Ontologiczny dowód Trójcy Świętej

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Lukian

Pomyliłeś Waść wikipedię z Biblią. Mnie interesuje Biblia, a nie spekulacje filozofów czy teologów, którzy albo nie znali Słowa Bożego, albo od niego odstąpili. Jeśli neoplatonizm dla Ciebie jest kluczem do zrozumienia terminów Biblijnych to można tylko współczuć ! Pokaż dowód co oznacza hipostaza i ousia w Biblii !

_____________________

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

tropiciel pisze:Pomyliłeś Waść wikipedię z Biblią.
chciałeś abym udowodnił że hipostaza to osoba to udowodniłem

hipostasis jest użyte w NT tylko raz w znaczeniu ouisa
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Lukian
chciałeś abym udowodnił że hipostaza to osoba to udowodniłem
niczego nie udowodniłeś !
hipostasis jest użyte w NT tylko raz w znaczeniu ouisa
hipostasis jest użyte w znaczeniu ousia w pokrętnej teologii katolickiej, ale na pewno nie w Biblii.

___________________________________________________

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

tropiciel pisze:niczego nie udowodniłeś !
udowodniłem !
tropiciel pisze:hipostasis jest użyte w znaczeniu ousia w pokrętnej teologii katolickiej, ale na pewno nie w Biblii.
a właśnie że jest

DZIECINADA :-D
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

agent terenowy
Posty: 518
Rejestracja: 18 wrz 2006, 9:29
Lokalizacja: Trochę tu trochę tam :) Aktualnie Chorzów
Kontakt:

Post autor: agent terenowy »

tropiciel pisze:Lukian
chciałeś abym udowodnił że hipostaza to osoba to udowodniłem
niczego nie udowodniłeś !
hipostasis jest użyte w NT tylko raz w znaczeniu ouisa
hipostasis jest użyte w znaczeniu ousia w pokrętnej teologii katolickiej, ale na pewno nie w Biblii.

___________________________________________________
hipistasis w Biblii(czy jako ousia, każdy niech sam osądzi)
http://biblia.oblubienica.eu/wystepowan ... ng/id/5287
13 Wiele mógłbym ci napisać,
ale nie chcę użyć atramentu i pióra.
14 Mam bowiem nadzieję,
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

agent terenowy

jeśli ktoś myli język Biblii z językiem metafizyki, to na to nic nie poradzę !

____________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

tropiciel pisze:gdyby nie suponowano z góry, że logos z Prologu Jana - to Jezus
Nie, o wiele zbyt mocno upraszczasz. Kościół nauczycielski nigdy takiego prostego wywodu nie przeprowadzał. Logos z Prologu Jana to Syn Ojca, a więc ŚCIŚLE OKREŚLONA RELACJA Boga do Samego Siebie. To, że Logos stał się ciałem jest niczym innym jak stwierdzeniem, że ta ŚCIŚLE OKREŚLONA RELACJA stała się podstawową zasadą całego stworzenia, uściśloną w stwierdzeniu: w nim było życie ζωὴ tzn. zasada wszelkiego poruszenia, w nim było istnienie tzn. zasada wszelkiego bytowania. Apostoł tą zasadę jeszcze uściśla w stosunku do samego człowieka: życie to jest światłością każdego człowieka, a więc oprócz zasady wszelkiego poruszenia dla jego ciała jest zasadą wszelkiej jaźni, świadomości dla jego duszy zarówno w aspekcie psychicznym jak i duchowym.
Trzeba ściśle trzymać się terminologii słów greckich. Nie bez powodu Bóg wybrał "język szczytu myśli filozoficznej" aby jak najprecyzyjniej objawić się ludziom", gdyż w Jezusie Chrystusie Bóg ostatecznie, tzn. w pełni objawił się ludziom.

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

Brak Ci elementarnej wiedzy z zakresu ontologii. Nie ośmieszaj się człowieku ! Odkąd to hipostaza oznacza osobę ?
Tu masz rację. Pojęcie hipostazy zbliżone jest do pojęcia osoby prosopon, które jednak jest unikane w teologii, gdyż pierwotnie oznaczało maskę i wydawało się opierać na pozorach i czymś fikcyjnym. Pojęcie Osoba ma bardzie charakter prawniczy jako odrębny byt. Potocznie używa się słowa osoba jako spolszczenie powszechnie zrozumiałe. Jednak w teologii jest to termin bardzo nieścisły.

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

tropiciel pisze:jeśli ktoś myli język Biblii z językiem metafizyki, to na to nic nie poradzę
Ale przecież to jest najlepszy sposób na przekraczanie ograniczeń języka fizis. Czyż właśnie Biblia nie przekraczała i nadal nie przekracza utartych szlaków myślowych człowieka?

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Słowo z prologu Jana to literalne słowo Boga, o jego urzeczywistnieniu opisze w wersecie 14.
W Genesis w relacji ze stwarzania nie ma słowa o Jezusie, za to za każdym razem Stwórca wypowiada słowo (słowa) ..Niech się stanie..Jest dziesiątki wersetów gdzie pisze że Stwórca stwarzał wszystko SAM..
Iz.44:24

W hebr.11:3 tez jest logos, a nikt nie bierze go za Jezusa. Dziwne. po prostu werset zapomniano przerobić..

Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga światy zostały tak stworzone, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych.


1 Piotra 1:20

On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was.

Tu wyraźnie pisze że przez tysiące lat Jezus był tylko w PLANIE STWÓRCY..
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”