Którą osobą trójcy jest JHWH?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
13 lip 2022, 23:53
Pan Jezus chodził do świątyni nauczać, nie brał udziału w celebrze.

To jest wyłącznie Twoja opinia, całkowicie sprzeczna z Biblią. Jezus powiedział wyraźnie, że przyszedł "wypełnić" Prawo
(Mat 5:17), a to wymagało od każdego żydowskiego mężczyzny udania się trzy razy w roku do Jerozolimy na obchody trzech świąt:

"Trzy razy w roku wszyscy mężczyźni mają stanąć przed Jehową, swoim Bogiem, w miejscu, które On wybierze: podczas Święta Przaśników, podczas Święta Tygodni i podczas Święta Szałasów. Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami. Dar każdego ma być proporcjonalny do błogosławieństwa, jakiego wam udzieli Jehowa, wasz Bóg" (PWT 16:16)

Jak myślisz, czy Jezus, który jak wiadomo "wypełnił" Prawo w każdym calu, chodził trzy razy w roku do świątyni w Jerozolimie i obchodził te trzy święta, jak nakazywało Prawo? Tu masz podpowiedź (Jana 7:1-10).
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4170
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
... Jaki Pan?
Mk 12:36 BT5 "Wszak sam Dawid mówi mocą Ducha Świętego: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje."
DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
... Jakie imię ma "wsławić" Ojciec?
Iz 56:4-5 BT5 "Tak bowiem mówi Pan: Rzezańcom, którzy przestrzegają moich szabatów i opowiadają się za tym, co Mi się podoba, oraz trzymają się mocno mego przymierza, (5) dam w moim domu i w moich murach stelę oraz imię lepsze od [imienia] synów i córek, dam im imię wiekuiste i niezniszczalne."
DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
... Do kogo modlił się Jezus? Do "sposobu", czy do konkretnej osoby?
Do Osoby, szanując i zachowując w sercu Jej Słowo. Zmierzając do Jego imienia, a nie fechtując Nim

J 14:12 BT5 "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca."
DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
Ты понял, что я тебе написал ?
Ты пишешь о письмах, а я о том, куда они идут.

Jr 2:8 CRV "Не говорят священники: "Где ГОСПОДЬ?" Не знают Меня знатоки Закона, ваши пастыри против Меня восстали, именем Ваала вещают пророки. Поклоняетесь вы идолам бесполезным!"
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
14 lip 2022, 9:38
Nieziem pisze:
13 lip 2022, 23:53
Pan Jezus chodził do świątyni nauczać, nie brał udziału w celebrze.
To jest wyłącznie Twoja opinia, całkowicie sprzeczna z Biblią. Jezus powiedział wyraźnie, że przyszedł "wypełnić" Prawo
(Mat 5:17), a to wymagało od każdego żydowskiego mężczyzny udania się trzy razy w roku do Jerozolimy na obchody trzech świąt:

"Trzy razy w roku wszyscy mężczyźni mają stanąć przed Jehową, swoim Bogiem, w miejscu, które On wybierze: podczas Święta Przaśników, podczas Święta Tygodni i podczas Święta Szałasów. Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami. Dar każdego ma być proporcjonalny do błogosławieństwa, jakiego wam udzieli Jehowa, wasz Bóg" (PWT 16:16)

Jak myślisz, czy Jezus, który jak wiadomo "wypełnił" Prawo w każdym calu, chodził trzy razy w roku do świątyni w Jerozolimie i obchodził te trzy święta, jak nakazywało Prawo? Tu masz podpowiedź (Jana 7:1-10).
Myślę, że Pan Jezus nie chodził do Jerozolimy na obchody świąt, ale jak chodził to po to by nauczać. Podobnie dzisiaj, gdyby tu przyszedł, nie brałby udziału w bożonarodzeniowych szopkach czy wielkanocnych jajeczkach, ale by nauczał.
Siódmy rozdział ewangelii Jana opisuje jak Pan Jezus mówi braciom, żeby szli na obchody święta namiotów, a On sam nie pójdzie bo nie nadszedł właściwy czas. Jednakże po kryjomu później poszedł, i jak wszedł do świątyni to nie po to aby celebrować, lecz aby nauczać.
...w połowie świąt przybył Jezus do Świątyni i nauczał
Wtedy w rozmowie z Żydami powiedział tak:
Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał.
A gdy mówił o Prawie Mojżeszowym to się ani z tym Prawem ani z samymi Żydami nie utożsamiał, zaznaczając: Czyż Mojżesz nie dał wam Prawa?

