Dogmat o Trójcy - antytrynitarne mity a rzeczywistość.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

hungry pisze:
Dezerter pisze:otrzymali ją od swych ojców i od ich ojców Apostolskich i z Pisma
amen
Gdzie apostołowie wyznawali jakąś trójcę? Pokaż mi proszę, choć jeden dowód w Nowym Testamencie. Nawet idei tego pogańskiego trójkąta nie ma w biblii.
Swoje z kolei uzasadnienie wg. biblii odnośnie JEDYNEGO BOGA zawarłem tutaj.
Wiesz, to jest tak, ze ludzie pragna wszystko wytlumaczyc na swoj wlasny sposob i to nas gubi.
Ja przez dlugi czas wyznawalam trojce, dopoki... nie poprosilam samego Pana o nauke. Myslisz ze z radoscia ja przyjelam? Wiesz ile bylo lez i niedowiarstwa, czy na pewno jest tym, kim mowi mi ze jest? Ja to porownuje z nastawieniem zle zrosnietych kosci-lamanie ich boli...ale trzeba zlamac aby nie pozostac duchowa kaleka i moc w pelni cieszyc sie duchowym zdrowiem.
Zgadzam sie z Toba, apostolowie wyznawali wiare w Syna Bozego i ta wiare nazywali kosztowna. Pada rowniez uzyte okreslenie-tajemnica wiary, oraz takie- WIARA jest w Chrystusie Panu.
Jedno jest pewne-fundamantem wiary apostolow nie jest trojca, a Pan Jezus Chrystus.
On jest ta skala-podwalnia, kamienem wegielnym zalozonym od poczatku istnienia swiata, na tym fundamencie swiat Bozy sie ostoi, a chrzescijanin pownien budowac swoj duchowy dom.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Amen Pati
dziękuję za Twoje świadectwo odejścia od dogmatu do relacji z Panem
Chwała Bogu
sługa w społeczności

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

9RP pisze:Amen Pati
dziękuję za Twoje świadectwo odejścia od dogmatu do relacji z Panem
Chwała Bogu
Tak RP, chwala Panu...jak kiedys napisales...wystarczy zapragnac.

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Tak ale ludzie zgnuśnieli w swoich dogmatach
a Jezus mówi ,jeżeli nie uwierzycie że Jam Jest pomrzecie w grzechach waszych
Trzeba wierzyć ,ze Bóg żyje ,że wciąż ma moc przemieniać życia że nie można poprzestawać
a iść i szukać nie doktryny a miasta ,którego budowniczym jest Bóg
Nowego Jerusalem zstępującego z Nieba
a kto zstąpi ?
Dla mnie ten co wstąpił
Jego się uchwyciłem i do Niego zmierzam
pozdrawiam
sługa w społeczności

hungry

Post autor: hungry »

9RP pisze:Amen Pati
dziękuję za Twoje świadectwo odejścia od dogmatu do relacji z Panem
Chwała Bogu
kiedyś jeden z autorów biblii napisał, że litera zabija również podobnie można dziś napisać adekwatnie tym razem do naszych czasów, że nie tylko litera lecz również religia i dogmat zabija relację z Bogiem, lub ją w ogóle uniemożliwia. A mówię o relacji z OJCEM przez JEZUSA w DUCHU (Ef 2:18; 2 Kor 3:17-18; 13:13).

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Tak właśnie taki miał sens mój post
Bóg chce relacji z człowiekiem a religijne dogmaty i nauki o ludzkim rodowodzie nie przyniesione przez Ducha Sw a przez uczonych w Piśmie
w relacji przeszkadzają - zanieczyszczają ją kwasem faryzeuszy
a odrobina kwasu cały zacier zakwasza
mamy być moim zdaniem przaśni gotowi na przyjęcie nowej rzeczy którą Bóg czyni
sługa w społeczności

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

9RP pisze:Tak ale ludzie zgnuśnieli w swoich dogmatach
a Jezus mówi ,jeżeli nie uwierzycie że Jam Jest pomrzecie w grzechach waszych
Trzeba wierzyć ,ze Bóg żyje ,że wciąż ma moc przemieniać życia że nie można poprzestawać
a iść i szukać nie doktryny a miasta ,którego budowniczym jest Bóg
Nowego Jerusalem zstępującego z Nieba
a kto zstąpi ?
Dla mnie ten co wstąpił
Jego się uchwyciłem i do Niego zmierzam
pozdrawiam
Ostatnio maz zapytal sie dlaczego Pan Jezus wybral zawod ciesli?
A jaki mogl wybrac Architekt, Budowniczy Wszechswiata?
TAK, On zstepuje z nieba aby wypelnic wszystko we wszystkich.... jak to mozliwe, skoro jest tylko doskonalym czlowiekiem????

