Trójca katolicka a protestancka

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

David77 pisze:
Masz racje mało wiesz a dużo piszesz , Adwentyści Dnia Siódmego słyszałeś o takich ? :-D

Ile to razy pisano tutaj na forum Jezus był mniejszy od Ojca nooo tak bo był człowiekiem :-D Jezus nie znał dnia swojej Paruzji - bo był człowiekiem . Proponuję aby Trynitarianie w końcu się zdecydowali Był Jezus Bogiem na ziemi czy nie był Bogiem : Jeżeli był Bogiem to proszę się odnieść do tych wersetów które podałem :


Jezus mówi że nie może sam z siebie nic uczynić . Czy Jezus mówił by w ten sposób gdyby był Bogiem wszechmocnym ?

Ew Jan 5: 19 Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni.

Wiedza Jezusa odnośnie jego Paruzji jest ograniczona : A o tym dniu i godzinie nikt nie wie a ani aniołowie w niebie ani Syn jedynie Ojciec : Wniosek Pan Jezus jest nie posiadał takiej wiedzy jaką miał jedynie Bóg Wszechmocny Ojciec , Zatem Jezus nie był Bogiem

Ew Mat 24:36 A o tym dniu i godzinie nikt nie wie; ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko sam Ojciec.

Jezus będąc Bogiem wszechmocnym nie znał dnia swojej Paruzji zapomniał czy jak :-D



Apostoł Paweł napisał o Jezusie w liście do Hebrajczyków że Jezus stał się na krótki czas mniejszy od aniołów : Wniosek Bóg wszechmocny zawsze swoją władzą przewyższa aniołów Jezus nie mógł być Bogiem wszechmocnym

Hebr 2:9 widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego.

Kto miał decydować o rozdzielaniu stanowisk w niebie ?

Ew Mat 20: 20) Wtedy przystąpiła do niego matka synów Zebedeuszowych z synami swoimi, złożyła mu pokłon i prosiła go o coś. (21) A On jej rzekł: Czego chcesz? Rzecze mu: Powiedz, aby ci dwaj synowie moi zasiedli jeden po prawicy, a drugi po lewicy twojej w Królestwie twoim. (22) A Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? Mówią mu: Możemy. (23) Mówi im: Kielich mój pić będziecie, ale zasiąść po prawicy mojej czy po lewicy - nie moja to rzecz, lecz Ojca mego, który da to tym, którym zostało przez niego przygotowane.

Czy Pan Jezus wypowiada się tutaj jako człowiek czy jako Bóg a może jako Bóg człowiek :-D Z tego wersetu wypływa jasna nauka

a) Pan Jezus nie jest tak jak to błędnie się twierdzi tym samym Bogiem co jego Ojciec

b) Rozdawanie stanowisk w niebie Bóg zarezerwował wyłącznie dla siebie dlatego Jezus mówi o tym kto będzie zasiadał po jego prawicy i po lewicy nie od niego to zależy lecz od kogoś wyższego od jego Ojca któremu podlega
Dziwne są Twoje wnioski, na stronie wyznania ich wiary jest między innymi to zdanie Adwentyści Dnia Siódmego :
„ Na wieki prawdziwy Bóg stał się także prawdziwym człowiekiem, Jezusem Chrystusem.  „.
Rzymsko Katolicy :
„Syn Boży, stawszy się człowiekiem, nie przestał być Bogiem, lecz pozostając prawdziwym Bogiem, zaczął być także prawdziwym człowiekiem. „
Jak dla mnie to jedno jak i drugie wyznanie mówi o tym samym.


Na tekst z J 5:19 masz takie które tak jakby zaprzeczały temu. A wiemy że Biblia jest spójna. Co więc z tym zrobić ?

„Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi, „ [J 5;22 BW]

„ Jak Ojciec ma w sobie życie, tak również sprawił, żeby i Syn miał w sobie samym życie. „ [J 5;26 BWP]

„ i wszystko moje jest twoje, a twoje jest moje i uwielbiony jestem w nich. „ [J 17;10 BW]

„Ojciec dal mi wszystko, i nikt nie zna Syna, tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. „ [Mt 11;27 BP]

W kontekście tych powyższych wersów warto też rozpatrzeć niewiedzę Syna Człowieczego odnośnie jego Powrotu. A może słowa z Mt 24;36 oraz Mk 13;32 dotyczą jedynie Jego ograniczenia jakie przyjął? Miał przecież DWIE NATURY. Bo jak wytłumaczyć sformułowania typu : „ Ale Jezus przejrzawszy ich myśli ...” [Mt 9;4 BW] i „ i nie potrzebował, aby ktokolwiek świadczył o człowieku. Sam bowiem wiedział, co było w człowieku.”[ J 2;25 BP]. ?

Czy fakt że Jezus przez krotki czas był niższym od aniołów, doświadczył wszystkiego co śmiertelnik z wyjątkiem grzechu, dyskwalifikuje Go jako Boga ?

Proszę pomyśl nad tym zapisem „A gdy juz wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, ktory Synowi poddal wszystko, aby Bog byl wszystkim we wszystkich. „[1 Kor 15;28 BWP] !!!
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

krecik
A wiemy że Biblia jest spójna. Co więc z tym zrobić ?
W ST jest napisane,że jest jeden Bóg,a z treści NT wynika,że istnieje trzech osobnych Bogów:

1-Duch Święty,
2-Ojciec,
3-Syn,Chrystus

Kłamie ST,czy NT? Nie wiedzieliście,że Biblia jest niespójna?

