Czy istnieją inni BOGOWIE, poza BOGIEM JHWH?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Czy istnieją inni BOGOWIE, poza BOGIEM JHWH?

Post autor: Arius »

W innym temacie, rozmawiając z machabeuszem na temat życia po śmierci, wynikła pewna kwestia: Czy istnieją inni BOGOWIE, poza BOGIEM JHWH.

Ponieważ stosował on różne ucieczki od tematu, do ucieczek osobistych włącznie, postanowiłem założyć nowy temat, może ktoś inny się jeszcze wypowie.

Nie będę się zbytnio rozpisywał, niech Biblia sama przemawia.

Słowo Boże wielokrotnie wspomina ona o innych BOGACH, którym służyły narody, zarazem przestrzegając Izrael przed takimi praktykami:
BTP Powt.Prawa 11:16 Strzeżcie się, by serce wasze nie pozwoliło się omamić, abyście nie odeszli i nie służyli obcym bogom i nie oddawali im pokłonu,

BTP Powt.Prawa 30:17,18 Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im - oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu.
Ale czy te wzmianki świadczą, że ci BOGOWIE naprawdę istnieją?

Ta sama Biblia poucza nas.
BTP Powt.Prawa 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest Bogiem, a poza Nim nie ma innego.
39 Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan[JHWH] jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.
A nawet sam BOG JHWH mówi o sobie:
BTP Iza 45:21 Przedstawcie i przytoczcie dowody, owszem, naradźcie się wspólnie: kto zapowiedział to już od dawna i od owej chwili objawił? Czyż nie Ja jestem Pan[JHWH], a nie ma innego Boga prócz Mnie? Bóg sprawiedliwy i zbawiający nie istnieje poza Mną.

BTP Iza 46:9 Wspomnijcie rzeczy minione od wieków! Tak, Ja jestem Bogiem i nie ma innego, Bogiem, i nikogo nie ma jak Ja.
Kluczowym wersetem niech będzie 1 Kor 8:5:
Przekład Współczesny
1 Kor 8:5 Chociaż niektórzy mówią o istnieniu bogów na niebie i na ziemi tak, jakby było wielu bogów i wielu panów,
6 to jednak dla nas jest tylko jeden Bóg, Ojciec, Stwórca wszystkiego, dla niego żyjemy.
Ciekaw jestem, co inni mają do powiedzenia w tym temacie.

tessa

Post autor: tessa »

Chociaż sam Bóg nazywa "bogami" swe stworzenia,to istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg Najwyższy Jehowa.Bóg nazywa "bogami" osoby mające władzę ,jak na przykład żydowskich sędziów.

J 10:34 NS "Jezus im odpowiedział: "Czy w waszym Prawie nie napisano: Ja rzekłem: "Jesteście bogami" '?"

J 10:35 NS "Jeżeli nazwał 'bogami' tych, przeciw którym przyszło słowo Boga a przecież Pisma nie można unieważnić ?"

Jezus tutaj zacytował z Psalmu 82:1,6



Jednak czytamy ,że tylko Jehowa jest Bogiem Najwyższym nad całą ziemią:


Ps 83:18 NS "aby wiedziano, że ty, który masz na imię Jehowa, ty sam jesteś Najwyższym nad całą ziemią."

On też jest jedynym prawdziwym Bogiem,bo tak swego Ojca nazwał Jezus:

J 17:3 NS „To znaczy życie wieczne; ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.”

Potwierdza to sam Najwyższy:

Iz 43:10 NS ""Wy jesteście moimi świadkami brzmi wypowiedź Jehowy moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego."

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Dzięki tesso za te dwa wersety.
BTP John 17:3 A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa.

BTP Iza 43:10 Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Pana[JHWH] - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie.
Ja dodam jeszcze inne:
BTP Jer 16:20 Czy może człowiek uczynić sobie bogów? To przecież wcale nie są bogowie!

BTP 2 Kr 19:18 W ogień wrzucili ich bogów, bo ci nie byli bogami, lecz tylko dziełem rąk ludzkich - z drzewa i z kamienia - więc ich zniszczyli.

Pytanie dalej brzmi: Czy istnieją inni BOGOWIE, poza BOGIEM JHWH?

machabeusz w swoich postach napisał, że według niego istnieje BÓG Baal.

