Ostateczne dowody na Trójce

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

nesto

faktycznie jest bezcelowa, gdyż ktoś z uporem, powtarza cały czas w kółko sfałszowane wersety biblijne, i nic do tej osoby nie dociera !

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

więc?
proponuję nic nie pisanie.
Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Mirek Mazur
Posty: 34
Rejestracja: 12 lut 2011, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mirek Mazur »

Danijel pisze:Jezus ma dwie natury co pokazałem w pierwszym poście w tej dyskusji. Apokalipsa zrównuje Jezusa z Bogiem i przypisuje mu atrybuty Boga. Alfa i Omega, Pierwszy i ostatni i wiele innych o czym dyskutowaliśmy.
Argumentacja polegająca na porównywaniu tytułów i atrybutów Boga i Jezusa jest starą techniką,większość modalistów i trynitarzy jej używa.Problem polega na tym że ten sposób argumentacji jest niefalsyfikowalny. Jeżeli ktoś szuka tyko argumentów potwierdzających jego tezę to nie ma sposobu żeby się przekonał że się myli. Danijel jeśli chcesz udowodnić że Biblia zrównuje Jezusa z Bogiem to musisz wykazać ,że nie ma między nimi różnic , a nie tylko że są podobieństwa (taki mały niuans)


Jeżeli współdzielenie tytułów, jak twierdzisz, świadczy o tym że Jezus jest równy Ojcu...to o czym świadczy twoje zdanie poniżej ?
Danijel pisze: obj 19:16 bw (16) A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: Król królów i Pan panów.

obj 17:14 bw (14) Będą oni walczyć z Barankiem, lecz Baranek zwycięży ich, bo jest Panem panów i Królem królów, a z nim ci, którzy są powołani i wybrani, oraz wierni.

A więc to o Jezusie musi być mowa w następujących tekstach, gdyż Ojciec nigdzie w biblii nie jest nazwany Królem królów i Panem panów:
Danijel pisze:We wszystkich fragmentach jakie podała ta strona pada słowo Elohim
http://blog.antytrynitarianie.pl/jezus-bogiem/

Gdy mowa o Jezusie częściej mowa o słowach Adonai i Yahwe.
Nie ukrywam że chętnie się dowiem co autor miał na myśli , szczególnie ostatnie zdanie

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Jezus nie mógł skłamać ,,Kto Mnie widział widział Ojca''

To tak jakbyś rozdzielił jakąś rzecz na części.Bóg pisał: Na początku była Mądrość a Mądrość była u Boga.(Duch Św. znaczenie dosłowne)
Pomyśl ze Ty jako Człowiek rozdzielisz u siebie rozum(dar Ducha Św), ciało swoje(Świątynie Jezusa) i świadomość.( Tchnienie Boga)
Ciezko to opissc ale cos takiego napisze inne porownanie zaraz..


Bóg okazał Swoją Pełnię i o tym mowił Jezus ,,Kto Mnie widzi, widzi Ojca.''
I to jest Objawienie Boga przez Jezusa ktore pisane było od tysiacleci.Dopełnił Prawo Sprawiedliwosci Miłosierdziem dlatego też zstapił do piekieł po śmierci aby okazać miłosierdzie odpuszczenia grzechu i dać nadzieję bo człowiekowi cielesnemu jest słabym pod surowy sprawiedliwy Sąd Ojca gdzie Bóg brzydzi się grzechem.
Demony tez idą pod sąd ale pod Sprawiedliwy a nie Miłosierny.I noe to ze kazdemu wybaczy..wszystko jak w podobienstwie nawet tu w Życiu okazujac skruche dostaje sie mniejszy wyrok i o to musimy walczyc bo nigdy nie wiemy czy Miłosierdzie obejmie nas W Sądzie Ostatecznym.Zalezy tylko i wyłącznie od serca

Demony nie mają miłosierdzia bo zgrzeszyli nie mając słabego ciała... i idą pod ,,Oko za oko ''.Dlatego u opętanych ludzi noe żałują co robią bo już złe zrobili takim się stali.Duchów czas nie zobowiązuje.Dlatego po śmierci ludzie ,,śpią'' i mowi sie wieczny odpoczynek ale Bóg zachowuje zmarłych od sił nieczystych ktorzy są tysiackroc silniejsci po drugiej stronie

