Czy Bóg Jahwe jest osobą?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Jezus nigdy nie używał słowa " osoba ". Jezus mówił o swym Niebiańskim Ojcu jako o Bogu - np. Jana 20 : 17.

Nigdzie nie jest napisane, że Bóg jest energią, a święty duch Boży nie jest Bogiem, lecz esencją Boga. Dary świętego ducha Bożego to nie tylko dar energii, lecz różnych przymiotów i umiejętności. Inteligentni Żydzi nigdy nie bawili się w filozofię ( Kol. 2 : 8 ) i nigdy nie głosili gnostyckiej herezji o inkarnacji, ani reinkarnacji - Hebr. 9 : 27.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

tropiciel,
Po pierwsze mam zasadnicze pytanie : gdzie w Biblii hebrajskiej lub greckiej użyto terminu " osoba " ? - bo ja się osobiście nie doczytałem
Hebr 9:24 οὐ γὰρ εἰς χειροποίητα εἰσῆλθεν ἅγια Χριστός, ἀντίτυπα τῶν ἀληθινῶν, ἀλλ’ εἰς αὐτὸν τὸν οὐρανόν, νῦν ἐμφανισθῆναι τῷ προσώπῳ τοῦ θεοῦ ὑπὲρ ἡμῶν·

τῷ προσώπῳ τοῦ θεοῦ- przed osobą Boga

πρόσωπον ;Twarz oblicze ,wyraz twarzy wygląd ,powierzchowność OSOBA

2 Kor 1:11 συνυπουργούντων καὶ ὑμῶν ὑπὲρ ἡμῶν τῇ δεήσει, ἵνα ἐκ πολλῶν προσώπων τὸ εἰς ἡμᾶς χάρισμα διὰ πολλῶν εὐχαριστηθῇ ὑπὲρ ἡμῶν.

ἵνα ἐκ πολλῶν προσώπων -aby od wielu osób

2 Kor 3;7 Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego,

εις το προσωπον μωσεως na oblicze Mojżesza .

Myślę że nikt nie będzie dyskutował z faktem czy Mojżesz był osobą ;-)

Jeżeli Bóg nie jest osobą duchową to w jakim celu został opisany przez pisarzy biblii jako osoba ? czyżby sam Bóg chciał nas wprowadzić w błąd :-D
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

zagalopowałeś się !

Hebrajskie פָּנֶה ( pane' ) odpowiednik greckiego προσωπον - to przede wszystkim " oblicze " , a oblicze to niekoniecznie osoba bo np. w Mateusza. 16 : 3 powiedziano o obliczu nieba a przecież niebo to nie osoba. Podobnie w Łukasza 21 : 35 powiedziano o obliczu całej ziemi, a przecież ziemia nie jest też osobą. W Pismach Hebrajskich mamy taką samą sytuację o czym świadczy np. 1Moj. 1 : 29; 1 Moj.11: 8.

Gdyby jednak ktoś się upierał przy tłumaczeniu hebrajskiego pane' i greckiego prosopon na słowo " osoba " to powinien konsekwentnie Ap. 7 : 11 oddać " upadli przed tronem na osoby swoje " . Jak widać wyjdzie z tego absurd.

Termin " osoba " nie występuje w Pismach Hebrajskich i w Pismach Greckich NT. Pierwszy raz termin ten został zastosowany przez Tertuliana ok. 200- 240 r. Jak pisze Marcel Simon w książce La civilisation de l'antiquite et la christianisme, Paris 1972 przeniesiono do łaciny pojęcia pochodzenia starohebrajskiego wpierw tak przetworzone i nagięte, aby zmieściły się w ramach filozofii greckiej ( str. 286 ). Tertulian też pierwszy używa słowa trinitas. Stąd już później tylko krok do doktryny trinitarnej według której Deus ( Bóg ) jest w trzech osobach ( persona ), które są ze sobą współsubstancjalne ( consubstantialis ).

