Czy Bóg Jahwe jest osobą?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Kefaz pisze:Bóg jest osobą, Jezus po zmartwychwstaniu „wszedł (...) do samego nieba, żeby się teraz na naszą rzecz ukazywać przed osobą Boga” (Hebrajczyków 9:24), stanął przed osoba Boga, Bóg posiada również imię Jehowa , tak jak każda osoba posiada imię.
Jest osobą przebywającą w niebie i posiadającą ciało :
To prawda, że „żaden człowiek nigdy nie widział Boga” i że „Bóg jest Duchem” (Jana 1:18; 4:24). Ale to nie znaczy, że nie ma On żadnego ciała. W Biblii czytamy: „Jeżeli jest ciało fizyczne, to jest też duchowe” (1 Koryntian 15:44).
Pomijacie werset 2 Kor.5.1-10,z którego wynika,że jesteśmy nieśmiertelnymi duchami.Nie widzicie również preegzystującego,nieśmiertelnego Chrystusa,który jako duch powrócił do Nieba,tak samo jak przybył na Ziemię.Jana 1:18; 4:24 powinny być tłumaczone jako "Bóg jest energią",aby było wiadomo,że nie jest on osobą Jehową.W Niebie istnieje osoba duchowa,którą ŚJ uważają za Boga Jehowę,ale nie jest ona tym najważniejszym Bogiem Ojcem-Matką,który jest energią męską Miłością i żeńską Mądrością.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wit pisze:Powyższa wypowiedź Pawła użyta jest w odpowiednim kontekście i odnosi się jedynie do kwestii zmartwychwstania, czyli do osób, które mają mieć udział w zmartwychwstaniu.
Nie zgodzę się do końca. Prawda, że kontekst dotyczy zmartwychwstania, ale Paweł zaznacza, że są różne ciała w sensie ogólnym a nie tylko zmartwychwstania. Przykład:

ale Bóg daje mu takie ciało, jakie się Jemu podoba, każdemu z nasion jego własne ciało. 39 Nie każde ciało jest takim samym ciałem, ale inne jest ludzkie, a inne jest ciało bydląt, a inne ciało ptaków, a inne ryb. 40 I są ciała niebieskie i ciała ziemskie; ale chwała ciał niebieskich jest odmienna i ciał ziemskich jest odmienna (1 Kor 15:38-40)

Te różne ciała nie mają zastosowania tylko do tematu zmartwychwstania. No bo czy zwierzęta zmartwychwstaną? Ryby? Słońce? Absurd. Paweł najpierw wyjaśnia, ze nie powinniśmy się dziwić, że są po prostu różne ciała. Nie tylko materialne ale też i... niebieskie.
Skoro tak, to Bóg może dać komuś takie jakie mu się podoba.
A co jeśli Bogu podoba się jego własne ciało niebieskie? Czy nie może dać wskrzeszonym ciała podobnego do swojego? Tym bardziej, że mamy precedens wskazujący na to, że Bóg swoje dzieci chce mieć podobne do siebie. Co prawda, Adam nie był podobny do Boga fizycznie w sensie ciała ale... owo podobieństwo Bóg w nim gdzieś umieścił. Co byłoby w tym dziwnego, gdy tym bardziej, tam w niebie jeszcze bardziej upodobnił swoje dzieci do siebie pod względem Ciała?
No i jeszcze jedno... jeden z synów Bożych (Jezus) został nazwany 'obrazem Boga.' Jeśli tam w niebie Jezus jest obrazem Boga to... kogo będą przypominać wskrzeszeni z matwych, którzy będą tacy jak on?

Umiłowani, teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze nie zostało ujawnione, czym będziemy. Wiemy, że gdy on się ujawni, będziemy do niego podobni, ponieważ ujrzymy go właśnie takim, jakim jest (1 Jana 3:2)

krzysiek_enoch
Posty: 142
Rejestracja: 09 lip 2009, 0:02
Kontakt:

Post autor: krzysiek_enoch »

A jak myślicie - czy trynitarianie mają osobową relację z "całym" Bogiem czy tylko albo z Ojcem albo z Synem albo z Duchem?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

krzysiek_enoch pisze:A jak myślicie - czy trynitarianie mają osobową relację z "całym" Bogiem czy tylko albo z Ojcem albo z Synem albo z Duchem?
Z moich doświadczeń, wynika, że akcentują raczej relację z Jezusem. Ileż to razy wykazywali mi, że Ojciec w NT jest w tle, natomiast Jezus to... 'gwóźdź programu' :-D

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

krzysiek_enoch pisze:Ostatnio jeden z moich znajomych przekonywał mnie, że Bóg Jahwe nie jest osobą.