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,
Dziwne są Twoje wnioski, na stronie wyznania ich wiary jest między innymi to zdanie Adwentyści Dnia Siódmego :
Cytat:
„ Na wieki prawdziwy Bóg stał się także prawdziwym człowiekiem, Jezusem Chrystusem. „.
Poczytaj sobie co tutaj na forum pisali Adwentyści :-D
Rzymsko Katolicy :
Cytat:
„Syn Boży, stawszy się człowiekiem, nie przestał być Bogiem, lecz pozostając prawdziwym Bogiem, zaczął być także prawdziwym człowiekiem. „
:-D zobacz co pisze na ten temat Bednarski zwany Obserwatorem :
2.8. Cytują słowa: „lecz o dniu owym, lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie ani Syn, tylko Ojciec” Mk 13:32. Wg nich werset ten świadczy o braku Boskiej wiedzy Jezusa. Dodają, że katolicy usunęli słowa „ani Syn” z Mt 24:36.

Odpowiedź. Katolicy nie usunęli tej części wersetu. W niektórych kodeksach greckich brak jest słów „ani Syn”. Tym kierowali się tłumacze NT, nie umieszczając ich (por. Strażnica Nr 15, 1996 s.30-1). Nie zamieszczają ich też Biblie protestanckie: BG i WN. Ten fragm. widnieje w Mk 13:32 (wszystkie przekłady) i w Mt 24:36 w niektórych naszych przekładach np. BP, ks. Rom. Określenie „ani Syn” nie przekreśla wiedzy Jezusa. Jest on przeciwstawiony „aniołom w niebie”. Widać, że chodzi tylko o uniżonego i egzystującego na ziemi Pana, który wyzbył się sam wiedzy o owym dniu (Flp 2:6n.).

http://www.free.of.pl/r/referent/usr/02.htm
Bóg który wyznaczył dzień sąd wyzbył się wiedzy ??? i zapomniał kiedy to ma dokładnie być :-D

Pierwsi naśladowcy Jezusa nie uważali go za równego Bogu Wszechmocnemu. Na przykład apostoł Paweł napisał, że gdy Jezus został wskrzeszony, Bóg „wyniósł go na wyższe stanowisko”. Najwyraźniej więc Paweł nie uważał, że Jezus jest Bogiem Wszechmocnym. Gdyby Nim był, to jak Bóg mógłby mu powierzyć wyższe stanowisko?
Na tekst z J 5:19 masz takie które tak jakby zaprzeczały temu. A wiemy że Biblia jest spójna. Co więc z tym zrobić ?

„Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi, „ [J 5;22 BW]

„ Jak Ojciec ma w sobie życie, tak również sprawił, żeby i Syn miał w sobie samym życie. „ [J 5;26 BWP]

„ i wszystko moje jest twoje, a twoje jest moje i uwielbiony jestem w nich. „ [J 17;10 BW]

„Ojciec dal mi wszystko, i nikt nie zna Syna, tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. „ [Mt 11;27 BP]
Wszystko co posiada Syn otrzymał od swego Ojca a to z kolei przeczy temu jakoby to wszystko Syn miał odwiecznie :-D
W kontekście tych powyższych wersów warto też rozpatrzeć niewiedzę Syna Człowieczego odnośnie jego Powrotu. A może słowa z Mt 24;36 oraz Mk 13;32 dotyczą jedynie Jego ograniczenia jakie przyjął? Miał przecież DWIE NATURY. Bo jak wytłumaczyć sformułowania typu : „ Ale Jezus przejrzawszy ich myśli ...” [Mt 9;4 BW] i „ i nie potrzebował, aby ktokolwiek świadczył o człowieku. Sam bowiem wiedział, co było w człowieku.”[ J 2;25 BP]. ?
Wow to tak jak Piotr wiedział że Safira i jej mąż go okłamali , hmm pewnie też Piotr posiadał dwie natury :-D
Czy fakt że Jezus przez krotki czas był niższym od aniołów, doświadczył wszystkiego co śmiertelnik z wyjątkiem grzechu, dyskwalifikuje Go jako Boga ?


Jak najbardziej TAK. Powiedz mi do jakiego Boga modlił się Jezus skoro to on był tym Bogiem ?

Jaki to Bóg powiedział przy chrzcie Jezusa ,, Ten jest Syn mój umiłowany którego wybrałem .. A może Ty wiersz w trzech Bogów ?
Proszę pomyśl nad tym zapisem „A gdy juz wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, ktory Synowi poddal wszystko, aby Bog byl wszystkim we wszystkich. „[1 Kor 15;28 BWP] !!!
Kontekst się kłania :

1 Kor 15: 27 Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz (BOGA )tego, który mu wszystko poddał.

Z tego wersetu wypływa następujący wniosek Pan Jezus nie jest tym samym Bogiem co Ojciec , Ojciec pomimo przekazania władzy w ręce Syna nadal nad nim góruje

Władza nad stworzeniem, wszelka moc i panowanie Bóg przekazał swemu Synowi . On wykonuje tę władzę doprowadzając do stopniowego niszczenia grzechu i grzeszników (w okresie przedmillenijnym i millenijnym). W tym aspekcie nie jest poddany władzy Ojca, ponieważ ta władza nad grzesznym stworzeniem została Mu przekazana. Wykonuje ją autonomicznie. Jednak gdy zniszczy wszysktich nieprzyjaciół człowieka, Ojciec ponownie przejmie władzę nad stworzeniem.

Przekazanie władzy Synowi nie jest równoznaczne z faktem że Syn ma władzę nad swoim Ojce , Ojciec nadal pozostaje dla Syna jego Zwierzchnikiem .
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Nadal twierdzę że Twoje wnioski nawet po zacytowaniu tekstu z forum, są nielogiczne. Moim zdaniem sens wypowiedzi z tych stron jest zbieżny. Jest to zagadnienie poboczne, więc dajmy już sobie luz.


