Trójca katolicka a protestancka

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

David77 pisze:Nie jest to dziwne gdyż jako to powiada apostoł Piotr ,, i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg ''
Lecz Pan jest Bogiem.
„Wiedzcie, że Pan jest Bogiem! On nas uczynił i do niego należymy, Myśmy ludem jego i trzodą pastwiska jego. „
[Ps 100;3 BW]

„ I dlatego Pan czeka, aby wam okazać łaskę, i dlatego podnosi się, aby się nad wami zlitować, gdyż Pan jest Bogiem prawa. Szczęśliwi wszyscy, którzy na niego czekają. „
[Iz 30;18 BW]

David77 pisze:Wszystko zależy od tego z jakiego przekładu korzystasz , ja korzystam z tekstu greckiego . 
A co mają począć ci wszyscy zwyczajni i prostolinijni. Tak jak np. ja, mam dostęp jedynie do internetu.

"przez Niego i dla Niego zostalo stworzone" [BT]

„wszystko przez niego i dla niego zostalo stworzone. „[BW]

„Bog stworzyl wszystko przez Niego i dla Niego. „ [BWP]

„wszystko przezen i dla niego stworzone jest. „ [BG]

„wszytki rzeczy przezen i wzgledem jego sa stworzone. „ [BB]

„Wszystko zostalo stworzone przez Niego i dla Niego „[BP]

„ wszystko zostało stworzone przez Niego i dla Niego.”[INTERLINIA]


A tak w ogóle to popatrz na ten zapis :

„(12) Biorac pod uwage czas, powinniscie byc nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogos, kto by was nauczal pierwszych zasad nauki Bozej; staliscie sie takimi, iz wam potrzeba mleka, a nie pokarmu stalego. (13) Kazdy bowiem, ktory sie karmi mlekiem, nie pojmuje jeszcze nauki o sprawiedliwosci, bo jest niemowleciem; (14) pokarm zas staly jest dla doroslych, ktorzy przez dlugie uzywanie maja wladze poznawcze wycwiczone do rozrozniania dobrego i zlego. [5 rozdział] (1) Dlatego pominawszy poczatki nauki o Chrystusie, zwrocmy sie ku rzeczom wyzszym, nie powracajac ponownie do podstaw nauki o odwroceniu sie od martwych uczynkow i o wierze w Boga, (2) nauki o obmywaniach, o wkladaniu rak, o zmartwychwstaniu i o sadzie wiecznym. „

[list do Hebrajczyków 5 i 6 rozdział]

Rozważ czy dla Ciebie i znacznej części użytkowników forum, to co najczęściej jest przedmiotem dyskusji, nie należy do podstaw chrześcijaństwa. Czy raczej wymiana spostrzeżeń nie powinna obejmować rzeczy wyższych.


PROSZĘ PODDAJ SIĘ TEMU TESTOWI

„Ukochani, przestańcie wierzyć każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat.

Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który przyznaje, że Jezus jest Chrystusem, który przyszedł w ciele, jest z Boga,

a wszelki duch, który tego o Jezusie Chrystusie, który przyszedł w ciele nie przyznaje, nie jest z Boga. Jest to natomiast (duch) antychrysta, o którym usłyszeliście, że przychodzi, i teraz już jest na świecie.”

[1 J 4;1-3 INTERLINIA]

Fragment wiersza drugiego oddany jest tak „Jezusa [JHWH jest zbawieniem]”. Wiem że nie zgadzasz się z tym tłumaczeniem. Mamy wolną wolę i możemy mieć swoje racje. Wiem że to nie przemawia za zdroworozsądkowym myśleniem, tzn że JHWH zszedł na ziemię. Lecz chyba i Tobie zależy na zbawieniu, a nie na udowodnieniu swojej tezy. Skoro Jezus Chrystus objawił ludziom imię swego Ojca, a On powiedział że nikt nie może dostąpić zbawienia inaczej jak tylko w Jego Synu. To uważam że nie ma co kombinować.

