Jednorodzony Syn a Trójca

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

adzient pisze:Przypominam,że Elohim tłumaczone jest często jako bogowie,sędziowie.
Możesz podać konkretne liczby ILE RAZY Elohim jest tłumaczone na bogowie/sędziowie a ILE RAZY na BÓG?
Mogę poczekać, bo policzenie na pewno ci zajmie parę dni... policzysz? ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

David77 pisze:Cytat:

Pytałem dlaczego nie pierwszy ,a ósmy syn Isajego nazwany został pierworodnym?
Dlaczego drugi syn Efraim został tak nazwany?
Dlaczego cały Izrael został tak nazwany skoro potomkiem Boga nie jest?
Dla mnie sprawa Jasna-Bóg wybiera kogo obdarzy mianem pierworodny.
Nie musi być nim nawet potomek ,jak próbowałeś mi dalej udowodnić ,a przykładem jest cały Izrael
.

Jaki to ma niby mieć związek z Kol 1:15,16 ? skoro Paweł sam wyjaśnił w jaki znaczeniu żywa przymiotnika Prototokos PIERWSZY WE WSZYSTKIM. Czy zgadzasz się z apostołem Pawłem ?
Nie chodzi o to ,czy się zgadzam ale jak to rozumiesz.

Tu pojęcie pierwszeństwa nie oznacza pierwszego w czasie lecz godność.
Wszystkie podane wczesniej przykłady do tego prowadzą.

Zatem jest pierworodnym nie dlatego ,że został stworzony jako pierwszy ale dlatego ,że będąc na ziemi uległy i wypełniając misję dostał taką godność.Pierwszeństwo we wszystkim

Analogicznie Dawid będąc ósmym synem i nadal nim pozostając otrzymał przywileje jakby był pierwszym NIE BEDĄC PIERWSZYM SYNEM.



Tak ,jak Dawid nie byl pierwszym synem tak Chrystus nie byl pierwszym stworzeniem


Obaj dostali godnosc pierwszenstwa

Czy jest to teraz zrozumiałe?

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

David77 pisze: Cytat:
Nie wiem jaki jest sens powtarzania się.
Pisałem już o ty.
Jezus nie był pierwszym ,który powstał w kolejności lecz pierwszym w hierarchii ważnosci.


Podaj mi chociaż jeden przykład kogoś kto został tak jak Jezus wzbudzony z martwych i nie podlegał już więcej śmierci
W jakim celu ten argument?
W ogóle cóż to za wątek uboczny?
Nie rozmawiamy o tych ,ktorzy nie podlegali śmierci.

Chrystus nie powstał pierwszy zatem nie może być pierworodnym z umarłych w rozumieniu czasowym.
Już przestań manipulować.
Szkoda czasu.

Jest nazwany pierworodnym ponieważ jest najzacniejszym ze zmartwychwstałych.
Tym ,bez którego nie byłoby zmartwychwstania innych.
Ale nie był pierwszy w czasie.

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Nikt nie uzyskał ciała metafizycznego jak Jezus.

Jesli uwzgledniasz te pojecie to był pierwszy

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Lukian pisze:ale nie mówi Pana mojego ;-)
Czyli Twoim zdaniem, skoro Jezus spontanicznie określił swojego Boga Panem (bez odwoływania się do cytatów z ST), to nie uznawał Go za swojego Pana? Ciekawe rozumowanie, nie powiem.

Rozumiem więc, że Marii za matkę nie uznawał. Ok.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

adzient pisze:Ale nie był pierwszy w czasie.


Przekład Nowego Świata:

(1) Bóg, który dawno temu przy wielu okazjach i wieloma sposobami przemawiał do naszych praojców za pośrednictwem proroków, (2) przy końcu tych dni przemówił do nas za pośrednictwem Syna, którego ustanowił dziedzicem wszystkiego i przez którego uczynił systemy rzeczy. (3) On jest odbiciem chwały Boga i dokładnym wyobrażeniem samej jego istoty, on też podtrzymuje wszystko słowem jego mocy, a dokonawszy oczyszczenia za nasze grzechy, zasiadł po prawicy Majestatu w miejscach wyniosłych.

