Czy istnieje trójca?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

rykiw

Post autor: rykiw »

David77 pisze:

Jednak o czym zapomnieli tłumacze to tekstem źródłowe nie jest tekst grecki LXX ale TH i na nim powinni bazować.

Jest to chyba najbardziej nieprawdopodobna ze wszystkich wersja wydarzeń.

Pozdrawiam

askaou
Posty: 444
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:53
Lokalizacja: Maroko

Post autor: askaou »

Eutychus pisze:
askaou pisze:Bog z Wami drodzy forumowicze! Wybieram sie teraz na odpoczynek letni
U Ciebie "letni wypoczynek", to chyba Antarktyda, lub Arktyka? :mrgreen:
Tak, czy inaczej, wracaj wypoczęta, bo Twoje Żydowskie podejście do Mesjańskiej Wiary (przynajmniej dla mnie), jest bezcenne...
Pozdrawiam. :-D
Drogi Eustychusie, odpoczywam w Polsce :mrgreen: ! Różnica temperatur ogromna, dlatego nabawiłam się mocnego zapalenia gardła i powolutku wracam do siebie.

Po powrocie do Maroka będę się bardziej udzielała na forum, co daj Boże. Dziękuję za Twój przemiły wpis :->

askaou
Posty: 444
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:53
Lokalizacja: Maroko

Post autor: askaou »

neóphytos pisze:askaou, a Ty jesteś Żydówką?
Wiem,że Żydzi Mesjanistyczni wierzą w Boga w Trójcy Św. tylko Go tak nie nazywają ponieważ nie używają zwrotów i nazw które powstały w chrześcijaństwie czy w Kościele Katolickim.
Czy Ty wierzysz,że Jehoszua Mesjasz jest Bogiem?
Pytam bo mi się nie chce czytać od samego początku tego wątku.
Jeśli zechcesz to podam Ci literaturę Mesjanistycznych Żydów.Sam jestem pod dużym wrażeniem tej wspólnoty.
Pozdrawiam!
Witaj!

Mój dziadek był Żydem z matki Żydówki, więc mam sentyment. Jednak będąc jeszcze nieświadomą swego pochodzenia zaczęłam skłaniać się, dzięki Bożemu natchnieniu, ku wierze przodków. Powrót do korzeni, można by rzec.

Też jestem pod wrażeniem Żydów Mesjańskich, ale też, w ostatnim czasie, zachwyca mnie każdy człowiek, który po prostu żyje według Przykazań Bożych i wydaje dobre owoce.

Wierzę, że Jezus jest Panem i Mesjaszem, Synem Bożym, któremu Bóg dał wszelką władzę na Niebie i na ziemi, na którego Imię ugnie się wszelkie kolano. On będzie sądził sprawiedliwie, ponieważ nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak przez Niego. Wszystko co czynił i czyni dzieje się w Imieniu Boga Jedynego i na Jego polecenie.

Mam wewnętrzny opór, nie potrafię uwierzyć w Trójcę. Czasem wolałabym jednak wierzyć bo przeżywam nieustannie zmagania wewnętrzne. Czas pokaże.
Wierzę jednak niezachwianie w obowiązek święcenia Szabatu i zachowywania Świąt przez Pana nadanych, a opisanych dość szczegółowo na kartach ST. Podczas Szabatu, łamiąc chleb i pijąc wino, wspominam słowa Pana Jezusa wypowiedziane podczas ostatniej wieczerzy. To tak w skrócie.

Pozdrawiam!

tessa

Post autor: tessa »

posłanniczka 4
Wielokrotnie pisałam że Ojciec, Syn i Duch to jeden Bóg JHWH-Jahwe,Jehowa
Pisać mogłaś ,ale masz dowody biblijne?

