Takie tam ... niekoniecznie rozterki duchowe

Biblijne aspekty ducha, duszy i ciała człowieka. Możemy zamieszczać u teksty mówiące o wszystkim, co dotyczy człowieka w jego podstawowym prawie do życia w zdrowiu zarówno fizycznym jak i duchowym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Nieprawda. Z Żydami nie zostało zawarte Nowe Przymierze.
Jezus z Nazaretu to żydowski Mesjasz i przychodzi do Israela nie ze względu na goim ( pogan) .
Przychodzi do tych w Israelu którzy mają się źle , do tych którzy potrzebują lekarza , do tych o nieobrzezanym sercu .

Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego!
Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela.
(Ew. Mt)

Lecz On[Mesjasz] odpowiedział: „Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela".
A ona przyszła, upadła przed nim i prosiła: „Panie, dopomóż mi !".
On jednak odparł: „Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucić psom[poganom]"
(Ew. Mt)

... przekazuję wam [ wam tzn. żydowskim uczniom] Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał.
Abyście jedli i pili przy moim stole w Królestwie moim, i zasiadali na tronach, sądząc dwanaście plemion Izraela"
(Ew. Łk )

Mesjasz nie przychodzi by unieważnić jakiekolwiek Boże Przymierze, czy [nie daj Boże] Prawo Boże .
On przychodzi by jedno i drugie [w sposób doskonały] wypełnić .
I Przymierze i Prawo Boże jest święte i dobre i nie możne być ani unieważnione, ani nie wypełnione .
Mesjasz przychodzi by każdy człowiek mógł to dobre i święte Prawo wypełnić w sposób doskonały .
Mesjasz przychodzi by każdemu człowiekowi podać nową [doskonałą] metodę , naukę [Torę] na wypełnienie i Prawa i Przymierza .

Mesjasz ta nową naukę , metodę sprawdził , doświadczył na sobie samym [ z powodzeniem] a naszą rolą jest uwierzyć tej nowej drodze .
A jeżeli uwierzyć to i żyć wg. Tory (nauki) Mesjasza , która jest drogą do zbawienia każdego, kto wierzy, najpierw Żyda , potem Greka [poganina]
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Efroni pisze:Jezus z Nazaretu to żydowski Mesjasz i przychodzi do Israela nie ze względu na goim ( pogan) .
Przychodzi do tych w Israelu którzy mają się źle , do tych którzy potrzebują lekarza , do tych o nieobrzezanym sercu .
Naród wybrany został wybrany tylko i jedynie w tym celu aby Pomazaniec miał przygotowane miejsce, w którym się pojawi i będzie wykonywał swoją misję. Jezus przyszedł do swoich aby ich pociągnąć za sobą i uczynić duchową awangardą dla całego świata. Gdyby Żydzi byli przygotowani na przyjście Mesjasza i poszli za nim, zostaliby wysłani na cały świat, do pogan właśnie, aby przekazać prawdę od Boga każdemu człowiekowi. Stali by się duchowymi przywódcami dla całej ludzkości.

Tak się jednak nie stało, ponieważ Żydzi odrzucili Jezusa. Wraz z tym zmienił się kierunek przepływu prawdy. Prawda podążyła do pogan drogą, która omija Żydów. Omija tak dalece, że nawet pierwsza społeczność w Jerozolimie, która z czasem skręciła w stronę judeochrześcijaństwa, została zniszczona tak doszczętnie przez Tytusa, że idea judeochrześcijaństwa w zasadzie zniknęła zupełnie. Po tym pogromie Żydzi poszli drogą judaizmu rabinicznego, który przypieczętował w sposób trwały rozdzielenie Żydów i Chrześcijan.