Hbr 1:2
2. a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.
(BT)
Hebr. 1:2
2. Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.
(BW)

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /2/param/1
Przekład dosłowny: w tych ostatnich dniach przemówił do nas w (osobie) Syna, którego ustanowił dziedzicem wszystkiego i przez którego stworzył wszystko, co istnieje w czasie i przestrzeni.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2016, 11:02 przez Jachu, łącznie zmieniany 1 raz.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

adzient,
Który to niby przeczy??
Teksty te nie mają nic wspólnego z tematem.

Przypominam ,że omawiamy tekst:
" to jest, że Chrystus musi cierpieć, że On jako pierwszy, który powstał z martwych, będzie zwiastował światłość ludowi i poganom."DzAp26,23

Dlatego powtarzam ;Chrystus nie był pierwszym ,który zmartwychwstał.Wielu Go wyprzedziło.
DzAp 26,23 nie mówi ,że był pierwszym ,który dostał się do nieba.Tego nie mówią ,ani nawet nie sugerują, podane przez Ciebie powyższe teksty.

Teksty te nie mają nic wspólnego z tematem.Mówią o świątyni i dostępie do orędownictwa Chrystusa w niebie.
Moja dobra rada zapoznaj się z listem do Hebrajczyków 9 rozdziałem bo o informacjach jakie w nim są zawarte to pewnie nigdy nie czytałeś

a)Czego symbolem było miejsce najświętsze w Świątyni ?
b) kogo obrazował Arcykapłan
c) co symbolizowała zasłona oddzielająca miejsce święte od najświętszego ?

Hebr 10: 19 Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni (20) drogą nową i żywą, którą otworzył dla nas poprzez zasłonę, to jest przez ciało swoje, (21) oraz kapłana wielkiego nad domem Bożym, (22) wejdźmy na nią ze szczerym sercem, w pełni wiary, oczyszczeni w sercach od złego sumienia i obmyci na ciele wodą czystą;

Do jakiej świątyni mieli w stęp ? :-D

jaką nową drogę otworzył Jezus przed swoimi uczniami i dokąd ? :-D

W świątyni Jerozolimskiej miejsce najświętsze które było symbolem nieba było odgrodzone zasłoną , ta zasłona symbolizowała doskonałe ciało Chrystusa , wejście poza zasłonę ( do nieba ) stało się możliwe dzięki drogocennej krwi Chrystusa . Zatem jak czytamy droga nowa została otwarta .
Dopóki Jezus nie umarł w ten sposób składając z siebie ofiarę Bogu NIKT WCZEŚNIEJ PRZED NIEM nie zmartwychwstał i nie poszedł do nieba

Ew Jan 3:13 A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy,

Jezus mówi tutaj o ludziach że nikt wcześniej nie wstąpił do nieba , ci którzy przed Jezusem zostali wzbudzeni z martwych po jakimś czasie ponownie zmarli natomiast Jezus jest jednym z pierwszych który został wzbudzony z martwych i już więcej nie podlegał śmierci .. Poprosiłem cię o dowody że bili przed Jezusem inni którzy również po wzbudzeni z martwych już więcej nie umarli .No wiec co z tymi dowodami ? :-D
Nie będę tego komentował bo szkoda czasu. :mrgreen:
Powtarzam ,ze jest to rzeczownik liczby mnogiej (trzeciej),a dodatkowe czasowniki w księdze Rodzaju w liczbie mnogiej również rozwiewają wątpliwości.
"uczyńmy,stał się taki jak my"
Oczywiście zaprzeczasz komuś ,kto został nazwany Elohim i mówi w liczbie mnogiej.
Dla mnie wystarcza to że Elohim mówi do Elohim'a w liczbie mnogiej.
No gdybyś czytał dokładnie Pismo św to byś wiedział o tym że Jezus pełnił rolę pośrednika w stwarzaniu i to do niego Bóg się zwracał , chcesz udowadniać że Bóg się zwracał do siebie w lm :-D

Ew Jan 1: 10 ἐν τῷ κόσμῳ ἦν καὶ ὁ κόσμος δι αὐτοῦ ἐγένετο καὶ ὁ κόσμος αὐτὸν οὐκ ἔγνω.

Na świecie był i świat za jego pośrednictwem powstał, lecz świat go nie poznał

Ew Jan 17: a teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał.