Jakkolwiek i cokolwiek dzieje się w Twoim sercu, to jestem przekonany że kiedy będziesz szczerze wołał do Niego w modlitwie, to On nie pogardzi nikim.

ps. nie czuj się zobligowany odpowiadać na ten wpis
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,
A co mają począć ci wszyscy zwyczajni i prostolinijni. Tak jak np. ja, mam dostęp jedynie do internetu.

"przez Niego i dla Niego zostalo stworzone" [BT]

„wszystko przez niego i dla niego zostalo stworzone. „[BW]

„Bog stworzyl wszystko przez Niego i dla Niego. „ [BWP]

„wszystko przezen i dla niego stworzone jest. „ [BG]

„wszytki rzeczy przezen i wzgledem jego sa stworzone. „ [BB]

„Wszystko zostalo stworzone przez Niego i dla Niego „[BP]

„ wszystko zostało stworzone przez Niego i dla Niego.”[INTERLINIA]

Już nie raz tutaj na tym forum wyjaśniałem znaczenie przyimków w j greckim , więc nie dziw się że większość tłumaczeń jakie posiadamy zostało przetłumaczone przez Trynitarzy . Co warto im przyznać to fakt że w słownikach mówią o różnicach przyimków o czym też już powyżej w poście wspomniałem .
PROSZĘ PODDAJ SIĘ TEMU TESTOWI

„Ukochani, przestańcie wierzyć każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat.

Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który przyznaje, że Jezus jest Chrystusem, który przyszedł w ciele, jest z Boga,

a wszelki duch, który tego o Jezusie Chrystusie, który przyszedł w ciele nie przyznaje, nie jest z Boga. Jest to natomiast (duch) antychrysta, o którym usłyszeliście, że przychodzi, i teraz już jest na świecie.”
Powiem tak że nigdzie nie ma ani jednego cytatu który by mówił że to sam Bóg JHWH urodził się jako człowiek lecz to co podają apostołowie to fakt że Pan Jezus przyszedł w ciele rodząc się jako człowiek kto temu zaprzecza ten nie uznaje tego o czym pisze apostoł Jan
Fragment wiersza drugiego oddany jest tak „Jezusa [JHWH jest zbawieniem]”. Wiem że nie zgadzasz się z tym tłumaczeniem. Mamy wolną wolę i możemy mieć swoje racje. Wiem że to nie przemawia za zdroworozsądkowym myśleniem, tzn że JHWH zszedł na ziemię. Lecz chyba i Tobie zależy na zbawieniu, a nie na udowodnieniu swojej tezy. Skoro Jezus Chrystus objawił ludziom imię swego Ojca, a On powiedział że nikt nie może dostąpić zbawienia inaczej jak tylko w Jego Synu. To uważam że nie ma co kombinować.
Czy jak kiedykolwiek zaprzeczałem co znaczy imię Jeszua ? z kimś mnie pomyliłeś . :) Imię Jezus znaczy JHWH jest Zbawieniem , i niema w tym nic dziwnego że Bóg daje zbawianie przez swego Syna Jezusa Chrystusa . Dziwię się że posługujesz się takim argumentem więc coś ci jeszcze dodam - Jehu był sobie taki Król co znaczy jego Imię ? On jest JHWH ,, sccc szkoda że tak nie był nazwany Jezus nie :)
Czy Jehu był Bogiem JHWH ?? A co powiesz i imieniu Jozue ? przecież jego imię ma dokładnie takie samo znaczenie co imię Jezusa

5 Moj. 31:7

7. Potem przywołał Mojżesz Jozuego i rzekł do niego na oczach całego Izraela: Bądź mocny, bądź odważny, gdyż ty wejdziesz z tym ludem do ziemi, którą Pan przysiągł dać ich ojcom, i ty im ją oddasz w dziedziczne posiadanie. (BW)

A teraz ten sam werset z tym że podaję co znaczy imię Jozue



5 Moj. 31:7

7. Potem przywołał Mojżesz Jahwe, który zbawia i rzekł do niego na oczach całego Izraela: Bądź mocny, bądź odważny, gdyż ty wejdziesz z tym ludem do ziemi, którą Pan przysiągł dać ich ojcom, i ty im ją oddasz w dziedziczne posiadanie.