Po soborze nicejskim w 325 r. przez długi okres trwały spory dotyczące tłumaczenia credo nicejskiego na łacinę, gdyż jeszcze w tym czasie słowo łacińskie - persona znaczyło tyle co " maska " i nikt raczej nie ważył się stosować takich określeń w odniesieniu do Boga. Dopiero z biegiem czasu pod wpływem teologiczno-filozoficznych koncepcji duchowieństwa rzymsko-katolickiego zaczęto nadawać temu określeniu inne znaczenie ostatecznie przyjęte w dzisiejszym świecie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to język pierwszych chrześcijan, którzy byli świadomi, że Bóg przewyższa wszelkie nasze wyobrażenia, pojęcia i określenia o Nim - Dz.Ap. 17 : 29.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

tropiciel,
zagalopowałeś się !

Hebrajskie פָּנֶה ( pane' ) odpowiednik greckiego προσωπον - to przede wszystkim " oblicze " , a oblicze to niekoniecznie osoba bo np. w Mateusza. 16 : 3 powiedziano o obliczu nieba a przecież niebo to nie osoba. Podobnie w Łukasza 21 : 35 powiedziano o obliczu całej ziemi, a przecież ziemia nie jest też osobą. W Pismach Hebrajskich mamy taką samą sytuację o czym świadczy np. 1Moj. 1 : 29; 1 Moj.11: 8.
Nie sądzę, więc jeszcze raz czy słowem προσωπον określana jest osoba ?

2 Kor 1:11

ἵνα ἐκ πολλῶν προσώπων -aby od wielu OBLICZ :-D czy też osób ? :-D
Gdyby jednak ktoś się upierał przy tłumaczeniu hebrajskiego pane' i greckiego prosopon na słowo " osoba " to powinien konsekwentnie Ap. 7 : 11 oddać " upadli przed tronem na osoby swoje " . Jak widać wyjdzie z tego absurd.
Absurdem jest to że pomijasz szersze znaczenie słowa πρόσωπον które ci podałem

2 Kor 3;7 Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego,

εις το προσωπον μωσεως na oblicze Mojżesza .

Czy Mojżesz był osobą czy też nie ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Sam sobie przeczysz !

2 Kor 3 : 7 mówi o patrzeniu na oblicze Mojżesza a nie na osobę Mojżesza !
2 Kor 1:11

ἵνα ἐκ πολλῶν προσώπων -aby od wielu OBLICZ  czy też osób ? 
dosłownie od oblicza. Tak podaje np. Emphatic Diaglott Benjamina Wilsona, The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, a co ciekawe nawet Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata podaje m.in.w tym miejscu : " co nam zostało życzliwie dane dzięki wielu obliczom pogrążonym w modlitwie."

Termin " osoba " ( łac. persona ) jest niebiblijny i obciążony dewiacjami teologii rzymsko-katolickiej. Bóg Biblii jest oczywiście Kimś a nie czymś, lecz posługiwanie się w terminologii biblijnej określeniami a zwłaszcza tymi wydumanymi przez ludzi, którzy w żadnym wypadku nie mogą być w tych sprawach autorytatywni - to mijanie się z prawdą.

A jeśli już o Bogu Wszechmocnym mowa to jest z pewnością ponad-osobowy bo przewyższa wszystkich i żadna istota nie jest w stanie się z Nim zrównać. Bóg nie jest też niczyją własnością i żaden człowiek ani grupa ludzi nie może Nim rozporządzać. Nie jest też możliwe aby niedoskonały człowiek mógł określić lub opisać Boga, bo to by wskazywało, że jest ograniczony a wtedy nie byłby Bogiem. Jego myśli przewyższają nasze. Można mówić o Jego przymiotach i tak czynił Jezus choć był doskonały, a nigdzie nie używał określenia " persona ". Spłycanie tego kim jest Bóg - nie popłaca. Widać to zwłaszcza w dyskusjach z tymi, którzy nie przyjmują wiary w osobowego Boga.

Więc co jest absurdem - posługiwaniem się językiem Biblii czy językiem Babilonu ???

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

tropiciel,
Sam sobie przeczysz !

