Trójca po raz ostatni

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
DominusEl
Posty: 165
Rejestracja: 22 mar 2013, 18:42

Trójca po raz ostatni

Post autor: DominusEl »

Kazdy kto interesuje sie Biblia wie jak ciezko pogodzic pewne kwestie zwiazane z Trojca niezaleznie czy jest sie jej zwolennikiem czy nie
zapraszam do wykladu a raczej jego wycinku omawiajacego 2 wersety, po bardzo dlugich latach zmagania sie z tematem zapoznalem sie z wykladami Michaela Heisera szanowanego jezykoznawce ,bardzo prosto wytlumaczone
http://youtu.be/6C1HPFo8R5M

Pati
Posty: 1836
Rejestracja: 29 wrz 2009, 15:11

Post autor: Pati »

Napisz w skrocie :-)

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Argumentacja jest bardzo płytka i nic nowego nie wnosi . Facet albo nie wie albo i też nie chce wiedzieć że mamy np wile postaci biblijnych które były nazwane od imienia Boga ,np Król Jehu imię jego znaczy on jest Bogiem JHWH ,czy znaczy to przykłady że ten król był i jednocześnie nie był Bogiem JHWH ? przywykłszy można mnożyć .

Pan Jezus jako odrębna osoba od Boga Ojca nie jest również tą samą osobą co Bóg Ojciec

Skoro Jezus jest Bogiem, ale nie jest Ojcem Bogiem to mamy dwóch Bogów , co jest niestety oczywistym paradoksem .

Podstawowe kredo jakie mieli pierwsi chrześcijanie zostało zapisane przez Pawła

1 Kor 8:5 ,6

wers 5 Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,

wers 6 wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez( za pośrednictwem ) którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Kto więc nie jest Tym Ojcem nie może być owym Jednym Bogiem.

Syn nie jest Ojcem, wobec tego nie może być tym jedynym Bogiem którym jest włącznie Bóg Ojciec
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
DominusEl
Posty: 165
Rejestracja: 22 mar 2013, 18:42

Post autor: DominusEl »

David77 pisze:Argumentacja jest bardzo płytka i nic nowego nie wnosi . Facet albo nie wie albo i też nie chce wiedzieć że mamy np wile postaci biblijnych które były nazwane od imienia Boga ,np Król Jehu imię jego znaczy on jest Bogiem JHWH ,
czy twierdzenie ze Bog mowi iz aniol jest JHWH jest tym samym co nadanie komus imienia zwiazanego z jego imieniem?
Argumentacja bardzo plytka no tak jak ktos nie rozumie co pisze musi miec to samo z tekstem czytanym
Jahu znaczy Jehova-jest on' znaczenie tylko prawdopodobne ale nie pewne !!!! po co piszesz o czyms o czym nie masz pojecia
A listy Pawla kto je dzis czyta czyz sam KK o nich nie pisze?
Kościół przyznaje, że Listy Pawła są fałszem, stwierdzając: „Nawet autentyczne Listy zostały bardzo zmienione przez wstawianie nowych treści w celu nadania wagi osobistym poglądom autora” (Catholic Encyclopedia, red.Farley, tom vii, s. 645). Podobnie, św. Hieronim (zm. 420) oświadczył, że Dzieje Apostolskie, piąta księga Nowego Testamentu, też zostały „fałszywie napisane” („The Letters of Jerome” [Listy Hieronima], Library of the Fathers, Oxford Movement, 1833-45, tom v, s. 445).
Czas sie otrzasnac z bajek KK
PS ROZUMIEM ZE ROZUMIESZ ZNACZENIE SLOWA BARDZO -czy zacytowac ze slownika?

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

DominusEl,
czy twierdzenie ze Bog mowi iz aniol jest JHWH jest tym samym co nadanie komus imienia zwiazanego z jego imieniem?
2 Moj 23:20-21 Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. (21) Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. .

Tekst mówi o posłańcu , anioł ten był był więc posłańcem Boga a nie samym Bogiem
Jahu znaczy Jehova-jest on' znaczenie tylko prawdopodobne ale nie pewne !!!! po co piszesz o czyms o czym nie masz pojecia
Proponuję ci żebyś nabył najpierw elementarnej wiedzy na temat języka hebrajskiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jehu
Kościół przyznaje, że Listy Pawła są fałszem, stwierdzając: „Nawet autentyczne Listy zostały bardzo zmienione przez wstawianie nowych treści w celu nadania wagi osobistym poglądom autora” (Catholic Encyclopedia, red.Farley, tom vii, s. 645). Podobnie, św. Hieronim (zm. 420) oświadczył, że Dzieje Apostolskie, piąta księga Nowego Testamentu, też zostały „fałszywie napisane” („The Letters of Jerome” [Listy Hieronima], Library of the Fathers, Oxford Movement, 1833-45, tom v, s. 445).
Czas sie otrzasnac z bajek KK
PS ROZUMIEM ZE ROZUMIESZ ZNACZENIE SLOWA BARDZO -czy zacytowac ze slownika?
Takie dyrdymały nie robią na mnie wrażenia , co niektórzy dla ratowania pogańskiej nauki o trójcy są w stanie odrzucić połowę NT - ..

