Którą osobą trójcy jest JHWH?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
22 cze 2022, 18:04
DonCicio pisze:
22 cze 2022, 8:01
Kim zatem, według Ciebie, jest Ojciec Jezusa? Czy to nie ten sam starotestamentowy Bóg, o który Jezus mówił: "Wierzcie mi, że pozostaję w jedności z Ojcem, a Ojciec w jedności ze mną. A jeśli nie wierzycie moim słowom, to wierzcie dziełom, których dokonuję" (Jan 14:9-13) ???

Czy w niebie jest więcej Ojców?

A może tak naprawdę nie poznałeś prawdziwego Boga i należysz do tych, którzy zamienili Stwórcę na stworzenie? ... a to już pachnie bałwochwalstwem! (Ps 86:5, Mar 10:18)

"Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo wielbili stworzenie — dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen" (Rzym 1:25,28,30)

Pan Jezus mówiąc o Ojcu nie miał na myśli starotestamentowego Boga Izraela. Tamci znali i wielbili Boga, ale dopiero Pan Jezus objawił Boga prawdziwego, który wcześniej nikomu nie był znany.

A to ciekawe ... i dziwnym trafem "nowy" Bóg, objawiony przez Jezusa, też nazywa się Jehowa. A co stało się ze "starym" Ojcem starotestamentowym? Poszedł na emeryturę?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
23 cze 2022, 6:43
A to ciekawe ... i dziwnym trafem "nowy" Bóg, objawiony przez Jezusa, też nazywa się Jehowa. A co stało się ze "starym" Ojcem starotestamentowym? Poszedł na emeryturę?
Dałby Bóg mu emeryturę! ale niestety nie dał, więc ten pracuje, przecież cały świat tkwi w złym, Diabeł krąży wokół, patrzy kogo by pochłonąć, ten, o którym Pan Jezus powiedział idzie władca tego świata.

DonCicio, ponawiam pytanie, odnośnie tego, że wielbili stworzenie, i dla stworzenia pełnili świętą służbę, jak Ty to rozumiesz, o kim może być mowa? Bo mi to pasuje do obrządku Izraelitów, najpierw w namiocie, później w świątyni. No bo komu jeszcze, i w jakich okolicznościach można przypisać "pełnienie świętej służby"?

Zrób nam bogów - powiedzieli do Aarona - którzy będą szli przed nami, bo nie wiemy, co się stało z tym Mojżeszem, który wyprowadził nas z ziemi egipskiej". Wówczas to zrobili sobie cielca i złożyli ofiarę bałwanowi, i cieszyli się dziełem swoich rąk. Ale Bóg odwrócił się od nich i dozwolił, że czcili wojsko niebieskie, jak napisano w księdze proroków:
Czy składaliście Mi ofiary i dary na pustyni
przez lat czterdzieści, domu Izraela? Obnosiliście raczej namiot Molocha
i gwiazdę bożka Remfana,
wyobrażenia, które zrobiliście, aby im cześć oddawać.
(Dzieje Ap. 7)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
25 cze 2022, 15:15
DonCicio pisze:
23 cze 2022, 6:43
A to ciekawe ... i dziwnym trafem "nowy" Bóg, objawiony przez Jezusa, też nazywa się Jehowa.

DonCicio, ponawiam pytanie, odnośnie tego, że wielbili stworzenie, i dla stworzenia pełnili świętą służbę, jak Ty to rozumiesz, o kim może być mowa? Bo mi to pasuje do obrządku Izraelitów, najpierw w namiocie, później w świątyni. No bo komu jeszcze, i w jakich okolicznościach można przypisać "pełnienie świętej służby"?

... niech Biblia mówi za mnie:

„Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów” (Rzym 1:22)

„Czy jakiś naród kiedykolwiek zamienił swoich bogów na tych, którzy nie są bogami? Ale mój własny lud zamienił moją chwałę na coś bezużytecznego” (Jer 2:11 )

Kto był Bogiem Izraelitów przez ponad 1500 lat?