2 Kor 3 : 7 mówi o patrzeniu na oblicze Mojżesza a nie na osobę Mojżesza !
To Mojżesz według twojej logiki był czy nie był OSOBĄ ?

a) ? był
b) ? nie był

zaznacz właściwą odpowiedź :-D
dosłownie od oblicza. Tak podaje np. Emphatic Diaglott Benjamina Wilsona, The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, a co ciekawe nawet Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata podaje m.in.w tym miejscu : " co nam zostało życzliwie dane dzięki wielu obliczom pogrążonym w modlitwie."
Interlinia grecko-polska tłumaczy frazę ἵνα ἐκ πολλῶν προσώπων jako ,, aby od wielu OSÓB

Podobnie i tutaj - http://biblehub.com/interlinear/2_corinthians/1.htm

To kto był pogrążony w modlitwie OSOBY czy oblicza OSÓB ? :-D

W poprzednim poście zadałem ci pytanie do którego się nie odniosłeś ,więc jeszcze raz :

Dlaczego prorocy pisząc pod natchnieniem Ducha św opisali Boga jako OSOBĘ skoro w rzeczywistości Bóg nie jest osobą , czyżby sam Bóg chciał nas wprowadzić w błąd :-D

Czy po powrocie do nieba Pan Jezus jest osobą duchową czy też nie ?

Fil 3: 20

Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa, (21) który przemieni znikome ciało nasze w postać, podobną do uwielbionego ciała swego, tą mocą, którą też wszystko poddać sobie może.
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

9RP
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lut 2012, 9:10

Post autor: 9RP »

w całej rozciaglości popieram podejście Tropiciela do Boga
jest pokorne
stwórca osób to ktoś wiekszy niż osoba
pozdrawiam
sługa w społeczności

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

To Mojżesz według twojej logiki był czy nie był OSOBĄ ?

a) ? był
b) ? nie był

zaznacz właściwą odpowiedź
Twój argument jest żaden ! Nie poruszam tutaj współczesnego nazewnictwa, lecz nazewnictwo biblijne, a w Hebrajskich Pismach Starego Testamentu ani w Greckich Pismach Nowego Testamentu NIE FUNKCJONOWAŁO SŁOWO PERSONA - OSOBA !

Czy 2 Kor. 3 : 7 mówi o patrzeniu na oblicze Mojżesza czy na osobę Mojżesza ? Mojżesz był człowiekiem - termin osoba nie istniał w słownictwie hebrajskim !
Interlinia grecko-polska tłumaczy frazę ἵνα ἐκ πολλῶν προσώπων jako ,, aby od wielu OSÓB
Przekład Vocatio to przekład katolicki - więc zdziwiłbym się gdyby pisali inaczej. Dla mnie nie jest autorytetem w tej sprawie.
To kto był pogrążony w modlitwie OSOBY czy oblicza OSÓB ?
W modlitwie byli pogrążęni ludzie. A wyrażenie cytowane dokładnie ma w tym miejscu słowo " oblicza. " Tak podaje np. Emphatic Diaglott Benjamina Wilsona, The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, a co ciekawe nawet Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata podaje m.in.w tym miejscu : " co nam zostało życzliwie dane dzięki wielu obliczom pogrążonym w modlitwie."
Dlaczego prorocy pisząc pod natchnieniem Ducha św opisali Boga jako OSOBĘ skoro w rzeczywistości Bóg nie jest osobą , czyżby sam Bóg chciał nas wprowadzić w błąd
Prorocy opisywali Boga jako Kogoś, a język którym się posługiwali był w tym wypadku metaforyczny i symboliczny, bo nikt z ograniczonych ludzi nie mógłby dosłownie określić nieograniczonego Boga, bo to jest sprzeczne samo w sobie !
Czy po powrocie do nieba Pan Jezus jest osobą duchową czy też nie ?
Po powrocie do nieba Jezus był nadal człowiekiem, choć otrzymał ciało duchowe i został wyniesiony ponad anioły. Paweł apostoł pisze w 1 Tymoteusza 2 : 5 : " Albowiem Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus "
Fil 3: 20
W tym wersecie nie istnieje słowo προσωπον które niektórzy tłumaczą na słowo " osoba " ( łac. persona ) wprowadzone przez teologów rzymsko-katolickich.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tropiciel pisze:Po powrocie do nieba Jezus był nadal człowiekiem, choć otrzymał ciało duchowe i został wyniesiony ponad anioły. Paweł apostoł pisze w 1 Tymoteusza 2 : 5 : " Albowiem Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus "
akcent położony na człowiek aby wybić z głowy myśl, że to sam Bóg był
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