Ew Jan 8:15 Wy sądzicie według ciała, Ja nikogo nie sądzę. (16) A jeśli już sądzę, to sąd mój jest prawdziwy, bo nie jestem sam, lecz jestem Ja i Ten, który mnie posłał. (17) A przecież w zakonie waszym jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest wiarygodne. (18) Ja świadczę o sobie, a także Ojciec, który mnie posłał, świadczy o mnie.

Czy Jezus mówi prawdę czy też żydów wprowadza w błąd mówiąc że nie jest sam ale jest jeszcze ktoś kto go posłał .

Trynitaryzm przyznaje że Syn nie jest tą samą osobą co Ojciec ale są tym samym Bogiem , tyle że zapominają że Bóg jest Ojcem no i tu sami wpadają w sidła swojego stwierdzenia .

Kiedy Jezus zapytał swoich uczniów za kogo uważają go ludzie ,czy ktoś z apostołów powiedział ,, za Boga JHWH ?

Ew Mat 16: 13 A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? (14) A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. (15) On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie? (16) A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. (17) A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.

Zauważ że nikt z ludzi ani również z apostołów nie stwierdził że Jezus jest Bogiem JHWH

Apostoł Piotr złożył świadectwo o Jezusie że Jezus jest SYNEM BOGA a dzięki komu wiedział Piotr o tym ? jak mówi Jezus to Bóg Ojciec który jest w niebie objawił Piotrowi kim jest Jezus Chrystus
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Teresa
Posty: 201
Rejestracja: 02 paź 2012, 12:57

Post autor: Teresa »

David77 pisze:Pan Jezus jako odrębna osoba od Boga Ojca nie jest również tą samą osobą co Bóg Ojciec

Skoro Jezus jest Bogiem, ale nie jest Ojcem Bogiem to mamy dwóch Bogów , co jest niestety oczywistym paradoksem .

Podstawowe kredo jakie mieli pierwsi chrześcijanie zostało zapisane przez Pawła

1 Kor 8:5 ,6

wers 5 Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,

wers 6 wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez( za pośrednictwem ) którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Kto więc nie jest Tym Ojcem nie może być owym Jednym Bogiem.

Syn nie jest Ojcem, wobec tego nie może być tym jedynym Bogiem którym jest włącznie Bóg Ojciec

To jest zgodne z Prawą.
DominusEl pisze:A listy Pawla kto je dzis czyta czyz sam KK o nich nie pisze?
Kościół przyznaje, że Listy Pawła są fałszem, stwierdzając: „Nawet autentyczne Listy zostały bardzo zmienione przez wstawianie nowych treści w celu nadania wagi osobistym poglądom autora” (Catholic Encyclopedia, red.Farley, tom vii, s. 645). Podobnie, św. Hieronim (zm. 420) oświadczył, że Dzieje Apostolskie, piąta księga Nowego Testamentu, też zostały „fałszywie napisane” („The Letters of Jerome” [Listy Hieronima], Library of the Fathers, Oxford Movement, 1833-45, tom v, s. 445).
Czas sie otrzasnac z bajek KK
Stwierdzenie, że listy Pawła są fałszem to manipulacje .
KK spisując Biblie nawet nie przypuszczał, że zawarte myśli, w listach Pawła, może ktoś brać serio, takie tam walki cielesności z duchowością. Takie głupie zwiastowanie.

1L Kor. 1R 18W „ Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą.

19W Napisano bowiem: Wniwecz obrócę mądrość mądrych, a roztropność roztropnych odrzucę.

20W Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?

21W Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.”


Gromadzone przez Egipcjan kosztowności stały się własnością ludu wybranego( 2Mojż. 3R 21W).
David77 pisze:Proponuję ci żebyś nabył najpierw elementarnej wiedzy na temat języka hebrajskiego
Zamiast hebrajskiego wystarczy odrobina działania w człowieku Ducha Bożego, aby docenić wartość duchowego przesłania w oddawaniu czci Bogu w duchu i prawdzie( Ew. J 4R 23 i 24W) w listach Pawła.
David77 pisze:Kiedy Jezus zapytał swoich uczniów za kogo uważają go ludzie ,czy ktoś z apostołów powiedział ,, za Boga JHWH ?