Rozbawiła mnie odpowiedź,która otrzymałeś na forum Protestantów,że nie jest osobą, a trzema osobami :mrgreen:
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

I toczy ze sobą wewnętrzny monolog, a może Bóg to nazwa kapeli, grupy?
Tak, to zabawne.
:-P
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Dżej pisze:I toczy ze sobą wewnętrzny monolog, a może Bóg to nazwa kapeli, grupy?
Tak, to zabawne.
monolog - to rozmowa z samym sobą aby nikt nie powiedział, że coś robię bezmyślnie

Bóg to nazwa grupy - spotkałam się kiedyś z pastorem adwentystów i użył takiego określenia, że BÓG to instytucja, do której przychodzisz załatwiać różne sprawy bo czy w niebie nie ma hierarchii - naczyń do zaszczytnych i mniej zaszczytnych celów?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

krzysiek_enoch
Posty: 142
Rejestracja: 09 lip 2009, 0:02
Kontakt:

Post autor: krzysiek_enoch »

bartek212701 pisze:
krzysiek_enoch pisze:Ostatnio jeden z moich znajomych przekonywał mnie, że Bóg Jahwe nie jest osobą.

Rozbawiła mnie odpowiedź,która otrzymałeś na forum Protestantów,że nie jest osobą, a trzema osobami :mrgreen:
Szczerze mówiąc mnie też to trochę rozbawiło. ;)

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Bobo pisze:Nie zgodzę się do końca. Prawda, że kontekst dotyczy zmartwychwstania, ale Paweł zaznacza, że są różne ciała w sensie ogólnym a nie tylko zmartwychwstania. Przykład:

ale Bóg daje mu takie ciało, jakie się Jemu podoba, każdemu z nasion jego własne ciało. 39 Nie każde ciało jest takim samym ciałem, ale inne jest ludzkie, a inne jest ciało bydląt, a inne ciało ptaków, a inne ryb. 40 I są ciała niebieskie i ciała ziemskie; ale chwała ciał niebieskich jest odmienna i ciał ziemskich jest odmienna (1 Kor 15:38-40)

Te różne ciała nie mają zastosowania tylko do tematu zmartwychwstania. No bo czy zwierzęta zmartwychwstaną? Ryby? Słońce? Absurd. Paweł najpierw wyjaśnia, ze nie powinniśmy się dziwić, że są po prostu różne ciała. Nie tylko materialne ale też i... niebieskie.
Skoro tak, to Bóg może dać komuś takie jakie mu się podoba.
A co jeśli Bogu podoba się jego własne ciało niebieskie? Czy nie może dać wskrzeszonym ciała podobnego do swojego? Tym bardziej, że mamy precedens wskazujący na to, że Bóg swoje dzieci chce mieć podobne do siebie. Co prawda, Adam nie był podobny do Boga fizycznie w sensie ciała ale... owo podobieństwo Bóg w nim gdzieś umieścił. Co byłoby w tym dziwnego, gdy tym bardziej, tam w niebie jeszcze bardziej upodobnił swoje dzieci do siebie pod względem Ciała?
No i jeszcze jedno... jeden z synów Bożych (Jezus) został nazwany 'obrazem Boga.' Jeśli tam w niebie Jezus jest obrazem Boga to... kogo będą przypominać wskrzeszeni z matwych, którzy będą tacy jak on?

Umiłowani, teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze nie zostało ujawnione, czym będziemy. Wiemy, że gdy on się ujawni, będziemy do niego podobni, ponieważ ujrzymy go właśnie takim, jakim jest (1 Jana 3:2)
Dygresja o różnorodności ciał odnosi się jednak do fizycznego świata, więc ciała niebiańskie oznaczają obiekty istniejące w kosmosie. Apostoł Paweł w rozważaniach o zmartwychwstaniu ani na chwilę nie porusza kwestii świata duchów, czyli rzeczywistości w jakiej żyje Bóg i żyją aniołowie. Druga część wersetu 44 nie brzmi w rodzaju jest ciało cielesne i jest ciało duchowe, lecz odniesienie do ciała duchowego w końcówce to konsekwencja tego co zostało powiedziane w dwóch wcześniejszych wersetach o zasiewaniu skażonego, w niesławie i słabości, a wzbudzaniu nieskażonego, w chwale i mocy. Te zdanie można rozumieć w ten sposób, że jeżeli dawniej żyło się w ciele cielesnym, to w nowej rzeczywistości wynikającej ze zmartwychwstania będzie żyło się w ciele duchowym. Treść kolejnych wersetów potwierdza to, że wzmianka o ciele duchowym została poczyniona w kontekście zmartwychwstania.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

zainteresowała mnie ta dyskusja więc pozwolę sobie wziąć w niej udział.