Przeczytaj Psalm 2


Dlaczego narody wszczęły tumult,
a grupy narodowościowe pomrukiwały o rzeczy daremnej?
 2 Królowie ziemi się ustawili
i wysocy urzędnicy jak jeden mąż zgromadzili się
przeciw Jehowie i przeciw jego pomazańcowi,
 3 mówiąc: „Rozerwijmy ich więzy
i odrzućmy od siebie ich powrozy!”
 4 Ten, który zasiada w niebiosach, będzie się śmiał;
Jehowa będzie się z nich naigrawał.
 5 Wtedy odezwie się do nich w swoim gniewie
i zatrwoży ich w żarze swego niezadowolenia,
 6 mówiąc: „Ja ustanowiłem mego króla
na Syjonie, mojej świętej górze”.
 7 Powołam się na postanowienie Jehowy;
rzekł do mnie: „Ty jesteś moim synem;
ja dzisiaj zostałem twoim ojcem.
 8 Proś mnie, bym ci dał narody w dziedzictwo
i krańce ziemi w posiadanie.

 9 Potłuczesz je berłem żelaznym,
niczym naczynie garncarskie je roztrzaskasz”.
10 Teraz więc, królowie, wykażcie wnikliwość;
dajcie się skorygować, sędziowie ziemi.
11 Służcie Jehowie z bojaźnią
i radujcie się ze drżeniem.
12 Pocałujcie syna, żeby On się nie rozsierdził
i żebyście nie zginęli z drogi,
bo jego gniew łatwo się zapala.
Szczęśliwi są wszyscy, którzy się u niego chronią.


Psalm 2 nie sugeruje ,że Jehowa jest trójcą. :-) To raczej Ojciec Jezusa,który go posłał.

posłanniczka4
Posty: 325
Rejestracja: 29 kwie 2011, 19:23

Post autor: posłanniczka4 »

David77 pisze:Słowo theos może występować zarówno w wołaczu jak i w orzeczniku.Więc możliwe są takie tłumaczenia:

"tron twój o Boże"

"Bóg twoim tronem"

Ciekawe, dlaczego Cz. Miłosz oddał Psalm 45:7: "Tron twój: Bóg na wieki wieków, berłem prawości jest berło twego królowania."?


A więc w tekście hebrajskim wielu uważa, że jest wręcz nieprawdopodobne by słowo Bóg odnosiło się do króla.

Podobnie jest w tekście greckim który go cytuje w Hebr 1:8. Tekst teoretycznie dopuszcza oba tłumaczenia. A jeśli tak to nie ma pewności czy Jezus jest nazwany akurat tutaj i w tym kontekście Bogiem.

Witam ostatnio rzadziej tu zaglądam z braku czasu jednak widze ze znów rozpetała się dyskusja dot przytoczonego przeze mnie cytatu (spodziewalam się zreszta tego) hi hi

Davidzie moje zdanie co do tłumaczenia tego tekstu na Tronem Twoim Bóg jest bezsensowne takie że z takiego tłumaczenia wychodzi ze Bóg Ojciec jest mniejszy od Syna drugie wyraz ho theos występujew wołaczu, ponieważ Ojciec mówi do swojego Syna a nie opowiada o nim

Po trzecie dalej w tekście czytamy Hbr 1,10 „Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich;” Zauważ że tu z kolei Bóg Ojciec nazywa Jezusa Panem podobnie jak dwa wersety wcześniej nazywał go Bogiem

nie zapominaj że słowem ho theos tytułowano również ludzi. Ps45 był wyrazem hołdu składanego królowi. SłowoElohim jest nieraz także użyte w stosunku do ludzi którzy sprawują władzę W Izraelu nie uznawano króla za boskiego jednak jest możliwe, że zwracano się do niego jako ‘Boga’ lub też jako do reprezentanta Boga Wyj 21,6 22,8, 28, 1 Sam 2,25; Ps 58:2

takie jest moje zdanie

Dziwi mnie tylko fakt ze często w rozmowie z innymi wyznawcami twierdzą że dawniej przypisywano ludziom tytuły Boskie a gdy jest mowa o tym cytacie z Hebr mówia