David77 pisze:Bóg który wyznaczył dzień sąd wyzbył się wiedzy ??? i zapomniał kiedy to ma dokładnie być :-D

Pierwsi naśladowcy Jezusa nie uważali go za równego Bogu Wszechmocnemu. Na przykład apostoł Paweł napisał, że gdy Jezus został wskrzeszony, Bóg „wyniósł go na wyższe stanowisko”. Najwyraźniej więc Paweł nie uważał, że Jezus jest Bogiem Wszechmocnym. Gdyby Nim był, to jak Bóg mógłby mu powierzyć wyższe stanowisko?
Logiką tego nie można pojąć. Popatrz na te zapisy :

„Syn Człowieczy zasiądzie na tronie chwały swojej” [Mt 19;28 BW]
„ Kto bowiem wstydzi się mnie i słów moich przed tym cudzołożnym i grzesznym rodem, tego i Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swego z aniołami świętymi. „ [Mk 8 38 BW]

Czyż można to zrozumieć. Chwała Ojca i chwała Syna są tożsame. Albo tę poniżą myśl czy logiką można wytłumaczyć ?
„aby wszyscy oddawali czesc Synowi, tak jak oddaja czesc Ojcu. Dlatego tez kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje rowniez czci Ojcu, ktory Go poslal „
[J 5;23 BWP]
David77 pisze:Wszystko co posiada Syn otrzymał od swego Ojca a to z kolei przeczy temu jakoby to wszystko Syn miał odwiecznie :-D
Ziemskimi realiami tego nie pojmiesz. " i wszystko moje jest twoje, a twoje jest moje " [J 17;10 BW]
David pisze:Cytat:
Czy fakt że Jezus przez krotki czas był niższym od aniołów, doświadczył wszystkiego co śmiertelnik z wyjątkiem grzechu, dyskwalifikuje Go jako Boga ?


Jak najbardziej TAK. Powiedz mi do jakiego Boga modlił się Jezus skoro to on był tym Bogiem ?

Jaki to Bóg powiedział przy chrzcie Jezusa ,, Ten jest Syn mój umiłowany którego wybrałem .. A może Ty wiersz w trzech Bogów ?
" lecz [przeciwnie] wyzbyl sie wszystkiego, co Boskie, pojawil sie w postaci slugi. Stal sie podobnym do ludzi i – zgodnie z tym, czym byl na zewnatrz – zostal uznany za czlo-wieka. Zgodzil sie dobrowolnie na stan ponizenia, stal sie posluszny az do smier-ci – i to az do smierci na krzyzu"
[Fil 2;7-8 BWP]
Czy wiesz na czym polega świadome pozostawienie\rezygnacja ze swoich praw ? Czasowa zrzeczenie się czegokolwiek tu na ziemi, oznacza że to coś nadal posiadamy. Czy jest to logiczne ?
Istnienie odwiecznych relacji Ojciec-Syn, dowodzi że obydwaj mają tę samą naturę.

Na to drugie pytanie to chciałbym żebyś najpierw Ty odpowiedział. Dla przypomnienia wklejam ten fragment.

" A Jezus, gdy tylko zostal ochrzczony, natychmiast wyszedl z wody. I oto otworzyly sie nad Nim niebiosa: i zobaczyl Jezus, jak Duch Bozy w postaci golebicy zstepowal na Niego. A glos z nieba zabrzmial:Oto Syn moj umilowany, w ktorym mam upodobanie."
[Mt 3;16-17 BWP]
David77 pisze: Cytat:
Proszę pomyśl nad tym zapisem „A gdy juz wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, ktory Synowi poddal wszystko, aby Bog byl wszystkim we wszystkich. „[1 Kor 15;28 BWP] !!!


Kontekst się kłania :

1 Kor 15: 27 Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz (BOGA )tego, który mu wszystko poddał.

Z tego wersetu wypływa następujący wniosek Pan Jezus nie jest tym samym Bogiem co Ojciec , Ojciec pomimo przekazania władzy w ręce Syna nadal nad nim góruje

Władza nad stworzeniem, wszelka moc i panowanie Bóg przekazał swemu Synowi . On wykonuje tę władzę doprowadzając do stopniowego niszczenia grzechu i grzeszników (w okresie przedmillenijnym i millenijnym). W tym aspekcie nie jest poddany władzy Ojca, ponieważ ta władza nad grzesznym stworzeniem została Mu przekazana. Wykonuje ją autonomicznie. Jednak gdy zniszczy wszysktich nieprzyjaciół człowieka, Ojciec ponownie przejmie władzę nad stworzeniem.

Przekazanie władzy Synowi nie jest równoznaczne z faktem że Syn ma władzę nad swoim Ojce , Ojciec nadal pozostaje dla Syna jego Zwierzchnikiem .
Istoty rzeczy o jakiej rozprawiamy, kontekst tego urywka nic nie zmienia.