PS: Jeszcze raz jak rozumiecie Ziarko Gorczycy i Kwas Chlebowy porownywany do Królestwa Bożego? To rozdzielacie braci i siostr jak rozdzielicie Ogrodnika co zasadzil(Bóg) podlewa (Duch Św) i Dba o to by owoc nie zgnił(Jezus) a tymi owocami jestesmy my ktore zbiera sie do kosza lub wyrzuca




Nierozumiecie materii a swiat niewidzialny znac.?


:roll: ;-)

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

karol210 pisze:Jezus nie mógł skłamać ,,Kto Mnie widział widział Ojca''

To tak jakbyś rozdzielił jakąś rzecz na części.Bóg pisał: Na początku była Mądrość a Mądrość była u Boga.(Duch Św. znaczenie dosłowne)
Pomyśl ze Ty jako Człowiek rozdzielisz u siebie rozum(dar Ducha Św), ciało swoje(Świątynie Jezusa) i świadomość.( Tchnienie Boga)
Ciezko to opissc ale cos takiego napisze inne porownanie zaraz..


Bóg okazał Swoją Pełnię i o tym mowił Jezus ,,Kto Mnie widzi, widzi Ojca.''
I to jest Objawienie Boga przez Jezusa ktore pisane było od tysiacleci.Dopełnił Prawo Sprawiedliwosci Miłosierdziem dlatego też zstapił do piekieł po śmierci aby okazać miłosierdzie odpuszczenia grzechu i dać nadzieję bo człowiekowi cielesnemu jest słabym pod surowy sprawiedliwy Sąd Ojca gdzie Bóg brzydzi się grzechem.
Demony tez idą pod sąd ale pod Sprawiedliwy a nie Miłosierny.I noe to ze kazdemu wybaczy..wszystko jak w podobienstwie nawet tu w Życiu okazujac skruche dostaje sie mniejszy wyrok i o to musimy walczyc bo nigdy nie wiemy czy Miłosierdzie obejmie nas W Sądzie Ostatecznym.Zalezy tylko i wyłącznie od serca

Demony nie mają miłosierdzia bo zgrzeszyli nie mając słabego ciała... i idą pod ,,Oko za oko ''.Dlatego u opętanych ludzi noe żałują co robią bo już złe zrobili takim się stali.Duchów czas nie zobowiązuje.Dlatego po śmierci ludzie ,,śpią'' i mowi sie wieczny odpoczynek ale Bóg zachowuje zmarłych od sił nieczystych ktorzy są tysiackroc silniejsci po drugiej stronie

PS: Jeszcze raz jak rozumiecie Ziarko Gorczycy i Kwas Chlebowy porownywany do Królestwa Bożego? To rozdzielacie braci i siostr jak rozdzielicie Ogrodnika co zasadzil(Bóg) podlewa (Duch Św) i Dba o to by owoc nie zgnił(Jezus) a tymi owocami jestesmy my ktore zbiera sie do kosza lub wyrzuca




Nierozumiecie materii a swiat niewidzialny znac.?


:roll: ;-)
W biblii pisze Boga nikt nigdy nie widział...czy to kłamstwo?

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

1Moj.32,22-30 Jakub nazwał to miejsce Peniel, mówiąc: oglądałem Pana Boga twarzą w twarz, a jednak ocalało życie moje.

Z tego co wiadomo mi ...Boga nie moze czlowiek zobaczyc w Całej Swej Potędze.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

karol210 pisze:1Moj.32,22-30 Jakub nazwał to miejsce Peniel, mówiąc: oglądałem Pana Boga twarzą w twarz, a jednak ocalało życie moje.

Z tego co wiadomo mi ...Boga nie moze czlowiek zobaczyc w Całej Swej Potędze.
To był wysłaniec od Boga, a nie sam Bóg..I nie samego Boga oglądał twarzą w twarz.