Po pierwsze mam zasadnicze pytanie : gdzie w Biblii hebrajskiej lub greckiej użyto terminu " osoba " ? - bo ja się osobiście nie doczytałem

Po drugie : jeśli ktoś posługuje się terminem " osoba " - to powinien wyjaśnić jaką definicję i której szkoły filozoficznej przyjął ?, gdyż jest tyle definicji osoby - co szkół filozoficznych

Po trzecie : w którym wersecie w Biblii jest napisanne, że Absolut ma ciało ? - bo ja się nigdzie tego dopatrzeć nie mogę i podobnie kilka milionów Żydów

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tropiciel pisze:Po trzecie : w którym wersecie w Biblii jest napisanne, że Absolut ma ciało ? - bo ja się nigdzie tego dopatrzeć nie mogę i podobnie kilka milionów Żydów

http://pl.wikipedia.org/wiki/Absolut#Wc ... .C5.84stwo
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

poproszę o konkrety

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tropiciel pisze:o pierwsze mam zasadnicze pytanie : gdzie w Biblii hebrajskiej lub greckiej użyto terminu " osoba " ? - bo ja się osobiście nie doczytałem
Ojciec to nie osoba?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

tropiciel pisze:Po trzecie : w którym wersecie w Biblii jest napisanne, że Absolut ma ciało ? - bo ja się nigdzie tego dopatrzeć nie mogę i podobnie kilka milionów Żydów
No jak? :aaa:
Nie czytałeś o dotykaniu Bożego oka?
O Jego ramionach? - Kto siedzi po Jego prawicy?
A nogi? - Co jest podnóżkiem dla Jego nóg?
Dalej?

Nie powinieneś odbierać Żydom wykształcenia. Zawsze przewyższali Gojów inteligencją.

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

Anowi pisze:
tropiciel pisze:o pierwsze mam zasadnicze pytanie : gdzie w Biblii hebrajskiej lub greckiej użyto terminu " osoba " ? - bo ja się osobiście nie doczytałem
Ojciec to nie osoba?
Chrystus w Nowym Przymierzu mówił o Ojcu jako osobie,ale nie mówił o nim jako o Bogu Ojcu.

Henryk
Henryk napisał do tropiciel:"Nie czytałeś o dotykaniu Bożego oka?
O Jego ramionach? - Kto siedzi po Jego prawicy?
A nogi? - Co jest podnóżkiem dla Jego nóg?
Dalej?"
W NT jest napisane:"Bóg jest Duchem".Prawidłowo i zgodnie z prawdą powinno być napisane:"Bóg jest energią".Z tego powodu Duch Święty nie jest osobą,ale jest Bogiem,bo jest świętą energią,częścią Boga.Dar Ducha Świętego jest darem otrzymania bożej świętej energii.Dar ten jest dostępny dla każdego,kto o niego poprosi Boga,Boga Ojca-Matkę.Okłamanie Ducha Świętego przez Annaniasza i Safirę było okłamaniem Boga,bo Duch Święty jest Bogiem,tak jak pisze w Dz.Ap.5.3-4.
Henryk napisał do tropiciel;"Nie powinieneś odbierać Żydom wykształcenia. Zawsze przewyższali Gojów inteligencją".
Inteligentni Żydzi zawsze wiedzieli,że Bóg jest Bogiem Ojcem-Matką,energią męską Miłością i żeńską Mądrością,z których wszystko powstało i powstaje.Gwiazda Żydowska,którą mam w swoim nicku poświadcza ich wiarę w prawdziwego Boga.Dwa trójkąty symbolizują prawdziwego Boga Ojca-Matkę,dwie energie,męską i żeńską.

Inteligentni Żydzi wierzyli w reinkarnację.Duch",który jedynie ma wartość przed Bogiem" (1 Piotra 3.4),którym jest każdy z nas,w jednej inkarnacji może zamieszkiwać w ciele Żyda,a w innej w ciele Goja.Na te duchowe sprawy trzeba patrzeć tak jak Apostołowie i inteligentni Żydzi:

2 Kor.4.18. Nam,którzy nie patrzymy na to,co widzialne,ale na to,co niewidzialne;albowiem to co widzialne,jest doczesne,a to,co niewidzialne,jest wieczne.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”