Teoria trojcy a Biblia

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: wuka »

Niewiarygodna
Wiary godna
To dwa różne stwierdzenia i dwie definicje i różne znaczenia.

teska
Posty: 129
Rejestracja: 14 maja 2021, 21:49

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: teska »

W dawnych czasach ludzie wierzyli w różnych bogów.
Tworzyli też triady bóstw .Na przykład Ozyrysa, Izydę i Horusa-Egipt. W pewnym okresie dziejów Babilonu trójca tam czczona składała się z dwóch bogiń i syna, mianowicie Hery (rzymskiej Junony), Rei (czyli Semiramidy) i Zeusa (to jest Merodacha, czyli Nemroda).
Tymczasem Izraelitom nakazano czcić tylko jednego Boga. Ta jedność Boga jest wyraznie widoczna w całej Biblii.
Gdy ktoś wierzy w słowa Jezusa ,wypowiedziane w modlitwie do Boga Jana 17:3,gdzie Jezus nazwał swego Ojca w niebie "jedynym prawdziwym Bogiem",to jest prawdziwym chrześcijaninem.
Podobnie wypowiedzi Pawła w 1 Koryntian 8:6 "dla nas istnieje jeden Bóg Ojciec...",1 Tymoteusza 2:5 "Bóg jest jeden..."

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: wuka »

teska pisze:
04 maja 2023, 12:20
W dawnych czasach ludzie wierzyli w różnych bogów.
Tworzyli też triady bóstw .Na przykład Ozyrysa, Izydę i Horusa-Egipt. W pewnym okresie dziejów Babilonu trójca tam czczona składała się z dwóch bogiń i syna, mianowicie Hery (rzymskiej Junony), Rei (czyli Semiramidy) i Zeusa (to jest Merodacha, czyli Nemroda).
Tymczasem Izraelitom nakazano czcić tylko jednego Boga. Ta jedność Boga jest wyraznie widoczna w całej Biblii.
Gdy ktoś wierzy w słowa Jezusa ,wypowiedziane w modlitwie do Boga Jana 17:3,gdzie Jezus nazwał swego Ojca w niebie "jedynym prawdziwym Bogiem",to jest prawdziwym chrześcijaninem.
Podobnie wypowiedzi Pawła w 1 Koryntian 8:6 "dla nas istnieje jeden Bóg Ojciec...",1 Tymoteusza 2:5 "Bóg jest jeden..."
O! To i ty czytałaś coś więcej niż tylko Biblię? Kiedy próbowałam pisać o tych sprawach i dać szersze spojrzenie, to zostałam...
Moja droga. Izraelici byli w swoim czasie takimi samymi poganami, jak cała reszta i wierzyli dokładnie tak, jak inni. Wierzenia o których piszesz, bogowie, którym oddawano cześć itd. istnieli równolegle. I jeśli masz wyobraźnie i poznałaś wykładnie tych spraw to powinnaś wiedzieć, że to była "zajawka" tego, co potem, w chrześcijaństwie i w religii judaistycznej się wypełniało. Bogowie stworzyli (Elohim) życie. Ja cały czas też piszę o JEDNYM Bogu, ale wy tego przyjąć nie chcecie, bo wtedy trzeba by obdarzyć Chrystusa Jezusa nazwą Bóg, od zawsze, a nie po chrzcie w Jordanie, czy kto tam sobie wymyślił inaczej.
-----------
A kto mówi, że bogów jest więcej? Widać, że w ogóle nie czytacie ze zrozumieniem wpisów innych osób, tylko trzymacie się bezmyślnie tego, co wam wpojono w waszych denominacjach.
-----

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: radek »

W Koranie czytamy o Ojcu, Synu i Duchu Świętym w sposób następujący

Koran 114:1-3
1. Mów: "Szukam schronienia u Pana ludzi,
2. Króla ludzi,.
3. Boga ludzi


Bóg wg Koranu nie został zrodzony, ponieważ zaistniał poza świadomością Ojca. Podobnie nie zrodził, poieważ Aniołowie wzbudzili Jezusa wierząc w moc Ducha Świętego, a nie z Jego wyraźnej woli

Koran 112:1-3
1. Mów: "On - Bóg Jeden,
2. Bóg Wiekuisty!
3. Nie zrodził i nie został zrodzony!