Pan Jezus wypełnił Prawo. Wymóg uczestnictwa w obchodach świąt był i jest wymysłem ludzkim (no może z inspiracji tego, który zasiadł w świątyni podając się za Boga).

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
14 lip 2022, 12:08
DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
... Jaki Pan?
Mk 12:36 BT5 "Wszak sam Dawid mówi mocą Ducha Świętego: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje."

Jaki Pan ... do jakiego Pana? Proszę Pana?
... znasz imiona tych Panów?

radek pisze:
14 lip 2022, 12:08
DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
... Jakie imię ma "wsławić" Ojciec?
Iz 56:4-5 BT5 "Tak bowiem mówi Pan: Rzezańcom, którzy przestrzegają moich szabatów i opowiadają się za tym, co Mi się podoba, oraz trzymają się mocno mego przymierza, (5) dam w moim domu i w moich murach stelę oraz imię lepsze od [imienia] synów i córek, dam im imię wiekuiste i niezniszczalne."

Kompletnie nie na temat! Ponawiam pytanie. Według prośby Jezusa, jakie imię ma "wsławić" Ojciec?
... jakie jest imię Ojca?

radek pisze:
14 lip 2022, 12:08
DonCicio pisze:
14 lip 2022, 8:45
... Do kogo modlił się Jezus? Do "sposobu", czy do konkretnej osoby?
Do Osoby, szanując i zachowując w sercu Jej Słowo. Zmierzając do Jego imienia, a nie fechtując Nim

Jak ta "Osoba" ma na imię, do której modlił się Jezus ??? ... aż tak bardzo nienawidzisz tego imienia, że trudno przechodzi Ci przez gardło ?

"Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech będzie uświęcone imię Twoje" ... jakie imię masz uświęcać, zgodnie z modlitwą której nauczył nas Jezus ???

Bóg Jehowa "fechtuje" swoim imieniem w Biblii 7000 razy, więc chyba raczej chce, żeby ludzie je wymawiali. Imię Jezus występuje w Biblii tylko 913 razy. Ile razy więcej "fechtujesz" imieniem Jezusa, Syna Bożego? Czy bilans wynosi 913 do zera?

"I sprawię, że ta jedna trzecia ludzi przejdzie przez ogień. Oczyszczę ich, jak oczyszcza się srebro, poddam ich próbie, jak poddaje się próbie złoto. Będą wzywać mojego imienia, a ja będę im odpowiadał. Powiem: 'To jest mój lud', a oni powiedzą: 'Jehowa jest naszym Bogiem'" (Zach 13:9)

Kto jest Twoim Bogiem? Czy Bóg Jezusa? Naszym Bogiem jest Bóg i Ojciec Jezusa, który powiedział do swoich naśladowców: "(...) "Idę do Ojca swojego i Ojca waszego, do Boga swojego i Boga waszego" (Jan 20:17)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
14 lip 2022, 23:05

Myślę, że Pan Jezus nie chodził do Jerozolimy na obchody świąt ...

Każdy ma prawo wyrażać swoje myśli, nawet jeśli rozmijają się z prawdą!
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
15 lip 2022, 8:29
Każdy ma prawo wyrażać swoje myśli, nawet jeśli rozmijają się z prawdą!
Oczywiście, że masz takie prawo, toć to forum dyskusyjne.
Ale zauważ, podałeś 7 rozdział ewangelii Jana na poparcie Twojej tezy, że Pan Jezus chodził trzy razy w roku na obchody świąt. Ja wskazuję, że treść tego fragmentu Pisma na to nie wskazuje.
Twoja wiara jest Twoja ale nie ma poparcie w treści, na które się powołujesz.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4170
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
15 lip 2022, 8:23
aż tak bardzo nienawidzisz tego imienia, że trudno przechodzi Ci przez gardło ?
Miłość jaką darzę to imię jest poza Twoim zasięgiem

Wj 20:7 BT5 "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego imienia w błahych rzeczach."

