Ekumenia w Trójcy, to węzeł na snopku kąkolu

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Tak.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

rykiw

Post autor: rykiw »

Yarpen Zirgin pisze:Tak.
To może jeszcze odpowiedz czy:
1. Ojciec jest osobą?
2. Syn jest osobą?
3. Duch jest osobą?
potem wyjaśnij ile osób jest Bog/iem/ami i na koniec co/kto jest tym jednym Bogiem o którym mówi Biblia i wszystko będzie jasne.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

rykiw pisze:1. Ojciec jest osobą?
2. Syn jest osobą?
3. Duch jest osobą?
Tak.
rykiw pisze:potem wyjaśnij ile osób jest Bog/iem/ami i na koniec co/kto jest tym jednym Bogiem o którym mówi Biblia i wszystko będzie jasne.
Jednym, jedynym i tym samym Bogiem, który objawił się Izraelitom jako Jahwe, są te trzy osoby.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

realista
Posty: 576
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:51
Kontakt:

Post autor: realista »

Yarpen Zirgin pisze:
rykiw pisze:1. Ojciec jest osobą?
2. Syn jest osobą?
3. Duch jest osobą?
Tak.
rykiw pisze:potem wyjaśnij ile osób jest Bog/iem/ami i na koniec co/kto jest tym jednym Bogiem o którym mówi Biblia i wszystko będzie jasne.
Jednym, jedynym i tym samym Bogiem, który objawił się Izraelitom jako Jahwe, są te trzy osoby.
To skoro te trzy osoby są jednym Bogiem to Ojciec jest Synem Syn Ojcem etc innej możliwości nie masz. Zadziwiająca logika ;-)
Ojciec jest osobą, Syn jest osobą Duch św jest osoba ale nie ma jednej osoby lecz trzy
Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem Duch św jest Bogiem ale nie ma trzech bogów lecz jeden :mrgreen: pogmatwanie sabelianizmu z tryteizmem i wychodzi pogląd yarpena.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

realista pisze:To skoro te trzy osoby są jednym Bogiem to Ojciec jest Synem Syn Ojcem etc innej możliwości nie masz.
Według Ciebie nie mam innej możliwości, natomiast ja tę możliwość widzę. :-)
realista pisze:Ojciec jest osobą, Syn jest osobą Duch św jest osoba ale nie ma jednej osoby lecz trzy
Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem Duch św jest Bogiem ale nie ma trzech bogów lecz jeden pogmatwanie sabelianizmu z tryteizmemi wychodzi pogląd yarpena
Nie. Wychodzi odrzucenie przez Ciebie faktu, że my odróżniamy osobę od natury. :-)
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

rykiw

Post autor: rykiw »

Yarpen Zirgin pisze:
realista pisze:To skoro te trzy osoby są jednym Bogiem to Ojciec jest Synem Syn Ojcem etc innej możliwości nie masz.
Według Ciebie nie mam innej możliwości, natomiast ja tę możliwość widzę. :-)
realista pisze:Ojciec jest osobą, Syn jest osobą Duch św jest osoba ale nie ma jednej osoby lecz trzy
Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem Duch św jest Bogiem ale nie ma trzech bogów lecz jeden pogmatwanie sabelianizmu z tryteizmemi wychodzi pogląd yarpena
Nie. Wychodzi odrzucenie przez Ciebie faktu, że my odróżniamy osobę od natury. :-)

Z Twoich wypowiedzi wynikałoby na to, że Bóg nie jest jedną osobą (ich trzech jest tym jednym Bogiem) => trzy osoby to nie jedna osoba, nieprawdaż?
Jak zatem każda z osób z osobna jest (Twoim zdaniem) Bogiem, skoro Bóg osobą nie jest?