Ponieważ imię Jozue to właśnie hebrajskie Jehoszua, więc zamieniając je - podobnie jak czynią to niektórzy trynitarianie w 1Jana 4:3 - otrzymujemy informację, że Mojżesz przywołał Boga JHWH na oczach całego Izraela i zachęcał Go do bycia odważnym. To chyba jednak nie jest zbyt dobry pomysł… :-D

Ps . Nie musisz odpowiadać na te wyjaśnienia które tutaj podałem .

Pozdrawiam ;-)
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Kreciku, choć Cię lubię nie kombinuj, jak koń pod górę, aby na siłę udowodnić istnienie trójcy,
ponieważ to nie przystoi chrześcijanowi.
Przekaz biblijny jest prosty, pod tym wzgledem.

Bóg Prawdziwy jest tylko jeden.
Nasz Pan Jezus jest Jego Synem.
Duch Święty to nie osoba, tylko moc pochodząca od Boga Jehowy
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

krecik pisze:Wiem że to nie przemawia za zdroworozsądkowym myśleniem, tzn że JHWH zszedł na ziemię.
Za hipotezą, że to JHWH zszedł na ziemię jako Jezus nie przemawia nic.
Ani Pismo Święte, ani rozsądek, ani logika, ani żadna nauka płynąca od Boga.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
Abigail-2
Posty: 892
Rejestracja: 06 sty 2014, 18:19

Post autor: Abigail-2 »

Bóg jest jeden.
Pojęcie trójcy jest niezgodne z Biblią.

Jana 17:(3) To znaczy życie wieczne; ich poznawanie ciebie, Jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.

1 Tym 2: (5) Albowiem Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

Abigail-2 pisze:Bóg jest jeden.
Pojęcie trójcy jest niezgodne z Biblią.

Jana 17:(3) To znaczy życie wieczne; ich poznawanie ciebie, Jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.

1 Tym 2: (5) Albowiem Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
Pełna zgoda :-D :-D
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Cieszę się , że tak myślicie.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

krecik
Posty: 1187
Rejestracja: 28 lis 2009, 10:22
Lokalizacja: Pszczółki

Post autor: krecik »

David77 pisze:Powiem tak że nigdzie nie ma ani jednego cytatu który by mówił że to sam Bóg JHWH urodził się jako człowiek lecz to co podają apostołowie to fakt że Pan Jezus przyszedł w ciele rodząc się jako człowiek kto temu zaprzecza ten nie uznaje tego o czym pisze apostoł Jan
A co powiesz na ten zapis ? Kto zbawia, czy nie sam Bóg ?

" A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego."
[Mt 1;21 BW]

Myślę że "paplanie się w piasku\błotku" jakim są podstawy wiary w Boga i Bogu, nie prowadzi do niczego budującego. Zostań przy swoich przekonaniach !!! Niech Bóg Ci błogosławi.
:-)
Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. OBJ.19:9

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

krecik,
A co powiesz na ten zapis ? Kto zbawia, czy nie sam Bóg ?

" A urodzi syna i nadasz mu imię Jezus; albowiem On zbawi lud swój od grzechów jego."
[Mt 1;21 BW]

Myślę że "paplanie się w piasku\błotku" jakim są podstawy wiary w Boga i Bogu, nie prowadzi do niczego budującego. Zostań przy swoich przekonaniach !!! Niech Bóg Ci błogosławi.
Bóg niejednokrotnie w dziejach człowieka zbawiał lecz zawsze czynił to przez swojego przedstawiciela .

Sędz. 6:14

„Wtedy JHWH zwrócił się do niego i rzekł: Idź w tej mocy twojej i zbaw Izraela z ręki Midiańczyków. Przecież to Ja cię wysyłam”

Sędz. 6:36 „Wtedy rzekł Gedeon do Boga: Jeżeli wybawisz moją ręką Izraela, jak obiecałeś...”