Ty uważasz, że jeśli Jezus powiedział, iż

Mt 10:14-15 BT5 "(...) jeśliby was gdzieś nie chciano przyjąć i nie dano posłuchu słowom waszym, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! (15) Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu."

To słuchać Cię muszą wszyscy. Nie zauważasz, że Jezus powiedział też

Łk 10:5-6 BT5 "Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. (6) Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was."

Dlatego Twoje patrzenie z góry na wszystkich niezarejestrowanych w organizacji ŚJ jest nieuzasadnione. Więc gdy ja chcę nie okazać się bezczelny względem Boga, przyjmij to poprostu do wiadomości. Wiem, że uważasz siebię za osobę stworzoną do wzniosłych celów, ale najpierw w małych bądź wierny

Łk 16:10 BT5 "Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
15 lip 2022, 15:53
DonCicio pisze:
15 lip 2022, 8:29
Każdy ma prawo wyrażać swoje myśli, nawet jeśli rozmijają się z prawdą!
Oczywiście, że masz takie prawo, toć to forum dyskusyjne.
Ale zauważ, podałeś 7 rozdział ewangelii Jana na poparcie Twojej tezy, że Pan Jezus chodził trzy razy w roku na obchody świąt. Ja wskazuję, że treść tego fragmentu Pisma na to nie wskazuje.
Twoja wiara jest Twoja ale nie ma poparcie w treści, na które się powołujesz.

Uważasz, że Jezus, jako najbardziej przykładny Żyd w dziejach narodu Izraelskiego nie przestrzegał Prawa? Udowodnij to! (Wyj 23:14,15 / PWT 16:10 / PWT 16:13)

"Trzy razy w roku wszyscy mężczyźni mają stanąć przed Jehową, swoim Bogiem (...)" (PWT 16:16)

"Zbliżało się jednak żydowskie Święto Namiotów" ... "Kiedy jednak jego bracia poszli na święto, on sam też się na nie udał — ale nie jawnie, tylko skrycie" (Jan 7:2,10)

Udowodnij, że Jezus bagatelizował postanowienie Jehowy Boga, co do obchodzenia trzech ważnych świąt przez KAŻDEGO izraelskiego mężczyznę i nie stawiał się 3 razy w roku w świątyni z darem ("Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami" PWT 16:17). Relacja z Jana 7:2,10 potwierdza, że tak właśnie czynił, a kropkę nad "i" stawia werset z Mateusza 5:17, gdzie Jezus mówi, że przyszedł wypełnić Prawo i stał się jego "końcem" (Rzym 10:4 / Kol 2:14).
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
15 lip 2022, 17:32
DonCicio pisze:
15 lip 2022, 8:23
aż tak bardzo nienawidzisz tego imienia, że trudno przechodzi Ci przez gardło ?
Miłość jaką darzę to imię jest poza Twoim zasięgiem

Wj 20:7 BT5 "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego imienia w błahych rzeczach."

"Potem Jehowa rzekł do Mojżesza „Powiedz Aaronowi i jego synom: ‚Macie błogosławić Izraelitów takimi słowami: Oby Jehowa ci błogosławił i cię strzegł. Oby Jehowa patrzył na ciebie z aprobatą i okazywał ci przychylność. Oby Jehowa zwrócił ku tobie swoją twarz i obdarzył cię pokojem”’. Wypowiadając te słowa, mają używać mojego imienia, żebym mógł błogosławić Izraelitom" (Liczb 6:22-27)

Czy tu izraelici wzywali imienia Jehowy "w błahych rzeczach"?

