Takie tam ... niekoniecznie rozterki duchowe

Biblijne aspekty ducha, duszy i ciała człowieka. Możemy zamieszczać u teksty mówiące o wszystkim, co dotyczy człowieka w jego podstawowym prawie do życia w zdrowiu zarówno fizycznym jak i duchowym

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Taka oto przypowieść , podobieństwo wzięte z tego świata .

Wielki LEKARZ, to i Stwórca i Mesjasz .
lekarze, to mędrcy religijni różnych organizacji religijnych (przywódcy religijni)
Personel medyczny, to ci co przyjęli ich nauki (torę człowieka) i teraz wszystkich dookoła pouczają (pouczacze)
Klinika onkologiczna, to ten świat , nasz świat .
Rak, to nasze ego .
Tora (Nauka) Boża, to lekarstwo .

Wielki LEKARZ przychodzi do kliniki onkologicznej w której leżą chorzy na raka
i oznajmia im, że ma lekarstwo na tą straszną chorobę i że jeżeli chorzy przyjmą to lekarstwo to nie tylko zostaną przy życiu ,
ale całym swoim jestestwem odczują radość życia , sens życia .
Ale lekarze i personel medyczny kliniki nie pozwalają LEKARZOWI wejść do szpitala a nawet jeżeli LEKARZOWI uda się ich przekonać
i wejdzie do szpitala i zacznie podawać lekarstwo chorym ,
to ci lekarze i personel medyczny używają całej swojej mocy , siły , prawa (chorzy są pod ich opieką), by przeszkodzić chorym przyjmować to lekarstwo .

Dlaczego tak czynią ? Dla zysku .
A przecież powiedziano :Po pierwsze nie szkodzić !
Jak nazwać lekarzy i personel medyczny tej kliniki ? Są to ludzie dobro-czyniący ? Dobroczyńcy ?
Czy Wielki LEKARZ ma prawo ukarać lekarzy i personel medyczny tej kliniki ?
Do której grupy zaliczysz siebie @Korn pisząc takie a nie inne teksty odnośnie Lekarstwa i sposobu jego otrzymywania , przyjmowania (kabbalah) przez chorych ?
Trzymasz się zasady ; po pierwsze nie szkodzić ?

Powtórzę więc jeszcze raz :
Nie ma więc żadnego powodu bać się kabbalah a tym bardziej drwić , szydzić , kpić z niej [z tej nauki] ,
gdyż dotyczy to każdego kto chce [prawdziwie] otrzymać , przyjąć Torę tj. wskazówki , pouczenia , prawo, naukę Bożą .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Korn pisze:Byłeś katolikiem, a teraz zostałeś świeckim kabalistą.
???
To co napisałeś świadczy o tym, że wyciągasz blednę wnioski z mego pisania tutaj.
A wyciągasz błędne wnioski, bo nie dążysz do PRAWDY a PRAWDA (podobnie jak Bóg) jest jedna .
PRAWDA (EMET) , to jedno z imion Boga . Dążenie do PRAWDY to dążenie do Boga .
Dążenie do PRAWDY , to dążenie do Miłości , gdyż Bóg jest Miłością
Prawdą jest to, że jestem chrześcijaninem , który dąży do PRAWDY a co w sposób oczywisty wynika z mego pisania tutaj .
Korn pisze:Podaj mi efroni cytaty ze ST gdzie pisze coś o kabale albo Torze ustnej. Choćby jeden cytat.
Taki mały jedyny cytat. Tylko tyle.
Jezus , którego zwą Mesjaszem Bożym , podał nam Torę(Naukę) Bożą w formie ustnej czy pisanej ?
Jak myślisz Korn i jakie są fakty w tej sprawie ?


Chodzi Ci o to czy słowo kabbalah jest obecne w ST ?
Nie wiem . Nie znam j. hebrajskiego i nie mam Biblii Hebrajskiej napisanej w oryginalnym języku .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

efroni pisze:Tora (Nauka) Boża, to lekarstwo .

Oczywiście.

Prz.4,20-22
Zważaj, synu, na Moje słowa, do uwag mych nakłoń swe ucho;
niech one nie schodzą ci z oczu, przechowuj je pilnie w swym sercu;
bo życiem są dla tych, co je otrzymali,
lekarstwem całego ich ciała
.