Komu wiec wieżyć? Słowu Bożemu czy machabeuszowi?

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Arius pisze:
machabeusz w swoich postach napisał, że według niego istnieje BÓG Baal.

Komu wiec wieżyć? Słowu Bożemu czy machabeuszowi?
Kłamiesz.
Nigdy nic takiego nie napisałem.

Nie ma innego Boga opócz Jahwe. Zawsze to potwierdzałem i biorę na świadków uczestników tego forum.
Istnieją inni bogowie , podkreślam jeszcze raz bogowie. Małe "b".

Manipulujesz tylko moimi wypowiedziami , bo najwyraźniej chcesz uciec w ten sposób od pytań , które Tobie zadałem.
Zadam więc je jeszcze raz na tym wątku nowo założonym:

Czy szatan jest bogiem?

Czy Jezus jest Bogiem?

Wersety , które podałeś oraz Tessa są doskonałe i w pełni się z nimi zgadzam. Wcześniej to różnież napisałem i najwyraźniej tego nie chcesz zauważyć.

Proszę o dowody. Pokaż mi gdzie zatytułowałem Bogiem z dużej litery oprócz Jedynego Jahwe. Jeśli tego nie zrobisz , to potwierdzisz tym samym , że kłamiesz i próbujesz mnie tylko sprowokować. Wstydź się.

Biblia nazywa bogami nawet ludzi i Jezus to potwierdził:
Jan. 10:34-35
34. Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?
35. Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże [a Pismo nie może być naruszone],
(BW)

Pytam się Ciebie , kto narusza Pismo twierdząc ,że nie ma innych bogów (małe "b") ?

Dobrze się bawisz...? :-|
Przestań proszę ,rozpowszechniać kłamstwa na mój temat.
Następnym razem gdy będziesz próbował robić to wobec innych , to otwórz Pismo i przeczytaj sobie dla ochłody pewien fragment:
Obj. 21:8
8. Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.
(BW)

Awatar użytkownika
agneess
Posty: 647
Rejestracja: 21 maja 2006, 21:16
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Post autor: agneess »

Nie ma innych Bogów,ewentualnie sami ich tworzymy,np Bogiem może być komputer dla kogoś innego telewizor,papierosy...można tak wymieniać bez końca.
Temu czemu poświęcamy bardzo dużo czasu,zatracamy się w tym jesteśmy tym związani...
to może być bogiem dla nas.
Potrafię być przyjacielem i najgorszym wrogiem
Lubię wszystko co jest tego warte
Biorę dużo i daję jeszcze więcej...

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

machabeusz pisze:
Arius pisze:
machabeusz w swoich postach napisał, że według niego istnieje BÓG Baal.

Komu wiec wieżyć? Słowu Bożemu czy machabeuszowi?
Kłamiesz.
Nigdy nic takiego nie napisałem.
I kto tutaj kłamie?

Zapraszam do postu gdzie napisałes, że istnieje BÓG Baal
Nie ma innego Boga opócz Jahwe. Zawsze to potwierdzałem i biorę na świadków uczestników tego forum.
Istnieją inni bogowie , podkreślam jeszcze raz bogowie. Małe "b".
[...]
Proszę o dowody. Pokaż mi gdzie zatytułowałem Bogiem z dużej litery oprócz Jedynego Jahwe. Jeśli tego nie zrobisz , to potwierdzisz tym samym , że kłamiesz i próbujesz mnie tylko sprowokować. Wstydź się.
Pokaż mi w takim razie w tekście hebrajskim lub greckim słowo BÓG, pisane z małej i wielkiej litery. Nie chcę nikogo prowokować, chcę tylko wykazać, że NIE ISTNIEJĄ BOGOWIE POZA BOGIEM YHWH, bez względu na to czy zapiszesz słowo BÓG z małej czy wielkiej litery (to tylko kwestia umowna jak się zapisuje), to nie ma innych BOGÓW.

Nie istnieje żaden ELOHIM ani THEOS poza JHWH.