Efroni, na pewno doskonale znasz słowa, jakie Mordochaj powiedział do Estery. Bóg Ojciec jest Ojcem dla każdego człowieka, nie tylko dla Żydów. Jego miłość dotyczy każdego człowieka ale miała zostać objawiona ludzkości przez Żydów działających pod przywództwem Jezusa. Bóg znalazł inną drogę do objawienia ludzkości samego siebie. Słowa Mordochaja są cieniem mającej nadejść przyszłości:...ratunek i ocalenie dla Żydów przyjdą skądinąd, lecz ty i dom twego ojca zginiecie. To właśnie na czas nadejścia Pomazańca Żydzi otrzymali godność wybrania. Zatrzymali jednak godność wybrania dla siebie, dlatego ratunek dla Pogan, nadszedł inną drogą, a Żydzi przez wieki byli prześladowani. Teraz Żydom się wydaje, że są potęgą. Ja jednak jestem przekonany, że słowa Mordochaja nie wypełniły się jeszcze do końca. Co prawda w owych słowach, wypowiedzianych przez Mordochaja chodzi o ratunek dla Żydów, ale rozważenie tego w kontekście Jezusa pokaże inny obraz.

Inaczej jeszcze.
Ja mam Jezusa. To wystarcza i nie potrzebuję już Żydów. To czy ktoś jest Żydem, czy Palestyńczykiem, nie ma dla mnie żadnego znaczenia w sensie duchowym, bo rzeczywistością jest Jezus. Mój Jezus nie jest już Żydem. Jest Synem Człowieczym, Prawdą, Drogą i Drzewem Życia. To oznacza, że zostałem wybrany ale jestem Goim i takim pozostanę.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

RM pisze:Ja mam Jezusa.
Ja też mam ;-)... za męża.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

tola pisze:A jak uswiecaja cie przykazania ?
Mitija potrafię ułożyć, nie tylko Jezus wiązał przypowieści

Mat 19:18 eib "(18) Których? — zapytał. Tych — usłyszał. — Masz nie[?] zabijać, nie[?] cudzołożyć, nie[?] kraść, nie[?] poświadczać nieprawdy ,"

Mat 6:33 eib "Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości, a to wszystko będzie wam dodane."

Rev 22:17 eib "(17) A Duch i Panna Młoda mówią: Przyjdź! Kto słyszy, niech powie: Przyjdź! Każdy, kto jest spragniony, niech przychodzi. Kto chce, niech się napije wody życia — za darmo."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:nie potrzebuję już Żydów
To niedobrze,bowiem Mesjasz powiedział,że:

J 4:22 ubg
"Wy czcicie to, czego nie znacie, a my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie pochodzi od Żydów."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Wy czcicie to, czego nie znacie, a my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie pochodzi od Żydów
Co z tego dzisiaj wynika?

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

zbawienie pochodzi od Żydów."
Zbawienie pochodzi od żydów - dokładnie tak.

Od żydów - proroków i apostołów.

Oni są naszymi duchowymi ojcami i tym świętym korzeniem Izraela w którego nasi przodkowie - zostali wszczepieni

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jeszcze od Abrama/Abrahama,bo pochodził od Hebera

Rdz 14:13
13. Jeden ze zbiegów przybył, aby powiedzieć o tym Abramowi Hebrajczykowi, który mieszkał w pobliżu dębów pewnego Amoryty, imieniem Mamre, brata Eszkola i Anera, sprzymierzeńców Abrama.
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

Biblia się kończy na Apostołach i zaczyna się ponad 2000 lat chrześcijaństwa, to dzisiaj nic nie znaczy?
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:Co z tego dzisiaj wynika?
Rz 9:4 stern
Zostali oni uczynieni dziećmi Bożymi, z nimi była Sz'china, ich są przymierza, a także nadanie Tory, obrzędy w Świątyni i obietnice;"
Przymierza Boga z Abrahamem,z Noem,z Mojżeszem ,z Dawidem, z Jeszuą, mają moc do dziś. Należą do domu Judy i domu Izraela.