Mesjasz jest Torą Boga w działaniu i wzorem do naśladowania dla dzieci Bożych.

Ap 19:13 bw "A przyodziany był w szatę zmoczoną we krwi, imię zaś jego brzmi: Słowo Boże."
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

efroni pisze:

Chodzi Ci o to czy słowo kabbalah jest obecne w ST ?
Nie wiem . Nie znam j. hebrajskiego i nie mam Biblii Hebrajskiej napisanej w oryginalnym języku .
EMET:
W tym post coś piszę --
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#65494

też w --
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#18417
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#54677
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#54691

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Luba
Posty: 1494
Rejestracja: 18 mar 2017, 20:48

Post autor: Luba »

efroni pisze:Taka oto przypowieść , podobieństwo wzięte z tego świata .

Wielki LEKARZ, to i Stwórca i Mesjasz (...).


Efroni...nic dodac, nic ujac :-D

Do niektorych ludzi trzeba mowic w przypowiesciach.

Syn Bozy mial ten sam problem z ludzmi.


10 Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali: &#171;Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich?&#187;4 11 On im odpowiedział: &#171;Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano5. 12 6 Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. 13 Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. 14 Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza7:
Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie,
patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.
15 Bo stwardniało serce tego ludu,
ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli,
żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli,
ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił.
16 Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. 17 Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych8 pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli.


Mat 13, 10-17



Pozdrawiam, efroni :-D

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

Inne Imiona Boga to np.:

&#1488;&#1491;&#1504;&#1497; (przy modlitwie wymawiane: "Adonaj", w innym przypadku wymawiane "Adne") ("Mój Pan")

&#1488;&#1500; El ("Bóg") - nie podczas mojej modlitwy wymawiane: [ Kel ]

&#1488;&#1500;&#1492;&#1497;&#1501; Elohim ("Moce" lub też "Bóg", "Sędzia"), posiada gematrię 86.

&#1513;&#1491;&#1497; Szadaj [notarikon słów: &#1513;&#1493;&#1502;&#1512; &#1491;&#1500;&#1514;&#1493;&#1514; &#1497;&#1513;&#1512;&#1488;&#1500; Szomer Daltot Jisrael (dosłownie "Stróż Drzwi Izraela")]

&#1488;&#1500; &#1513;&#1491;&#1497; El Szadaj ("Bóg Wszechmogący")

&#1488;&#1500; &#1506;&#1500;&#1497;&#1493;&#1503; El Eljon ("Bóg Najwyższy")

&#1488;&#1502;&#1514; Emet ("Prawda")

&#1513;&#1500;&#1493;&#1501; Szalom ("Pokój")


http://wiki.pardes.pl/index.php/Imiona_Boga

Kabała (heb. &#1511;&#1489;&#1500;&#1492; &#8211; otrzymywanie, przyjmowanie) &#8211; duchowa mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu.
Do jej podstawowych źródeł zaliczają się: Tora, Zohar, Ec Haim, Talmud dziesięciu sefirot, Sefer Jecira, Bahir,
a także inne dzieła Ari (rabina Icchaka Luria Aszkenazi, znanego także pod imieniem Arizal) oraz Baal Sulama (Jehuda Leib Ha-Lewi Aszlaga).


https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaba%C5%82a


Rozdział 2
Wyjaśnia, że ze światła Ejn Sof wyciągnął się kaw w światy, które były stworzone w miejsce przestrzeni, która została skrócona. Zawiera 5 punktów:
1.Z Ejn Sof przeciągnął się kaw wewnątrz przestrzeni.
2.Wierzchołek kawa dotyka Ejn Sof, lecz nie jego koniec.
3.Po kawie opuściło się światło Ejn Sof w światy.
4.Wszystkie światy znajdują się w przestrzeni, która została skrócona.
5.Do cimcuma były On i imię Jego jednością, i nie może rozum poznać Jego.
(Talmud dziesięciu sefirot)


To jest przykład tekstu kabbalah .
Nic a nic z tego nie rozumiem .... i nawet nie usiłuję zrozumieć .
Jestem prostym człowiekiem , robotnikiem najemnym, o średnim wykształceniu technicznym i powiedzieć o mnie "kabalista"
to jak powiedzieć o mnie magister - inżynier i do tego profesor Politechniki Technicznej .
Istna głupota wynikająca z niewiedzy a podyktowana stereotypami .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
tola
Posty: 664
Rejestracja: 31 maja 2017, 12:57

