Politeizm antytrynitarzy

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
realista
Posty: 576
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:51
Kontakt:

Post autor: realista »

quster pisze:No ale ja nie twierdzę, że nie z woli Ojca, ja twierdzę to co napisałeś, że i Ojciec i Syn STWARZALI, tak jak pisze już na początku Biblii: "UCZYŃMY człowieka, na NASZ obraz..." do kogo mówi i o kim ? UCZYŃMY, liczba mnoga, czyli ktoś i ktoś czyni coś, a skoro ktoś i ktoś czyni coś, to ten pierwszy ktoś, i ten drugi ktoś jest CZYNICIELEM, SPRAWCĄ, STWÓRCĄ... A skoro w Kolosan o Synu też pisze, że wszystko PRZEZ NIEGO było STWORZONE, to wystarczy logika przedszkolaka, aby stwierdzić że SYN jest STWÓRCĄ, bo tak jest napisane... STWORZYŁ=STWÓRCA
Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania dochodzimy do stwierdzenia wręcz absurdalnego a mianowicie, że było dwóch Stwórców ... Argument oparty na liczbie mnogiej świadczy o słabej znajomości kontekstu kulturowego w jakim powstawał język.
Skoro tak, to zwróć uwagę, co się dzieje, gdy powołują się ŚJ na teksty: Przysłów 8:22
Tutaj przykład nie zwracania uwagi na gatunki literackie. Mamy tutaj do czynienia z barwnym spersonifikowanym opisem mądrości i nie tylko ... Absolutnie nie ma tutaj mowy o jakimś preegzystującym Synu Bożym. Co prawda przez długi okres nawet rzymscy katolicy odnosili ten fragment do Syna Bożego, ale jest to ewidentnie błędne.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Aha i jeszcze jedno: rozmowa trynitarzy z anty nie ma najmniejszego sensu w moich oczach... bo to jest tylko i wylacznie walka na SLOWA i ich zrozumienie... dlatego dla mnie jesli ktos uwaza ze Jezus jest stworzeniem to niech se uwaza... zastanawia mnie dlaczego wtedy najzwyklejszy aniol nie mogl poniesc ofiary.
Pewnie dlatego, że Jezus był najstarszym synem BOGA JHWH

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

re up: a to Bog ma jeszcze jakichs synow? Tylko takich jak Jezus...
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

realista pisze:
quster pisze:No ale ja nie twierdzę, że nie z woli Ojca, ja twierdzę to co napisałeś, że i Ojciec i Syn STWARZALI, tak jak pisze już na początku Biblii: "UCZYŃMY człowieka, na NASZ obraz..." do kogo mówi i o kim ? UCZYŃMY, liczba mnoga, czyli ktoś i ktoś czyni coś, a skoro ktoś i ktoś czyni coś, to ten pierwszy ktoś, i ten drugi ktoś jest CZYNICIELEM, SPRAWCĄ, STWÓRCĄ... A skoro w Kolosan o Synu też pisze, że wszystko PRZEZ NIEGO było STWORZONE, to wystarczy logika przedszkolaka, aby stwierdzić że SYN jest STWÓRCĄ, bo tak jest napisane... STWORZYŁ=STWÓRCA
Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania dochodzimy do stwierdzenia wręcz absurdalnego a mianowicie, że było dwóch Stwórców...
pomijając wszystkie inne sprawy i nie mieszając ci w głowie, mówieniem, że nawet nie dwóch, ale trzech... to odpowiedz, skoro już tak matematycznie podchodzisz do tego tematu, co stoi na przeszkodzie i co powoduje że to niby jest absurdalne, że jest dwóch Stwórców ?

Jeśli też możesz nakreślić swój pogląd bo nie wiem z kim rozmawiam... nick, nie wiem czego, ale sugeruje mi ateizm... chociaż nie wiem...

dziękuję za odpowiedz
realista pisze:Argument oparty na liczbie mnogiej świadczy o słabej znajomości kontekstu kulturowego w jakim powstawał język.
no a według mnie to zdanie świadczy o słabym zrozumieniu tego o czym pisałem ;-) ale jeśli nie jesteś SJ to nie wiesz dlaczego tak napisałem i to cię rozgrzesza :-D każdy SJ wie jak ten werset jest komentowany w ich literaturze, pisałem do SJ wiec SJ mnie rozumie...

A co do kontekstu kulturowego, to chętnie usłyszę twoje zdanie, bo zdaje się że masz jakieś zdanie, pogląd.. napisz o nim i to skąd czerpiesz takie informacje, jakieś autorytatywne źródło czy coś takiego...

o progresywnym objawieniu napiszę później...
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

t.ostry pisze:re up: a to Bog ma jeszcze jakichs synow? Tylko takich jak Jezus...

EMET:
Np.: "Bo któż na obłokach będzie równy Jahwe, któż wśród synów Bożych będzie do Jahwe podobny?" - Psalm 89:7/w. 6 - NŚ/, BT, II wyd.
Po hebrajsku: < biwene 'elim >.


Pismo Św. niejeden raz używa fraz: "syn Boży" oraz "synowie Boży" - oraz odmiany gramatyczne tychże /fraz/.

Wystarczy wpisać w przeglądarkę w jakimś programie i zapoznać się z tekstami gdzie owe frazy występują...