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Eutychus
Posty: 1924
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Eutychus »

askaou pisze:
Eutychus pisze:
askaou pisze:Bog z Wami drodzy forumowicze! Wybieram sie teraz na odpoczynek letni
U Ciebie "letni wypoczynek", to chyba Antarktyda, lub Arktyka? :mrgreen:
Tak, czy inaczej, wracaj wypoczęta, bo Twoje Żydowskie podejście do Mesjańskiej Wiary (przynajmniej dla mnie), jest bezcenne...
Pozdrawiam. :-D
Drogi Eustychusie, odpoczywam w Polsce :mrgreen: ! Różnica temperatur ogromna, dlatego nabawiłam się mocnego zapalenia gardła i powolutku wracam do siebie.

Po powrocie do Maroka będę się bardziej udzielała na forum, co daj Boże. Dziękuję za Twój przemiły wpis :->
:oops:

Wracaj szybko do zdrowia i uważaj coby nie odmrozić sobie paluszków :-P żebyś mogła dużo pisać :mrgreen:

Pozdrawiam :-D
[you] Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
[you] Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

posłanniczka4
Posty: 325
Rejestracja: 29 kwie 2011, 19:23

Post autor: posłanniczka4 »

tessa pisze:Pisać mogłaś ,ale masz dowody biblijne?

Przeczytaj Psalm 2


Dlaczego narody wszczęły tumult,
a grupy narodowościowe pomrukiwały o rzeczy daremnej?
2 Królowie ziemi się ustawili
i wysocy urzędnicy jak jeden mąż zgromadzili się
przeciw Jehowie i przeciw jego pomazańcowi,
3 mówiąc: „Rozerwijmy ich więzy

witam tesso :-) podam Ci kilka cytatów i nastepnie zestawie je z Jezusem

Ja, jedynie Ja jestem Jahwe, a oprócz mnie nie ma Zbawiciela. Iz. 43, 11.

Oto wasz Bóg, oto - pomsta;
przychodzi Boża odpłata;
On sam przychodzi, by zbawić was". Iz35,4

Izaj. 63:8-9
8. Rzekł bowiem: Wszak są moim ludem, synami, którzy nie zawiodą; i tak stał się ich Zbawicielem we wszelkiej ich niedoli.
9. Nie posłaniec i nie anioł, lecz jego oblicze wybawiło ich; On sam ich odkupiłw swojej miłości i w swoim miłosierdziu. Podźwignął ich i nosił ich przez wszystkie dni prawieków.

Cytaty dot Jana Wiadomo że Jan szedł przed Jezusem i to o nim głosił,nauczał

Będzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery pić nie będzie i już w łonie matki napełniony będzie Duchem Świętym. 16 Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; 17 on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały". Łk1,15


A i ty, dziecię, prorokiem Najwyższego zwać się będziesz,
bo pójdziesz przed Panem torując Mu drogi;
77 Jego ludowi dasz poznać zbawienie
[co się dokona] przez odpuszczenie mu grzechów,
78 dzięki litości serdecznej Boga naszego.
Przez nią z wysoka Wschodzące Słońce nas nawiedzi, łk1,76

Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią" (Dz 20,28),

Dużo tego ale podałam kilka teraz zestawię cytaty dot JHWH a pasujące równiez do Jezusa Czy jest to zbieg okoliczności? Nie w Biblii nie ma zbiegów okoliczności dziwne by było żeby opisany był Jezus w taki sposo b jak JHWH i nim nie był bo przecież jest napisane że Tyko Jahwe jest jednym Bogiem


Tak mówi Jahwe, Król Izraela
i Odkupiciel jego, Pan Zastępów:
Ja jestem pierwszy i Ja ostatni;

i nie ma poza Mną boga.
7 Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła,
niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie!
Kto przepowiedział przyszłość od wieków
i to, co ma nadejść, niech nam obwieści!
8 Nie lękajcie się ani nie przerażajcie!
Czyż nie przepowiedziałem z dawna i nie oznajmiłem?
Wy jesteście moimi świadkami: czy jest jaki Bóg oprócz Mnie?
albo inna Skała? - Ja nie znam takiego
! Iz44,7

1Kor 10,4 „i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus.”

Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»
J1,49

Oto przyjdę niebawem,
a moja zapłata jest ze mną,
by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca.
13 Jam Alfa i Omega,
Pierwszy i Ostatni,
Początek i Koniec.(
...)
Mówi Ten, który o tym świadczy:
"Zaiste, przyjdę niebawem".
Amen. Przyjdź, Panie Jezu! Ap22,20
Ap22,12 lub

........................

Izaj. 45:21
21. (...) Boć nie masz żadnego innego Boga oprócz mnie. Nie masz Boga sprawiedliwego, i zbawiciela innego oprócz mnie.
Dz.Ap. 4:12
12. I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
..................

Jer. 17:10
10. Ja, Pan, zgłębiam serce, wystawiam na próbę nerki, aby oddać każdemu według jego postępowania, według owocu jego uczynków.
Obj. 1:17-19

17. Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni,
18. I żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła.
19. Napisz więc, co widziałeś i co jest, i co się stanie potem.
23 (...) i poznają wszystkie kościoły, że Ja jestem Ten, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według uczynków waszych

.......

Izaj. 8:13-14
13. Tylko Pana Zastępów miejcie za Świętego, niech On będzie waszą bojaźnią i On waszym lękiem!
14. I będzie wam świętością i kamieniem obrazy, i skałą potknięcia dla obydwu domów Izraela, sidłem i siecią dla mieszkańców Jeruzalemu.

1 Piotr. 2:8
8. Ale też kamieniem, o który się potkną, i skałą zgorszenia; ci, którzy nie wierzą Słowu, potykają się oń, na co zresztą są przeznaczeni.

Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy. Dz3,14
.........

Jahwe jest pasterzem moim, Niczego mi nie braknie. Na niwach zielonych pasie mnie.
Nad wody spokojne prowadzi mnie.
Ps. 23, 1-3
Ja sam będę pasł moje owce i Ja sam ułożę je na ich legowisku - mówi Wszechmocny Jahwe Ezech. 34, 15
.. lecz teraz nawróciliście się do Pasterza i Stróża dusz waszych. 1 P 2, 25 Ponieważ Baranek, który jest pośród tronu, będzie ich pasł i prowadził do źródeł żywych wód ... Obj. 7:17 Ja jestem dobrym pasterzem. Znam moje, a moje mnie znają,J10

........

na zakończenie podam Ci kilka cytatów z tekstów pierwszych Chrześcijan

Justyn Męczennik (ur ok100)
Otóż powiedziano tam, co następuje: ‘I mówił do Mojżesza Anioł Boży, w ognia płomieniu z krzaku, I rzekł: Jam jest, którym jest, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakóba, Bóg ojców twoich. Zstąp do Egiptu, I wyprowadź lud Mój’. Dalszego ciągu możecie się z tych pism dowiedzieć, nie możemy bowiem tutaj wypisać wszystkiego. Już przecie i te słowa stanowią dowód, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym i Apostołem, że był pierwej Słowem i objawił się, to pod ognia postacią, to pod obrazem istot bezcielesnych, a teraz z woli bożej i dla zbawienia rodzaju ludzkiego stał się człowiekiem. (...) Mają tu wyraźne słowa, zapisane w księgach Mojżeszowych: ‘I mówił do Mojżesza Anioł Boży, w ognia płomieniu z krzaku: Jam jest, którym jest, Bóg Abrahama, I Bóg Izaaka, I Bóg Jakóba!’ A jednak powiadają, że Ten, który słowa te mówił, to Ojciec i Stwórca wszech rzeczy. Dlatego to Duch Proroczy skarcił ich, mówiąc: ‘Izrael zaś Mnie nie poznał, I lud Mnie nie rozumiał’. [Iz 1:3]”. (“Apologia” I:63,7-12).