"Będę opowiadał o imieniu Jehowy. Opowiadajcie i wy o wielkości naszego Boga!" ... Mojżesz, 1470 lat p.n.e.
(PWT 32:3)

"Dałem im poznać Twoje imię i dalej będę to robił (...)" ... Jezus, 33 rok n.e. (Jan 17:26)

"Symeon wyczerpująco opowiedział, jak Bóg po raz pierwszy zwrócił uwagę na inne narody, żeby wybrać spośród nich lud, który by nosił Jego imię. I jest to zgodne ze słowami zapisanymi w pismach proroków: ‚Potem wrócę i na nowo postawię dom Dawidowy, który upadł. Podniosę go z ruin i odbuduję, żeby pozostali z tego narodu pilnie szukali mnie, Jehowy, razem z ludźmi ze wszystkich narodów nazwanymi od mojego imienia. Tak mówi Jehowa, który dokonuje tych rzeczy" (Dzie 15:14-17 / Iz 43:10) ... Świadkowie Jehowy, XX i XXI wiek n.e.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4170
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
16 lip 2022, 7:40
"Potem Jehowa rzekł do Mojżesza „Powiedz Aaronowi i jego synom: ‚Macie błogosławić Izraelitów takimi słowami: Oby Jehowa ci błogosławił i cię strzegł. Oby Jehowa patrzył na ciebie z aprobatą i okazywał ci przychylność. Oby Jehowa zwrócił ku tobie swoją twarz i obdarzył cię pokojem”’. Wypowiadając te słowa, mają używać mojego imienia, żebym mógł błogosławić Izraelitom" (Liczb 6:22-27)

Czy tu izraelici wzywali imienia Jehowy "w błahych rzeczach"?
Ten czas ma nastąpić dopiero po wywyższeniu Izraela. Bez Jego wywyższenia poslugiwanie się imieniem Bożym jest świętokractwem i przynosi szkody

Ap 7:3 BT5 "Nie wyrządzajcie szkody ziemi ni morzu, ni drzewom, aż opieczętujemy czoła sług Boga naszego."
DonCicio pisze:
16 lip 2022, 7:40
"Będę opowiadał o imieniu Jehowy. Opowiadajcie i wy o wielkości naszego Boga!" ... Mojżesz, 1470 lat p.n.e.
(PWT 32:3)

"Dałem im poznać Twoje imię i dalej będę to robił (...)" ... Jezus, 33 rok n.e. (Jan 17:26)

"Symeon wyczerpująco opowiedział, jak Bóg po raz pierwszy zwrócił uwagę na inne narody, żeby wybrać spośród nich lud, który by nosił Jego imię. I jest to zgodne ze słowami zapisanymi w pismach proroków: ‚Potem wrócę i na nowo postawię dom Dawidowy, który upadł. Podniosę go z ruin i odbuduję, żeby pozostali z tego narodu pilnie szukali mnie, Jehowy, razem z ludźmi ze wszystkich narodów nazwanymi od mojego imienia. Tak mówi Jehowa, który dokonuje tych rzeczy" (Dzie 15:14-17 / Iz 43:10) ... Świadkowie Jehowy, XX i XXI wiek n.e.
Jezus słusznie powiedział, że Prorocy i Prawo prorokowali do Jana, więc nie sięgnęli do Boga. Dopiero owoc ich prorokowania, czyli poczęty z Ducha Jan jest godny towarzystwa Jezusa

Mat 11:13 BT5 "Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
16 lip 2022, 6:51
Uważasz, że Jezus, jako najbardziej przykładny Żyd w dziejach narodu Izraelskiego nie przestrzegał Prawa? Udowodnij to! (Wyj 23:14,15 / PWT 16:10 / PWT 16:13)

"Trzy razy w roku wszyscy mężczyźni mają stanąć przed Jehową, swoim Bogiem (...)" (PWT 16:16)

"Zbliżało się jednak żydowskie Święto Namiotów" ... "Kiedy jednak jego bracia poszli na święto, on sam też się na nie udał — ale nie jawnie, tylko skrycie" (Jan 7:2,10)