Podobnie w Biblii czytamy o zapowiedzi zstąpienia Ducha Świętego na Marię dla wzbudzenia Jezusa

Anioł jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego okryje cię swym cieniem. Dlatego też Święte Dziecko, które się urodzi, będzie nazwane Synem Boga.
Łukasza 1:35 SNP
https://bible.com/pl/bible/2095/luk.1.35.SNP

Koran 2:87
87. Dalismy juz Mojzeszowi Ksiege i w slad za nim wyslalismy poslanców.
I dalismy Jezusowi, synowi Marii, jasne dowody; i uumocnilismy go Duchem
Swietym
. Czyz za kazdym razem, kiedy przychodzil do was poslaniec z
tym, czego nie pragna wasze dusze, nie wzbijaliscie sie w pyche i nie
uwazaliscie jednych za klamców, a innych czyz nie zabijaliscie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: Queza »

Trójca oznacza też przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4094
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: radek »

Queza pisze:
04 maja 2023, 19:54
Trójca oznacza też przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Pisma Święte podpowiadają, że podróż w przeszłość jest narzędziem do wzbudzenia martwych. Z polecenia sprawiedliwego sędziego Aniołowie wyruszą od góry, czyli od umarłych najpóźniej, do tych, którzy posnęli na początku. Następpnie wrócą do dnia ostatniego. Na początek jednak trzeba przygotować wszystkim miejsce i oczywiście skończyć kompromitujące wojenki

On natomiast pośle swoich aniołów z potężną trąbą, by zgromadzili Jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż po drugi.
Mateusza 24:31 SNP
https://bible.com/pl/bible/2095/mat.24.31.SNP

I uczynię prawo miarą, a sprawiedliwość poziomicą. I zmiecie grad schronienie kłamstwa, a kryjówkę fałszu zaleją wody. I ulegnie zerwaniu wasze przymierze ze śmiercią, nie ostoi się wasza umowa ze światem umarłych. Przejdzie bicz, zaleje was, będziecie podeptani! Będzie was smagał przy każdym swoim przejściu, a będzie przechodził co rano, za dnia oraz w nocy, i tylko grozą będzie was napawać podane znaczenie przesłania.
Izajasza 28:17‭-‬19 SNP
https://bible.com/pl/bible/2095/isa.28.17-19.SNP

Koran 70:1-7
1. Zapytal zadajacy wyjasnienia o kare spadajaca
2. na niewiernych - której nikt oddalic nie potrafi -
3. pochodzaca od Boga, wladcy stopni.
4. Aniolowie i Duch wznosza sie ku Niemu w Dniu, którego wielkosc -
piecdziesiat tysiecy lat
.
5. Badz wiec cierpliwy cierpliwoscia piekna!
6. Oni mysla, ze ona jest daleka,*
7. lecz My sadzimy, ze jest bliska.
Obrazek

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: Queza »

Chodzi mi o to, że leżę w szpitalu, są trzy kobiety, ja leżę w środku, ta po lewej to moja przeszłość, a ta po prawej to moja przyszłość.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: booris »

Nieziem pisze:Ja najpierw napisałem ale czy to sprawia, że Biblia jest niewiarygodna, ale przyszło do mnie, że przecież niewiarygodna czasem może znaczyć niesamowita, więc dla precyzji napisałem, że chodzi o to, czy Biblia nie jest godna wiary, czyli czy możemy ufać jej zapisom. Jak dla mnie, spacja nie wpływa na znaczenie wypowiedzi, bo bez spacji sens byłby taki sam.
Wiarygodna a wiary godna,to dla mnie dwie rozne rzeczy dlatego zapytalem,no i juz wiem.
Z zaufaniem do zapisow Biblii,to ja mam pewien problem.Bo tak jak np.w znanej bajce dla dzieci gadajacy osiol nie jest niczym zaskakujacym,to w Biblii juz tak.Jonasz zyjacy w brzuchu wieloryba tez jest zastanawiajacy.Jakos trudno uznac mi to za wiarygodne.
Nieziem pisze:Jak dla Ciebie nie jest, co robisz na tym forum (biblijnym!)?
Czy uznanie wiarygodnosci Biblii jest wyznacznikiem bycia uzytkownikiem forum biblijnego? Nie przesadziles? Sprobujmy od drugiej strony-jezeli Biblia jest dla Ciebie godna zaufania i nie masz co do tego watpliwosci,to do czego jest Ci potrzebne forum biblijne? Do glaskania sie po glowkach i kadzenia sobie nawzajem,jak to dzieje sie na wielu forach stricte religijnych?

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: Nieziem »

Słownik języka polskiego PWN*

wiarygodny, wiarogodny «godny wiary, zasługujący na zaufanie»


To jak to jest, godny wiary= wiary godny? Bo jeśli nie, to się poddaję.

