Filmy o Trojcy .....

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

tom68

szerzysz niebiblijne doktryny i za to będziesz odpowiadał przed Bogiem !

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tom68 pisze:Ja wierze ze Biblia uczy o Bogu Ojcu i Synu Bozym oraz Duchu Swietym i nie mowie ze Trojca jest albo ze jej nie ma bo to dla mnie jest to bez znaczenia ...
EMET:
Powtarzasz tezę duetu Maja i Miriam o "Trzech Podmiotach"... :-/

Wypadałoby doprecyzować dokładniej po kolei co tyczy owych 'Trzech Podmiotów'.

Owe doprecyzowanie w ujęciu doktryny np. ADS jawnie ukierunkowuje ku Trójcy - nazwanej lub nie nazwanej: nie ma nic do rzeczy; bowiem... przecież zwolennicy doktryny Trójcy mawiają: "Wierzymy przecież w jednego Boga i nie jesteśmy tryteistami". Jednak każdy wie, że mamy tak: "Jeden Bóg, ale w Trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty". Czemu nie ma "Jeden Bóg w jednej Osobie", lecz... ?

Zatem, kiedy o 'Trzech Podmiotach' czytamy, to i... co mamy myśleć? :aaa:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Co do sprawy Trójcy w Biblii czy poglądów antytrynitarnych to są różne zdania w tej kwestii i to nawet wśród samych przeciwników Trójcy ( np sprawa kim jest Jezus Chrystus bogiem czy człowiekiem ) czyli jest tak jak w całym chrześcijaństwie od wieków a wszyscy opierają się na Biblii ....
tom68

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tom68 pisze:Co do sprawy Trójcy w Biblii czy poglądów antytrynitarnych to są różne zdania w tej kwestii i to nawet wśród samych przeciwników Trójcy ( np sprawa kim jest Jezus Chrystus bogiem czy człowiekiem ) czyli jest tak jak w całym chrześcijaństwie od wieków a wszyscy opierają się na Biblii ....
EMET:
Jak można domniemywać, to TY sam, Userze, z pewnością jakieś przekonania posiadasz i - z racji uważania się za naśladowcę Chrystusa - innych też powinieneś umieć przekonać i pozyskać; czy tak?
Jeśli Tobą samym nie miotają sprzeczne uczucia, to jakiż problem? Przecież nie będziesz przywoływał opinie o 'rozmaitości wierzeń co do Trójcy'.
Będąc o czymś sam przekonany, innych też powinieneś pozytywnie umieć przekonywać.
Polecam wywody z do Rzymian 2:17 - 20.

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Ja wierze ze Biblia uczy o Bogu Ojcu i Synu Bozym oraz Duchu Swietym i nie mowie ze Trojca jest albo ze jej nie ma bo to dla mnie jest to bez znaczenia ...
tom68

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tom68 pisze:Ja wierze ze Biblia uczy o Bogu Ojcu i Synu Bozym oraz Duchu Swietym i nie mowie ze Trojca jest albo ze jej nie ma bo to dla mnie jest to bez znaczenia ...
EMET:
Udajesz, że nie wiesz czy...

Przecież antytrynitarze również wierzą i uznają Boga Ojca, Syna Bożego oraz Ducha Świętego [inni: ducha świętego]; tyle, że mają jakąś świadomość co do Owych 'Podmiotów'.
Z pewnością inną, niż np. Ty, Userze, jako Adwentysta DS.

Dla Ciebie może i "nie ma znaczenia" [o ile faktycznie nie ma...?], ale dla Boga i Jezusa na pewno znaczenie ma.
Skoro w wg Jana 17:3 czytamy, co czytamy, to... Np. ta wypowiedź.
Jak pisuję: mamy przejawiać pogląd Boży, pogląd Jezusowy, nie zaś jakiś nasz prywatny pogląd: odbiegający od wymienionych poglądów.