Ew Mat 16: 13 A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? (14) A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. (15) On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie? (16) A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. (17) A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.

Zauważ że nikt z ludzi ani również z apostołów nie stwierdził że Jezus jest Bogiem JHWH

Apostoł Piotr złożył świadectwo o Jezusie że Jezus jest SYNEM BOGA a dzięki komu wiedział Piotr o tym ? jak mówi Jezus to Bóg Ojciec który jest w niebie objawił Piotrowi kim jest Jezus Chrystus
Oczywiście.
Iz. 55R 8W " Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje - mówi Pan."

Awatar użytkownika
DominusEl
Posty: 165
Rejestracja: 22 mar 2013, 18:42

Post autor: DominusEl »

David77 az nie ogarniam tego co napisales jakies cytaty z Wiki to w szkole podstawowej sie uzywa.... Przeczysz slowom Biblii jakoby Jahwe nie byl nazwany aniol , arka i inne postacie wykrzywiajac tym slowo boze na wlasna modle , teksty z catholic encyklopedia nazywa dyrdylamami ach szkoda czasu na jalowa dyskusje .....

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

DominusEl,
Wysłany: Dzisiaj 16:30
David77 az nie ogarniam tego co napisales jakies cytaty z Wiki to w szkole podstawowej sie uzywa.... Przeczysz slowom Biblii jakoby Jahwe nie byl nazwany aniol , arka i inne postacie wykrzywiajac tym slowo boze na wlasna modle , teksty z catholic encyklopedia nazywa dyrdylamami ach szkoda czasu na jalowa dyskusje .....

zacznijmy może od tego ,chcesz się brać za tłumaczenie słów hebrajskich to najpierw musisz nabyć elementarną wiedzę w tym temacie :

Napisałeś :
Jahu znaczy Jehova-jest on'
a przeczesz to to samo co , on jest JHW - więc gdzie widzisz problem ? może podasz mi jakikolwiek przykład kto imię Jehu tłumaczy JHWH jest on ?

Po drugie w podanym przez ciebie linku jest mowa o dwuosobowości Boga - ,,Spojrzenie na Dwuosobowosc Jahwe w monoteistycznej religii judaistycznej''

Wiec gzie ty sam dopatrzyłeś się Trójcy ?

Anioł JHWH znaczy tyle co anioł Boga nie zaś anioł Bóg

w j hebrajskim Syn Boga to : &#1489;&#1462;&#1468;&#1503;&#1470;&#1488;&#1457;&#1500;&#1465;&#1492;&#1460;&#1497;&#1501; Ben Elohim , kogo czego<< Boga .>>nie zaś Syn Bóg

Podobnie jest z określeniem anioł JHWH- &#1502;&#1463;&#1500;&#1456;&#1488;&#1463;&#1498;&#1456; &#1497;&#1456;&#1492;&#1493;&#1464;&#1492;

Kiedy dokonywano tłumaczenia z j.hebrajskiego na grecki tłumacze zgodnie z gramatyką określenie anioł JHWH zapisali w Genitivusie - dopełniaczu

1 Moj 16:7 &#7940;&#947;&#947;&#949;&#955;&#959;&#962; &#954;&#965;&#961;&#943;&#959;&#965; Anioł Pański a nie mianownikowo anioł Pan &#7940;&#947;&#947;&#949;&#955;&#959;&#962; &#954;&#973;&#961;&#953;&#959;&#962;

Gdyby Bóg był Bogiem trójosobowym to na pewno taką wzmiankę o sobie umieścił by w tekstach Pisma św .
&#1497;&#1468;&#1461;&#1513;&#1473;&#1493;&#1468;&#1506;&#1463; &#1492;&#1493;&#1468;&#1488; &#1492;&#1464;&#1488;&#1464;&#1491;&#1493;&#1465;&#1503;

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

DominusEl,

witaj na tym forum, ale radzę Ci poczytaj sobie najpierw posty Davida
ja z nim też nieraz polemizowałem (choć w większości się zgadzamy ) ale nigdy na temat języka hebrajskiego, ponieważ On go zna doskonale
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
DominusEl
Posty: 165
Rejestracja: 22 mar 2013, 18:42

Post autor: DominusEl »

Krystian dziekuje za uwage ale autor tego wykladu jest swiatowej slawy znawca jezykow starozytnych a nadto zwalcza patologie w chrzescijanstwie sam nim bedac i dzieli sie swa wiedza za darmo coz David moze tylko jego ksiazki poczytac, nie abym obrazal kogos ale jak sie on upiera ze on wie co znaczy Jehu to po co mi taka dyskusja?
to samo z aniolem jahwe
nawet w kk jest przyznsne