Przeczytaj sobie jeszcze raz ten werset pamiętając, że w oryginale, nie było wielkich i małych liter.
Przekład Współczesny
1 Kor 8:5 Chociaż niektórzy mówią o istnieniu bogów θεoi na niebie i na ziemi tak, jakby było wielu bogów θεoi i wielu panów,
6 to jednak dla nas jest tylko jeden Bóg θεoσ, Ojciec, Stwórca wszystkiego, dla niego żyjemy.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Wszak stare porzekadło mówi gdy chcesz uderzyć psa kij się zawsze znajdzie.
Machabeusz jest sługą Drogi Pańskiej i nigdy nie nazwie niczego Bogiem z dużej litery ,bo wie ze nie ma Boga obok Pana,ale w Biblii pada termin bogowie pisany z małej litery i to często na określenie idoli ludów zwłaszcza Kaananu .
Wydaje się wiec acan,że szukasz sposobu by Machabeuszowi dokuczyć a to nie jest miłe i pożyteczne na tym forum.
pozdrawiam i proszę o merytoryczną dyskusję

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze:Wszak stare porzekadło mówi gdy chcesz uderzyć psa kij się zawsze znajdzie.
Machabeusz jest sługą Drogi Pańskiej i nigdy nie nazwie niczego Bogiem z dużej litery ,bo wie ze nie ma Boga obok Pana,ale w Biblii pada termin bogowie pisany z małej litery i to często na określenie idoli ludów zwłaszcza Kaananu .
Wydaje się wiec acan,że szukasz sposobu by Machabeuszowi dokuczyć a to nie jest miłe i pożyteczne na tym forum.
pozdrawiam i proszę o merytoryczną dyskusję
W którym konkretnie tekście Biblii, hebrajskim czy greckim, jest rozróżniane słowo BÓG z małej i wielkiej litery? Chętnie się z tym zapoznam.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Nie o literze zapisu wspomniałem a o duchu tegoż zapisu.
Wszak co do mnie istnieje tylko Jeden Bóg i jeden pośrednik Jezus Chrystus,więc jezeli tego samego słowa w Biblii użyto pisząc o Jedynym ,i podobnie pisano o baalu to ja po polsku będę pisał Bóg z dużej litery o Jedynym i bóg z małej litery o baalu lub mitrasie.
Znajomość greki czy hebrajskiego nie ma nic do tego,to mój wybór.
Osoba ,która jest w tym samym duchu co ja zrozumie.
Ja patrze na ducha Słowa Bożego a nie na literę-ta zabija.
Duch ożywia
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze:Nie o literze zapisu wspomniałem a o duchu tegoż zapisu.
Wszak co do mnie istnieje tylko Jeden Bóg i jeden pośrednik Jezus Chrystus,więc jezeli tego samego słowa w Biblii użyto pisząc o Jedynym ,i podobnie pisano o baalu to ja po polsku będę pisał Bóg z dużej litery o Jedynym i bóg z małej litery o baalu lub mitrasie.
Znajomość greki czy hebrajskiego nie ma nic do tego,to mój wybór.
Osoba ,która jest w tym samym duchu co ja zrozumie.
Ja patrze na ducha Słowa Bożego a nie na literę-ta zabija.
Duch ożywia
pozdrawiam
Widzis, dalej się nie rozumiemy.
Zapisz słowa BÓG w języku polskim to tylko kwestia umowna i ja to rozumiem, gdyż sam przytaczam wersety z polskich wydań Biblii.

Problem się zaczął, po stwierdzeniu machabeusza, że dla niego nie istnieją inni Bogowie poza YHWH, ale istnieją bogowie, w tym przykładowy Baal? Czy rozumiesz o co mi chodzi?

Sam mnie do tego zmusił, by w rozmowie z nim, obrać inną taktykę i przestać rozróżniać słowo BÓG z wielkiej i malej litery. To nie Biblia rozróżnia literki ale ludzie.
BTP Powt.Prawa 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a poza Nim nie ma innego.
39 Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.
JHWH nie rozróżnia nigdzie, "poza mną nie ma innego Boga, ale są inni bogowie". Jego słowa są wyraźne, "[JHWH] jest BOGIEM, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego"

Również Paweł napisał, że chociaż ludzie mówią o istnieniu innych BOGÓW to dla niego jest tylko jeden BÓG i nie ma innych, czy napiszesz BOGÓW, bogów czy też Bogów, jak powiedziałem, zapis to kwestia umowna.
Przekład Współczesny
1 Kor 8:5 Chociaż niektórzy mówią o istnieniu bogów θεoi na niebie i na ziemi tak, jakby było wielu bogów θεoi i wielu panów,
6 to jednak dla nas jest tylko jeden Bóg θεoσ, Ojciec, Stwórca wszystkiego, dla niego żyjemy.