tropiciel,
Twój argument jest żaden ! Nie poruszam tutaj współczesnego nazewnictwa, lecz nazewnictwo biblijne, a w Hebrajskich Pismach Starego Testamentu ani w Greckich Pismach Nowego Testamentu NIE FUNKCJONOWAŁO SŁOWO PERSONA - OSOBA !
To że takiego słowa nie było to nie znaczy że człowiek nie był osobą :-D a może ty ludzi nazywasz duszami a kobiety duszycami :-D zastanów się troszeczkę nad tym co piszesz ;-)
Czy 2 Kor. 3 : 7 mówi o patrzeniu na oblicze Mojżesza czy na osobę Mojżesza ? Mojżesz był człowiekiem - termin osoba nie istniał w słownictwie hebrajskim !
Czyli twierdzisz że Mojżesz nie był osobą czy tak to rozumiesz :-D
Przekład Vocatio to przekład katolicki - więc zdziwiłbym się gdyby pisali inaczej. Dla mnie nie jest autorytetem w tej sprawie.
Rozumiem że interesuje cię takie tłumaczenie które by potwierdzało twój błędny wniosek że człowiek to nie osoba .
W modlitwie byli pogrążęni ludzie. A wyrażenie cytowane dokładnie ma w tym miejscu słowo " oblicza. " Tak podaje np. Emphatic Diaglott Benjamina Wilsona, The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, a co ciekawe nawet Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata podaje m.in.w tym miejscu : " co nam zostało życzliwie dane dzięki wielu obliczom pogrążonym w modlitwie."
Zatem czy LUDZIE to OSOBY czy nie ?
Prorocy opisywali Boga jako Kogoś, a język którym się posługiwali był w tym wypadku metaforyczny i symboliczny, bo nikt z ograniczonych ludzi nie mógłby dosłownie określić nieograniczonego Boga, bo to jest sprzeczne samo w sobie !
Coś ci się pomieszało ,Prorocy opisując Boga piszą o nim jak o osobie ,jeżeli by pod natchnieniem Ducha św błędnie pisali to z całą pewnością Bóg by ich skorygował
Po powrocie do nieba Jezus był nadal człowiekiem, choć otrzymał ciało duchowe i został wyniesiony ponad anioły. Paweł apostoł pisze w 1 Tymoteusza 2 : 5 : " Albowiem Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus "
Sowo człowiek w tym przypadku nie oznacza człowieka takiego jak ty z krwi i koci ale człowieka niebiańskiego

1 Kor 15: 44 Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba. (48) Jaki był ziemski człowiek, tacy są i ziemscy ludzie; jaki jest niebieski człowiek, tacy są i niebiescy. (49) Przeto jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak będziemy też nosili obraz niebieskiego człowieka. (50) A powiadam, bracia, że ciało i krew nie mogą odziedziczyć Królestwa Bożego ani to, co skażone, nie odziedziczy tego, co nieskażone.
Cytat:
Fil 3: 20
W tym wersecie nie istnieje słowo προσωπον które niektórzy tłumaczą na słowo " osoba " ( łac. persona ) wprowadzone przez teologów rzymsko-katolickich.
A czy ja ci napisem że jest tam słowo osoba ? tym cytatem wskazałem ci że istnieje coś takiego jak ciało duchowe .

Tak z ciekawości zapytam : uważasz że człowiek nie jest osobą czy tak ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