Kiedy mówi: ‘Spuścił Pan deszcz ognia z strony Pana z nieba’, tedy Słowo Prorocze zaznacza, że jest ich Dwóch, co do liczby: jeden z nich przebywa na ziemi, a zstąpił, by oglądać narzekanie Sodomitów, drugi natomiast przebywa w niebiesiech, a jest Panem również i tego Pana, co zstąpił na ziemię; jako Ojciec i Bóg jest źródłem Jego potęgi, państwa i bóstwa” (“Dialog z Żydem Tryfonem” 129:1).

Albowiem gdybyście rozumieli słowa proroków, nie przeczylibyście, że On jest Bogiem, Synem Jedynego, niezrodzonego i niewysłowionego Boga” (“Dialog z Żydem Tryfonem” 126:2).

pozdrawiam

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

posłanniczka4,
Davidzie moje zdanie co do tłumaczenia tego tekstu na Tronem Twoim Bóg jest bezsensowne takie że z takiego tłumaczenia wychodzi ze Bóg Ojciec jest mniejszy od Syna drugie wyraz ho theos występujew wołaczu, ponieważ Ojciec mówi do swojego Syna a nie opowiada o nim


Apok 3;21 (21) Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie.

Czy słowa Jezusa mają świadczyć o tym że ci którzy zasiądą na Tronie Jezusa będą go przewyższać ? ;-)
drugie wyraz ho theos występujew wołaczu,
-patrz po wyżej co pisałem -tekstem źródłowym jest TH a nie LXX gdy jednak będziemy bazować na tekście greckim to jak przyznają egzegeci słowa te również można oddać w mianowniku - patrz interlinia - kody gramatyczne

Mnie bardziej interesuje zdanie Biblistów a niżeli twoje no i jeszcze jedno gramatyki nie obalisz ,, w Biblii mamy takie wersety gdzie Bóg został nazwany ,,tarczą " , Opoką ",, Skałą " Ogniem trwającym " itd czy i w tym wypadku powiesz że twoim zdaniem jest to bezsensowne?
nie zapominaj że słowem ho theos tytułowano również ludzi. Ps45 był wyrazem hołdu składanego królowi. SłowoElohim jest nieraz także użyte w stosunku do ludzi którzy sprawują władzę W Izraelu nie uznawano króla za boskiego jednak jest możliwe, że zwracano się do niego jako ‘Boga’ lub też jako do reprezentanta Boga Wyj 21,6 22,8, 28, 1 Sam 2,25; Ps 58:2
Ja nie zapomniałem o tym ale czekałem jak to napiszesz żeby potwierdzić jedynie moją argumentacje . Co do Hebr . gdybyśmy przyjęli że użyty w tekście rzeczownik Theos odnosi się również do Jezusa to mamy wówczas do czynienia nie z Monoteizmem ale z Politeizmem. Nie zapominaj o tym ;-)
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
Gilgamesz
Posty: 171
Rejestracja: 24 lis 2009, 11:35

Post autor: Gilgamesz »

askaou pisze:Mam wewnętrzny opór, nie potrafię uwierzyć w Trójcę.
Ja taki opor mialem zeby przestac wierzyc w Trojce he he he

Cale zycie wierzylem w Trojce bo tak bylem wychowany.Tak mnie uczyl katolicyzm,pozniej inne wiary chrzescijanskie,az przyszedl czas zeby sie z tego otrzasnac i wziac sie za Biblie,a nie sluchac bajek.

tessa

Post autor: tessa »

posłanniczka 4
witam tesso podam Ci kilka cytatów i nastepnie zestawie je z Jezusem

Ja, jedynie Ja jestem Jahwe, a oprócz mnie nie ma Zbawiciela. Iz. 43, 11.

Witam również.

Słowa z Izajasza mówi Bóg Jehowa.

W jakim kontekście?,bo kontekst jest bardzo ważny....

