: "Człowiek 4000 lat temu to człowiek o sercu z kamienia, który miał taki a nie inny poziom wiedzy, mądrości, inteligencji,etyki(pasterze kóz i owiec)

Obrażasz efroni pasterzy kóz i owiec a to nie licuje z mądrością, etyką i moralnością.
Pasterze kóz i owiec niczym się nie różnią od pozostałych ludzi. Mają tak samo-tylko jedną głowę a w niej rozum, mają dwie ręce i nogi oraz dwoje oczy żeby widzieć i dwoje uszu żeby słyszeć, takich ich stworzył Bóg. Czego się mają wstydzić? Ludzie z przed 4000 lat byli o wiele lepsi od późniejszych pokoleń to mówi Twoja ulubiona nauka kabały. To mówi Biblia.

No ale to wlasnie w Biblii czytamy o "zatwardzialosci serc", ktore potrzebowaly prawa, ktore trzymalo je w ryzach :->

To Jezus tak nazywa Zydow.

Ja odkrywam w tym Prawde , a nie "kamien obrazy".

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

efroni pisze:
PRAWDA (EMET) to jedno z imion Boga .
Bóg jest MIŁOŚCIĄ i to jest PRAWDA , dążenie do PRAWDY (do Boga) to dążenie do Miłości , do emanacji dobrem , miłosierdziem , łaską , mesjanizmem .
Bóg jest JEDEN i to jest PRAWDA , a to oznacza że nie ma żadnej innej mocy , siły , władzy, zdolnej przeciwstawić się jemu
Bóg jest przyrównany do skały (jest jak skała) a to oznacza, że jest stały , niezmienny a to znaczy, że nie zachodzą w Nim żadne zmiany i to jest PRAWDA .
EMET:
&#1488;&#1457;&#1502;&#1462;&#1514;, < `&#7497;m&#277;th > [zdarza się w zapisie z rodzajnikiem &#8211; &#1492;&#1463;&#1488;&#1457;&#1502;&#1462;&#1514;, < hă`&#7497;m&#277;th >] , w zapisie uproszcz.: &#8222;emeth&#8221;, wzgl. &#8222;emet&#8221; &#8594; leksykalnie: &#8222;trwałość; pewność; wierność; prawda; naprawdę; // trwały; prawdziwy.&#8221; [&#8216;Briks&#8217;, Vocatio, str. 38]. Jednak jakoś nie znam wersetu/ów/, gdzie byłoby 'te wyrażenie' jako Imię własne Boga...?

Owszem, mamy teksty typu:
&#8222;Poucz mnie, Jehowo, o swej drodze. Będę chodził w twojej prawdzie. Zjednocz me serce, aby się bało twego imienia&#8221; - Psalm 86:11, &#8216;PNŚ, ed. 1997r.;
&#8222;Nam nic się nie należy, Jehowo, nam nie należy się nic, lecz swojemu imieniu daj chwalę stosownie do twej lojalnej życzliwości, stosownie do twej wierności wobec prawdy.&#8221; - Psalm 115:1, &#8216;PNŚ, ed. 1997r.;
&#8222;Będę się kłaniał ku twojej świętej świątyni i będę sławił twe imię, ze względu na twą lojalną życzliwość i ze względu na twą wierność prawdzie. Ty bowiem wywyższyłeś swą wypowiedź nawet ponad całe swe imię.&#8221; - Ps 138:2, &#8216;PNŚ, ed. 1997r.; &#8222; I Jehowa przechodził przed jego obliczem, i oznajmiał: &#8222;Jehowa, Jehowa, Bóg miłosierny i łaskawy, nieskory do gniewu oraz obfitujący w lojalną życzliwość i prawdę,&#8221; &#8221; - Wyj 34:6, &#8216;PNŚ, ed. 1997r.;
&#8222;Istotą Twoich słów jest prawda, a wszystkie Twoje prawe postanowienia są wieczne.&#8221; -- Ps 119:160, &#8216;PNŚ&#8217;, Wersja zrewidowana [&#8216;WZ&#8217;], ed. 2018r..

Ale... jakoś nie czytam, iż >Bóg posiada [nosi /czy tp./] Imię &#8216;Prawda&#8217; [hebr. - &#8216;Emet&#8217;; zapis uproszcz.]<...??? Np. W Psalmie 83:19/np. w &#8216;PNŚ&#8217; &#8211; w. 18/, mamy JAWNIE: &#8222;Ty, który masz na imię Jehowa, sam jesteś Najwyższy nad całą ziemią.&#8221; - Ps 83:18, &#8216;PNŚ-ZW&#8217;[2018r.].

Ja tylko pytam, gdzie mamy w Biblii oznajmienie, iż Bóg posiada/nosi Imię jako Imię własne &#8211; &#8216;EMET&#8217; [po polsku m.in. &#8216;PRAWDA&#8217;]? :aaa:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duchowe rozterki”