Awatar użytkownika
Danijel
Posty: 117
Rejestracja: 05 wrz 2016, 20:21

Post autor: Danijel »

Jachu
1. Bóg przybierał postać ludzką wiele razy na przykład 18 rozdział księgi rodzaju. Anioł Jahwe i Jahwe stosowane jest wymienne w ST. Rzeczywiście Elohim nie zawsze odnosi się do Boga ale Adonai czy Jahwe to inna sprawa
2. "Jezus był pierwszym stworzeniem Bożym,oraz Ostatnim"
- Wewnętrznie sprzeczne zdanie. Bóg Ojciec powiedział:

- "Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga." - słowo Stwórcy `pierwszy` pada w znaczeniu pierwszy "rishon" dosłownie. Mogło by być użyte inne słowo ale nie jest. Autor chciał koniecznie napisać "pierwszy"

- Jezus wypowiedział podobne zdanie i użyte jest słowo "arche" które już może oznaczać inicjatora wszelkiego stworzenia ale też "pierwszy".

- Jezus istniał przed swoimi narodzinami bo powiedział "Zanim abraham był ja istniałem/ Ja Jestem/ ja byłem". Tak samo psalm 110 i Mk 12,35-37

Bóg przyszedł w postaci stworzenia i sługi a nie króla z innym ciałem. Pokazałem to w pierwszym poście ten temat ale wy nie chcecie nawet na niego odpowiadać.

http://www.hebrew4christians.com/Names_ ... donai.html

Hbr 1,1-14

1. Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków;

2. ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

3. On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach

4. i stał się o tyle możniejszym od aniołów, o ile znamienitsze od nich odziedziczył imię.

5. Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?

6. I znowu, kiedy wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niechże mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży.

7. O aniołach wprawdzie mówi: Aniołów swych czyni On wichrami, a sługi swoje płomieniami ognia;

8. lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.

9. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.

10. Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich;

11. one przeminą, ale Ty zostajesz; I wszystkie jako szata zestarzeją się,

12. i jako płaszcz je zwiniesz, jako odzienie, i przemienione zostaną; ale tyś zawsze ten sam i nie skończą się lata twoje.


13. A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich.

14. Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia?

Psalmu 102, który wyraźnie odnoszą się do Boga Jahwe mówi:

25. Rzekłem: Boże mój, nie zabieraj mnie w połowie dni moich, Wszak lata twoje trwają z pokolenia w pokolenie.

26. Tyś z dawna założył ziemię, A niebiosa są dziełem rąk twoich.

27. One zginą, Ty zaś zostaniesz, I wszystkie jak szata się zużyją; Jak szata, która się zmienia, one się zmienią.

28. Ale ty pozostaniesz ten sam I nie skończą się lata twoje.

Według autora listu do Hebrajczyków, słowa te wyraźnie odnoszą się do Jezusa Chrystusa. Niestety tego poglądu nie chcą podzielać wszelkiego pokroju unitarianie. Zobaczmy na jaki pomysł oni wpadli, aby tylko pozbyć się tego problemu, przed którym muszą stanąć twarzą w twarz.



Statement of Reasons for Not Believing the Doctrine of Trinitarians,Andrews Norton Professor of Sacred Literature in Harvard College



"Bóg wspomniany ostatnio był Bogiem Chrystusa, który go namaścił; i autor [księgi Hebrajczyków] zwracając się do tego Boga, wybucha sławieniem jego mocy, a w szczególności jego niezmiennego istnienia, nad którym się rozwodzi, aby udowodnić trwałość królestwa Syna... tzn. Ty [Boże] który obiecałeś mu taki tron, jesteś tym, który położył fundamenty ziemi. Tak wiec wydaje się, ze czyni tu deklaracje Bożej niezmienności, by zapewnić trwałość królestwa Chrystusa, wspomnianego wcześniej; i raczej tak, gdyż fragment ten był oryginalnie użyty w tym samym celu w Psalmie 102, mianowicie by zasugerować ten wniosek "Synowie sług twoich będą mieszkać bezpiecznie i potomstwo ich będzie utwierdzone przed Tobą". W podobny sposób, jest tu zapewnione, ze tron Syna będzie utrwalony na zawsze, używając tego samego argumentu, mianowicie, dzięki Bożej niezmienności"

Możesz też przeczytać wyjaśnienie Mesjańskiego Żyda: http://kifa.kz/eng/bible/stern/stern_evreyam_01.php
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2016, 11:20 przez Danijel, łącznie zmieniany 4 razy.
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

W innym przekładzie Hebr 1:2

(2) przy końcu tych dni przemówił do nas za pośrednictwem Syna, którego ustanowił dziedzicem wszystkiego i przez którego uczynił systemy rzeczy.