Post autor: tola »

Efroni nie wiem czy wiesz czy nie wiesz ale w dziale Judaizm jest temat Kabała

Emet zapewne pamieta taki temat.
wpisałam w szukaj i znalazłam
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... 3a&start=0

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

tola pisze:Efroni nie wiem czy wiesz czy nie wiesz ale w dziale Judaizm jest temat Kabała
Kabbalah(kabała) w tłumaczeniu na nasze to otrzymywanie , przyjmowanie i jest to proces , metoda , sposób który dotyczy każdej nauki , nie tylko Tory(Nauki) Bożej .

Nauczyciel (profesor) Biologii ma większą wiedzę na temat biologii niż uczeń i tak samo jest z Matematyką , Fizyką i z innymi naukami .... i tak samo jest z Torą - Nauką Bożą .
Dla ucznia wiedza nauczyciela Biologii (profesora ), to część ukryta , tajemna , nieznana , dla ucznia tak, ale dla profesora nie .
Z kolei , dla profesora, to co w biologii jest jeszcze nieodkryte , niepoznane jest dla niego częścią zakrytą , tajemną , nieznaną .

Prawdziwa kabała zawsze będzie tyczyć się ukrytej , nieznanej , tajemnej, części Tory(Nauki) Bożej .
Nauczyciel , mistrz (rabin , rabbi) ma znacznie większa wiedzę na temat Tory(Nauki) Bożej niż uczeń .
Dla ucznia wiedza rabina z zakresu Tory to część zakryta , tajemna , nieznana i rabin by przekazać uczniowi ową tajemną , nieznana [dla ucznia] część Tory
powinien zniżyć się do poziomu wiedzy ucznia i dopiero używając słów z zakresu wiedzy ucznia będzie mógł mu przekazać zakrytą [dla ucznia] część Tory
I dopiero wtedy uczeń będzie mógł otrzymać , przyjąć to co było dla niego zakryte .

Kabała to proces , sposób , metoda, przekazywania(nauczyciel), otrzymywania , przyjmowania(uczeń) nauki , mądrości Bożej , zawartej w Biblii
...... I to jest prawdziwa kabała a nie karty tarota , zodiaki , czerwone nitki , amulety , zaklęcia, czy kabała Karen i Yehudy Berg ,
za którą żądają zapłaty , bo przecież nic za darmo w tym świecie , za naukę Bożą też każą sobie płacić (nie tylko oni) .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

Jr 7:3 eib "(3) Tak mówi PAN Zastępów, Bóg Izraela: Poprawcie postępowanie! Czyńcie to, co właściwe! Wtedy Ja sprawię, że pozostaniecie we własnym kraju!"

Słabości cudze są łatwe do przedstawienia w dobrym świetle i usprawiedliwienia, bo nie ma obawy, że ich usprawiedliwienie nie spotka się z akceptacją. Ujęcie słabości własnych decyduje o skuteczności swoich dążeń i o wiarygodności

Mat 7:5 eib "Obłudniku, usuń najpierw belkę z własnego oka, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć drzazgę z oka swego brata."

2Kor 12:9 eib "Ale mi odpowiedział: Wystarczy ci moja łaska, w słabości doskonali się moc. Z tym większą więc przyjemnością będę się szczycił ze słabości. Tak, chcę, by dzięki temu zamieszkała we mnie moc Chrystusa."

Rev 19:12 eib "Jego oczy przypominały płomień ognia. Głowę zdobiły liczne diademy. Miał też wypisane imię, nieznane nikomu poza Nim samym."

Łk 10:41-42 eib "(41) Pan zaś odpowiedział jej: Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele rzeczy, (42) a potrzeba jednego. Maria wybrała sobie dobrą część &#8212; część, która jej nie będzie zabrana."

