Czy Bóg Jahwe jest osobą?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

krzysiek_enoch
Posty: 142
Rejestracja: 09 lip 2009, 0:02
Kontakt:

Czy Bóg Jahwe jest osobą?

Post autor: krzysiek_enoch »

Ostatnio jeden z moich znajomych przekonywał mnie, że Bóg Jahwe nie jest osobą.

Przyznam, że zdziwiło mnie to, bo wydawało mi się to oczywiste, że Jahwe jest osobą. Osobą, z którą rozmawiali prorocy i patriarchowie. Osobą, która ma swoją wolę i uczucia itd.

A więc co o tym myślicie: Bóg Jahwe jest osobą czy nie jest?

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Jest!

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Re: Czy Bóg Jahwe jest osobą?

Post autor: wit »

krzysiek_enoch pisze:Ostatnio jeden z moich znajomych przekonywał mnie, że Bóg Jahwe nie jest osobą.

Przyznam, że zdziwiło mnie to, bo wydawało mi się to oczywiste, że Jahwe jest osobą. Osobą, z którą rozmawiali prorocy i patriarchowie. Osobą, która ma swoją wolę i uczucia itd.

A więc co o tym myślicie: Bóg Jahwe jest osobą czy nie jest?
Osobę można zdefiniować jako byt rozumny, a Bóg ukazany w Biblii do takich bytów rozumnych należy. Wiem, że niektórzy uważają, iż definicję osoby można odnosić jedynie do istot, które posiadają ciało, np. niektóre ugrupowania religijne, jak świadkowie Jehowy, chrystadelfianie czy mormoni twierdzą, że Bóg ma ciało. Druga skrajność to teza, że Bóg z racji tego, że nie posiada ciała, więc osobą być nie może i jest uważany za swego rodzaju energię. Do mnie jednak przemawia koncepcja, że w świecie duchów, czyli w świecie gdzie nie istnieje trójwymiarowa przestrzeń, Bóg wprawdzie nie jest ograniczony przez ciało, podobnie jak aniołowie i Chrystus (ten ostatni posiada symboliczne ciało jakim jest Zbór Jego wyznawców, natomiast aniołowie ukazywali się w ciałach jedynie na ziemi), ale jako byt rozumny, czyli istota manifestująca swoją wolę i uczucia spełnia definicję osoby. Przyjęcie teorii o bezosobowości Boga jest charakterystyczne dla deizmu, a w świetle Biblii i zawartych w niej Bożych obietnic taka teoria jest sprzeczna i nie do przyjęcia przez chrześcijan.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Czy trójcę świętą można by w tym wypadku traktować jako roztrojenie jaźni?
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

wit pisze:niektórzy uważają, iż definicję osoby można odnosić jedynie do istot, które posiadają ciało, np. niektóre ugrupowania religijne, jak świadkowie Jehowy, (...) twierdzą, że Bóg ma ciało.
I twierdzą nie bez powodu. ŚJ czytają np. taki tekst:

Jeżeli jest ciało fizyczne, to jest też duchowe
(1 Kor 15:44)

Oczywiście, ciało duchowe posiadają istoty określane jako... duchy.
A że o Bogu czytamy...

Bóg jest Duchem (Jana 4:24)

... więc dochodzimy do prostego wniosku, że ma ciało duchowe.
Ale to w żaden sposób w niczym go nie ogranicza. To umowne określenie 'tego czegoś' z czego jest Bóg a mieści się w innym wymiarze, dla nas niepojętym. Tak więc nawet określenie 'ciało duchowe' wcale nie czyni go bardziej zrozumiałym czy też ograniczającym...

krzysiek_enoch
Posty: 142
Rejestracja: 09 lip 2009, 0:02
Kontakt:

Post autor: krzysiek_enoch »

Przyznam, że nie byłem świadomy takiej różnorodności rozumienia słowa "osoba"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osoba_(ujednoznacznienie)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osoba

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Tutaj też coś macie o osobie:
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=3638
i tu:
http://watchtower.org.pl/forum/topic/64 ... definicja/

Dla mnie osoba to autonomiczna samoświadoma istota.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

krzysiek_enoch
Posty: 142
Rejestracja: 09 lip 2009, 0:02
Kontakt:

Post autor: krzysiek_enoch »

a jak myślicie - czy trynitarianie wierzą w to, że Jahwe jest osobą?

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Bobo pisze:I twierdzą nie bez powodu. ŚJ czytają np. taki tekst:

Jeżeli jest ciało fizyczne, to jest też duchowe
(1 Kor 15:44)

Oczywiście, ciało duchowe posiadają istoty określane jako... duchy.
A że o Bogu czytamy...