"Przygarnę was do siebie i będziecie moim ludem, a ja będę waszym Bogiem. Przekonacie się, że ja jestem Jehowa, wasz Bóg, który uwolni was spod jarzma Egiptu" (Wyj 6:7)

... komu mieli oddawać cześć? Temu samemu Bogu, któremu cześć oddawał także Jezus!

"Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa. Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą i całą siłą" (PWT 6:4,5)

"Jezus odparł: ‚Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą i całym umysłem’. To jest pierwsze i najważniejsze przykazanie" (Mat 22:37,38)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
06 lip 2022, 10:39

... niech Biblia mówi za mnie:

„Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów” (Rzym 1:22)

„Czy jakiś naród kiedykolwiek zamienił swoich bogów na tych, którzy nie są bogami? Ale mój własny lud zamienił moją chwałę na coś bezużytecznego” (Jer 2:11 )

Kto był Bogiem Izraelitów przez ponad 1500 lat?

"Przygarnę was do siebie i będziecie moim ludem, a ja będę waszym Bogiem. Przekonacie się, że ja jestem Jehowa, wasz Bóg, który uwolni was spod jarzma Egiptu" (Wyj 6:7)

... komu mieli oddawać cześć? Temu samemu Bogu, któremu cześć oddawał także Jezus!

"Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa. Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą i całą siłą" (PWT 6:4,5)

"Jezus odparł: ‚Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą i całym umysłem’. To jest pierwsze i najważniejsze przykazanie" (Mat 22:37,38)
Bogiem Izraelitów był anioł JHWH. Izraelici mieli oddawać cześć temu samemu Bogu, któremu cześć oddawał Pan Jezus, ale oddawali komuś innemu, o czym świadczą słowa z powyższych cytatow, jak i te o namiocie Molocha i gwieździe Remfana.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
06 lip 2022, 11:54

Bogiem Izraelitów był anioł JHWH.

Dowód biblijny poproszę ... to uwierzę. Ja przedstwię Ci biblijny dowód, że Izraelici byli świadomi kto jest ich Bogiem:

"Chodźcie, oddajmy Mu cześć i się pokłońmy, klęknijmy przed Jehową, naszym Twórcą. Bo On jest naszym Bogiem, a my jesteśmy ludem, który On pasie, owcami, o które dba (...)" (Ps 95:6,7)

Poproszę werset potwierdzający Twoją tezę, że "Bogiem Izraelitów był anioł JHWH".
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
06 lip 2022, 12:06

Poproszę werset potwierdzający Twoją tezę, że "Bogiem Izraelitów był anioł JHWH".
W poniższym fragmencie od tego co mówi ważniejsze jest kto mówi te słowa.
2Moj.3,2i6
Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu...
Powiedział jeszcze Pan: «Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba». Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga.


Posłaniec JHWH ukazał się Mojżeszowi, i podał się za Boga. Odtąd służyli temu aniołowi jako Bogu, służyli stworzeniu. Pan Jezus wprost powiedział Żydom o tym, kto jest ich Bogiem, i nie był to Jego Ojciec.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
06 lip 2022, 23:23

W poniższym fragmencie od tego co mówi ważniejsze jest kto mówi te słowa.
2Moj.3,2i6
Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu...
Powiedział jeszcze Pan: «Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba». Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga.


Posłaniec JHWH ukazał się Mojżeszowi, i podał się za Boga. Odtąd służyli temu aniołowi jako Bogu, służyli stworzeniu. Pan Jezus wprost powiedział Żydom o tym, kto jest ich Bogiem, i nie był to Jego Ojciec.


Nie wiem dlaczego tak trudno Ci zrozumieć, że Jehowa Bóg (JHWH) wszystko ... wszystko czyni poprzez swoich aniołów: "Ponadto o aniołach mówi: „Swoich aniołów czyni duchami, swoich sług — płomieniami ognia" (Heb 1:7)

W Biblii bardzo często występują zwroty, jakoby Bóg osobiście rozmawiał z człowiekiem, ale w rzeczywistości czynił to zawsze przez aniołów. Poniższy przykład to potwierdza.

