Dogmat o Trójcy - antytrynitarne mity a rzeczywistość.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Amen !!!!
sługa w społeczności

ewrys
Posty: 35
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:40
Kontakt:

Post autor: ewrys »

No właśnie. Nie ma takiego terminu w biblii jak "Trójca". Skoro nie ma wiec pochodzi od człowieka i nie powinno się określać tym terminem Boga Jedynego. Należy użyć słowa które jest biblijne, gdyż biblia jest jedynym wiarygodnym objawieniem Boga. Ba, nigdzie nie wyczytałem, aby w którymś miejscu były określenie lub określenia świadczące o troistości Jedynego Boga. Ponadto logika biblijna przeczy temu wielokrotnie.
Może ktoś mi wytłumaczy na spokojnie tak abym zrozumiał i uwierzył w ten dogmat.
Pozdrawiam
Scio cui credidi

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Post autor: kodak27 »

ewrys pisze:No właśnie. Nie ma takiego terminu w biblii jak "Trójca". Skoro nie ma wiec pochodzi od człowieka i nie powinno się określać tym terminem Boga Jedynego. Należy użyć słowa które jest biblijne, gdyż biblia jest jedynym wiarygodnym objawieniem Boga. Ba, nigdzie nie wyczytałem, aby w którymś miejscu były określenie lub określenia świadczące o troistości Jedynego Boga. Ponadto logika biblijna przeczy temu wielokrotnie.
Może ktoś mi wytłumaczy na spokojnie tak abym zrozumiał i uwierzył w ten dogmat.
Pozdrawiam
Jednakże niektórzy, mają swój własny "Pax Romana", a jak im coś nie odpowiada, to zaraz wywlekają na "arenę" potem puszczają swoje "lwy", a na koniec, unosząc "kciuk" do góry błyskawicznie odwracają w dół, aby "rzymskie społeczeństwo" miało "igrzyska" . Ot taka moja konkluzja do twojej stopki. :mrgreen:

ewrys
Posty: 35
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:40
Kontakt:

Post autor: ewrys »

kodak27 pisze:
ewrys pisze: Ot taka moja konkluzja do twojej stopki. :mrgreen:
Też fakt, z drugiej jednak strony to po co pisać cokolwiek jak się nie ma nic do powiedzenia. Uzasadniłem krótko - biblia jak jedyny autorytet w sprawie wiary nie wspomina nic o Bogu w "trójcy". Mylę się? jeżeli tak to prośba o sprostowanie i udowodnienie cytatem, oczywiście z biblii.
Scio cui credidi

Leondomus
Posty: 170
Rejestracja: 06 maja 2012, 11:41

Post autor: Leondomus »

ewrys pisze:No właśnie. Nie ma takiego terminu w biblii jak "Trójca". Skoro nie ma wiec pochodzi od człowieka i nie powinno się określać tym terminem Boga Jedynego. Należy użyć słowa które jest biblijne, gdyż biblia jest jedynym wiarygodnym objawieniem Boga. Ba, nigdzie nie wyczytałem, aby w którymś miejscu były określenie lub określenia świadczące o troistości Jedynego Boga. Ponadto logika biblijna przeczy temu wielokrotnie.
Może ktoś mi wytłumaczy na spokojnie tak abym zrozumiał i uwierzył w ten dogmat.
Pozdrawiam
Takie myślenie jest bardzo ubogie intelektualnie, a to dlatego, że nie możesz powiedzieć, że pogląd o Trójcy ukształtował się wczoraj, albo przed wczoraj. Odcinasz się od początków Kościoła, który w pierwszych wiekach starał się objaśnić w miarę precyzyjnie nauki pozostawione przez Pana Jezusa, w walce z heretyckim przeinaczaniem tych słów.

Przecież to oczywiste, że gdybyś nigdy nie znał chrześcijaństwa i na bezludnej wyspie znalazł Biblię to nie wpadłbyś na słowo "Trójca" - to jasne jak słońce. Ten termin powstał, aby każdy mógł w miarę zrozumieć kim jest Bóg i choć trochę uszczknął z tej wielkiej tajemnicy. Nikt więc tutaj nie neguje, że Biblia jest jedynym wiarygodnym źródłem, tylko to Słowo rozważa się od tylu wieków, że nie można odciąć się od tego historycznego magisterium, co Ty i wielu innych czynisz. To tak jakby człowiek z XVI wieku, czytał artykuł z czego zbudowany jest komputer, nie wpadłby za nic w świecie na taki termin. Gdy ktoś uważa, że istnieje coś takiego jak "obiektywne" czytanie Biblii i można zacząć je czytać jakby od zera i dokładnie pozna naturę Boga, to jest w wielkim błędzie. Bez egzegezy, kontekstów nic takie czytelnictwo nie da.
Wstydzić się przyznać do swojej wiary - to wstyd.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Jeremiasz 2 wersy 12 i13
Bądź zbulwersowany tym, to niebiosa,
i drżą z wielkim przerażeniem "
wyrocznia Pana.
13 "Mój lud popełnił dwa grzechy:
Opuścili mnie,
źródłem wody żywej,
i wykopali własne cysterny,
cysterny popękane, które nie mogą przechowywać wodę.