To że takiego słowa nie było to nie znaczy że człowiek nie był osobą  a może ty ludzi nazywasz duszami a kobiety duszycami  zastanów się troszeczkę nad tym co piszesz 
Już napisałem, że nie poruszam tutaj współczesnego nazewnictwa, lecz nazewnictwo czysto biblijne. W słownictwie biblijnym istota żyjąca jest nazwana - duszą. A co do duszyc - to jeszcze takiej terminologii nie słyszałem. Sam się więc lepiej zastanów co piszesz.
Czyli twierdzisz że Mojżesz nie był osobą czy tak to rozumiesz
Poruszyłem w temacie kwestię terminologii biblijnej i to jest dla mnie istotne. Dzisiaj wiele tłumaczeń oddaje słowo nefesz oraz psyche - jako istota żyjąca. Ciekawe dlaczego niektórzy wracają w tłumaczeniach do słowa dusza ? Sprawa wygląda podobnie jak powyżej.
Rozumiem że interesuje cię takie tłumaczenie które by potwierdzało twój błędny wniosek że człowiek to nie osoba .
No tutaj to już postępujesz bardzo nieładnie usiłując mi wcisnąć coś. Jak na razie to całkowicie błędne wnioski sam wyciągasz.
Zatem czy LUDZIE to OSOBY czy nie ?
Już na to odpowiedziałem. Piszesz NIE NA TEMAT !
Coś ci się pomieszało ,Prorocy opisując Boga piszą o nim jak o osobie ,jeżeli by pod natchnieniem Ducha św błędnie pisali to z całą pewnością Bóg by ich skorygował
Jak na razie to widzę, że to tobie się coś pomieszało. Prorocy nie posługiwali się łacińskim terminem " persona " ( osoba ), a na szczęście ich wypowiedzi były pod natchnieniem świętego ducha Bożego.
Sowo człowiek w tym przypadku nie oznacza człowieka takiego jak ty z krwi i koci ale człowieka niebiańskiego
W liście do 1 Kor.15 : 44 człowiek choć otrzymuje doskonałe ciało jest w dalszym ciągu człowiekiem.
A czy ja ci napisem że jest tam słowo osoba ? tym cytatem wskazałem ci że istnieje coś takiego jak ciało duchowe .


To po co go przytaczasz
Tak z ciekawości zapytam : uważasz że człowiek nie jest osobą czy tak ?
Znowu piszesz NIE NA TEMAT !

Awatar użytkownika
amiko
Posty: 3608
Rejestracja: 09 wrz 2006, 12:40

Post autor: amiko »

tropiciel
Nigdzie nie jest napisane, że Bóg jest energią, a święty duch Boży nie jest Bogiem, lecz esencją Boga.
Słowo duch może i powinno być tlumaczone w wielu przypadkach jako energia.Zamiast mylacego:"Bóg jest Duchem",byłoby zgodnie z prawdą:"Bóg jest energią".
Dary świętego ducha Bożego to nie tylko dar energii, lecz różnych przymiotów i umiejętności.
Ponieważ Duch Boży są to dwie energie;mąska i żeńska,więc przymioty i umiejetnosci moga zależeć od składu procentowego Daru Ducha Bożego.
Inteligentni Żydzi nigdy nie bawili się w filozofię ( Kol. 2 : 8 ) i nigdy nie głosili gnostyckiej herezji o inkarnacji, ani reinkarnacji - Hebr. 9 : 27.
O reinkarnacji pisze w Biblii wystarczająco jasno.Herezją jest twierdzenie,że ona nie istnieje.Inteligentni Zydzi napisali o niej w Biblii,wierzyli w nią i wierzą nadal:
REINKARNACJA A JUDAIZM
REINKARNACJA A JUDAIZM

pytanie od Marzeny :

W modlitwie przed zaśnięciem przebaczam co wieczór tym, co mnie skrzywdzili m.in. "czy to w tym wcieleniu, czy w innym". Jakie dokładnie są poglądy judaizmu na temat wcieleń, reinkarnacji. Czy dotyczy ona ogółu, czy też postaci wybranych? I co potem ze zmartwychwstaniem? Czy można wcielenia rozumieć jako "użytkowanie" ciał przez jedną duszę?


odpowiedź :

Przed wieczornym czytaniem modlitwy Szema przed zaśnięciem (Kriat Szema al haMitah) wypowiada się błogosławieństwo hamapil, które w zasadzie jest birkat haszewach (błogosławieństwem chwalącym Boga). Jednak tuż przed nim wypowiada się słowa heszbon nefesz, czyli medytacji rozliczającej kończący się dzień:

"Panie wszechświata, oto wybaczam każdemu, kto mnie rozgniewał albo postapił nikczemnie wobec mnie, albo zgrzeszyl wobec mnie - czy to przeciw mojemu ciału, czy przeciw mojemu majątkowi, czy przeciwko mojej czci, czy przeciwko czemukolwiek, co jest moje. Czy pod przymusem, czy z własnej woli, czy niechcący, czy z rozmysłem, mową, czynem, myślą czy rozważaniem, czy to w tym wcieleniu, czy w innym (...)"