Kto przemówił do Mojżesza? Jehowa Bóg ... "Wtedy Jehowa zstąpił w obłoku, stanął tam przy nim i oznajmił swoje imię — Jehowa" (Wyj 34:5)

... ale za pośrednictwem swojego anioła:

"To on był z ludem, z naszymi przodkami, na pustkowiu — a z nim anioł, który przemówił do niego na górze Synaj — i to on otrzymał żywe, święte słowa, żeby je nam przekazać" (Wyj 34:5)

Potwierdzają to także chrześcijańskie pisma greckie z I wieku:

"Otrzymaliście Prawo przekazane przez aniołów, ale go nie przestrzegaliście" (Dzie 7:53)

Czego tu nie rozumieć? I po co dorabiać jakieś nierealne teorie o aniele któremu Żydzi oddawali cześć!?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
08 lip 2022, 13:49

Nie wiem dlaczego tak trudno Ci zrozumieć, że Jehowa Bóg (JHWH) wszystko ... wszystko czyni poprzez swoich aniołów: "Ponadto o aniołach mówi: „Swoich aniołów czyni duchami, swoich sług — płomieniami ognia" (Heb 1:7)

W Biblii bardzo często występują zwroty, jakoby Bóg osobiście rozmawiał z człowiekiem, ale w rzeczywistości czynił to zawsze przez aniołów. Poniższy przykład to potwierdza.

Kto przemówił do Mojżesza? Jehowa Bóg ... "Wtedy Jehowa zstąpił w obłoku, stanął tam przy nim i oznajmił swoje imię — Jehowa" (Wyj 34:5)

... ale za pośrednictwem swojego anioła:

"To on był z ludem, z naszymi przodkami, na pustkowiu — a z nim anioł, który przemówił do niego na górze Synaj — i to on otrzymał żywe, święte słowa, żeby je nam przekazać" (Wyj 34:5)

Potwierdzają to także chrześcijańskie pisma greckie z I wieku:

"Otrzymaliście Prawo przekazane przez aniołów, ale go nie przestrzegaliście" (Dzie 7:53)

Czego tu nie rozumieć? I po co dorabiać jakieś nierealne teorie o aniele któremu Żydzi oddawali cześć!?
Rozumiem to co piszesz, nie rozumiem dlaczego uważasz, że Jehowa Bóg (JHWH) wszystko ... wszystko czyni poprzez swoich aniołów.

Co do nierealnych teorii to przecież sam swoim wpisem potwierdzasz, że nie Bog osobiście ale zawsze poprzez anioła wszystko czyni. Skoro tak, to powinieneś zgodzić się, że jak służyli w namiocie czy w świątyni to nie Bogu osobiście ale jego aniołowi, który jest stworzeniem. Jak Pismo podaje, że Jakub walczył z Bogiem to znaczy, że walczył z aniołem JHWH. Ci, którzy twierdzi, że oglądali twarz Boga i przeżyli, oglądali anioła JHWH. A jeśli anioła to nie Boga.

Ukazany w Pismach Bóg JHWH jest Bogiem Izraela. JHWH wybrał sobie ten naród. Ten naród jest dumny z tego, że żaden inny naród nie ma takiego Boga.

Bóg Ojciec natomiast jest Bogiem wszystkich ludzi.


Czyż Bóg miałby być jedynie Bogiem Żydów? Czyż nie jest także Bogiem pogan? Oczywiście, że i pogan.
(Rzym.3.30)

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
10 lip 2022, 14:21
Co do nierealnych teorii to przecież sam swoim wpisem potwierdzasz, że nie Bog osobiście ale zawsze poprzez anioła wszystko czyni. Skoro tak, to powinieneś zgodzić się, że jak służyli w namiocie czy w świątyni to nie Bogu osobiście ale jego aniołowi, który jest stworzeniem.