Wszystkie fragmenty Pisma nawiązujące do tego że coś przez Jezusa zostało stworzone w grece mają przyimek δι + Gen co w tym przypadku zawsze odnosi się nie do sprawcy czynności lecz pośrednika czynności :-D
Zatem sprawdź jakie czasowniki towarzyszą w ks. rodz. 1

" (26) Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas (...)"1,26

" Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło."3,22
Teraz pomyśl jakiego babola palnąłeś

Według ciebie jeden i ten sam Bóg który jest Ojcem Synem i Duchem św zwraca się sam do siebie :-D


Jaki to ma niby mieć związek z Kol 1:15,16 ? skoro Paweł sam wyjaśnił w jaki znaczeniu żywa przymiotnika Prototokos PIERWSZY WE WSZYSTKIM. Czy zgadzasz się z apostołem Pawłem ?
Nie chodzi o to ,czy się zgadzam ale jak to rozumiesz.

Tu pojęcie pierwszeństwa nie oznacza pierwszego w czasie lecz godność.
Wszystkie podane wczesniej przykłady do tego prowadzą.

Zatem jest pierworodnym nie dlatego ,że został stworzony jako pierwszy ale dlatego ,że będąc na ziemi uległy i wypełniając misję dostał taką godność.Pierwszeństwo we wszystkim

Analogicznie Dawid będąc ósmym synem i nadal nim pozostając otrzymał przywileje jakby był pierwszym NIE BEDĄC PIERWSZYM SYNEM.


Tak ,jak Dawid nie byl pierwszym synem tak Chrystus nie byl pierwszym stworzeniem

Obaj dostali godnosc pierwszenstwa

Czy jest to teraz zrozumiałe?
Tak jak Dawid był jednym z pierwszych Królów mając swój początek w czasie tak też Jezus jest jenem z pierwszych z całego stworzenia

Czyli to że Paweł wyjaśnia w jakim znaczeniu użył przymiotnika Prortotokos ciebie nie interesuje bo masz własną koncepcje :-D

BIERZ POD UWAGĘ TŁUMACZENIE APOSTOŁA PAWŁA !!!

4 Moj 18:15 πρωτότοκα τῶν κτηνῶν -
Czy Pierworodne zwierząt nie było zwierzęciem :-D
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

Nikt nie uzyskał ciała metafizycznego jak Jezus.

Jesli uwzgledniasz te pojecie to był pierwszy
Mowa jest o pierwszym zmartwychwstałym.
Omawiany tekst nie rozróżnia ciał.
David77 pisze: Cytat:
Który to niby przeczy??
Teksty te nie mają nic wspólnego z tematem.

Przypominam ,że omawiamy tekst:
" to jest, że Chrystus musi cierpieć, że On jako pierwszy, który powstał z martwych, będzie zwiastował światłość ludowi i poganom."DzAp26,23

Dlatego powtarzam ;Chrystus nie był pierwszym ,który zmartwychwstał.Wielu Go wyprzedziło.
DzAp 26,23 nie mówi ,że był pierwszym ,który dostał się do nieba.Tego nie mówią ,ani nawet nie sugerują, podane przez Ciebie powyższe teksty.

Teksty te nie mają nic wspólnego z tematem.Mówią o świątyni i dostępie do orędownictwa Chrystusa w niebie.


Moja dobra rada zapoznaj się z listem do Hebrajczyków 9 rozdziałem bo o informacjach jakie w nim są zawarte to pewnie nigdy nie czytałeś

a)Czego symbolem było miejsce najświętsze w Świątyni ?
b) kogo obrazował Arcykapłan
c) co symbolizowała zasłona oddzielająca miejsce święte od najświętszego ?