Udowodnij, że Jezus bagatelizował postanowienie Jehowy Boga, co do obchodzenia trzech ważnych świąt przez KAŻDEGO izraelskiego mężczyznę i nie stawiał się 3 razy w roku w świątyni z darem ("Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami" PWT 16:17). Relacja z Jana 7:2,10 potwierdza, że tak właśnie czynił, a kropkę nad "i" stawia werset z Mateusza 5:17, gdzie Jezus mówi, że przyszedł wypełnić Prawo i stał się jego "końcem" (Rzym 10:4 / Kol 2:14).
Apostoł Paweł napisał do Koryntian (4,6-8):
abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał. Tak więc już jesteście nasyceni, już opływacie w bogactwa. Zaczęliście królować bez nas! Otóż tak! Nawet trzeba, żebyście królowali, byśmy mogli współkrólować z wami.
Te słowa apostoł pisał ironicznie, jakby Koryntianie byli tacy wspaniali, a przecież treść listu zawiera wiele krytycznych stwierdzeń, więc jako ci, co się karmią mlekiem, jakie królowanie mogło być ich udziałem?

Nie uważam, że Pan Jezus to najbardziej przykładny Żyd w dziejach narodu Izraelskiego. Jest natomiast najbardziej przykładnym Synem Ojca. Nie przyszedł przestrzegać Zakonu ale przyszedł Zakon wypełnić, i to uczynił.
To jeszcze raz, ewangelia Jana 7:
...w połowie świąt przybył Jezus do Świątyni i nauczał
Pomijasz treści negujące Twoją tezę, jednakże takie słowa są zapisane. Skoro w połowie świąt przybył to niejako połowicznie tylko świętował a nie w pełni, jednakże o świętowaniu nie ma wzmianki ale jest o nauczaniu. Wystarczy przestać podchodzić do pism z pozycji dogmatów, a się dostrzeże to co jest faktycznie zapisane. Nie ma wtedy potrzeby wykropkowywać fragmentów niepasujących.
Absurdalne jest oczekiwanie udowodnienia, że Pan Jezus nie stawiał się trzy razy w roku przed Jehową. Nic nie zamierzam udowadniać bo to nie sąd, ale forum dyskusyjne. To nie kazalnica jedynie słusznej religii, ale forum biblijne. Ze mną nie musisz się zgadzać, masz możliwość poznania innego rozumienia Pism, i albo coś z tego weźmiesz albo będziesz trwać w tym czego się nauczyłeś. I niech tak będzie.

Powstaje pytanie, bo skoro święta izraelskie zapowiadały Chrystusa, w jakim charakterze miałby Pan Jezus brać w nich udział?

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
16 lip 2022, 9:08
DonCicio pisze:
16 lip 2022, 7:40
"Potem Jehowa rzekł do Mojżesza „Powiedz Aaronowi i jego synom: ‚Macie błogosławić Izraelitów takimi słowami: Oby Jehowa ci błogosławił i cię strzegł. Oby Jehowa patrzył na ciebie z aprobatą i okazywał ci przychylność. Oby Jehowa zwrócił ku tobie swoją twarz i obdarzył cię pokojem”’. Wypowiadając te słowa, mają używać mojego imienia, żebym mógł błogosławić Izraelitom" (Liczb 6:22-27)

Czy tu izraelici wzywali imienia Jehowy "w błahych rzeczach"?
Ten czas ma nastąpić dopiero po wywyższeniu Izraela. Bez Jego wywyższenia poslugiwanie się imieniem Bożym jest świętokractwem i przynosi szkody

Aaaa, rozumiem. Według Ciebie, z tego wersetu wynika, że Izraelici dopiero wejdą do ziemi obiecanej i Kanaan dopiero zostanie zdobyty ... a tego ja nie wiedziałem. Czyli Jerozolimy też jeszcze nie ma ... jest Salem!?