W relacjach Boskich zapewne jest tak jak twierdzisz. Lecz dla nas ludzi tutaj i teraz dane jest TYLKO TO JEDNO IMIĘ przez które można być zbawionym, a jest nim Jezus Chrystus. A kto zbawia, czyż nie Bóg ?
Powiem szczerze nie kapuję tych zawiłości że " Ja i Ojciec jedno jesteśmy.". Wiem że zbawia Bóg, osobiście to mi wystarcza. Nie chcę się zapędzać zbyt daleko. Przyjdzie chwila gdy poznam wszystko, dzisiaj wiem\wiemy zaledwie skrawek...
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,

Jednym cytatem zaprzeczyłeś sam sobie :-D
lecz [przeciwnie] wyzbyl sie wszystkiego, co Boskie, pojawil sie w postaci slugi. Stal sie podobnym do ludzi i zgodnie z tym, czym byl na zewnatrz zostal uznany za czlo-wieka. Zgodzil sie dobrowolnie na stan ponizenia, stal sie posluszny az do smier-ci – i to az do smierci na krzyzu"
[Fil 2;7-8 BWP]
Czy wiesz na czym polega świadome pozostawienie\rezygnacja ze swoich praw ? Czasowa zrzeczenie się czegokolwiek tu na ziemi, oznacza że to coś nadal posiadamy. Czy jest to logiczne ?
Istnienie odwiecznych relacji Ojciec-Syn, dowodzi że obydwaj mają tę samą naturę.
Powyj napisałeś że Pan Jezus będąc na ziemi był w pełni Bogiem jak i człowiekiem , więc może na drugi raz zanim ponownie coś napiszesz to najpierw przemyśl sobie :-D

Jeżeli Jezus na określony czas wyzbył się wszystkiego co boskie czy był nadal Bogiem ? przemyśl to :-D ponadto skoro jest tylko jeden Bóg to do kogo Pan Jezus się modlił ?

Ponadto kto Jezusowi powierzył wyższe stanowisko po powrocie do nieba ?

Gdyby Jezus Nim , to jak Bóg mógłby mu powierzyć wyższe stanowisko? :-D
„Syn Człowieczy zasiądzie na tronie chwały swojej” [Mt 19;28 BW]
„ Kto bowiem wstydzi się mnie i słów moich przed tym cudzołożnym i grzesznym rodem, tego i Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swego z aniołami świętymi. „ [Mk 8 38 BW]

Czyż można to zrozumieć. Chwała Ojca i chwała Syna są tożsame. Albo tę poniżą myśl czy logiką można wytłumaczyć ?
„aby wszyscy oddawali czesc Synowi, tak jak oddaja czesc Ojcu. Dlatego tez kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje rowniez czci Ojcu, ktory Go poslal „
[J 5;23 BWP]
Jak najbardziej SYN BOGA nie zaś BÓG SYN od kogo Jezus miał otrzymać prawo do sprawowania władzy ? hmm czy Bóg wszechmocny mógł by od kogoś otrzymać na pewien okres władzę ? to raczej nie logiczne gdyż dan Bogiem wszechmocnym niema już nikogo wyższego :-D przez to widzimy że Jezus nie był jak i nie jest tym że Wszechmocnym Bogiem

Ew Łuk 1: 30 Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. (32) Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida.


Kogo według zapowiedzi anioła miała urodzić Maria ? Człowieka Boga czy syna Najwyższego Boga ?

Od kogo Syn miał otrzymać prawo do sprawowania władzy ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Jan. 12:26-30
26. Jeśli kto chce mi służyć, niech idzie za mną, a gdzie Ja jestem, tam i sługa mój będzie; jeśli kto mnie służy, uczci go Ojciec mój.
27. Teraz dusza moja jest zatrwożona, i cóż powiem? Ojcze, wybaw mnie teraz od tej godziny? Przecież dlatego przyszedłem na tę godzinę.
28. Ojcze, uwielbij imię swoje! Odezwał się więc głos z nieba: I uwielbiłem, i jeszcze uwielbię.
29. Lud więc, który stał i słyszał, mówił, że zagrzmiało, inni mówili: Anioł do niego przemówił.
30. Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie gwoli mnie odezwał się ten głos, ale gwoli was.
(BW)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

David77 pisze:Jeżeli Jezus na określony czas wyzbył się wszystkiego co boskie czy był nadal Bogiem ? przemyśl to :-D ponadto skoro jest tylko jeden Bóg to do kogo Pan Jezus się modlił ?
Fakt że dobrowolnie zgodził się na stan poniżenia z postaci Boskiej do ludzkiej, nie oznacza że stracił to co miał wcześniej. Tego też nie da się przełożyć na jakiś ziemski przykład. On był ewenementem. Tylko On pomimo wyzbycia się boskości, znał myśli ludzkie, mógł na ziemi odpuszczać grzechy. Z takich faktów płynie wniosek że musiał mieć dwie natury. Chociaż widzialną zmysłami ludzkimi miał jedną osobowość.
Tak po ludzku myśląc to masz rację. Zważ jednak na fakt że On funkcjonuje w innym wymiarze, bo "Co niemożliwego jest u ludzi, możliwe jest u Boga. " [Łuk 18;27 BW].
Tutaj nie ma co myśleć, to trzeba przyjąć wiarą. Mam na myśli tą konkretną kwestię.

Widzisz nie można zmieścić w logice faktu że jest jeden Bóg, a jednak użyte jest sformułowanie "obraz nasz-zstąpmy tam i pomieszajmy-przyjdziemy, a mieszkanie u niego uczynimy"

Modlitwa Jezusa w Getsemane jest jaskrawym dowodem że Bóg jest wieloosobowy. Nie można tego przełożyć na ziemskie zależności.
David77 pisze:Ponadto kto Jezusowi powierzył wyższe stanowisko po powrocie do nieba ?
Odnieś się do konkretnego zapisu, bo na ile znam Słowo Boże to nie przypominam sobie żeby Syn Boży dostał awans. Mnie w tej chwili przychodzi na myśl ten zapis " A urodzi syna, i nazowiesz imię jego Jezus; albowiem on zbawi lud swój od grzechów ich"
[Mt 1;21 BG].
Jak widać noworodek już miał wielką rolę, co więc może być jeszcze ważniejszego niż zbawienie człowieka ?
David77 pisze:Kogo według zapowiedzi anioła miała urodzić Maria ? Człowieka Boga czy syna Najwyższego Boga ?