Izajasza 43
10 „Wy jesteście moimi świadkami — brzmi wypowiedź Jehowy — moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego. 11 Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy”.

Kontekst więc wskazuje ,że tylko Jehowa jest Bogiem .Oprócz Niego nie istnieje żaden inny Bóg.

Jako Bóg Najwyższy ma moc wybawić swój lud i oprócz Niego nie ma wybawcy.



Oto wasz Bóg, oto - pomsta;
przychodzi Boża odpłata;
On sam przychodzi, by zbawić was". Iz35,4

Izaj. 63:8-9
8. Rzekł bowiem: Wszak są moim ludem, synami, którzy nie zawiodą; i tak stał się ich Zbawicielem we wszelkiej ich niedoli.
9. Nie posłaniec i nie anioł, lecz jego oblicze wybawiło ich; On sam ich odkupiłw swojej miłości i w swoim miłosierdziu. Podźwignął ich i nosił ich przez wszystkie dni prawieków.
Kontekst:

Izajasza 63
7 Wspominać będę wyrazy lojalnej życzliwości Jehowy, przejawy chwały Jehowy — stosownie do wszystkiego, co Jehowa nam wyświadczył — obfitość dobroci wobec domu Izraela, którą im wyświadczył stosownie do swych zmiłowań i stosownie do obfitości przejawów swej lojalnej życzliwości. 8 I jeszcze rzekł: „Z całą pewnością są oni moim ludem, synami, którzy się nie sprzeniewierzą”. Stał się zatem ich Wybawcą. 9 Podczas całej ich udręki odczuwał udrękę. I jego osobisty posłaniec wybawił ich. W swej miłości i współczuciu on sam ich wykupił i podniósł ich, i nosił przez wszystkie dawne dni.
10 Lecz oni się zbuntowali i zasmucili jego świętego ducha. Wtedy przemienił się w ich nieprzyjaciela; toczył z nimi wojnę. 11 I zaczęto wspominać dawne dni, jego sługę Mojżesza: „Gdzie jest Ten, który z morza wyprowadził ich z pasterzami swej trzody? Gdzie jest Ten, który w niego włożył swego świętego ducha? 12 Ten, który sprawił, że jego piękne ramię szło po prawicy Mojżesza; Ten, który rozdzielił wody przed nimi, by uczynić sobie imię trwające po czas niezmierzony; 13 Ten, który ich przeprowadził przez rozkołysane wody, tak iż się nie potknęli — jak koń na pustkowiu? 14 Jak wtedy, gdy zwierzę schodzi w dolinną równinę, tak duch Jehowy zapewniał im odpoczynek”.
W ten sposób prowadziłeś swój lud, by sobie uczynić piękne imię.

Zatem kontekst wskazuje na dawne dni ,gdy Jehowa Bóg wybawił swój lud pod wodzą Mojżesza z niewoli egipskiej.
Cytaty dot Jana Wiadomo że Jan szedł przed Jezusem i to o nim głosił,nauczał

Będzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery pić nie będzie i już w łonie matki napełniony będzie Duchem Świętym. 16 Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; 17 on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały". Łk1,15


A i ty, dziecię, prorokiem Najwyższego zwać się będziesz,
bo pójdziesz przed Panem torując Mu drogi;
77 Jego ludowi dasz poznać zbawienie
[co się dokona] przez odpuszczenie mu grzechów,
78 dzięki litości serdecznej Boga naszego.
Przez nią z wysoka Wschodzące Słońce nas nawiedzi, łk1,76
Owszem ,jak najbardziej Jan był posłańcem ,który przygotował drogę Jehowie Bogu.

Ale przeczytajmy to proroctwo z Księgi Malachiasza:

wg Biblii Tysiąclecia:

Malachiasza 3:1

Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów.

Kim jest ten Pan ,którego wyczekują Żydzi?