"Ten czas ma nastąpić dopiero po wywyższeniu Izraela" ... niestety NIE! Izraelici zaprzepaścili swoją szansę, zabijając Syna Bożego:

"Jehowa rzekł: „Judę też usunę sprzed swoich oczu, tak jak usunąłem Izraela. Odrzucę Jerozolimę, miasto, które wybrałem, oraz dom, o którym powiedziałem: 'Tam będzie moje imię'" (2 Król 23:27)

"Wtedy rzekł do nich: 'Czy widzicie to wszystko? Zapewniam was, że nie pozostanie tu kamień na kamieniu — wszystko obróci się w ruinę'" (Mat 24:2)

radek pisze:
16 lip 2022, 9:08
DonCicio pisze:
16 lip 2022, 7:40
"Będę opowiadał o imieniu Jehowy. Opowiadajcie i wy o wielkości naszego Boga!" ... Mojżesz, 1470 lat p.n.e.
(PWT 32:3)

"Dałem im poznać Twoje imię i dalej będę to robił (...)" ... Jezus, 33 rok n.e. (Jan 17:26)

"Symeon wyczerpująco opowiedział, jak Bóg po raz pierwszy zwrócił uwagę na inne narody, żeby wybrać spośród nich lud, który by nosił Jego imię. I jest to zgodne ze słowami zapisanymi w pismach proroków: ‚Potem wrócę i na nowo postawię dom Dawidowy, który upadł. Podniosę go z ruin i odbuduję, żeby pozostali z tego narodu pilnie szukali mnie, Jehowy, razem z ludźmi ze wszystkich narodów nazwanymi od mojego imienia. Tak mówi Jehowa, który dokonuje tych rzeczy" (Dzie 15:14-17 / Iz 43:10) ... Świadkowie Jehowy, XX i XXI wiek n.e.
Jezus słusznie powiedział, że Prorocy i Prawo prorokowali do Jana, więc nie sięgnęli do Boga. Dopiero owoc ich prorokowania, czyli poczęty z Ducha Jan jest godny towarzystwa Jezusa

Mat 11:13 BT5 "Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana."

A to ciekawe. Jan nigdy nie został "poczęty z ducha". Ojcem Jana Chrzciciela był kapłan Zachariasz. A słyszałeś, że akurat Jan Chrzciciel nie "odziedziczy" niebiańskiego Królestwa Bożego? Nie słyszałeś? No to posłuchaj:

"Zapewniam was, że spośród ludzi nie został powołany nikt większy niż Jan Chrzciciel, ale najmniejszy w Królestwie Niebios jest większy niż on" (Mat 11:11)

Ponadto Jezus powiedział:

"(...) 'Zapewniam cię, że jeśli ktoś nie narodzi się ponownie, nie może zobaczyć Królestwa Bożego'" (Jan 3:3)

Jan Chrzciciel "nie narodził się ponownie" z ducha świętego i Jezus nie zawarł z nim przymierze co do Królestwa Bożego, ponieważ uczynił to z uczniami dopiero 14 Nisan 33 roku n.e., a Jan został ścięty w 32 roku n.e.. Mówiąc, że najmniejszy w Królestwie Niebios jest większy niż Jan, Jezus wskazuje, że nie zasiądzie on w tym Królestwie. Jan przygotował drogę Jezusowi, ale umarł, zanim Chrystus otworzył drogę do nieba swoją krwią (Heb 10:19,20 / Dzie 1:5). Jan był jednak wiernym prorokiem Bożym i będzie ziemskim poddanym Królestwa Bożego, tak jak Mojżesz, Dawid i setki sług Jehowy, którzy "zasnęli snem śmierci" (1 Kor 15:20) zanim Jezus przelał swoją krew i zanim rozpoczął się chrzest w 'duchu' od czasu Pięćdziesiątnicy 33 roku:

"Gdy zstąpi na was duch święty, otrzymacie moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie, w całej Judei, Samarii i aż do najdalszego miejsca na ziemi" (Dzie 1:8)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1301
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: DonCicio »

Nieziem pisze:
16 lip 2022, 13:57
Nie uważam, że Pan Jezus to najbardziej przykładny Żyd w dziejach narodu Izraelskiego.