Czyżby anioł Gabriel był Bogiem? Czy to Gabrielowi Daniel wyjawił grzechy? Napisano przecież:

"Tak właśnie mówiłem i modliłem się oraz wyznawałem grzech swój i grzech swojego ludu, Izraela, i prosiłem Jehowę, swojego Boga, o przychylność w sprawie Jego świętej góry. Gdy jeszcze się modliłem, przybył do mnie Gabriel — ten, którego wcześniej widziałem w wizji. A stało się to w porze składania wieczornego daru ofiarnego, kiedy byłem już bardzo zmęczony" (Dan 9:20,21)

"Anioł odrzekł: 'Jestem Gabriel, stoję tuż przed Bogiem. Posłano mnie, żebym ci przekazał tę dobrą nowinę'" (Łuk 1:19)

Obie relacje biblijne dzieli okres około 500 lat. Anioł jest ten sam. Ale ten sam anioł stwierdza, że jest tylko "posłańcem", "niewolnikiem" Jehowy, który przybył do człowieka, ponieważ to Jehowa zareagował na modlitwę ... nie anioł. Czy zatem "powinienem zgodzić się, że jak służyli w namiocie czy w świątyni to nie Bogu osobiście ale jego aniołowi, który jest stworzeniem"? NIE! Reakcja anioła w innej sytuacji wyjaśnia sprawę:

"Anioł powiedział mi: „Napisz: Szczęśliwi ci, którzy są zaproszeni na ucztę weselną Baranka”. Dodał jeszcze: „To są prawdziwe wypowiedzi Boga”. Wtedy upadłem u jego stóp, żeby mu oddać cześć. Ale on mi powiedział: „Uważaj! Nie rób tego! Jestem tylko współniewolnikiem twoim i twoich braci, którzy zajmują się świadczeniem o Jezusie. Oddaj cześć Bogu! Bo danie świadectwa o Jezusie jest celem proroctw" (Obj 19:9,10)

Zauważ, kto komu dał "objawienie". To Jehowa daje objawienie Jezusowi (po 63 latach od wstąpienia Jezusa do nieba), a On posyła na ziemię anioła:

"Objawienie od Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, żeby pokazać swoim niewolnikom, co ma się stać wkrótce. A Jezus posłał swojego anioła i przez niego przedstawił je w znakach Bożemu niewolnikowi Janowi, który zaświadczył o wszystkim, co zobaczył — o słowach Boga i o świadectwie Jezusa Chrystusa" (Obj 1:1,2)

Jak myślisz: "Czy oni wszyscy nie są duchami pełniącymi świętą służbę, posyłanymi, żeby usługiwać tym, którzy mają odziedziczyć wybawienie?" (Heb 1:14)

Aniołowie Boga Jehowy nigdy nie pozwoliliby sobie na odebranie względem siebie czci należnej Bogu:

"To właśnie ja, Jan, słyszałem i widziałem te rzeczy. Kiedy je usłyszałem i zobaczyłem, upadłem u stóp anioła, który mi to pokazywał, bo chciałem mu oddać cześćAle on mi powiedział: „Uważaj! Nie rób tego! Jestem tylko współniewolnikiem twoim i twoich braci proroków, i tych, którzy trzymają się słów tego zwoju. Oddaj cześć Bogu" (Obj 22:8)

Przeciwieństwem tego jest szatan i jego aniołowie. Ci, są rządni czci i rozkoszują się nią poprzez bałwochwalcze kulty, podszywając się pod samego Boga:

"Przeciwstawia się on każdemu, kto jest uważany za boga, lub każdemu obiektowi kultu i się nad niego wynosi. Zasiada też w świątyni Bożej, publicznie podając się za boga" (2 Tes 2:4)

"Diabeł wziął go jeszcze na niezwykle wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata oraz ich chwałę, i powiedział: 'Dam ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi cześć”. Na to Jezus rzekł do niego: „Precz, Szatanie! Bo jest napisane:To Jehowę, swojego Boga, masz czcić i tylko dla Niego masz pełnić świętą służbę'" (Mat 4:8-10)

Jezus oddawał cześć wyłącznie Stwórcy, swemu Ojcu i Bogu Jehowie (Jan 20:17 / Mat 11:25), tak jak czynią to do dziś Jego wierni naśladowcy.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
11 lip 2022, 7:27
Nieziem pisze:
10 lip 2022, 14:21
... jak służyli w namiocie czy w świątyni to nie Bogu osobiście ale jego aniołowi, który jest stworzeniem.
Czy zatem "powinienem zgodzić się, że jak służyli w namiocie czy w świątyni to nie Bogu osobiście ale jego aniołowi, który jest stworzeniem"? NIE!
...
Aniołowie Boga Jehowy nigdy nie pozwoliliby sobie na odebranie względem siebie czci należnej Bogu.