Wszelkie nauki o katolickim rodowodzie w tym teoria o tz trócy
są dzirawymi popękanymi cysternami
w stosunku do Słowa
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Jak ktoś powie, że przed chrześcijańską Trójcą, nie było żadnych Trójc tylko triady trzech bogów to polecam to:
"Bóg jest w trzech osobach: Amon, Re i Ptah (...). Jego imieniem jako Amona jest UKRYTY, Jego twarzą jest Re, a Jego ciałem jest Ptah."
Tajemnice Zwoju Miedzianego z Qumran - na tropie skarbów Echnatona, Robert Feather, str. 69 - autor cytował: James. B. Pritchard (red.) Ancient Near Eastern Texts Relating to the Old Testament, wydanie II

hungry

Post autor: hungry »

BLyy pisze:Jak ktoś powie, że przed chrześcijańską Trójcą, nie było żadnych Trójc tylko triady trzech bogów to polecam to:
"Bóg jest w trzech osobach: Amon, Re i Ptah (...). Jego imieniem jako Amona jest UKRYTY, Jego twarzą jest Re, a Jego ciałem jest Ptah."
Tajemnice Zwoju Miedzianego z Qumran - na tropie skarbów Echnatona, Robert Feather, str. 69 - autor cytował: James. B. Pritchard (red.) Ancient Near Eastern Texts Relating to the Old Testament, wydanie II
Termin "trójca święta" nie jest chrześcijańskim, ale katolickim pochodzącym z soboru nicejskiego w IV wieku.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

hungry
Termin "trójca święta" nie jest chrześcijańskim, ale katolickim pochodzącym z soboru nicejskiego w IV wieku.
Nie ma trzech osób,które stanowią "trójcę świętą".To co piszesz zgadza się z:

1 Jana1.3...A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem Jego,Jezusem Chrystusem.

Apostołowie wiedzieli,że Duch Święty jest żeńską energią Boga,ale nie uważali go za trzecią osobę.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

hungry pisze:
BLyy pisze:Jak ktoś powie, że przed chrześcijańską Trójcą, nie było żadnych Trójc tylko triady trzech bogów to polecam to:
"Bóg jest w trzech osobach: Amon, Re i Ptah (...). Jego imieniem jako Amona jest UKRYTY, Jego twarzą jest Re, a Jego ciałem jest Ptah."
Tajemnice Zwoju Miedzianego z Qumran - na tropie skarbów Echnatona, Robert Feather, str. 69 - autor cytował: James. B. Pritchard (red.) Ancient Near Eastern Texts Relating to the Old Testament, wydanie II
Termin "trójca święta" nie jest chrześcijańskim, ale katolickim pochodzącym z soboru nicejskiego w IV wieku.
Ale przed chrześcijaństwem były boskie istoty które stanowiły jedno bóstwo.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Istoty boskie ?
piszesz o mitach greckich ?
w Izraelu był i Jest Jeden Bóg
Szema Israel
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

9RP pisze:Istoty boskie ?
piszesz o mitach greckich ?
w Izraelu był i Jest Jeden Bóg
Szema Israel
Tak jak w chrześcijaństwie stanowią jedno, tak w Egipcie stanowią jedno. Mówię więc konkretnie o Egipcie. A to czy w Izraelu był zawsze tylko jeden Bóg to wcale bym nie powiedział.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

hungry pisze:
BLyy pisze:Jak ktoś powie, że przed chrześcijańską Trójcą, nie było żadnych Trójc tylko triady trzech bogów to polecam to:
Termin "trójca święta" nie jest chrześcijańskim, ale katolickim pochodzącym z soboru nicejskiego w IV wieku.
Jaki IV wiek :oops: wczoraj czytałem Orygenesa "O zasadach" gdzie wyraźnie pisze o Trójcy - Ojcu, Synie i Duchu Św. - jasno i wyraźnie!- pierwsza połowa III wieku.
Jeszcze jeden przykład z mojej osobistej lektury:
Synod w Kartaginie 256 rok - kilkudziesięciu biskupów i prezbiterów - termin "Trójca" pada 3 razy
tak była wiara chrześcijańska w III wieku - z kapelusza się nie wzięła tylko otrzymali ją od swych ojców i od ich ojców Apostolskich i z Pisma
amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

hungry

Post autor: hungry »

Dezerter pisze:otrzymali ją od swych ojców i od ich ojców Apostolskich i z Pisma
amen
Gdzie apostołowie wyznawali jakąś trójcę? Pokaż mi proszę, choć jeden dowód w Nowym Testamencie. Nawet idei tego pogańskiego trójkąta nie ma w biblii.
Swoje z kolei uzasadnienie wg. biblii odnośnie JEDYNEGO BOGA zawarłem tutaj.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Tak Hungry
ważne by opierać się na Słowie i tylko na Słowie
Ludzie są omylni
tz ojcowie kościoła też
wszak wszelkie słowo od ludzi jest kłamstwem
zaś Słowo od Boga jest prawdą
sługa w społeczności

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”