Autorem zbawienie jest Bóg Ojciec , on też posłużył się Jezusem które był wykonawcą owego zbawienia

Ew Łuk 1:68, 69

Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, że nawiedził lud swój i dokonał jego odkupienia, (69) i wzbudził nam mocarnego Zbawiciela w domu Dawida, sługi swego,

Jan 3:17 Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony.
Myślę że "paplanie się w piasku\błotku" jakim są podstawy wiary w Boga i Bogu, nie prowadzi do niczego budującego.
Niema cienie wątpliwości że Bóg chce abyśmy tak go przedstawiali jak sam się przedstawia na kartach Pisma św , podstawą wiary w jednego Boga jest tekst z 5 Moj 6:3 Słuchaj Izraelu JHWH Bóg nasz JHWH jeden jest , i właśnie te słowa stanowią fundament Monoteizmu .

Życzę ci błogosławieństwa .
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

krecik pisze:Myślę że "paplanie się w piasku\błotku" jakim są podstawy wiary w Boga i Bogu, nie prowadzi do niczego budującego. Zostań przy swoich przekonaniach !!! Niech Bóg Ci błogosławi.
Myślę kreciku, że swoją postawą robisz z naszego Pana Jezusa osobę psychicznie chorą

mówiąc: Ojcze, jeśli chcesz, oddal ten kielich ode mnie; wszakże nie moja, lecz twoja wola niech się stanie.

Zwróć uwagę, że Jezus tu nie rozmawia sam ze sobą
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Abigail-2 pisze:Bóg jest jeden.
Pojęcie trójcy jest niezgodne z Biblią.

Jana 17:(3) To znaczy życie wieczne; ich poznawanie ciebie, Jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.

1 Tym 2: (5) Albowiem Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
[center]Bóg jest Duchem Świętym,a Duch Święty jest Bogiem[/center]
Dz 5,3-4: Ananiaszu – powiedział Piotr – dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.

Jan 20.28 Pan mój i Bóg Mój (Chrystus)

Jan 4.24 Bóg jest Duchem (Świętym).


Ananiasz skłamał Duchowi Świętemu. Ananiasz kłamiąc Duchowi Świętemu, skłamał Bogu.

1Kor 6,19-20 Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?...Wysławiajcie tedy Boga (który przez swojego Ducha Świętego mieszka) w ciele waszym.

Chrystus nauczał,aby najpierw szukać Królestwa Bożego,które jest w nas.Wg NT Królestwo Boże jest Duchem Świętym,a Duch Święty jest Bogiem.Chrystusowi chodziło o znalezienie mieszkającego w nas Boga i taką ewangelię głosił On i apostołowie.

Z jakiego powodu nie uznajecie Ducha Świętego za Boga,jeśli jest napisane o tym w NT? Mieszka w Was Bóg jako Duch Święty,Energia Święta?
----------
O Chrystusie jako Bogu jest napisane w NT?

Jan 20.28 Pan mój i Bóg mój (Chrystus)
Ostatnio zmieniony 25 cze 2014, 20:46 przez amiko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

David77
Niema cienie wątpliwości że Bóg chce abyśmy tak go przedstawiali jak sam się przedstawia na kartach Pisma św , podstawą wiary w jednego Boga jest tekst z 5 Moj 6:3 Słuchaj Izraelu JHWH Bóg nasz JHWH jeden jest , i właśnie te słowa stanowią fundament Monoteizmu .
[center]DUCH ŚWIĘTY jest to ENERGIA ŚWIĘTA,BÓG יהוה,Bóg OJCIEC-MATKA[/center]
Żydzi znają symboliczne Drzewo Życia,które pozwala lepiej poznać BOGA יהוה i prawdę kim On jest.
Obrazek

BÓG יהוה,OJCIEC-MATKA
,Keter, Stworzyciel,Ejn Sof-Najwyższy.Dwie linie boczne,są to dwie energie,żeńska-Mądrość z lewej strony i męska-Miłość z prawej,które wypływają z Boga,Źródła.Bóg jest świadomą energią,z której wszystko powstało i powstaje.To potwierdza prawdę z NT,że Duch Święty jest Bogiem.Wystarczy słowo Duch przetłumaczyć zgodnie z prawdą jako Energia i Duch Święty staje się Świętą Energią,Bogiem bezosobowym,który nie ma imion:Pan,Jahwe,Jehowa/h.