Może przekład Nowego Świata to wyjaśni:

Malachiasza 3:1

„Oto ja wysyłam mego posłańca, a on oczyści drogę przede mną. I nagle do swej świątyni przyjdzie prawdziwy Pan, którego szukacie, oraz posłaniec przymierza, w którym macie upodobanie. Oto przyjdzie na pewno” — rzekł Jehowa Zastępów.

O ilu osobach jest tu mowa?

1.Ja wysyłam mojego posłańca -mówi Jehowa .On jest więc tym Panem ,który ma przyjść do swej świątyni.To prawdziwy Pan Bóg-Jehowa.

2.Posłaniec ,którego Bóg posyła przed sobą to Jan Chrzciciel,który przygotował Jehowie Bogu lud o skruszonym sercu ,bo głosił chrzest opamiętania.

3.Ale jest tu też mowa o "Posłańcu Przymierza." oraz posłaniec przymierza, w którym macie upodobanie.Tym posłańcem Przymierza okazał się Mesjasz Jezus z Nazaretu ,który zawarł ze swymi uczniami Nowe Przymierze.

Wobec tego nie widzę tutaj powodu aby nazywać Jezusa Jehową.Rzecz jasna Boga nikt nigdy nie widział ,więc owo "przyjście " Jehowy oznacza zwrócenie uwagi na swój lud w celu jego wybawienia.
Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią" (Dz 20,28),
Jana 4:24
Bóg jest Duchem, a ci, którzy go czczą, muszą oddawać cześć duchem i prawdą”.


Jak Bóg będący duchem ,mógł przelać krew?

To raczej Syn Boga przelał krew.

Jana 3:16

„Albowiem Bóg tak bardzo umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby nikt, kto w niego wierzy, nie został zgładzony, lecz miał życie wieczne.

Objawienie 1

Życzliwość niezasłużona i pokój wam od „Tego, który jest i który był, i który przychodzi”, i od siedmiu duchów, które są przed jego tronem, 5 i od Jezusa Chrystusa, „Świadka Wiernego”, „Pierworodnego z umarłych” i „Władcy królów ziemi”.
Temu, który nas miłuje i który własną krwią uwolnił nas od naszych grzechów
— 6 i uczynił nas królestwem, kapłanami dla swego Boga i Ojca — właśnie jemu niech będzie chwała i potęga na wieki. Amen.

Wydaje mi się ,że jest to kwestia tłumaczenia.

W BT czytamy: „Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią” (podobnie Bg i Wujek).

Tymczasem w NŚ ostatnie słowa tego wersetu brzmią: „krwią jego własnego Syna”. W przekładzie Romaniuka, wyd. I i II, czytamy: „Jego własną krwią”, natomiast w następnych wydaniach — „krwią [Jego] własnego [Syna]”; Ro i Da oddają ten werset po prostu „krwią swego własnego”).
Które tłumaczenia są zgodne z 1 Jana 1:7, gdzie powiedziano:

„Krew Jezusa, jego [Bożego] Syna, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu”? Czy zgodnie z tym, co jest napisane w Jana 3:16, Bóg posłał swego jednorodzonego Syna, czy też sam przyszedł tu jako człowiek, abyśmy mogli dostąpić życia? Nie chodzi tu o przelaną krew samego Boga, lecz Jego Syna.

din
Posty: 2284
Rejestracja: 17 kwie 2008, 22:42

Post autor: din »

Ja uważam że skoro pomazaniec miał być Królem to znaczy że Bóg nie mógł ustanowić siebie samego na Króla. Król to osoba wyznaczona przez Boga.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

askaou,
Mam wewnętrzny opór, nie potrafię uwierzyć w Trójcę.
i słusznie
Nie zapominaj co napisano w Torze Sefer Haddebarim 6;4

שמע ישראל יהוה אלהינו יהוה אחד


בברכה
Ostatnio zmieniony 27 lip 2011, 0:09 przez David77, łącznie zmieniany 1 raz.
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

David77
אלה הדברים :-D :-D

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

? מה נשמע nike שלום
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

nike
Posty: 11551
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

תודה, יפה מאוד :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”