Łałłł, mocne! A któż jest tym numerem 1 "w dziejach narodu Izraelskiego"? Który grzesznik Tobie zaimponował zrzucając z piedestału bezgrzesznego Jezusa? (Heb 4:15)

Nieziem pisze:
16 lip 2022, 13:57
To jeszcze raz, ewangelia Jana 7:
...w połowie świąt przybył Jezus do Świątyni i nauczał
Pomijasz treści negujące Twoją tezę, jednakże takie słowa są zapisane. Skoro w połowie świąt przybył to niejako połowicznie tylko świętował a nie w pełni

Dlaczego przekłamujesz fakty? Jezus nie przyszedł w połowie świąt, tylko poszedł osobno (Jan 7:8-10), prawdopodobnie ze względu na bezpieczeństwo swoich braci. Wiedział, że Żydzi będą go szukać, żeby go zabić (Jan 7:11,32).

Jezus w "połowie święta" zaczął natomiast nauczać w świątynii: "W połowie święta Jezus wszedł do świątyni i zaczął nauczać" (Jan 7:14)


DonCicio pisze:
16 lip 2022, 6:51
Uważasz, że Jezus, jako najbardziej przykładny Żyd w dziejach narodu Izraelskiego nie przestrzegał Prawa? Udowodnij to! (Wyj 23:14,15 / PWT 16:10 / PWT 16:13)

"Trzy razy w roku wszyscy mężczyźni mają stanąć przed Jehową, swoim Bogiem (...)" (PWT 16:16)

"Zbliżało się jednak żydowskie Święto Namiotów" ... "Kiedy jednak jego bracia poszli na święto, on sam też się na nie udał — ale nie jawnie, tylko skrycie" (Jan 7:2,10)

Udowodnij, że Jezus bagatelizował postanowienie Jehowy Boga, co do obchodzenia trzech ważnych świąt przez KAŻDEGO izraelskiego mężczyznę i nie stawiał się 3 razy w roku w świątyni z darem ("Niech żaden z nich nie staje przed Jehową z pustymi rękami" PWT 16:17). Relacja z Jana 7:2,10 potwierdza, że tak właśnie czynił, a kropkę nad "i" stawia werset z Mateusza 5:17, gdzie Jezus mówi, że przyszedł wypełnić Prawo i stał się jego "końcem" (Rzym 10:4 / Kol 2:14).

Niczego nie udowodniłeś. Napisałeś za to irracjonalne stwierdzenie, że Jezus "Nie przyszedł przestrzegać Zakonu ale przyszedł Zakon wypełnić". Moje pytanie brzmi: Jak można "wypełnić" Prawo Zakonu nie przestrzegając go? Jak można "wypełnić" postanowienia Sądu nie przestrzegając ich?
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4170
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
17 lip 2022, 6:59
"Jehowa rzekł: „Judę też usunę sprzed swoich oczu, tak jak usunąłem Izraela. Odrzucę Jerozolimę, miasto, które wybrałem, oraz dom, o którym powiedziałem: 'Tam będzie moje imię'" (2 Król 23:27)

"Wtedy rzekł do nich: 'Czy widzicie to wszystko? Zapewniam was, że nie pozostanie tu kamień na kamieniu — wszystko obróci się w ruinę'" (Mat 24:2)
Bardzo niecierpliwy jesteś, ale Biblia uczy, że świat tego eonu owszem za swoje winny będzie odrzucony, ale nie na Twoje życzenie, lecz gdy się dopełni miara win wobec jedynego Dobrego

Mat 19:17 BT5 "Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowuj przykazania."

Mat 24:35 BT5 "Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą."