Od kogo Syn miał otrzymać prawo do sprawowania władzy ?

Ojciec i Syn posiadają te same boskie atrybuty, chociaż odmienne funkcje\role. Maria miała urodzić Syna Bożego i jednocześnie Syna Człowieczego (nie ludzkiego) który miał uwolnić ludzi, SWOICH KTÓRYCH STWORZYŁ od grzechów. Wniosek jest oczywisty że dzieciątko to było Bogiem. Gdyż gdyby był tylko człowiekiem, Jego Krew nie miałaby mocy oczyszczającej grzech. Przecież to jest takie proste, trzeba tylko uwierzyć. Syn Boży tak się modlił do swego Ojca "Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Zaprawdę, Ojcze, bo tak się tobie upodobało. Wszystko zostało mi przekazane przez Ojca mego i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić"
[Mt 11;25-27 BW].
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,
Fakt że dobrowolnie zgodził się na stan poniżenia z postaci Boskiej do ludzkiej, nie oznacza że stracił to co miał wcześniej. Tego też nie da się przełożyć na jakiś ziemski przykład. On był ewenementem. Tylko On pomimo wyzbycia się boskości, znał myśli ludzkie, mógł na ziemi odpuszczać grzechy. Z takich faktów płynie wniosek że musiał mieć dwie natury. Chociaż widzialną zmysłami ludzkimi miał jedną osobowość.
Tak po ludzku myśląc to masz rację. Zważ jednak na fakt że On funkcjonuje w innym wymiarze, bo "Co niemożliwego jest u ludzi, możliwe jest u Boga. " [Łuk 18;27 BW].
I tutaj dokłądnie to o czym wcześniej napsikam KrzK twierdzą że Pan Jezus będąc na ziemi był w pełni Bogiem jak i człowiekiem , zaś protestanci uważają że Pan Jezus rodząc się jako człowiek wyzbył się boskich atrybutów . Odpuszczanie grzechów czy też znając myśli nie świadczy o tym że Pan Jezus miał dwie natury

Apostoł również otrzymali dar odpuszczania grzechów Piotr wiedział że Safira nie mówi prawdy więc czy to ma być dowodem że posiadał dwie natury ?
Widzisz nie można zmieścić w logice faktu że jest jeden Bóg, a jednak użyte jest sformułowanie "obraz nasz-zstąpmy tam i pomieszajmy-przyjdziemy, a mieszkanie u niego uczynimy"
Ew Jan 17: 5 a teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał.

Hebr 1:1,2 (1) Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; (2) ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył

Bóg mógł przecież zwracać się do swego Syna więc niema w tym nic dziwnego
Odnieś się do konkretnego zapisu, bo na ile znam Słowo Boże to nie przypominam sobie żeby Syn Boży dostał awans. Mnie w tej chwili przychodzi na myśl ten zapis " A urodzi syna, i nazowiesz imię jego Jezus; albowiem on zbawi lud swój od grzechów ich"
[Mt 1;21 BG].
Jak widać noworodek już miał wielką rolę, co więc może być jeszcze ważniejszego niż zbawienie człowieka ?
Zgrzeszył doskonały człowiek więc odkupić rodzaju ludzki mógł jedynie doskonały człowiek w takim stopniu jakim był pierwszy człowiek . Gdyby Pan Jezus swoją doskonałością przewyższał Adama wówczas ofiara okupu była by o wiele wyższa aniżeli Bóg to przewidział w swoim prawie .
Ojciec i Syn posiadają te same boskie atrybuty, chociaż odmienne funkcje\role. Maria miała urodzić Syna Bożego i jednocześnie Syna Człowieczego (nie ludzkiego) który miał uwolnić ludzi, SWOICH KTÓRYCH STWORZYŁ od grzechów. Wniosek jest oczywisty że dzieciątko to było Bogiem. Gdyż gdyby był tylko człowiekiem, Jego Krew nie miałaby mocy oczyszczającej grzech. Przecież to jest takie proste, trzeba tylko uwierzyć. Syn Boży tak się modlił do swego Ojca
Pierwszy człowiek również jest nazwany Synem Bożym czy to ma dowodzić że był Bogiem ? Przecież anioł Gabriel powiedział Marii kogo urodzi , Syna Bożego nie zaś samego Boga ,czyżby anioł się mylił ?

Skoro przyznajesz że Pan Jezus różni się funkcjonalnie od swego Ojca to jakże możesz twierdzić że jest tym samym Bogiem co Ojciec ?

Jak są nierówni funkcjonalnie to są jednocześnie różni bytowo i nie ma powodu popadać w jakieś desperackie teorie o odrębnych osobach, które nie są odrębnymi bytami. :-)

W Biblii są teksty mówiące o tym, że tym Jedynym Bogiem jest Ojciec (1Kor 8:6, Ef 4:6), że jest On Bogiem dla Jezusa (Mich 5:1-3, Obj 3:12), że jest Jego Głową (1Kor 11:3), że to On ustanowił Jezusa Panem (Dz 2:36), że to On ustanowił Go dziedzicem (Hebr 1:1-3), że to On dał Jezusowi życie (Jan 5:26; 6:57), ect... Zatem błędne jest założenie że Pan Jezus jest tym samym Bogiem co Ojciec .
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

David77,krecik
[center]
Na temat ilości Bogów kłamie ST,czy NT?[/center]

W ST jest napisane,że jest jeden Bóg,a z treści NT wynika,że istnieje trzech osobnych Bogów:

1-Duch Święty,
2-Ojciec,
3-Syn,Chrystus

David77

Z jakiego powodu nie uznajesz Ducha Świętego i Chrystusa za Bogów,jeśli w NT jest napisane,że są Bogami?