Osobiście nie odbieram nikomu posiadać taki pogląd, jaki dany ktoś posiada: każdego osobista sprawa. Osobiście jedynie przedkładam racje za biblijnym pojmowaniem; co zaś kto zrobi bądź nie zrobi - nie moja dalej sprawa. :->

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

tom68
Posty: 5321
Rejestracja: 09 sty 2013, 13:42

Post autor: tom68 »

Dla mnie tak trynitarze jak antytrynitarze czesto opieraja sie tak samo na Biblii a wiec ich debaty sa tylko dyskusjami chrzescijan o roznych pogladach i spor na ten temat jest pusty i tylko pokazuje brak ducha milosci blizniego u wielu niby chrzescijan ... to tyle krotko i prosto na ten temat .....
tom68

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

tom68 pisze:Dla mnie tak trynitarze jak antytrynitarze czesto opieraja sie tak samo na Biblii a wiec ich debaty sa tylko dyskusjami chrzescijan o roznych pogladach i spor na ten temat jest pusty i tylko pokazuje brak ducha milosci blizniego u wielu niby chrzescijan ... to tyle krotko i prosto na ten temat .....
EMET:
Jakoś nie mogę się doczytać, do jakiej konkretnie 'Opcji' User się skłania: czyżby ani do trynitarnej, ani do antytrynitarnej? Czyli: konkretnie do jakiej?
Zamiast - jak to Jezus oraz np. ap. Paweł - wersetami z Pisma racje swe wykładać, to tzw. grzecznościowe ogólniki u Ciebie, Userze, czytamy.
Samo tylko stanie z boku i obserwowanie debat i dyskusji - 'tych wymienionych' - to tzw. kibicowanie czy podobnie.
W czym Ty, Userze, przejawiasz tę miłość, skoro ogólnikami operujesz jeno? Nie da się bowiem mówić wyłącznie: &#8222;Miłujcie się, nie kłóćcie się&#8221;.

Przypomnieć wypada, że mamy tutaj Forum biblijne, więc wskazane byłoby - tym bardziej jako wierzącemu - Słowem Bożym się posiłkować.
Czytamy bowiem &#8211;
&#8222;Dlatego nie wstydź się świadectwa o naszym Panu&#8221; [2Tym 1:8a; PNŚ]; &#8222;Rób wszystko, co możesz, by się stawić przed Bogiem jako godny uznania, jako pracownik nie mający się czego wstydzić, poprawnie władający słowem prawdy.&#8221; [2Tym 2:15, PNŚ].
Oraz obszerniejszy nieco fragment: &#8222;2 Paweł więc zgodnie ze swym zwyczajem wszedł do nich i przez trzy sabaty prowadził z nimi rozważania na podstawie Pism, 3 wyjaśniając i udowadniając cytatami, że było konieczne, aby Chrystus cierpiał i powstał z martwych, oraz mówiąc: &#8222;To jest Chrystus &#8211; ten Jezus, którego ja wam ogłaszam&#8221;. 4 W rezultacie niektórzy z nich uwierzyli i przyłączyli się do Pawła i Sylasa, uczyniło tak również wielkie mnóstwo Greków oddających cześć Bogu. a także niemało przedniejszych niewiast.&#8221; &#8211; Dzieje Apostolskie 17:2 &#8211; 4; PNŚ.

Zatem: apele o 'niekłócenie się' oraz o 'miłowanie się' - są jedynie takimi nic nie znaczącymi 'gładkosłowami'. Warto wyłonić sens z Jakuba 2:14 &#8211; 16, zwłaszcza: &#8222;Ale nie dacie im tego, co konieczne&#8221;. Trzeba KARMIĆ innych 'Słowem życia' od Boga: konkretyzując poprzez teksty z Biblii.
Są bowiem &#8222;słowa, które darzą życiem&#8221;, jak to czytamy w Dz Ap 5:20 [BW]. Warto tego typu &#8222;słowa&#8221; jawnie przedkładać, Userze&#8230;

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ariel
Posty: 18
Rejestracja: 20 sty 2013, 21:23

Post autor: ariel »

Skoro jest to wątek o filmach dotyczących Trójcy, to poniżej wstawiam link do filmu będącego rozmową na ten temat. Punkt widzenia unitariański, tytuł: "Trochę Ojca - spojrzenie na naukę o Trójcy. Całość ponad godzinę, w formie dialogu:

Trochę Ojca - Spojrzenie na naukę o Trójcy
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ
http://thaleia.pl/ unitariański serwis apologetyczny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”