Mk 9:17-25 eib "(17) Wtedy odpowiedział Mu ktoś z tłumu: Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna. Ma on ducha niemego. (18) A ten, gdziekolwiek go chwyci, rzuca nim i szarpie. Chłopiec wtedy ślini się, zgrzyta zębami i sztywnieje. Prosiłem Twoich uczniów, aby wypędzili tego ducha, ale nie zdołali. (19) On zaś odpowiedział im tymi słowy: O rodzie bez wiary! Jak długo przy was będę? Jak długo będę was znosił? Przyprowadźcie go do Mnie! (20) I przyprowadzili go do Niego. A gdy duch zobaczył Jezusa, natychmiast szarpnął chłopcem, rzucił go na ziemię i pokrytego śliną zaczął tarzać w prochu. (21) Jezus zapytał ojca: Od jak dawna to się z nim dzieje? Od dzieciństwa &#8212; odpowiedział. &#8212; (22) Często, żeby go zgubić, duch ten wrzucał go nawet do ognia lub w wodę. Ale jeśli coś możesz, zlituj się nad nami i pomóż nam. (23) Jezus powiedział mu: Co się tyczy tego: Jeśli coś możesz, to: Wszystko jest możliwe dla wierzącego. (24) Ojciec chłopca natychmiast wykrzyknął: Wierzę! Zaradź mojemu niedowiarstwu. (25) Jezus zaś, gdy zobaczył, że zbiega się tłum, skarcił ducha nieczystego: Duchu niemy i głuchy! Ja ci rozkazuję: Wyjdź z niego i nigdy już do niego nie wchodź."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

radek pisze:Ujęcie słabości własnych decyduje o skuteczności swoich dążeń i o wiarygodności
Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają (Mt 9,12)

Coraz więcej osób choruje na raka (ego) , tzn. coraz więcej osób ma świadomość czym jest ego i do czego to prowadzi .
Natomiast ci "zdrowi" , którzy nie są świadomi swego uzależnienia , nie potrzebują ani Wielkiego Lekarza, ani Lekarstwa
(nauki , rady , pouczenia , prawa miłości , które jest doskonałym lekarstwem na tą chorobę )
ani społeczności (grupy wzajemnego wsparcia, niezbędnej dla skutecznego procesu terapii)

Różnej maści i lekarze (mędrcy) i pouczacze samych siebie uważają za zdrowych , natomiast wszystkich innych za chorych ,
więc nic dziwnego, że wszystkich dookoła pouczają ; udzielają jedynie słusznej rady , nauki , prawa .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4139
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: radek »

efroni pisze:
radek pisze:Ujęcie słabości własnych decyduje o skuteczności swoich dążeń i o wiarygodności
Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają (Mt 9,12)

Różnej maści i lekarze (mędrcy) i pouczacze samych siebie uważają za zdrowych , natomiast wszystkich innych za chorych ,
więc nic dziwnego, że wszystkich dookoła pouczają ; udzielają jedynie słusznej rady , nauki , prawa .
Ja uważam, że życie składa się z poprawiania, zwłaszcza samego siebie. Najlepiej żeby ze swoimi problemami poradzić sobie samemu, ale jeśli nie widzi się wyjścia, nie należy się poddawać i warto korzystać z wiedzy innych
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

efroni
Posty: 2552
Rejestracja: 11 kwie 2013, 8:15

Post autor: efroni »

radek pisze:Ja uważam, że życie składa się z poprawiania, zwłaszcza samego siebie. Najlepiej żeby ze swoimi problemami poradzić sobie samemu, ale jeśli nie widzi się wyjścia, nie należy się poddawać i warto korzystać z wiedzy innych

Bóg , Stwórca , Ojciec to Miłość i Jego natura jest dawanie , obdarzanie , napełnianie stworzeń słodkością słodszą niż miód .

Stworzenie Boże , nie wyłączając człowieka (adama) , wszystko otrzymuje od swego Stwórcy , od Ojca , wszystko i nie ma ono nic swojego .
Natura człowieka (adama), jako stworzenia, to otrzymywanie , branie , przyjmowanie i te dwie natury , boska(Stwórcy) i ludzka (stworzenia), są sobie przeciwne .
Człowiek (adam) nie jest w stanie sam , poprawić , naprawić , zmienić swej natury .
Do tego potrzebny jest Wielki Lekarz i jego Lekarstwo czyli Tora tzn. metoda , sposób , światło i mądrości i nauki Bożej
a nie mędrcy religijni ze swymi torami tzn. naukami , radami , pouczeniami, światłem(wiedzą) nauki ludzkiej .
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

ODPOWIEDZ

Wróć do „Duchowe rozterki”