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

ratao,
David77

Z jakiego powodu nie uznajesz Ducha Świętego i Chrystusa za Bogów,jeśli w NT jest napisane,że są Bogami?
Z prostej to przyczyny NT tak jak o ST uczy wyłącznie tylko o jednym Bogu , i tym jednym jedynym Bogiem jest Bóg Ojciec .

1 Kor 8:5,6

5 A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów - (6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.

Kto za tym nie jest tym Bogiem Ojcem ten nie jest Bogiem

Efz 4:6 jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Czy uznajesz nauką NT o tym że Bóg jest tylko jeden ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

ratao pisze:Z jakiego powodu nie uznajesz Ducha Świętego i Chrystusa za Bogów,jeśli w NT jest napisane,że są Bogami?
Gdzie jest napisane w NT, że Duch Święty jest Bogiem ?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

David77 pisze:Apostoł również otrzymali dar odpuszczania grzechów Piotr wiedział że Safira nie mówi prawdy więc czy to ma być dowodem że posiadał dwie natury ?
Mówisz jak Rzymski katolik, chociaż wnioskuję że nim nie jesteś ?
Jest napisane tak : „odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. „ [Mt 6;37 BT]. Oraz „Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych. „ [Mt 6;14-15 BW].
A tutaj wkleję fragment Modlitwy Pańskiej „ i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczylismy tym, ktorzy nam zawinili. „
[Mt 6;12 BP].
Chyba widać wyraźnie że to odpuszczanie dotyczy jedynie tych którzy wyrządzili jakąś krzywdę ?

„Ktorymkolwiek grzechy odpuscicie, sa im odpuszczone, a ktorym zatrzymacie, sa zatrzymane. „
J 20;23 BW]
Taki dar to ma każdy wierzący człowiek...Natomiast bezpośrednim winowajcom, może przebaczyć JEDYNIE BÓG. „A Jezus zaraz poznal w swoim duchu, ze oni tak mysla, i mowi im: - Dlaczego tak myslicie? Co jest latwiej: czy powiedziec sparalizowanemu: Twoje grzechy sa odpuszczone, czy tez: Wstan, wez twoje nosze i chodz? Ale abyscie wiedzieli, ze Syn Czlowieczy ma wladze odpuszczania grzechow na ziemi - powiada sparalizowanemu - mowie ci: Wstan, wez nosze i idz do domu! I wstal, i zaraz, wziawszy nosze, wyszedl na oczach wszystkich, tak ze wszyscy sie bardzo dziwili i wielbili Boga, „
[Mk 2;8-12 BP].
Przy okazji zauważ, grzechy odpuścił Syn Boży, a ludzie wielbili Boga a nie Jezusa. Czy i to nie wskazuje że Syn Boży jest tożsamy ze swoim Ojcem. Popatrz na dylematy ówczesnych Mu ludzi „ Wtedy uczeni w Piśmie i faryzeusze zaczęli zastanawiać się i mówić: Któż to jest, co bluźni? Któż może grzechy odpuszczać, jeśli nie Bóg jedynie?”
[Łuk 5;21 BW].
David77 pisze:Zgrzeszył doskonały człowiek więc odkupić rodzaju ludzki mógł jedynie doskonały człowiek w takim stopniu jakim był pierwszy człowiek . Gdyby Pan Jezus swoją doskonałością przewyższał Adama wówczas ofiara okupu była by o wiele wyższa aniżeli Bóg to przewidział w swoim prawie .
„A jak przez jednego czlowieka pojawil sie na swiecie grzech, wskutek zas grzechu smierc, i w ten sposob smierc dotknela wszystkich ludzi, poniewaz wszyscy zgrzeszyli (...) Jeszcze bowiem przed Prawem grzech istnial na swiecie. Nie liczy sie jednak grzechu tym, ktorzy nie sa pod panowaniem Prawa. A przeciez smierc panowala od Adama az do Mojzesza rowniez nad tymi, ktorzy nie zgrzeszyli takim wykroczeniem, jakie popelnil Adam, ktory jest zapowiedzia Tego, co mial przyjsc. Lecz z przestepstwem nie jest tak jak z darem. Jezeli bowiem wskutek przestepstwa jednego czlowieka wielu ludzi umarlo, to laskawosc Boga i dar udzielony dzieki tej laskawosci przez jednego czlowieka, Jezusa Chrystusa, tym obficiej splynely na wielu ludzi. I nie tak jest z darem jak z grzechem popelnionym przez jednego czlowieka. Sad bowiem nad jednym przestepstwem prowadzi do potepienia, dar natomiast uniewinnia od wielu przestepstw. Jezeli bowiem wskutek przestepstwa popelnionego przez jednego czlowieka zapanowala smierc, to tym bardziej ci, ktorzy doznali obfitej laskawosci i otrzymali dar usprawiedliwienia, znajda sie w krolestwie zycia dzieki jednemu czlowiekowi, Jezusowi Chrystusowi. A wiec jak wskutek przestepstwa jednego czlowieka spadlo potepienie na wszystkich ludzi, tak tez dzieki sprawiedliwemu postepowaniu jednego Czlowieka na wszystkich ludzi zstapila sprawiedliwosc, ktora napelnia zyciem. Jak bowiem przez nieposluszenstwo jednego czlowieka wielu stalo sie grzesznikami, tak dzieki posluszenstwu Jednego wielu stalo sie sprawiedliwymi. „
[Rz 5;12-19 BP].
Adam jest tutaj jako obraz\zapowiedz Tego który miał się pojawić. Adam uległ kobiecie, natomiast Syn Człowieczy NIE POPEŁNIŁ GRZECHU... Czy może w tej kwestii masz wątpliwości ?
David77 pisze:Pierwszy człowiek również jest nazwany Synem Bożym czy to ma dowodzić że był Bogiem ? Przecież anioł Gabriel powiedział Marii kogo urodzi , Syna Bożego nie zaś samego Boga ,czyżby anioł się mylił ?