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

t.ostry pisze:re up: a to Bog ma jeszcze jakichs synow? Tylko takich jak Jezus...
Co masz na myśli mówiąc 'synów takich jak Jezus'? :-)

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

No dokladnie to samo co Ty napisales... a jest jakis mlodszy Syn Boga? Skoro Jezus jest najstarszy?

EMET: ja doskonale znam te teksty... ale nie o to mi chodzilo... ;) Ale nie przejmuj sie ja sobie odpuszcze dyskusje bo nie lubie sie bic na slowka, ktore tak czy siak tlumaczone i interpretowane sa na modle danego wyznania... zreszta wiekszosc dogmatow i doktryn tak ma... osobiscie uwazam ze studiowanie Bibli moze byc tylko wtedy owocne jesli wpierw zostana ustalone ZASADY jak nalezy studiowac SLOWO BOZE... bo obecnie zauwazylem ze ilu jest piszacych tyle jest interpretacji... czy jest to owocna dyskusja? Dyskusja to moze i jest... ale z autopsji wynika ze do owocnej jej daleko...

Z calym szacunkiem do wszystkich: nie mialem zamiaru urazic nikogo tym postem.
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

t.ostry pisze:a jest jakis mlodszy Syn Boga? Skoro Jezus jest najstarszy?
A co znaczy PIERWORODNY SYN? Czy nie mówią te słowa o pierwszym, czyli najstarszym synu? Nawet jak są bliźniaki, to jeden z nich jest tylko pierworodnym.

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Zycze Ci Arius powodzenia w tlumaczeniu i interpretacji tego slowa w ten sposob... Nie mam nic do Ciebie ale poprostu nie dogadamy sie. Juz wczesniej wyjasnilem jak ja rozumiem to slowo ale jak to chyba Henryk czy ktos mi powiedzial... nadajemy na innych falach. Juz wczesniej napisalem: chcesz studiowac ze mna czy z kimkolwiek prowadzac owocna dyskusje to ustalcie GLOWNE ZASADY czytania/interpretacji BIBLI i mozemy cokolwiek wtedy dyskutowac... bo obecnie to mijamy sie nawet sie nie widzac.
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

t.ostry pisze:No dokladnie to samo co Ty napisales... a jest jakis mlodszy Syn Boga? Skoro Jezus jest najstarszy?

EMET: ja doskonale znam te teksty... ale nie o to mi chodzilo... ;) Ale nie przejmuj sie ja sobie odpuszcze dyskusje bo nie lubie sie bic na slowka, ktore tak czy siak tlumaczone i interpretowane sa na modle danego wyznania... zreszta wiekszosc dogmatow i doktryn tak ma... osobiscie uwazam ze studiowanie Bibli moze byc tylko wtedy owocne jesli wpierw zostana ustalone ZASADY jak nalezy studiowac SLOWO BOZE... bo obecnie zauwazylem ze ilu jest piszacych tyle jest interpretacji... czy jest to owocna dyskusja? Dyskusja to moze i jest... ale z autopsji wynika ze do owocnej jej daleko...

Z calym szacunkiem do wszystkich: nie mialem zamiaru urazic nikogo tym postem.

EMET:
Istnieje np. sformułowanie: "jednorodzony syn".
Mamy: wg Jana 1:14; 3:16, 18; 1 Jana 4:9.
Istnieje sformułowanie: "pierworodny".
Mamy: do Rzymian 8:29; do Hebrajczyków 1:6.
W relacjach ludzkich mamy wypowiedź Jakuba do swego pierworodnego syna, Rubena: "Rubenie, ty jesteś moim pierworodnym, moim wigorem i początkiem mojej siły rozrodczej, wybitnością dostojeństwa i wybitnością siły." - Rodzaju 49:3.


Jezus jest zatem: Jednorodzonym i Pierworodnym Synem Bożym; por. też do Hebrajczyków 1:3 .


Stephanos, ps. EMET
Ostatnio zmieniony 22 maja 2009, 23:11 przez EMET, łącznie zmieniany 1 raz.
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Tak... teraz zerknij jakie sa uzyte slowa oryginalne tam... dodatkowo te same slowa masz uzyte do IZRAELA, JUDY, DAWIDA i bym Ci znalazl jeszcze kilku... zatem ktory z nich jest tym pierwszym?
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

Awatar użytkownika
Quster
Posty: 3417
Rejestracja: 26 maja 2006, 23:37
Kontakt:

Post autor: Quster »

jest też sformułowanie: JEDYNY SYN
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

Obrazek

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli &#8211; wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

t.ostry pisze:Tak... teraz zerknij jakie sa uzyte slowa oryginalne tam... dodatkowo te same slowa masz uzyte do IZRAELA, JUDY, DAWIDA i bym Ci znalazl jeszcze kilku... zatem ktory z nich jest tym pierwszym?

EMET:
W jakim kontekście padają te określenia w odniesieniu do Jezusa, a w jakim kontekście w odniesieniu do innych?


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

quster pisze:jest też sformułowanie: JEDYNY SYN
Gdzie?

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

quster pisze:jest też sformułowanie: JEDYNY SYN

EMET:
W wg Jana 1:14 BW używa frazy: "chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca".
NŚ oddaje: "chwałę, jaka się od ojca należy jednorodzonemu synowi".
Interlinia Vocatio: "chwałę jako jednorodzonego [gr. < monogenous >] od Ojca".


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”