Ale, zanim wpadnę w pułapkę ignorancji w kwestii jedności w wielości lub wielości w jedności wytłumacz proszę jakie to relacje zachodzą pomiędzy osobą a naturą w które wy (mówię wy podążając za Twoim oświadczeniem w liczbie mnogiej tj "my odróżniamy") wierzycie.

pozdrawiam

eksplorator

Post autor: eksplorator »

eksplorator pisze:Czy, jeżeli setki razy Bóg mówi, że jest Jeden, Jedyny i nie ma innego, wmawianie mu, że się myli, nie jest zwykłą ludzką bezczelnością!?
Yarpen Zirgin pisze:Jest. Tylko jeszcze teraz udowodnij, że trynitarianie wierzą w kilku Bogów, a nie Jednego, Jedynego Jahwe
eksplorator pisze: Napisz TAK lub NIE

* Ojciec jest Bogiem?

* Syn jest Bogiem?

* Duch Święty jest Bogiem?
Yarpen Zirgin pisze: Tak
rykiw pisze: To może jeszcze odpowiedz czy:
1. Ojciec jest osobą?
2. Syn jest osobą?
3. Duch jest osobą?
Yarpen Zirgin pisze: Tak
Yarpen Zirgin pisze: Tylko jeszcze teraz udowodnij, że trynitarianie wierzą w kilku Bogów, a nie Jednego, Jedynego Jahwe
[center]właśnie Ci to udowodniono, że wierzą w kilku bogów[/center]

realista
Posty: 576
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:51
Kontakt:

Post autor: realista »

Yarpen Zirgin pisze: Według Ciebie nie mam innej możliwości, natomiast ja tę możliwość widzę. :-)
To tak jakbys mówił: Jasiu jest człowiekiem i syn Jasia jest człowiekiem, sa oni TYM SAMYM CZŁOWIEKIEM jedynie w sensie ogólnym można o nich orzekać jako o jednym człowieku tj. w znaczeniu gatunkowym natomiast NIGDY w znaczeniu liczbowym innymi słowy ile Osób Ludzkich tylu Prawdziwych Ludzi. Jeżeli wyrózniasz Trzy osoby boskie to i trzech prawdziwych Bogów.
Nie. Wychodzi odrzucenie przez Ciebie faktu, że my odróżniamy osobę od natury.
Pytałem Cie w innym wątku o definicję osoby i natury do dzisiaj sie nie doczekałem odpowiedzi w jaki to sposób kościół przedefiniował te pojęcia ;-). Osoba to nic innego jak esencjalne rozumne indywiduum jeżeli sa trzy indywiduua to nie jedno natomiast Bóg jest istota najbezwzględniej jednostkową i nie dzieli się na wiele bytów tej samej natury i nazwy. Z tych Twoich wywodów wychodzi, iż w jednym liczbowo Bogu sa inni Bogowie. Próbujesz innych uczyć rozdziału między natura a osobą tyle, że sam ich nie rozumiesz bo osoba jest zupełna, jednostkową rozumną naturą a ile jednostkowych zupełnych rozumnych natur tyle osób jeżeli te osoby są ludzkie to tylu ludzi jeżeli boskie to tylu Bogów.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

rykiw pisze:Z Twoich wypowiedzi wynikałoby na to, że Bóg nie jest jedną osobą (ich trzech jest tym jednym Bogiem) => trzy osoby to nie jedna osoba, nieprawdaż?
Jak zatem każda z osób z osobna jest (Twoim zdaniem) Bogiem, skoro Bóg osobą nie jest?
Bóg jest trzema osobami. To raz.
Każda z tych osób posiada naturę Bożą. To dwa.
rykiw pisze:Ale, zanim wpadnę w pułapkę ignorancji w kwestii jedności w wielości lub wielości w jedności wytłumacz proszę jakie to relacje zachodzą pomiędzy osobą a naturą w które wy (mówię wy podążając za Twoim oświadczeniem w liczbie mnogiej tj "my odróżniamy") wierzycie.
Chyba raczej czym się różni natura od osoby...
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

eksplorator pisze:
eksplorator pisze:Czy, jeżeli setki razy Bóg mówi, że jest Jeden, Jedyny i nie ma innego, wmawianie mu, że się myli, nie jest zwykłą ludzką bezczelnością!?
Yarpen Zirgin pisze:Jest. Tylko jeszcze teraz udowodnij, że trynitarianie wierzą w kilku Bogów, a nie Jednego, Jedynego Jahwe
eksplorator pisze: Napisz TAK lub NIE

* Ojciec jest Bogiem?