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Pytasz się mnie czy rozumiem co piszesz -gramatycznie tak mam 50 lat ukończone studia prawnicze , nauczycielskie , teologiczne więc rozumiem co piszesz .
Mam tylko wrażenie że przecedzasz komara i imputujesz Machabeuszowi intencje ,których on nie ma na podstawie zwrotu,który odczytujesz wyjątkowo legalistycznie.
W podejściu do Biblii jestem zwolennikiem tezy,ze Bóg objawia się w prostocie,a nie w zdolnościach lingwistów i innych uczonych w Piśmie.
Znam Machabeusza jego poglądy i wiem ze nie głosi on bogów innych obok Jedynego.
Jeżelim Cię czymś uraziłem to przepraszam,ale kończę ten spór o słówka-to zajęcie niegodne
starszego jednoty,którym jestem.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Płaskowicki Rys pisze: Znam Machabeusza jego poglądy i wiem ze nie głosi on bogów innych obok Jedynego.
pozdrawiam
W przeciwieństwie do ciebie, ja go nie znam, wiem tylko co napisał w odpowiedzi na moje pytanie i do tego się ustosunkowuję.


By nie przeciągać zbytecznie rozmowy, spytam więc również ciebie:
Czy wierzysz lub masz pewność, że istnieje inny BÓG, bóg lub Bóg poza naszym jedynym BOGIEM JHWH?

Również pozdrawiam

Płaskowicki Rys

Post autor: Płaskowicki Rys »

Jednak wygląda ze szukasz zwady.Wszak powtórzyłem wyznanie Pawła o Bogu.
to było parę postów przed Twoim pytaniem.
Więc albo nie czytasz postów adwersarzy,albo szukasz zwady.
We mnie nie znajdziesz przeciwnika,jak będziesz nadal zadawał obrażliwe pytania to zamilknę i będę Cię ignorował
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Wygląda na to, że chciałeś tylko zabawić się w adwokata machabeusza. Jeśli masz zamiar dalej go bronic, to sobie daruj, jeśli masz coś do powiedzenia w temacie, to chętnie porozmawiam.

Pozdrawiam.

machabeusz
Posty: 3319
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:40

Post autor: machabeusz »

Płaskowicki Rys pisze:Jednak wygląda ze szukasz zwady.Wszak powtórzyłem wyznanie Pawła o Bogu.
to było parę postów przed Twoim pytaniem.
Więc albo nie czytasz postów adwersarzy,albo szukasz zwady.
We mnie nie znajdziesz przeciwnika,jak będziesz nadal zadawał obrażliwe pytania to zamilknę i będę Cię ignorował
pozdrawiam
Ależ oczywiście , że ten człowiek szuka zwady. Najwyraźniej ma problem z czytaniem w ogólnym tego słowa znaczeniu , bo nie potrafi zrozumieć ani z Twoich wypowiedzi ani z moich tego , że istnieje tylko jeden Bóg -Jahwe. Biblia wymienia również innych bogów -uzurpatorów , których nikt z nas nie zatytułował Bogiem , co niestety on wciąż beszczelnie zarzuca. Człowiek ten nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania , które zadałem i jak widać wciąż stara się wymigać.
Biblia nazywa bogiem nawet szatana:
2 Kor. 4:4
4. W których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BW)

Zapytałem się wprost: czy szatan jest bogiem? 8-)

Arius nie chce odpowiedzieć twierdząco na moje pytanie , bo zwyczajnie sam sobie by zaprzeczył. :lol: Inna odpowiedź byłaby rzecz jasna zaprzeczeniem temu , co naucza Pismo.Tak więc aby się nie pogrążać woli szukać zaczepki zamiast w merytoryczny i dojrzały sposób prowadzić rozmowę. To jest wręcz żałosne...

Jest różnica pomiędzy pojęciem Bóg , a bóg. Jeśli tego nie potrafi rozróżnić , to tylko jeden werset mogę na koniec przytoczyć:

1 Tym. 6:4
4. Ten jest zarozumiały, nic nie umie, lecz choruje na wszczynanie sporów i spieranie się o słowa, z czego rodzą się zawiść, swary, bluźnierstwa, złośliwe podejrzenia,
(BW)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”