Wiara w zmartwychwstanie zmarłych jest silnie obecna w tradycyjnym judaizmie. Pogląd ten głosili poprzednicy judaizmu rabinicznego - faryzeusze, w przeciwieństwie do saduceuszy, którzy odrzucali to stanowisko, ponieważ nie znajdowało ono - ich zdaniem - potwierdzenia w Torze. Jednak ostatecznie przeświadczenie to znalazło się wśród fundamentalnych Trzynastu Zasad Wiary Majmonidesa:

"Wierzę pełnią wiary, że zmarli zmartwychwstaną do życia kiedy tylko Stwórca, błogosławione jest Jego Imię, tego zechce."

Obecnie zasada ta nie jest uznawana przez judaizm reformowany.

Wskrzeszenie zmarłych nastąpi w Erze Mesjańskiej, którą określa się jako Olam Ha-Ba ("Świat, który ma nadejść").

Mistyczne nurty judaizmu idą dalej w swoich poglądach i uważają, że zmartwychwstanie - a dokładnie powrót dusz - jest zjawiskiem stałym i odbywającym się poprzez reinkarnację.
Faryzeusze wierzyli w reinkarnację rozumianą jako zmartwychwstanie ducha.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

słowo duch może i powinno być tlumaczone w wielu przypadkach jako energia.Zamiast mylacego:"Bóg jest Duchem",byłoby zgodnie z prawdą:"Bóg jest energią".
słowo duch może w niektórych przypadkach być tłumaczone jako energia, ale hebr. ruah - to coś znacznie więcej niż jedynie energia. Gdyby słowo duch w przypadku Boga oznaczało tylko energię, to gdzie by się podziała Boża świadomość i wola ?
Ponieważ Duch Boży są to dwie energie;mąska i żeńska,więc przymioty i umiejetnosci moga zależeć od składu procentowego Daru Ducha Bożego.
Skład procentowy to może być w przypadku jakiegoś towaru, ale na pewno nie daru świętego ducha Bożego. Pogląd, że duch Boży to dwie energie : męska i żeńska to raczej z Biblią wiele wspólnego nie ma, prędzej z poglądami niechrześcijańskimi takimi jak taoizm chiński lub hinduizm.
Faryzeusze wierzyli w reinkarnację rozumianą jako zmartwychwstanie ducha.
faryzeusze nie są żadnym autorytetem jeśli chodzi o Biblię, bo poprzez swoje nauki i tradycje wypaczyli Słowo Boże. A doktryna o reinkarnacji nie ma ŻADNEGO uzasadnienie w Biblii.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

tropiciel,

Czy ludzie są osobami
Piszesz NIE NA TEMAT !
Napisałeś że się modlili ludzie w ten sposób sam strzeliłeś sobie w stopę


Zatem zawężam pytanie czy człowiek jest osobą :-D

Już się w tej twojej filozofii pogubiłem

Stwierdzasz że Jezus w niebie jest człowiekiem , czy takim samym człowiekiem jak był na ziemi ? myślę że rozumiesz podstawową różnice pomiędzy ciałem fizycznym a duchowym .
.

Przytoczyłem ci przykład z listu do Filipian udowadniając w ten sposób że osoba duchowa może posiadać ciało duchowe ,podobnie jest z Bogiem .

Kim dla ciebie jest Bóg

a) realną potężną istotą ( osobą duchową )

b) energią

Czy potrafisz odpowiedzieć na moje pytanie ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Napisałeś że się modlili ludzie w ten sposób sam strzeliłeś sobie w stopę
jak na razie sam sobie strzelasz w stopę !
Zatem zawężam pytanie czy człowiek jest osobą
NIE NA TEMAT !
Już się w tej twojej filozofii pogubiłem
gubisz się we własnej filozofii !
Stwierdzasz że Jezus w niebie jest człowiekiem , czy takim samym człowiekiem jak był na ziemi ? myślę że rozumiesz podstawową różnice pomiędzy ciałem fizycznym a duchowym .
Stwierdziłem, że Jezus jest nadal człowiekiem !
Przytoczyłem ci przykład z listu do Filipian udowadniając w ten sposób że osoba duchowa może posiadać ciało duchowe ,podobnie jest z Bogiem .
termin osoba nie występuję w Biblii w językach oryginalnych !
Kim dla ciebie jest Bóg
a) realną potężną istotą ( osobą duchową )
b) energią
Czy potrafisz odpowiedzieć na moje pytanie ?
Już odpowiedziałem !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”