Skoro przyznajesz że Pan Jezus różni się funkcjonalnie od swego Ojca to jakże możesz twierdzić że jest tym samym Bogiem co Ojciec ?

Jak są nierówni funkcjonalnie to są jednocześnie różni bytowo i nie ma powodu popadać w jakieś desperackie teorie o odrębnych osobach, które nie są odrębnymi bytami. :-)

W Biblii są teksty mówiące o tym, że tym Jedynym Bogiem jest Ojciec (1Kor 8:6, Ef 4:6), że jest On Bogiem dla Jezusa (Mich 5:1-3, Obj 3:12), że jest Jego Głową (1Kor 11:3), że to On ustanowił Jezusa Panem (Dz 2:36), że to On ustanowił Go dziedzicem (Hebr 1:1-3), że to On dał Jezusowi życie (Jan 5:26; 6:57), ect... Zatem błędne jest założenie że Pan Jezus jest tym samym Bogiem co Ojciec .
Zważ na fakt że w chwili stworzenia Adam był bez grzechu, z tego powodu nosił takie miano. Miał nieśmiertelność i przebywał w bezpośredniej obecności Boga. Po upadku stracił to i został wypędzony z Raju.
Popatrz też na takie zapisy Słowa Bożego „ Otóż zdarzyło się pewnego dnia, że przybyli synowie Boży, aby się stawić przed Panem, a wśród nich przybył też i szatan.”
[Hi 1;6 BW].
Chyba nie ma wątpliwości że tutaj jest mowa o aniołach, istotach bezgrzesznych.

„Albowiem gdy powstaną z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić, lecz będą jako aniołowie w niebie”
[Mk 12;25 BW].
Jesteśmy stworzeniami Bożymi, ale miano syna Bożego mają tylko umarli w Chrystusie i żyjący ufający Mu. W Bożych oczach wierzący w Jego Syna są usprawiedliwieni, tak jakby byli bezgrzeszni. Chociaż skłonni są do upadku dopóki żyją w tym ciele. Lecz Krew Jezusa Chrystusa stale ich omywa. :-D

„ Albowiem wszyscy jesteście synami Bożymi przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Bo wszyscy, którzy zostaliście w Chrystusie ochrzczeni, przyoblekliście się w Chrystusa. .”
[Ga 3;26-27 BW].
Wnioskuję że faktyczne bycie adoptowanymi synami\dziećmi Bożymi ludzie mogą osiągnąć jedynie przez przyjęcie wiarą PIERWORODNEGO Syna Bożego, czyli Jezusa Chrystusa, Syna Człowieczego.
Popatrz też na ten tekst : „ Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego. „
[J 20;17 BW].
Wierzący chrześcijanie i Jezus, mają JEDNEGO OJCA. Dlaczego tak jest ? Dlatego że Jezus jest Synem Pierworodnym, a my synami adoptowanymi...


Chociaż Bóg Ojciec jest Dawcą wszelkiego życia, w tym też dał życie Jezusowi i Duchowi Świętemu, i pomysłodawcą zbawienia. A Jego Syn wykonawcą. Zaś Duch Święty kontynuatorem tego zbawienia, gdyż posłany jest jako Pocieszyciel i Nauczyciel wszystkich wierzących. Posłany zarówno przez Ojca jak i przez Syna ( zobacz J 14;26 i 15;26). To jednak są jednym Bytem, lecz odmiennymi Osobami współzależnymi od siebie nawzajem. Tego właśnie nikt z ludzi nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć. Jednym z Bożych atrybutów jest to że On jest nieogarniony, niedostępny zmysłom.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,
Chociaż Bóg Ojciec jest Dawcą wszelkiego życia, w tym też dał życie Jezusowi i Duchowi Świętemu,
To jednak są jednym Bytem, lecz odmiennymi Osobami

Gdyby Pan Jezus był jednym i tym samym bytem co Ojciec wówczas nie było by mowy o tym że Dawcą życia Jezusa jest Bóg gdyż Jezus był by dawcą życia dla samego siebie .

Sam przyznałeś że Jezus funkcjonalnie różni się od swego Ojca zatem nie może być tym samym bytem co Ojciec .

Credo pierwszych chrześcijan było bardzo proste :




1 Kor 8:5,6

5 A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów - (6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.

Apostoł Paweł miał tutaj wspaniałą okazję wyrazić swoją wiarę w Trójjedynego lecz z takiej okazji nie skorzystał dlaczego ? odpowiedź jest banalnie prosta Paweł wierzył że Bóg jest tylko jeden i jest mim wyłącznie Ojciec

Kto za tym nie jest tym Bogiem Ojcem ten nie jest Bogiem..
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

Myślę że nie jestem w stanie wyłożyć tej kwestii jak np. fizyki. Nie mam nawet takiego zamiaru. Dzielę się jedynie tym co mam w sercu. Tak wierzę nie dlatego że naczytałem się i nasłuchałem czyichś wywodów. Lecz doświadczam Jego realnej obecności w codziennym życiu, w prozaicznych sprawach.