* Syn jest Bogiem?

* Duch Święty jest Bogiem?
Yarpen Zirgin pisze: Tak
rykiw pisze: To może jeszcze odpowiedz czy:
1. Ojciec jest osobą?
2. Syn jest osobą?
3. Duch jest osobą?
Yarpen Zirgin pisze: Tak
Yarpen Zirgin pisze: Tylko jeszcze teraz udowodnij, że trynitarianie wierzą w kilku Bogów, a nie Jednego, Jedynego Jahwe
[center]właśnie Ci to udowodniono, że wierzą w kilku bogów[/center]
LOL
Właśnie pokazałeś, że zadajesz wyłącznie te pytania, na które odpowiedź potwierdzi przyjętą przez Ciebie tezę. "Zapomniałeś" bowiem zadać jedno, najważniejsze pytanie, które całkowicie obaliło by Twoje przekonanie, że wierzę w kilku Bogów:

Yarpen, w ilu Bogów wierzysz?

Wiesz bowiem jaką odpowiedź na nie uzyskasz oraz to, że jest ona dla Ciebie nie do przyjęcia. Jednakże, ja Ci jej i tak udzielę, mimo że ją odrzucisz:

Wierzę w jednego Boga.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

realista
Posty: 576
Rejestracja: 14 maja 2009, 11:51
Kontakt:

Post autor: realista »

Yarpen Zirgin pisze:Wiesz bowiem jaką odpowiedź na nie uzyskasz oraz to, że jest ona dla Ciebie nie do przyjęcia. Jednakże, ja Ci jej i tak udzielę, mimo że ją odrzucisz:

Wierzę w jednego Boga.
Wierzysz w jednego Boga, który jest trzema osobami z których każda brana poszczególnie jest pełnym Bogiem niezaleznie od pozostałych to jest czysty nonsens i absurd po pierwsze sprzeczny z rozumem po drugie ze świadectwem Biblii. Yarpen mówi nam, że inna osoba jest Ojciec a inna Syn zatem logiczną konsekwencją jest to, że inny jest Bóg a innym Boży Syn bo gdyby Jezus był tym samym Bogiem, którego jest Synem to sam dla siebie stałby sie Synem. Yarpen zdaje sie, że katolicy opisuja osobe podobnie jak ja to uczyniłem opierając sie na klasycznym Boecjuszowskim rozumieniu tego pojęcia więc byłbym wdzięczny o wskazanie źródła gdzie definiują je inaczej skoro o tym wspominałeś.
dr. Ewa Podrez Słownik Katolickiej Nauki Społecznej -: Według klasycznej definicji Boecjusza - jest to niepodzielna (jednostkowa) substancja natury rozumnej. A zatem osoba formuje sobie indywidualną naturę jako konkretne, jednostkowe źródło działania rozumnego. ;-)
ewentualnie jeżeli uważasz te definicje za błędna poprosze Cie o wskazanie gdzie w niej tkwi błąd.

eksplorator

Post autor: eksplorator »

Yarpen Zirgin pisze:
eksplorator pisze:
eksplorator pisze:Czy, jeżeli setki razy Bóg mówi, że jest Jeden, Jedyny i nie ma innego, wmawianie mu, że się myli, nie jest zwykłą ludzką bezczelnością!?
Yarpen Zirgin pisze:Jest. Tylko jeszcze teraz udowodnij, że trynitarianie wierzą w kilku Bogów, a nie Jednego, Jedynego Jahwe
eksplorator pisze: Napisz TAK lub NIE

* Ojciec jest Bogiem?

* Syn jest Bogiem?

* Duch Święty jest Bogiem?
Yarpen Zirgin pisze: Tak
rykiw pisze: To może jeszcze odpowiedz czy:
1. Ojciec jest osobą?
2. Syn jest osobą?
3. Duch jest osobą?
Yarpen Zirgin pisze: Tak
Yarpen Zirgin pisze: Tylko jeszcze teraz udowodnij, że trynitarianie wierzą w kilku Bogów, a nie Jednego, Jedynego Jahwe
[center]właśnie Ci to udowodniono, że wierzą w kilku bogów[/center]
LOL
Właśnie pokazałeś, że zadajesz wyłącznie te pytania, na które odpowiedź potwierdzi przyjętą przez Ciebie tezę. "Zapomniałeś" bowiem zadać jedno, najważniejsze pytanie, które całkowicie obaliło by Twoje przekonanie, że wierzę w kilku Bogów:

Yarpen, w ilu Bogów wierzysz?