Wytłuszczone wersety mówią o Bogu a nie o Jezusie.
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

Awatar użytkownika
Danijel
Posty: 117
Rejestracja: 05 wrz 2016, 20:21

Post autor: Danijel »

Hbr 1,2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez (dia) którego (autou – genetivus od autos) także wszechświat stworzył. (BW)

Hbr 1,10 Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich; (BW)

Nie ma wątpliwości, że Hbr 1,10 mówi o dziele stwarzana. Trynitarianie nie mają też wątpliwości, że Hbr 1,2 mówi o tym, że stwórcą wszechświata był Jezus, gdyż przez Niego ten wszechświat został stworzony. Utrynitanie że ten fragment wcale nie musi mówić o tym, że świat został stworzony przez Jezusa, lecz że został stworzony przez Boga dla Jezusa, z Jego powodu. Tłumaczą to na błędnie gramatyczną formę:

Hbr 1,2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, dla (dia) którego także wszechświat stworzył. (BW)

Na dowód przytaczają oni fragmenty, w których występuje identyczne słówko dia, które występuje w dokładnie takim znaczeniu:

Mt 14,3 Albowiem Herod pojmał Jana, zakuł w kajdany i wtrącił do więzienia dla (dia) Herodiady, żony Filipa, brata swego. (BW)

Mk 2,27 Ponadto rzekł im: Sabat jest ustanowiony dla (dia) człowieka, a nie człowiek dla (dia) sabatu. (BW)

Dz 16,3 Paweł chciał, aby ten udał się z nim w drogę, toteż wziąwszy go, obrzezał ze względu (dia) na Żydów, którzy mieszkali w owych okolicach; wszyscy bowiem wiedzieli, ze jego ojciec był Grekiem. (BW)

Niestety argument nie jest trafiony, gdyż co prawda greckie słówko dia może oznaczać „ze względu na kogoś”, lecz tylko w przypadku, gdy po nim następuje wyraz w accusativie. A tak jest w tych powyższych przykładach: Herodiada, człowiek, sabat i Żydzi występują w accusativie. Natomiast w Hbr 1,2 nie można oddać to w ten sposób, w jaki życzyliby sobie tego unitarianie, gdyż słowo „którego” greckie „autou” jest w genetivusie. Nie jest znany mi ani jeden przypadek, w którym greckie dia w połączeniu z genetivusem miałoby znaczenie „ze względu na”, lecz zawsze ma znaczenie instrumentalne, że coś zostało przez kogoś zrobione, oznacza pośrednią wykonawcę czynności.

Rz 5,12 Przeto jak przez (dia + genetivus) jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli; (BW)

Ga 3,19 Czymże więc jest zakon? Został on dodany z powodu przestępstw, aż do przyjścia potomka, którego dotyczy obietnica; a został on dany przez (dia + genetivus) aniołów do rąk pośrednika. (BW)
-----------
Jak już mówiłem inaczej takie zdania jak "Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli." nie miały by sensu bo Słowo nawet jak było stworzeniem to musiało mieć tą własność. A Izrael był własnością Boga Stwórcy. "Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był Jego wyłączną własnością."
To samo z fragmentami uznane przez wszystkich ewangelistów odnoszące się do Mesjasza które na początku podałem też nie miały by sensu.
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Danijel pisze:Hbr 1,2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez (dia) którego (autou – genetivus od autos) także wszechświat stworzył. (BW)

Hbr 1,10 Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich; (BW)

Nie ma wątpliwości, że Hbr 1,10 mówi o dziele stwarzana. Trynitarianie nie mają też wątpliwości, że Hbr 1,2 mówi o tym, że stwórcą wszechświata był Jezus, gdyż przez Niego ten wszechświat został stworzony. Utrynitanie że ten fragment wcale nie musi mówić o tym, że świat został stworzony przez Jezusa, lecz że został stworzony przez Boga dla Jezusa, z Jego powodu. Tłumaczą to na błędnie gramatyczną formę:

Hbr 1,2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, dla (dia) którego także wszechświat stworzył. (BW)

Na dowód przytaczają oni fragmenty, w których występuje identyczne słówko dia, które występuje w dokładnie takim znaczeniu:

Mt 14,3 Albowiem Herod pojmał Jana, zakuł w kajdany i wtrącił do więzienia dla (dia) Herodiady, żony Filipa, brata swego. (BW)

Mk 2,27 Ponadto rzekł im: Sabat jest ustanowiony dla (dia) człowieka, a nie człowiek dla (dia) sabatu. (BW)

Dz 16,3 Paweł chciał, aby ten udał się z nim w drogę, toteż wziąwszy go, obrzezał ze względu (dia) na Żydów, którzy mieszkali w owych okolicach; wszyscy bowiem wiedzieli, ze jego ojciec był Grekiem. (BW)

Niestety argument nie jest trafiony, gdyż co prawda greckie słówko dia może oznaczać „ze względu na kogoś”, lecz tylko w przypadku, gdy po nim następuje wyraz w accusativie. A tak jest w tych powyższych przykładach: Herodiada, człowiek, sabat i Żydzi występują w accusativie. Natomiast w Hbr 1,2 nie można oddać to w ten sposób, w jaki życzyliby sobie tego unitarianie, gdyż słowo „którego” greckie „autou” jest w genetivusie. Nie jest znany mi ani jeden przypadek, w którym greckie dia w połączeniu z genetivusem miałoby znaczenie „ze względu na”, lecz zawsze ma znaczenie instrumentalne, że coś zostało przez kogoś zrobione, oznacza pośrednią wykonawcę czynności.

Rz 5,12 Przeto jak przez (dia + genetivus) jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli; (BW)

Ga 3,19 Czymże więc jest zakon? Został on dodany z powodu przestępstw, aż do przyjścia potomka, którego dotyczy obietnica; a został on dany przez (dia + genetivus) aniołów do rąk pośrednika. (BW)
-----------
Jak już mówiłem inaczej takie zdania jak "Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli." nie miały by sensu bo Słowo nawet jak było stworzeniem to musiało mieć tą własność. A Izrael był własnością Boga Stwórcy. "Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był Jego wyłączną własnością."
To samo z fragmentami uznane przez wszystkich ewangelistów odnoszące się do Mesjasza które na początku podałem też nie miały by sensu.
Trynitarianie wierzą wbrew biblii, a ta w Rodzaju pisze kto i jak stwarzał, do nich to nie dociera. Nie rozgraniczają starego i nowego stworzenia.
Zwiedzeni demonicznie odrzucają zaprzeczenie Jezusa że jest Bogiem. Trynitaryzm to diabelskie skażenie.

Awatar użytkownika
Danijel
Posty: 117
Rejestracja: 05 wrz 2016, 20:21

Post autor: Danijel »

Oczywiście że jest jeden Bóg. Bóg stworzył wszystko. Udowodniłem na początku
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Czytaj daglezja77 dokladnie ze tez napisalem ze zobaczył ale nie w Całej Swej Potędze Boga nikt nie widział bo by nie przeżył żaden człowiek.Cieżko zrozumieć?

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

Danijel pisze:Oczywiście że jest jeden Bóg. Bóg stworzył wszystko. Udowodniłem na początku
Trójca to nie jest jeden Bóg, bo to trzy osoby. Nie ma czegoś takiego jak trójjedyny,definicja osoby temu przeczy.

daglezja77
Posty: 2079
Rejestracja: 13 cze 2008, 23:48

Post autor: daglezja77 »

karol210 pisze:Czytaj daglezja77 dokladnie ze tez napisalem ze zobaczył ale nie w Całej Swej Potędze Boga nikt nie widział bo by nie przeżył żaden człowiek.Cieżko zrozumieć?
Co zatem zobaczył, z kim się mocował? Nie z bożym namiestnikiem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”