RP, ludzie nie slysza-JA JESTEM- dlatego Pan blogoslawi tak uszy slyszacych.... w blogoslawienstwach na Gorze oraz Objawiniu-jesli uslyszysz moj glos.....
Najpierw ucho pozniej oko, chociaz i tak zawsze w postach pisze....zobaczylam, Pan mi pokazal :)

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

Pati
Bardzo mnie buduje to ,że Twój mąż pyta
pozdrów go
Widzę ,że Bóg błogosławi Ci i w domu
Chwała Panu
sługa w społeczności

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

9RP pisze:Pati
Bardzo mnie buduje to ,że Twój mąż pyta
pozdrów go
Widzę ,że Bóg błogosławi Ci i w domu
Chwała Panu
Oj tak pyta, wieczorem zawsze czytamy Slowo. Tylko ze on za bardzo angazuje swoj umysl.
Wczoraj padlo kolejne zwiazane z kuszeniem Chrystusa-dlaczego Duch samego siebie poddal kuszeniu....
z pomoca przyszedl wers z Hebr. arcykaplan doswiadczony we wszystkim.... :prosze:

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

To tak samo jak Jan zapytał Jezusa czemu przychodzisz do mnie po chrzest ?
bo godzi się wypełnić wszelką sprawiedliwość
Słowo musi się wypełnić
pozdrawiam
sługa w społeczności

ewrys
Posty: 35
Rejestracja: 13 gru 2008, 18:40
Kontakt:

Post autor: ewrys »

Leondomus pisze:
ewrys pisze:No właśnie. Nie ma takiego terminu w biblii jak "Trójca". Skoro nie ma wiec pochodzi od człowieka i nie powinno się określać tym terminem Boga Jedynego. Należy użyć słowa które jest biblijne, gdyż biblia jest jedynym wiarygodnym objawieniem Boga. Ba, nigdzie nie wyczytałem, aby w którymś miejscu były określenie lub określenia świadczące o troistości Jedynego Boga. Ponadto logika biblijna przeczy temu wielokrotnie.
Może ktoś mi wytłumaczy na spokojnie tak abym zrozumiał i uwierzył w ten dogmat.
Pozdrawiam
Takie myślenie jest bardzo ubogie intelektualnie, a to dlatego, że nie możesz powiedzieć, że pogląd o Trójcy ukształtował się wczoraj, albo przed wczoraj. Odcinasz się od początków Kościoła, który w pierwszych wiekach starał się objaśnić w miarę precyzyjnie nauki pozostawione przez Pana Jezusa, w walce z heretyckim przeinaczaniem tych słów.

Przecież to oczywiste, że gdybyś nigdy nie znał chrześcijaństwa i na bezludnej wyspie znalazł Biblię to nie wpadłbyś na słowo "Trójca" - to jasne jak słońce. Ten termin powstał, aby każdy mógł w miarę zrozumieć kim jest Bóg i choć trochę uszczknął z tej wielkiej tajemnicy. Nikt więc tutaj nie neguje, że Biblia jest jedynym wiarygodnym źródłem, tylko to Słowo rozważa się od tylu wieków, że nie można odciąć się od tego historycznego magisterium, co Ty i wielu innych czynisz. To tak jakby człowiek z XVI wieku, czytał artykuł z czego zbudowany jest komputer, nie wpadłby za nic w świecie na taki termin. Gdy ktoś uważa, że istnieje coś takiego jak "obiektywne" czytanie Biblii i można zacząć je czytać jakby od zera i dokładnie pozna naturę Boga, to jest w wielkim błędzie. Bez egzegezy, kontekstów nic takie czytelnictwo nie da.
Więc jakie myślenie jest bogate intelektualnie? Twoje? Jednak nie wydaje mi się by, i tu już nie chodzi mi o sam termin "Trójca" , w Judaizmie tam mocno broniącym prawdę w wiarę w Jedynego Boga ktokolwiek wspomniał coś o trójjedyności. Ponadto oficjalnie wiadomo, że to jest dogmat. dogmat czyli prawda nigdzie nie potwierdzona. To tyle co wyssana z palca. Z drugiej strony skoro ktoś wpadł na pomysł Trójjedynosci Boga i potem twierdzi że tego się nie da w żaden sposób udowodnić (chodzi mi o poparcie biblijne) i trzeba przyjąć to na wiarę gdyż nie pyta się pilota prowadzącego samolot czy ma licencję - sam tego nie rozumie i nie potrafi wytłumaczyć pomimo, że biblia świadczy inaczej, i dalej upiera się przy dogmacie. Dziwne
Scio cui credidi

judejahu
Posty: 309
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:54
Lokalizacja: wszechświat
Kontakt:

Post autor: judejahu »

to że w Biblli nie napisano że będzie NWO [new_world_order] , to znaczy, że się go nie wprowadza, chociaż proroctwa pośrednio na to wskazują?


Elohim - to BOGOWIE a nie zwrot grzecznościowy
Wszyscy jesteśmy współtwórcami każdego napotkanego życia.

----------------------------------------------------
religia to biznes. kościół to firma. "duchowni" to zarząd. wyznawcy to klientela.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

judejahu,
Elohim - to BOGOWIE a nie zwrot grzecznościowy
W j hebrajskim rzeczownik Elohim wskazuje w odniesieniu do Boga Izraela na podkreślenie dostojeństwa i majestatu . Żydzi tłumacząc tekst hebrajski na grecki nie użyli określenia Bogowie w lm ale Bóg w lp .

Już pierwszy fragment Biblii upewnia czytelnika w przekonaniu że ma do czynienia wyłoncznie z jednym Bogiem a nie z trzema Bogami .

1 Moj 1:1 בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ׃
Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.

Jak już wspomniałem bardzo wyraźną różnicę dostrzegamy w grece koine LXX

1 Moj 1:1 ᾿Εν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν

Rzeczownik ὁ θεὸς występuje tutaj w lp gdyby chodziło o lm to mielibyśmy w tym tekście ?> judejahu, podaj lm w mianowniku dla słowa Bóg ;-)

Analizując tekst hebrajski dostrzegamy bardzo wyraźną różnicę która wskazuje tylko na jednego Boga
gdyby bowiem chodziło o Bogów wówczas towarzyszące czasowniki również były by w lm Np;

stworzyli Bogowie zamiast stworzył , widzieli Bogowie zamiast widział Bóg ect..
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

David77 pisze:judejahu,
Elohim - to BOGOWIE a nie zwrot grzecznościowy
W j hebrajskim rzeczownik Elohim wskazuje w odniesieniu do Boga Izraela na podkreślenie dostojeństwa i majestatu . Żydzi tłumacząc tekst hebrajski na grecki nie użyli określenia Bogowie w lm ale Bóg w lp .
Ile by było mniej 'zastanowień', gdyby napisali ten Wyraz w liczbie pojedynczej. A może są jakieś wyjątki w gramatyce, że sufiks -im nie oznacza liczby mnogiej, tylko pojedynczą.
Przecież u nas, w polskim, jest przykład - rzeczownik drzwi.

Oczywiście, że chodzi o Jedynego Boga, o czym świadczy traktowanie gramatyczne słów towarzyszących 'elohim' i to, co mamy w LXX - jak powiedziałeś.

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

David77 pisze:Już pierwszy fragment Biblii upewnia czytelnika w przekonaniu że ma do czynienia wyłoncznie z jednym Bogiem a nie z trzema Bogami .
No wybacz, ale czytelnika znającego podstawy języka hebrajskiego, upewnia w przekonaniu, że mamy tu do czynienia nie z Bogiem, a z Bogami - w liczbie mnogiej. Bez określenia ich liczby. Oczywiście, że towarzyszący czasownik jest w liczbie pojedynczej i jest to sprzeczność/niekonsekwencja której (jak zapewne wiesz) nikt nie jest w stanie sensownie wytłumaczyć.

Chociaż nie widać tu odniesień do Trójcy, to jednak istnieje pogląd, że przekaz o niej jest w tym wersie zawarty.
Mianowicie: drugie słowo tego wersu to BRA - stworzył (czasownika tego używa się wyłącznie w odniesieniu do Boga, czyli mówiąc inaczej dotyczy wyłącznie sfery sacrum). Jego pierwsze litery tłumaczy się następująco (metoda taka określana jest w Tradycji jako "notarikon"):
B - hebr: ben - syn
R - hebr: ruah - duch
A - hebr: ab - ojciec
czyli:
Syn - Duch (Święty) - Ojciec

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”