Hebr 10: 19 Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni (20) drogą nową i żywą, którą otworzył dla nas poprzez zasłonę, to jest przez ciało swoje, (21) oraz kapłana wielkiego nad domem Bożym, (22) wejdźmy na nią ze szczerym sercem, w pełni wiary, oczyszczeni w sercach od złego sumienia i obmyci na ciele wodą czystą;

Do jakiej świątyni mieli w stęp ? :-D

jaką nową drogę otworzył Jezus przed swoimi uczniami i dokąd ? :-D

W świątyni Jerozolimskiej miejsce najświętsze które było symbolem nieba było odgrodzone zasłoną , ta zasłona symbolizowała doskonałe ciało Chrystusa , wejście poza zasłonę ( do nieba ) stało się możliwe dzięki drogocennej krwi Chrystusa . Zatem jak czytamy droga nowa została otwarta .
Dopóki Jezus nie umarł w ten sposób składając z siebie ofiarę Bogu NIKT WCZEŚNIEJ PRZED NIEM nie zmartwychwstał i nie poszedł do nieba

Ew Jan 3:13 A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy,

Jezus mówi tutaj o ludziach że nikt wcześniej nie wstąpił do nieba , ci którzy przed Jezusem zostali wzbudzeni z martwych po jakimś czasie ponownie zmarli natomiast Jezus jest jednym z pierwszych który został wzbudzony z martwych i już więcej nie podlegał śmierci .. Poprosiłem cię o dowody że bili przed Jezusem inni którzy również po wzbudzeni z martwych już więcej nie umarli .No wiec co z tymi dowodami ? :-D
Pięknie ale nie widzę tu związku ze sprawą pierworództwa.
Nie widzę tez zwiazku z omawianym tekstem z DzAp.
:-D
Proszę się nie zrażać.
Są to fajne przemyślenia ale nie stanowia one argumentu dla omawianego przypadku.

David77 pisze:(...)chcesz udowadniać że Bóg się zwracał do siebie w lm :-D
Tak jest napisane.
To byłoby jedyne słuszne tłumaczenie.
Elohim mówi do pozostałych osób ,które również noszą to imię.
Hebr 1,2 mówi o Jezusie
Rodz 1,2 o Duchu

Występujące to osoby są na te samej pozycji w godności.
Dlatego użyto imienia Elohim nie El.
David77 pisze: No gdybyś czytał dokładnie Pismo św to byś wiedział o tym że Jezus pełnił rolę pośrednika w stwarzaniu i to do niego Bóg się zwracał , chcesz udowadniać że Bóg się zwracał do siebie w lm :-D
Własnie czytam:

"(24) Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciągnąłem niebiosa, sam ugruntowałem ziemię - kto był ze mną? "Iz 44,24

Ja twierdzę ,że Elohim (w liczbie mnogiej) zwracał się do Jezusa Elohim.

Proponuję powoli zmierzać do zakończenia wątku aby też i inni mogli to prowadzić dyskusje.
Mam wrażenie ,że argumenty zostały wyczerpane i kręcimy się wkoło.
"Siedmiu Adwentystów któregoś tam dnia "

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

David77 pisze:Cytat:

Zatem sprawdź jakie czasowniki towarzyszą w ks. rodz. 1

" (26) Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas (...)"1,26

" Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło."3,22


Teraz pomyśl jakiego babola palnąłeś

Według ciebie jeden i ten sam Bóg który jest Ojcem Synem i Duchem św zwraca się sam do siebie :-D
Zatem dochodzę do wniosku ,ze chyba nie czytasz moich postów .
Łopatologicznie - mąż jako jedno ciało (Echad) ze swoja żoną zwraca się do niej prosząc ją o wypranie maj...
Powiedz mi czy zwraca sie do samego siebie?
Czekam na odpowiedź.
David77 pisze: Tak jak Dawid był jednym z pierwszych Królów mając swój początek w czasie tak też Jezus jest jenem z pierwszych z całego stworzenia
Dawid nie został nazwany pierwszym z królów lecz pierwszym z synów Isajego.
Proszę nie przekręcaj Pisma.

Proponuję już dać spokój. :-D

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

adzient pisze:Łopatologicznie - mąż jako jedno ciało (Echad) ze swoja żoną zwraca się do niej prosząc ją o wypranie maj...
Powiedz mi czy zwraca sie do samego siebie?
Czekam na odpowiedź.
Nie! Zwraca się do majtek swojej żony, wszak zona i jej majtki są jednym i tym samym. Jak nie wiesz o tym, to zapytaj SWOJEJ żony.. Jak jej nie masz, to ją nabyj. Jak nie nabyjesz, to znaczy nie wiesz o czyich majtkach piszesz. :crazy:

Co chcę przez to napisać? Ano... absurdy, absurdami absurdujące.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

adzient,
Mowa jest o pierwszym zmartwychwstałym.
Omawiany tekst nie rozróżnia ciał.
Jak ci się wydaje w jakim to ciele przebywa Jezus w niebie ? biblia na to pytanie udziela odpowiedzi .
Pięknie ale nie widzę tu związku ze sprawą pierworództwa.
Nie widzę tez zwiazku z omawianym tekstem z DzAp.
(Pierworodny z umarłych) według DzAp to pierwszych wzbudzony przez Boga do nieśmiertelne życia w niebie , czy teraz dostrzegasz związek ? a może uważasz że apostołowie się mylili ?
Tak jest napisane.
To byłoby jedyne słuszne tłumaczenie.
Elohim mówi do pozostałych osób ,które również noszą to imię.
Hebr 1,2 mówi o Jezusie
Rodz 1,2 o Duchu
Gdzie tam jest napisane że Bóg zwraca się do osób ?

Hebr 1:2 mówi nam jedynie o tym że Bóg stworzył wieki przez swego Syna którym to sam nie jest :-D
Własnie czytam:

"(24) Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciągnąłem niebiosa, sam ugruntowałem ziemię - kto był ze mną? "Iz 44,24
Podstawowy błąd jaki robisz to jako samotni w swoich wierzeniach czerpiesz rzekome argumenty od Unitarian którzy przecież nie wierzą w tzw Trójce .

Bóg zwraca się do ludzi pytając ,, kto był ze mną ''

Czy nigdy o tym nie czytałeś kiedy Bóg zakładał fundamenty ziemi to byli przy tym już aniołowie

Hioba 38:1-7 (1) Potem Pan odpowiedział Jobowi spośród zawieruchy i rzekł: (2) Któż to zaciemnia mój plan słowami bezmyślnymi? (3) Przepasz jako mąż swoje biodra, będę cię pytał, a ty mnie pouczysz. (4) Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz. (5) Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy? (6) Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny? (7) Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?

Bóg zawsze posługiwał się kimś do realizowania swoich zamierzeń to on sam jest Stwórcą wszystkiego . Aby zrozumieć pewne aspekty należy brać pod uwagę specyfikę języka w jakim powstała Biblia .

Jak myślisz dlaczego biblia przypisuje Salomonowi zbudowanie świątyni skro to pracownicy wybudowali świątynie ?
Ja twierdzę ,że Elohim (w liczbie mnogiej) zwracał się do Jezusa Elohim.

Proponuję powoli zmierzać do zakończenia wątku aby też i inni mogli to prowadzić dyskusje.
Mam wrażenie ,że argumenty zostały wyczerpane i kręcimy się wkoło.
Na mam pytanie czy uważasz Jezusa za tego samego Boga którym jest Bóg Ojciec ? jeżeli tak do do kogo wstawia się Jezus ???
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

:-D
Bobo pisze: Nie! Zwraca się do majtek swojej żony, wszak zona i jej majtki są jednym i tym samym. Jak nie wiesz o tym, to zapytaj SWOJEJ żony.. Jak jej nie masz, to ją nabyj. Jak nie nabyjesz, to znaczy nie wiesz o czyich majtkach piszesz. :crazy:

Co chcę przez to napisać? Ano... absurdy, absurdami absurdujące.
_________________
Zapewne umknął Ci tekst Rodz 2,24 albo wyrwałeś go z Pisma.
Bobo nawet nie mam zamiaru odpowiadać na kompromitujące Cię zagrywki.
Nie widzę sensu komentowania ,jak i poświęcania czasu na czytanie tego typu wypowiedzi.
Już kilka lat temu stwierdziłem ,że prowadzenie jakiejkolwiek konwersacji z Twoją osobą jest stratą czasu i dowodzi upadku moralnego z mojej strony
:mrgreen:
Twoja wykładnia Fil 2 mnie tylko o tym przekonała.
David77 pisze: Czyli to że Paweł wyjaśnia w jakim znaczeniu użył przymiotnika Prortotokos ciebie nie interesuje bo masz własną koncepcje :-D
Ależ interesuje.
"aby we wszystkim był pierwszy"
Chodzi o pierwszeństwo w godności.
Stwórca przychodzi na stworzoną przez siebie ziemię i staje się człowiekiem.
Zwycięża grzech i dostaje zaszczyty.
czytaj cały kontekst.nie tylko wers.15-16