Wiesz bowiem jaką odpowiedź na nie uzyskasz oraz to, że jest ona dla Ciebie nie do przyjęcia. Jednakże, ja Ci jej i tak udzielę, mimo że ją odrzucisz:

Wierzę w jednego Boga.
Wierzysz;
1. w jednego Boga Jahwe
2. w drugiego Boga Jezusa
3. w trzeciego Boga .... no właśnie - jak On się nazywa - przypomnisz?


---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Według Biblii Tysiąclecia, przyjętej uchwałą 151 Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, z dnia 19.02.1976, a podpisanej, jako potwierdzenie dla Redakcji Naukowej Biblii Tysiąclecia, przez Prymasa Polski 23.02.1976, jako oficjalny tekst katolickiego przekładu Biblii, w słowniczku, na końcowych stronach, czytamy jaka jest wykładnia słowa “Imię”;
IMIĘ – według pojęć starożytnych nie tylko wyróżnia człowieka od innych, lecz określając go, stanowi istotną część składową jego osobowości. Stąd to, co nie ma imienia, nie istnieje, a człowiek bez imienia jest bez znaczenia. Uważano, że imię odpowiada istocie człowieka lub jego przymiotom (nomen – omen).

W zastosowaniu do Boga, imię jest synonimem chwały i potęgi Bożej

Słownik str. 1423
Kiedy Bóg stwarzał świat, wszystko co stworzył zostało przez Niego nazwane, co zgodne jest z wykładnią słowa “imię”, wg BT. Człowiekowi którego stworzył, powierzył zadanie ’nazwania’ wszelkich stworzeń, które Jahwe powołał do życia, co również jest zgodne z wykładnią słowa “imię”, która mówi, wg BT - "co nie ma imienia - nie istnieje".
Rodz 1;5,8,10 BT(5) I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą, (8) Bóg nazwał to sklepienie niebem (10) Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem

Ps 147;4 BT (4) On liczbę gwiazd oznacza, wszystkie je woła po imieniu.

Rodz 2;20 BT (20) I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny.
W myśl tej nader słusznej zasady, “co nie na imienia, nie istnieje”, pytam jak ma na imię Duch Święty, jeden z trzech Bogów trynitarian. To, że Ojciec ma na imię Jahwe ...wiemy, to że Syn ma na imię Jezus ... wiemy, czy powiesz nam YZ jak ma na imię Duch Święty? ... w myśl zasady “co nie na imienia, nie istnieje”!?

rykiw

Post autor: rykiw »

Yarpen Zirgin pisze:
rykiw pisze:Z Twoich wypowiedzi wynikałoby na to, że Bóg nie jest jedną osobą (ich trzech jest tym jednym Bogiem) => trzy osoby to nie jedna osoba, nieprawdaż?
Jak zatem każda z osób z osobna jest (Twoim zdaniem) Bogiem, skoro Bóg osobą nie jest?
Bóg jest trzema osobami. To raz.
Każda z tych osób posiada naturę Bożą. To dwa.
rykiw pisze:Ale, zanim wpadnę w pułapkę ignorancji w kwestii jedności w wielości lub wielości w jedności wytłumacz proszę jakie to relacje zachodzą pomiędzy osobą a naturą w które wy (mówię wy podążając za Twoim oświadczeniem w liczbie mnogiej tj "my odróżniamy") wierzycie.
Chyba raczej czym się różni natura od osoby...
Wolałbym raczej abyś zdefiniował jedno i drugie, przecież gdy już zdefiniuje się jedno i drugie nie trudno będzie określić relacje zachodzące między tymi.
Z określeniem różnic pomiędzy osobą i naturą sam już chyba sobie poradzę no i oczywiście chętnie się moimi spostrzeżeniami podzielę z Tobą i innymi.

Czekam na odpowiedź.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”