Powtórzę wers który Ty zacytowałeś zaznaczaj akcent na ORAZ. Powiedz dlaczego w tak wielu miejscach Pisma Świętego występuje połączenie Ojca i Syna ?

(6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy

Czy nie jest to nieco dziwne że jest dwóch jednych ?

Rozważ jeszcze i te miejsca :

„A Jezus rzekl do nich: Dokonalem wobec was wielu dobrych czynow moca pochodzaca od Ojca. Za ktoryz z tych czynow chcecie Mnie ukamienowac? Odpowiedzieli Mu Zydzi: Nie chcemy Cie kamienowac za zaden dobry czyn, lecz za bluznierstwo; za to, ze bedac czlowiekiem, uwazasz sie za Boga. „
[J 10;32-33 BWP]
Zapewne i Ty teraz uważasz że ja bluźnię ?

„Chrystus jest obrazem [widzialnym] Boga niewidzialnego, jest pierworodnym w stosunku do wszelkiego stworzenia, gdyz w Nim zostalo stworzone wszystko: i to, co w niebie, i to, co na ziemi; i to, co widzialne, i to, co niewi-dzialne; i Trony, i Panowania, i Zwierzchnosci, i Wladze. Bog stworzyl wszystko przez Niego i dla Niego. „
[Kol 1;15-16 BWP
Poniekąd masz rację, bo ten fragment dobitnie mówi że stwórcą wszystkiego jest Bóg. Jednak też jest powiedziane : W NIM i DLA NIEGO. Jak widać nie jest to takie jednoznaczne jak w cytowanym przez Ciebie wersie.
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,
6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy

Czy nie jest to nieco dziwne że jest dwóch jednych ?

Nie jest to dziwne gdyż jako to powiada apostoł Piotr ,, i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg ''
Rozważ jeszcze i te miejsca :

„A Jezus rzekl do nich: Dokonalem wobec was wielu dobrych czynow moca pochodzaca od Ojca. Za ktoryz z tych czynow chcecie Mnie ukamienowac? Odpowiedzieli Mu Zydzi: Nie chcemy Cie kamienowac za zaden dobry czyn, lecz za bluznierstwo; za to, ze bedac czlowiekiem, uwazasz sie za Boga. „
[J 10;32-33 BWP]
Żydzi przypisywali Jezusowie wiele rzeczy między innymi łamanie Szabatu , w podanym przez ciebie fragmencie Jezus odpowiedział na twierdzenie żydów w ten sposób

Ew Jan 10: 36 do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?

To Żydzi twierdzili że Jezus czyni się równym Bogu nie on sam , hmm pomyślmy gdyby żydzi uważali Jezusa za Boga czy mówili by że czynie się równym Bogu ?

Czynić się równym Bogu może tylko ten kto Bogiem nie jest .



Chrystus jest obrazem [widzialnym] Boga niewidzialnego, jest pierworodnym w tosunku do wszelkiego stworzenia, gdyz w Nim zostalo stworzone wszystko: i to, co w niebie, i to, co na ziemi; i to, co widzialne, i to, co niewi-dzialne; i Trony, i Panowania, i Zwierzchnosci, i Wladze. Bog stworzyl wszystko przez Niego i dla Niego. „ [/quote]

Wszystko zależy od tego z jakiego przekładu korzystasz , ja korzystam z tekstu greckiego .

Kol 1:15 "On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierwszym spośród wszelkiego stworzenia, ponieważ przy Jego pomocy zostało wszystko stworzone, to co jest na niebie, na ziemi; rzeczy widzialne i niewidzialne; trony, panowania, władze, czy zwierzchności; wszystko za jego pośrednictwem i ze względu na niego zostało stworzone. On też jest ponad wszystkimi rzeczami i wszystko przy Jego pomocy jest ugruntowane..."
Jednak też jest powiedziane : W NIM i DLA NIEGO. Jak widać nie jest to takie jednoznaczne jak w cytowanym przez Ciebie wersie.
Kol 1: 16 a ponieważ w nim zostało stworzone wszystko,b i dla niego zostało stworzone.

ὅτι ἐν αὐτῷ ἐκτίσθη τὰ πάντα

Ponieważ przy jego pomocy zostało stworzone wszystko

W tekście tym mamy tutaj przyimek ἐν który występuje w celowniku jego słownikowe znaczenie to ;

ἐν – praepositio (+ dat.) – przyimek: w, na (coś, kogoś); z, przy, blisko, obok, wśród, za, między, u, od, do, pod, przez, przed, podczas, gdy, ponieważ, za przyczyną, za pomocą, przy pomocy, w obecności, z powodu, dzięki, w czasie, w ciągu, podstępem, ze względu;

Zatem widzimy że niejednokrotnie dane frazy mogą być równolegle oddane zupełnie inaczej w sposób poprawny gramatycznie co rodzi w następstwie zupełnie inne rozumienie teologiczne np. en + dativus może być traktowane jako przyimek narzędziowy albo przyimek miejsca w zależności od wariantu jaki przyjmiemy otrzymujemy zupełnie inną myśl teologiczną

Należy również nie zapominać o tym ze Paweł pisząc ów fragment po grecku myślał po hebrajsku zaś dla żyda przyimek en połączony z dativem bardzo często przybierał znaczenie podobne do dia połączonego z genetivem jest to dosyć często spotykany hebraizm na kartach Nowego Testamentu.

Hebr 1:1,2

(1) Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; (2) ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

ἐν τοῖς προφήταις przez proroków

ἐν υἱῷ- przez Syna
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”