Chrystus jest pierworodnym wszelkiego stworzenia (w.15) jednocześnie będąc pierworodnym z umarłych (w.18)

Myśl (pierworodny stworzenia) może odwoływać się do zrodzenia w Betlejem i zakończenia misji.
Znaczy to ,ze Stwórca przychodzi jako stworzenie i dla tego jest pierwszy (najzacniejszy z ludzi)
Chrystus zachował naturę ludzką ,którą zabrał do nieba.

adzient
Posty: 1912
Rejestracja: 06 cze 2009, 12:25
Lokalizacja: Elblag

Post autor: adzient »

David77 pisze: Na mam pytanie czy uważasz Jezusa za tego samego Boga którym jest Bóg Ojciec ? jeżeli tak do do kogo wstawia się Jezus ???
Typowe pytania ale niezbyt wyszukane. :mrgreen:

Czy uważasz żonę męża za tę samą osobę co mąż?
Czy kiedy mąż mówi do żony mówi do siebie?

David77 pisze:Cytat:

Pięknie ale nie widzę tu związku ze sprawą pierworództwa.
Nie widzę tez zwiazku z omawianym tekstem z DzAp.


(Pierworodny z umarłych) według DzAp to pierwszych wzbudzony przez Boga do nieśmiertelne życia w niebie , czy teraz dostrzegasz związek ? a może uważasz że apostołowie się mylili ?
Przeczytaj uważnie omawiany tekst.
Uważnie i ostatni raz:
" to jest, że Chrystus musi cierpieć, że On jako pierwszy, który powstał z martwych, będzie zwiastował światłość ludowi i poganom. "DzAp 26,23
Tekst mówi o pierwszym zmartwychwstałym i nie precyzuje co się z nim stało.
Komentarz Twój jest domysłem Twoim.
Zatem proszę się nie upierać ,że DzAp 26,23 mówi o zmartwychwstaniu do nieba.

Możesz łączyć fakty nazywając to Własną tezą ale nie wmawiaj ,że tam jest to napisane.

Tekst mówi o zmartwychwstaniu i niestety Chrystus pierwszym w kolejności nie był.
Zatem chodzi o inne pierwszeństwo .
David77 pisze: Jak ci się wydaje w jakim to ciele przebywa Jezus w niebie ? biblia na to pytanie udziela odpowiedzi .
Nie zmieniajmy wątków.
David77 pisze:Cytat:

Tak jest napisane.
To byłoby jedyne słuszne tłumaczenie.
Elohim mówi do pozostałych osób ,które również noszą to imię.
Hebr 1,2 mówi o Jezusie
Rodz 1,2 o Duchu


Gdzie tam jest napisane że Bóg zwraca się do osób ?
Pisałem o Rodz 1,2
Tam Bóg prowadzi dialog przy stworzeniu.
David77 pisze: Podstawowy błąd jaki robisz to jako samotni w swoich wierzeniach czerpiesz rzekome argumenty od Unitarian którzy przecież nie wierzą w tzw Trójce .

Bóg zwraca się do ludzi pytając ,, kto był ze mną ''

Czy nigdy o tym nie czytałeś kiedy Bóg zakładał fundamenty ziemi to byli przy tym już aniołowie

Hioba 38:1-7 (1) Potem Pan odpowiedział Jobowi spośród zawieruchy i rzekł: (2) Któż to zaciemnia mój plan słowami bezmyślnymi? (3) Przepasz jako mąż swoje biodra, będę cię pytał, a ty mnie pouczysz. (4) Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz. (5) Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy? (6) Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny? (7) Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?

Bóg zawsze posługiwał się kimś do realizowania swoich zamierzeń to on sam jest Stwórcą wszystkiego . Aby zrozumieć pewne aspekty należy brać pod uwagę specyfikę języka w jakim powstała Biblia .
Izajasz nie mówi :"kto z ludzi był ze mną" lecz "Kto był ze mną"

Oczywiście widownia była obecna ale tekst nie koncentruje się na widowni lecz na osobie ,która stwarzała.
Izajasz mówi ,że stwarzał Bóg jako sam.
Hebr 1,2 i Przyp 30,4 mówi ,że robił to ze swoim synem.