Awatar użytkownika
Manna z nieba
Posty: 3453
Rejestracja: 28 mar 2013, 21:43

Post autor: Manna z nieba »

BÓG יהוה,OJCIEC-MATKA ,Keter, Stworzyciel,Ejn Sof-Najwyższy.Dwie linie boczne,są to dwie energie,żeńska-Mądrość z lewej strony i męska-Miłość z prawej,które wypływają z Boga,Źródła.Bóg jest świadomą energią,z której wszystko powstało i powstaje.To potwierdza prawdę z NT,że Duch Święty jest Bogiem.Wystarczy słowo Duch przetłumaczyć zgodnie z prawdą jako Energia i Duch Święty staje się Świętą Energią,Bogiem bezosobowym,który nie ma imion:Pan,Jahwe,Jehowa/h.
???????
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.

Awatar użytkownika
Abigail-2
Posty: 892
Rejestracja: 06 sty 2014, 18:19

Post autor: Abigail-2 »

ratao pisze:BÓG יהוה,OJCIEC-MATKA ,Keter, Stworzyciel,Ejn Sof-Najwyższy.Dwie linie boczne,są to dwie energie,żeńska-Mądrość z lewej strony i męska-Miłość z prawej,które wypływają z Boga,Źródła.Bóg jest świadomą energią,z której wszystko powstało i powstaje.To potwierdza prawdę z NT,że Duch Święty jest Bogiem.Wystarczy słowo Duch przetłumaczyć zgodnie z prawdą jako Energia i Duch Święty staje się Świętą Energią,Bogiem bezosobowym,który nie ma imion:Pan,Jahwe,Jehowa/h.
Biblia mówi , że Bóg ma imię Jahwe , Jehowa. Mówi też , że stworzył ziemię i wszechświat,z tego powodu jest osoba bardzo inteligentną .
Duch Święty to nie osoba ale czynna moc Boża, którą Bóg np . posługiwał się przy stwarzaniu.

Ratao , kto opracował to co nam podałeś , z jakiego źródła czy religii ?
Jeżeli mogę o to zapytać to czy jesteś z pochodzenia Żydem ?
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Istotnych różnic między Trójcą protestancką a katolicką raczej nie ma (według mojego stanu wiedzy). Natomiast istnieje dość ważna różnica między Trójcą katolicka a prawosławną.

Otóż Kościół Zachodni uważa, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Natomiast Kościół Wschodni Twierdzi, że Duch Święty pochodzi tylko od Ojca. Różnica wydaje się trywialna? Nic bardziej mylnego. Było to przyczyną sporów w przeszłości i do dzisiaj jest jednym z „problemów” ekumenicznych między dwoma Kościołami i jedną z przyczyn Wielkiej Schizmy w 1054 r. Owy problem w skrócie jest nazywany Filioque czyli „od Syna”.

Źródło sporu leży w nicejsko-konstantynopolitańskim Credo (wyznaniu wiary) z 381 roku. Tekst grecki tekstu mówi:

Καὶ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, τὸ κύριον, τὸ ζωοποιόν, τὸ ἐκ τοῦ Πατρὸς ἐκπορευόμενον.
czyli

Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca pochodzi.

Natomiast tekst łaciński (w posiadaniu Kościoła Zachodniego) mówi:

Et in Spiritum Sanctum, Dominum et vivificantem, qui ex Patre Filoque procedit

Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi.

Kościół Zachodni dodał Filioque do Credo na skutek kolejnych rozważań teologicznych Ojców Kościoła (między innymi Augustyna)oraz na skutek walki z arianizmem w myśl którego Syn nie był odwieczny.

Ojcowie Kościoła Wschodu uważali to za błąd teologiczny i nieuprawnioną zmianę, a na dowód swoich racji przytaczają fragment Ewangelii Jana.
(26) Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. [J 15:26]


Protestanci Trynitarni, tak jak powiedział na początku tematu RN, przyjmują koncepcję Kościoła Katolickiego, czyli że Duch pochodzi od Ojca i Syna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”