Przeciwieństwem tego jest szatan i jego aniołowie. Ci, są rządni czci i rozkoszują się nią poprzez bałwochwalcze kulty, podszywając się pod samego Boga.
...

"Przeciwstawia się on każdemu, kto jest uważany za boga, lub każdemu obiektowi kultu i się nad niego wynosi. Zasiada też w świątyni Bożej, publicznie podając się za boga" (2 Tes 2:4)

Jezus oddawał cześć wyłącznie Stwórcy, swemu Ojcu i Bogu Jehowie (Jan 20:17 / Mat 11:25), tak jak czynią to do dziś Jego wierni naśladowcy.
Poprawnie napisałeś o aniołach. Ale czy Szatan i jego aniołowie nie byli na początku aniołami Bożymi?
Ja chciałbym zwrócić uwagę na werset mówiący o Szatanie, niechybnie aniele stworzonym przez Boga.
Zasiada też w świątyni Bożej, publicznie podając się za boga.(2 Tes 2:4)
Mowa jest tu o świątyni Bożej, i o kimś podającym się za boga. Ci, którzy jemu wierzą, mają go za Boga. To o tych Pan Jezus mówił, że mają diabła za ojca.

Pan Jezus oddawał cześć Bogu Ojcu, nie w świątyni ale w duchu i w prawdzie, tak jak czynią to jego naśladowcy.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
11 lip 2022, 14:16
Pan Jezus oddawał cześć Bogu Ojcu, nie w świątyni ale w duchu i w prawdzie, tak jak czynią to jego naśladowcy.

Gdybyś napisał, że Pan Jezus „oddaje teraz” Bogu Ojcu cześć w duchu i w prawdzie, zgodziłbym się z tym całkowicie. Potwierdzają to doniesienia biblijne, kiedy Jezus znalazł się ponownie w niebie. W 96 roku n.e., a więc 63 lata po zmartwychwstaniu ... już ponownie w dziedzinie niebiańskiej, Jezus mówi takie słowa:

"Sprawię, że zwyciężający będzie filarem w świątyni mojego Boga i nic już go stamtąd nie usunie. Napiszę na nim imię mojego Boga i imię miasta mojego Boga — Nowej Jerozolimy, która zstępuje z nieba od mojego Boga — oraz moje nowe imię" (Obj 3:12)

Tak jak wcześniej, tak i teraz, żaden z Synów Bożych nie może równać się z Jehową Bogiem. W tej materii nic się nie zmieniło:

"Bo kto w niebie może się równać z Jehową? Kto wśród synów Bożych jest jak Jehowa? W gronie świętych okazuje się Bogu podziw i respekt. Jest On wspaniały oraz wzbudza lęk i szacunek u wszystkich, którzy są wokół Niego. Jehowo, Boże Zastępów! Kto jest tak potężny jak Ty, Jah? Otacza Cię Twoja wierność" (Ps 89:6-8)

Jezus, będąc teraz w niebie, jak również przedtem, zanim narodził się na ziemi i ponownie wstąpił do nieba (Przy 30:4), po 63 latach mówi o tym samym Bogu, stwierdzając, że jest Jego Bogiem i to czterokrotnie w jednym wersecie!
(Obj 3:12)

Co do wersetu, który przytoczyłeś wcześniej, Jezus rozmawiając z Samarytanką mówił o pewnych wydarzeniach w czasie „przyszłym”:

"Jezus odpowiedział: 'Wierz mi, że nadchodzi czas, gdy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcić Boga'" (Jan 4:21)

Za chwilę jeszcze raz użył podobnego zwrotu w czasie przyszłym: "Ale nadchodzi czas (...) [gdy] będą Go czcić duchem i prawdą (...)" (Jan 4:23)