Dla mnie Biblia jest księgą jak inne, i nie jest świętsza od innych ksiąg. Jej najważniejszą cechą jest to, że jako jedyna zawiera opis życia i działalności Pana Jezusa. A jako, że Ten jest moim Panem i Mistrzem, cenię to jedyne o Nim źródło informacji.
Biblii nie traktuję jako księgi historycznej, i do jej zapisów nie pochodzę literalnie, ale znajduję tam zawarty opis pewnego rodzaju ram/fundamentu, na którym człowiek może budować swoją wiarę i tożsamość. Zapisy biblijne to początek, bo dzieło Boga w człowieku dokonuje się za sprawą działania Ducha Świętego. A Ten, w oparciu o Pisma, nadbudowuje, i w taki sposób dokonuje się wzrost poznania w człowieku wierzącym.
booris pisze:
05 maja 2023, 14:37
...to do czego jest Ci potrzebne forum biblijne? Do glaskania sie po glowkach i kadzenia sobie nawzajem,jak to dzieje sie na wielu forach stricte religijnych?
Do badania czy tak się sprawy mają. Do dzielenia się tym, co w Biblii zauważam. Do dyskusji na tematy biblijne.
Ten wątek jest 100% biblijny, bo w założeniu powinien polegać na tym, że przedstawia się teorię Trójcy Świętej, i prześwietla się ją w świetle zapisów biblijnych.
A o wiarygodności Biblii to można pisać, ale w innym wątku, a wtedy nie zaśmieca się wątków, które są odnoście innych tematów.
Natomiast, co do głaskania po główkach, czyżby ktoś mnie tak odczytywał? Ja myślę, że jestem jak czarna owca wśród białych, albo jak słoń w składzie porcelany. Przecież ja nie utwierdzam tradycyjnego zrozumienia ale bardziej burzę stare pojmowanie Pism, i stąd moje "głoszenie" jest traktowane (powiedzmy to łagodnie) z dystansem.

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6155
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: Queza »

Nieziem pisze:
05 maja 2023, 15:48
Słownik języka polskiego PWN*

wiarygodny, wiarogodny «godny wiary, zasługujący na zaufanie»


To jak to jest, godny wiary= wiary godny? Bo jeśli nie, to się poddaję.
Bóg jest wiarygodny, ja ufam Bogu bardzo.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: booris »

Nie wiem czy byl to zabieg celowy,ale cytujac mnie pominales najistotniejsza czesc mojej wypowiedzi.

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: Nieziem »

booris pisze:
05 maja 2023, 22:04
Nie wiem czy byl to zabieg celowy,ale cytujac mnie pominales najistotniejsza czesc mojej wypowiedzi.
Zapytaj wprost, bo nie wiem czego jeszcze nie rozumiesz, co mam wyjaśnić.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: booris »

Zapytalem wprost i wlasnie ta czesc mojej wypowiedzi pominales.Wiec jeszcze raz:

"Nieziem pisze:
-"Jak dla Ciebie nie jest, co robisz na tym forum (biblijnym!)?"-
Czy uznanie wiarygodnosci Biblii jest wyznacznikiem bycia uzytkownikiem forum biblijnego? Nie przesadziles?"

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: wuka »

booris
Bo tak jak np.w znanej bajce dla dzieci gadajacy osiol nie jest niczym zaskakujacym,to w Biblii juz tak.Jonasz zyjacy w brzuchu wieloryba tez jest zastanawiajacy.Jakos trudno uznac mi to za wiarygodne.
Spotkałam się z alternatywnym i całkiem logicznym wytłumaczeniem tych dwóch przypadków, ale musiałabym ci napisać o tym w dziale teorie spiskowe. Tu: tylko Biblia :-D

Nieziem
Posty: 872
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Teoria trojcy a Biblia

Post autor: Nieziem »

booris pisze:
06 maja 2023, 12:41
Zapytalem wprost i wlasnie ta czesc mojej wypowiedzi pominales.Wiec jeszcze raz:

"Nieziem pisze:
-"Jak dla Ciebie nie jest, co robisz na tym forum (biblijnym!)?"-
Czy uznanie wiarygodnosci Biblii jest wyznacznikiem bycia uzytkownikiem forum biblijnego? Nie przesadziles?"
Nie jest wyznacznikiem wiarygodność Biblii, ale jest wyznacznikiem uznanie użytkownika forum, że mamy jakiś wspólny punkt odniesienia, i tu konkretnie, że Biblia jest tym odnośnikiem.

Przyszło takie porównanie. Piesek wyszedł na spacer po podwórku, obwąchał wszystko dookoła, i swoim zwyczajem obsikał. I wrócił sobie do domu i smacznie śpi na kanapie. A smród pozostał.
Tu wchodzą ludzie na wątki, które ich nie interesują, i nie mają nic do napisania, więc wobec braku laku, piszą w stylu " ale Biblia to i tak jest sfałszowana".
To może mi ktoś wytłumaczy, jaki jest budujący sens bycia na forum biblijnym i pisania tu z pozycji, że Biblia jest bajką, wymysłem pastuszków czy jeszcze czymś innym, ale że na pewno nie jest wiary godna czy nawet wiarygodna, no jaki?
Jeśli Biblia nie jest tu odnośnikiem, na który się powołujemy, to wtedy to fikcja jest, a nie żadne forum biblijne. Wtedy bardziej klub wzajemnej adoracji/lub dość często klub wzajemnego sobie dogryzania. A wyobraź sobie, że są tacy jak ja, którzy tu przyszli w celu głównym forum czyli po wymianę poglądów na tematy biblijne, a nie w celu oceniania wiary i poglądów innych forumowiczów.
W moim wpisie "godny wiary" było użyte w celu wykazania czy mamy ten wspólny punkt, do którego możemy się odnosić jako 'wyrocznię"= czy tak się sprawy mają w świetle zapisów Pism. Nic nie pisałem o wiarygodności samej Biblii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”