Tak więc nie spiesz się za bardzo na zatracenie i radzę Ci trochę poczekać z wzywaniem imienia Boga

Za 1:15 BT5 "lecz gniew mój zaciążył nad narodami pysznymi, bo gdy Ja się gniewałem tylko trochę, one pomagały w karaniu."
DonCicio pisze:
17 lip 2022, 6:59
A to ciekawe. Jan nigdy nie został "poczęty z ducha". Ojcem Jana Chrzciciela był kapłan Zachariasz.
Łk 1:36-37 BT5 "A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. (37) Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego."
DonCicio pisze:
17 lip 2022, 6:59
A słyszałeś, że akurat Jan Chrzciciel nie "odziedziczy" niebiańskiego Królestwa Bożego? Nie słyszałeś? No to posłuchaj:

"Zapewniam was, że spośród ludzi nie został powołany nikt większy niż Jan Chrzciciel, ale najmniejszy w Królestwie Niebios jest większy niż on" (Mat 11:11)

Ponadto Jezus powiedział:

"(...) 'Zapewniam cię, że jeśli ktoś nie narodzi się ponownie, nie może zobaczyć Królestwa Bożego'" (Jan 3:3)
Jan ma godność spotkania Jezusa, ale powołanie jest czymś innym niż wybranie

Mat 22:14 BT5 "Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych."

Żarliwy z Ciebie student. Nieczęsto się zdarza, żebym komuś tyle wiedzy przekazywał w tak krótkim czasie. Możesz pytać do woli, ale pamiętaj, że lepiej jest wprowadzać w życie wiedzę małymi dawkami, bo istnieje możliwość nieudźwignięcia tego, co się otrzymało i gdy miara się przebierze można zostać pociągniętym do odpowiedzialności

Łk 12:48 BT5 "Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Nieziem
Posty: 904
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:47

Re: Którą osobą trójcy jest JHWH?

Post autor: Nieziem »

DonCicio pisze:
17 lip 2022, 7:33
A któż jest tym numerem 1 "w dziejach narodu Izraelskiego"? Który grzesznik Tobie zaimponował zrzucając z piedestału bezgrzesznego Jezusa? (Heb 4:15)
Nieziem pisze:
16 lip 2022, 13:57
To jeszcze raz, ewangelia Jana 7:
...w połowie świąt przybył Jezus do Świątyni i nauczał
Pomijasz treści negujące Twoją tezę, jednakże takie słowa są zapisane. Skoro w połowie świąt przybył to niejako połowicznie tylko świętował a nie w pełni

Dlaczego przekłamujesz fakty? Jezus nie przyszedł w połowie świąt, tylko poszedł osobno (Jan 7:8-10), prawdopodobnie ze względu na bezpieczeństwo swoich braci. Wiedział, że Żydzi będą go szukać, żeby go zabić (Jan 7:11,32).

Niczego nie udowodniłeś. Napisałeś za to irracjonalne stwierdzenie, że Jezus "Nie przyszedł przestrzegać Zakonu ale przyszedł Zakon wypełnić". Moje pytanie brzmi: Jak można "wypełnić" Prawo Zakonu nie przestrzegając go? Jak można "wypełnić" postanowienia Sądu nie przestrzegając ich?
Gdyby (jak mniemano)Józef był ojcem Pana Jezusa, wtedy Pan Jezus byłby Żydem, ale Ojcem Pana Jezusa był i jest Bóg, więc Pan Jezus nie jest Żydem, dlatego tak napisałem jak napisałem. Nie mam zdania, kto był numerem 1 w narodzie Izraelskim. Nie zajmuje mnie historyczny Izrael ale podążam za zmartwychwstałym Chrystusem.
Jakie fakty przekłamuję? Które słowa Ewangelii Jana przeczą temu co napisałem?

Czy myślisz, że nie mógłbym poprosić Ojca mojego, a zaraz wystawiłby Mi więcej niż dwanaście zastępów aniołów? Jakże więc spełnią się Pisma, że tak się stać musi
Lecz stało się to wszystko, żeby się wypełniły Pisma proroków».(Mat.26,53)
„Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić” (Mat. 5:17).
Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, (Rzym.3.21)
Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu».(Jana1,45)

Powyższe podkreślone słowa pokazują odmienne spojrzenie na Zakon, odmienne od postrzegania jako zestaw praw i przepisów. Zakon (i Prorocy)zawiera w głównej warstwie zapowiedź przyjścia Bożego Pomazańca, i Pan Jezus wypełnił te zapowiedzi. Czyli Słowo ciałem się stało.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”