Wj 3, 2 - "Anioł Jahwe" czy "anioł Boży" zdaje się być samym Jahwe ukazującym się człowiekowi.
ale on wie ze tam byl aniol i jeszcze bog
pozdr

Awatar użytkownika
DominusEl
Posty: 165
Rejestracja: 22 mar 2013, 18:42

Post autor: DominusEl »

a wiec oczywistym jest iz ktos kto nazywany jest YHWH wcale nie musi oznaczac Boga najwyzszego tylko jego sluge dobitnie wyeksponowane w rozdziale 23 wyjscia
a wiec ktos kto powoluje sie na slowa yhwh ze to Jezus zbladzil i nie powinnien udzielac sie na zadnym forum aby w blad nie wprowadzac ,Jezus byl sluga Boga

Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 5082
Rejestracja: 17 gru 2011, 15:31

Post autor: Krystian »

DominusEl pisze:a wiec oczywistym jest iz ktos kto nazywany jest YHWH wcale nie musi oznaczac Boga najwyzszego tylko jego sluge dobitnie wyeksponowane w rozdziale 23 wyjscia
a wiec ktos kto powoluje sie na slowa yhwh ze to Jezus zbladzil i nie powinnien udzielac sie na zadnym forum aby w blad nie wprowadzac ,Jezus byl sluga Boga
Pan Jezus przebywając na ziemi zawsze potwierdzał, że jest Synem Boga

kazał nam się modlić nie do niego tylko do Jego Ojca

Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, niech się święci Twoje Imię, niech przyjdzie Twoje królestwo, niech spełnia się Twoja wola na ziemi, tak jak w niebie.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo" ( Przebudźcie się 8 stycznia 1991 nr 1 )

Awatar użytkownika
DominusEl
Posty: 165
Rejestracja: 22 mar 2013, 18:42

Post autor: DominusEl »

jak to jeden z katolickich teologow napisal Jezus jest Synem bozym ale nie zrodzonym tylko stworzonym

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

DominusEl,

Aby ustalić czy sam Bóg Najwyższy jest aniołem należy najpierw sobie odpowiedzieć na pytanie Jakie ma znaczenie w j biblijnych słowo ANIOŁ ?

1) w sensie ściśle teologicznym - osobowa, lecz niematerialna istota rozumna i wolna, stworzona przez Boga;

2) w sensie szerszym (etymologicznym) - posłaniec Boży; w tym znaczeniu słowo to odnosi się także do ludzi, którzy byli wysłannikami Boga, np. Mojżesz (Lb 20,16), Jan Chrzciciel (Mt 11,10-11), biskupi Kościołów w Azji Mniejszej (Ap 1,20), oraz do Mesjasza (Mch 1,1).

Czy wobec tego możemy jedno z tych określeń odnieść do Najwyższego Boga JHWH


Bóg nie jest przez nikogo stworzony ani też nikt go nie posyłał wiec samego Boga JHWH nie można nazwać aniołem

Twierdzenie że sam Bóg jest i nie jest aniołem to już Modalizm nie zaś Trynitaryzm


2 Moj 3:2 Wtem ukazał mu się anioł Pański w płomieniu ognia ze środka krzewu; i spojrzał, a oto krzew płonął ogniem, jednakże krzew nie spłonął.

Zach 1:12 Wtedy odezwał się anioł Pana, mówiąc: Panie Zastępów, jak długo jeszcze nie zmiłujesz się nad Jeruzalemem i nad miastami judzkimi, na które gniewasz się już siedemdziesiąt lat?

Tutaj mamy opisaną interesującą sytułacje anioł JHWH zadaj pytanie Bogu JHWH .Jest to niezaprzeczalny dowód że anioł Pański (JHWH) to nie sam Bóg JHWH
&#1497;&#1468;&#1461;&#1513;&#1473;&#1493;&#1468;&#1506;&#1463; &#1492;&#1493;&#1468;&#1488; &#1492;&#1464;&#1488;&#1464;&#1491;&#1493;&#1465;&#1503;

Awatar użytkownika
Queza
Posty: 6287
Rejestracja: 30 mar 2012, 17:52
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Queza »

David77 pisze:Tutaj mamy opisaną interesującą sytułacje anioł JHWH zadaj pytanie Bogu JHWH .Jest to niezaprzeczalny dowód że anioł Pański (JHWH) to nie sam Bóg JHWH
Anioł to anioł, Jezus Chrystus to Jezus Chrystus, a Bóg to Bóg: "Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał Mu Bóg, aby ukazać swym sługom, co musi się stać niebawem, a On wysławszy swojego anioła oznajmił przez niego za pomocą znaków słudze swojemu Janowi. Apokalipsa świętego Jana 1,1.
Słowa Pańskie - to słowa szczere (Psalm 12:7)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”