Bóg jest Duchem (Jana 4:24)

... więc dochodzimy do prostego wniosku, że ma ciało duchowe.
Ale to w żaden sposób w niczym go nie ogranicza. To umowne określenie 'tego czegoś' z czego jest Bóg a mieści się w innym wymiarze, dla nas niepojętym. Tak więc nawet określenie 'ciało duchowe' wcale nie czyni go bardziej zrozumiałym czy też ograniczającym...
Powyższa wypowiedź Pawła użyta jest w odpowiednim kontekście i odnosi się jedynie do kwestii zmartwychwstania, czyli do osób, które mają mieć udział w zmartwychwstaniu. Pierwsza część wersetu 44 wyraźnie na to wskazuje, jak i całe rozważania Pawła z 15 rozdziału 1 Listu do Koryntian, a fragment jaki zacytowałeś stanowi dopełnienie wcześniejszych słów i jest argumentem w logice wywodów autora listu. Apostoł bynajmniej w niniejszym fragmencie nie porusza kwestii tego, czy Bóg, jak i aniołowie posiadają jakieś ciała, tym bardziej, że nie są oni uczestnikami śmierci i zmartwychwstania, ale odnosi się jedynie do zagadnień które dotyczą naszego fizycznego świata, czego wyrazem jest treść wersetu 38, a także następnych, w których zostało powiedziane, że wszelkie ciało jest tworem Bożym. A racji tego, że Bóg jako istota odwieczna nie jest twórcą samego siebie, więc w oparciu o powyższe rozważania Pawła koncepcja o ciele, które ma Bóg posiadać, jest niestety nadinterpretacją.
krzysiek_enoch pisze:a jak myślicie - czy trynitarianie wierzą w to, że Jahwe jest osobą?
Doktryna Trójcy w jej ortodoksyjnym znaczeniu przedstawia Boga IHWH jako jedną i jedyną istotę współżyjącą w trzech osobach w przeciwieństwie do koncepcji w ujęciu modalistycznym, która zazwyczaj na odwrót ukazuje Boga, jako jedną osobę w trzech postaciach w jakich Bóg się manifestuje. W pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić jak rozumiemy definicję osoby, oraz definicję istoty, i czy one są synonimami, czy też wyrażają odmienne znaczenia.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Istota to dla mnie każdy organizm żywy, ewentualnie sedno zdania tematu czyli esencja.
Osoba jak już pisałem jest to istota(organizm żywy) samoświadoma i autonomiczna.
Tak to widzę.
;-)
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
wit
Posty: 3775
Rejestracja: 19 maja 2006, 23:21
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: wit »

Dżej pisze:Istota to dla mnie każdy organizm żywy, ewentualnie sedno zdania tematu czyli esencja.
Osoba jak już pisałem jest to istota(organizm żywy) samoświadoma i autonomiczna.
Tak to widzę.
;-)
Druga definicja istoty raczej nas tu nie interesuje. Istotę można zdefiniować jako byt żyjący, ale również jako postać i charakter kogoś. W sytuacji, gdy uznaje się, że osoba i istota to synonimy, nie powinno się mieć problemu określeniem Boga jako jednej osoby, czy też istoty. W przypadku, gdy uznaje się doktrynę Trójcy, należy przyjąć, że Bóg jest jeden, czyli jest istotą (w znaczeniu pierwszym jako byt rozumny) istniejącą w trzech osobach. W takim ujęciu istota znaczy coś więcej niż osoba. Przyjmując jednak pogląd modalizmu Boga należałoby zdefiniować jako jedną osobę, która objawiła się jako trzy istoty (tu znaczenie drugie, czyli postacie w jakich Bóg się zamanifestował). Również w tym znaczeniu, osoba, tj. samoistny byt rozumny nie jest tym samym co istota rozumiana jako uzewnętrznienie swego charakteru i sposobu ukazywania się ludziom.
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

Czy osobą jest mrówka?
Osoba jako trzy istoty...jeśli zawsze pokazuje się jako jedna istota to może...odgrywa jedynie role?
Istota o 3 osobowościach ma roztrojenie jaźni.
Jak się mylę to proszę poprawić.
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Dżej pisze:Czy osobą jest mrówka?
jest królowa, są podwładni - a to, że ich mowy nie znamy to już inna śpiewka
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Kefaz
Posty: 121
Rejestracja: 08 cze 2012, 8:54
Kontakt:

Post autor: Kefaz »

Bóg jest osobą, Jezus po zmartwychwstaniu „wszedł (...) do samego nieba, żeby się teraz na naszą rzecz ukazywać przed osobą Boga” (Hebrajczyków 9:24), stanął przed osoba Boga, Bóg posiada również imię Jehowa , tak jak każda osoba posiada imię.
Jest osobą przebywającą w niebie i posiadającą ciało :
To prawda, że „żaden człowiek nigdy nie widział Boga” i że „Bóg jest Duchem” (Jana 1:18; 4:24). Ale to nie znaczy, że nie ma On żadnego ciała. W Biblii czytamy: „Jeżeli jest ciało fizyczne, to jest też duchowe” (1 Koryntian 15:44).

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Osobiście wierzę że Bóg jest osobą duchową , czy Pan Jezus po powrocie do nieba ma ciało duchowe czy też nie ma ciała duchowego ?

Fil 3:20

Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa, (21) który przemieni znikome ciało nasze w postać, podobną do uwielbionego ciała swego, tą mocą, którą też wszystko poddać sobie może.

krzysiek_enoch
a jak myślicie - czy trynitarianie wierzą w to, że Jahwe jest osobą?
Skoro mówią że Bóg jest w trzech osobach to teoretycznie uznają Boga za osobą ale w praktyce często o tym zapominają czym przeczą twierdzeniu że Bóg jest w trzech osobach :-D
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”