Ten czas nadszedł dopiero wtedy, kiedy Jezus „zawisł na drzewie” (Gal 3:13 BW) i unieważnił Zakon Prawa (Kol 2:13,14). Do tego czasu przestrzegał Prawa z całą stanowczością, oddając cześć Bogu również w świątyni (Jan 2:13,14,17 / Mat 24:1 / Mal 3:1 / Łuk 19:47). Tam składał swoją ofiarę Bogu, czyli "owoc warg", nowy sposób wysławiania Jehowy Boga:

"Przez Jezusa zawsze składajmy Bogu ofiarę wysławiania, czyli owoc naszych warg, publicznie mówiąc o Jego imieniu" (Heb 13:15)

Tego nauczył swoich uczniów i tego od nich teraz oczekuje (Mat 28:19,20):

"(...) W gruncie rzeczy 'ich świadectwo rozchodzi się po całej ziemi, ich orędzie dociera na krańce świata'" (Rzym 10:18)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
20 cze 2022, 7:32
radek pisze:
10 maja 2022, 10:22
JHWH jest sposobem, w jaki objawił się Pan.
(...)

Od lat wypisujesz podobne bzdury robiąc ludziom sieczkę z mózgu! Jehowa (JHWH) jest jedynym Bogiem i Ojcem Jezusa (Mat 6:9), nie jakimś "sposobem"!!!
Słowo "JHWH" jest sposobem w jaki wyraził się o swojej osobie Pan. Zgodnie z Duchem Świętym

J 12:28 BT5 "Ojcze, wsław imię Twoje! Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię."

Ты понял?
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Nieziem
Posty: 893
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
12 lip 2022, 7:44
Co do wersetu, który przytoczyłeś wcześniej, Jezus rozmawiając z Samarytanką mówił o pewnych wydarzeniach w czasie „przyszłym”:

"Jezus odpowiedział: 'Wierz mi, że nadchodzi czas, gdy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcić Boga'" (Jan 4:21)

Za chwilę jeszcze raz użył podobnego zwrotu w czasie przyszłym: "Ale nadchodzi czas (...) [gdy] będą Go czcić duchem i prawdą (...)" (Jan 4:23)

Ten czas nadszedł dopiero wtedy, kiedy Jezus „zawisł na drzewie” (Gal 3:13 BW) i unieważnił Zakon Prawa (Kol 2:13,14). Do tego czasu przestrzegał Prawa z całą stanowczością, oddając cześć Bogu również w świątyni (Jan 2:13,14,17 / Mat 24:1 / Mal 3:1 / Łuk 19:47).
Pan Jezus chodził do świątyni nauczać, nie brał udziału w celebrze. Kiedyś zrobił coś innego, powywracał stoły handlarzom. Ten obraz traktować można jako ilustrację tego, że oddawali w świątyni cześć Bogu fałszywemu zamiast prawdziwemu. Bo jak to, handel w domu Boga prawdziwego?

W Jana4.23 zobacz, co wykropkowałeś aby pasowało do Twojego twierdzenia o czasie przyszłym.
Lecz nadchodzi godzina i jest teraz, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca w Duchu i prawdzie.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
13 lip 2022, 20:51
DonCicio pisze:
20 cze 2022, 7:32
radek pisze:
10 maja 2022, 10:22
JHWH jest sposobem, w jaki objawił się Pan.
Od lat wypisujesz podobne bzdury robiąc ludziom sieczkę z mózgu! Jehowa (JHWH) jest jedynym Bogiem i Ojcem Jezusa (Mat 6:9), nie jakimś "sposobem"!!!
Słowo "JHWH" jest sposobem w jaki wyraził się o swojej osobie Pan. Zgodnie z Duchem Świętym

J 12:28 BT5 "Ojcze, wsław imię Twoje! Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię."

Ты понял?

... Jaki Pan?
... Jakie imię ma "wsławić" Ojciec?
... Do kogo modlił się Jezus? Do "sposobu", czy do konkretnej osoby?

Ты понял, что я тебе написал ?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

- Czy słowo ‏יֵשׁוּעַ też jest "sposobem w jaki objawił się Pan"?

- Jak jest różnica między słowem ‏יֵשׁוּעַ a słowem יהוה ? Co, lub kogo oznaczają te "słowa"?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”