Hbr 8:8 psz
"Ale sam Bóg to potwierdził: „Nadchodzi dzień – mówi Pan – gdy zawrę z domem Izraela i domem Judy nowe przymierze."
Do ludu Bożego należą oprócz Judejczyków i domu Izraela także ludzie,którzy wyszli z pogaństwa i zostali wszczepieni do Bożego Izraela.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Domyślam się, że Żydzi mają swój własny deal z Bogiem. Nic mi do tego, ich sprawy mnie nie interesują, ponieważ moja duchowa perspektywa jest posadowiona na Jezusie i tylko w nim są moje źródła.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

przeczytajmy werset z Rz9:4 w nieco szerszym kontekście:

(1) Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, (2) że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból. (3) Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. (4) Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. (5) Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. (6) Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, (7) i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, (8) to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo. (9) Albowiem to jest słowo obietnicy: Przyjdę o tym samym czasie, a Sara będzie miała syna. (10) Ale nie tylko ona - bo także i Rebeka, która poczęła [pbliźnięta] z jednego [zbliżenia] z ojcem naszym Izaakiem. (11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, (13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. (14) Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? żadną miarą! (15) Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. (16) [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. (17) Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. (19) Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić? (20) Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie takim uczyniłeś? (21) Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? (22) Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, (23) i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, (24) względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan ... ? (25) Mówi o tym u Ozeasza: Nazwę lud nie mój - ludem moim, i "nie umiłowaną" - umiłowaną. (26) I stanie się: w miejscu, gdzie im powiedziano: Wy nie jesteście ludem moim, tam nazywać ich będą synami Boga żywego. (27) O Izraelu zaś głosi Izajasz: Choćby liczba synów Izraela była jak piasek morski, tylko Reszta będzie zbawiona. (28) Bo Pan wypełni na ziemi swoje słowo skutecznie i bez zwłoki. (29) Jak to też Izajasz przepowiedział: Gdyby Pan Zastępów nie zostawił nam potomstwa, stalibyśmy się jak Sodoma i bylibyśmy podobni do Gomory. (30) Cóż więc powiemy? To, że poganie nie zabiegając o usprawiedliwienie, osiągnęli usprawiedliwienie, mianowicie usprawiedliwienie z wiary, (31) a Izrael, który zabiegał o Prawo usprawiedliwiające, do celu Prawa nie doszedł. (32) Dlaczego? Ponieważ zabiegał o usprawiedliwienie nie z wiary, lecz - jakby to było możliwe - z uczynków. Potknęli się o kamień obrazy, (33) jak jest napisane: Oto kładę na Syjonie kamień obrazy i skałę zgorszenia, a kto wierzy w niego, nie będzie zawstydzony.

Jak wynika z tego tekstu Izrael cielesny jest względem Kościoła jak Ezaw względem Jakuba.

A z listu do Galacjan wynika że cieleśni żydzi są wobec chrześcijan jak Izmael wobec Izaaka.

Kościół Chrystusowy nie jest dziczką oliwną wszczepioną w korzeń cielesnego Izraela.

Dziczką Oliwną są tylko poganie wszczepiani w Kościół.

Natomiast szlachetnym Korzeniem jest Kościół - Ciało Jezusa Chrystusa zbudowane na Żydach - apostołach którzy przyjęli Chrystusa i opierają się na Jego łasce.

Natomiast cielesny Izrael zgodnie z Pismem jest odciętymi gałęziami - odciętymi od szlachetnego korzenia Izraela.

Mogą być wszczepieni ponownie ale nie inaczej niż przez włączenie do Kościoła Chrystusowego przez wiarę w Jezusa Chrystusa i Ewangelię i chrzest

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

RM pisze:moja duchowa perspektywa jest posadowiona na Jezusie i tylko w nim są moje źródła.
A korzenie Jeszua Mesjasza są żydowskie.

Ap.22, (16)
Ja Jezus posłałem Anioła mojego, aby wam świadczył o tych rzeczach we zborach.
Jam jest korzeń i rodzaj on Dawidowy, gwiazda jasna i poranna.
Albertus pisze:Dziczką Oliwną są tylko poganie
Każdy nowo narodzony człowiek wychodzący z pogaństwa jest wszczepiany w Boży Izrael, do którego należą przymierza i obietnice Boże i tylko do niego.
Ef 2:19 br
"Zatem wy również [ongiś poganie] nie jesteście już cudzoziemcami i przychodniami z daleka lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Każdy nowo narodzony człowiek wychodzący z pogaństwa jest wszczepiany w Boży Izrael, do którego należą przymierza i obietnice Boże i tylko do niego.
Dokładnie tak.

A tym Bożym Izraelem jest Chrystus i Jego Kościół.

On i tylko On jest Bożym Izraelem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duchowe rozterki”