Ponieważ Syn i Ojciec to Elohim.
Zatem można powiedzieć jednocześnie ,że stwarzali razem jak i ,że stworzył Bóg sam i nie było nikogo przy nim.
"Ci trzej są zgodni"

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

adzient pisze:dowodzi upadku moralnego z mojej strony
Tego, niestety zanegować nie mogę :-D
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

adzient,
Typowe pytania ale niezbyt wyszukane. :mrgreen:

Czy uważasz żonę męża za tę samą osobę co mąż?
Czy kiedy mąż mówi do żony mówi do siebie?

Czego ma dowodzić przykład męża i żony ? to przecież dwoje ludzi jednak przekładając to na Boga i jego Syna mamy dwa róże od siebie byty gdzie Syn pod każdym względem nie jest równy swemu Ojcu którego nazywa Bogiem

W twoim przykładne z mężem i żoną dostrzegam u ciebie pewną niekonsekwencje , potwierdzasz że to dwoje ludzi ale w przypadku Boga to Syn i Ojciec jest jednym Bogiem :-D
Przeczytaj uważnie omawiany tekst.
Uważnie i ostatni raz:
" to jest, że Chrystus musi cierpieć, że On jako pierwszy, który powstał z martwych, będzie zwiastował światłość ludowi i poganom. "DzAp 26,23
Tekst mówi o pierwszym zmartwychwstałym i nie precyzuje co się z nim stało.
Komentarz Twój jest domysłem Twoim.
Zatem proszę się nie upierać ,że DzAp 26,23 mówi o zmartwychwstaniu do nieba.

Możesz łączyć fakty nazywając to Własną tezą ale nie wmawiaj ,że tam jest to napisane.

Tekst mówi o zmartwychwstaniu i niestety Chrystus pierwszym w kolejności nie był.
Zatem chodzi o inne pierwszeństwo .
Powyżej w jednym z postów poprosiłem cię abyś podał mi przykład kogoś kto tak samo jak Jezus po wzbudzeniu z martwych już nie podlegał więcej śmierci :-D

Zatem czekam na owy przykład , nie znasz nikogo takiego :-D

Izajasz nie mówi :"kto z ludzi był ze mną" lecz "Kto był ze mną"
Oczywiście widownia była obecna ale tekst nie koncentruje się na widowni lecz na osobie ,która stwarzała.
Izajasz mówi ,że stwarzał Bóg jako sam.
Hebr 1,2 i Przyp 30,4 mówi ,że robił to ze swoim synem.

Ponieważ Syn i Ojciec to Elohim.
Zatem można powiedzieć jednocześnie ,że stwarzali razem jak i ,że stworzył Bóg sam i nie było nikogo przy nim.
"Ci trzej są zgodni"

Pozdrawiam
To że Bóg za pośrednictwem swego Syna stworzył wszystko przeczy błędnej tezie iż Syn i Ojciec to ten sam Bóg . W mentalności Żydowskiej ktoś kto reprezentował Boga również był określany tytularnie Bóg lecz tylko tytularnie dokładnie tak samo jak Jezus .

Pierwsi chrześcijanie wierzyli że Bóg który istnieje od zawsze jest tylko jeden i jest nim Ojciec .

1 Kor 8:5,6

Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, (6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

W tym fragmencie mamy bardzo interesujące świadectwo wiary pierwszych chrześcijan . Gdyby wówczas wierzono w tzw Trójce to Paweł w tym przypadku miał wspaniała możliwość aby wyrazić swą wiarę w Trójjedynego . Jednak tego nie uczynił z prostej to przyczyny taka nauka była mu obca .

Zauważ co pisze Paweł :

,, wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec,
i jeden Pan, Jezus Chrystus,''

Paweł nie zaprzeczą że istnieją tylko tzw bogowie i dlatego jest wielu bogów i wielu panów , chrześcijan mają tylko jednego Boga którym jest Ojciec i jednego Pana którym jest Jezus Chrystus . A co z Duchem św ? dlaczego w tak ważnym wyznaniu wiary Paweł go pominą ? :-D
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”