Binitarianizm w pismach Jana

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
MieczDucha
Posty: 491
Rejestracja: 02 lis 2010, 11:24
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Binitarianizm w pismach Jana

Post autor: MieczDucha »

temat również jest częściowo poruszony we wpisie : "Pocieszyciel, trzecia osoba" : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=356 , ten sam temat na biblia webd : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=9635

"YHVH JEST POSŁAŃCEM JEZUS = YHVH" : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7194


Tak trynitarianizm jak i unitarianizm moim zdaniem mnie są w błędzie. Ale obydwie drogie są głównymi promowanymi w tzw "chrześcijaństwie" - obydwie są skrajne i walczą ze sobą i o to chodzi właśnie moim zdaniem szatanowi, który i w świecie podobnie działa. Często tworzy dwa skrajne obozy, nurty i napuszcza je na siebie sprawiając że ludzie są zaabsorbowani walką ale walczą o swoje błędne przekonania bo obydwa nurty są budowane na kłamstwach i kontrolowane przez ojca kłamstwa -tak w polityce jest np lewica i prawica, w świecie geopolityki jest i był świat zachodu i wschodu. I podobnie jest wg mnie w temacie trynitarianizmu i unitarianizmu - obydwa są błędne i skrajne a prawda jest po środku i ta prawdą moim zdaniem jest BINITARIANIZM czyli uznawanie tylko OJCA i SYNA - oni są jednym Bogiem. Czyli wg mnie trynitarianizm błądzi uznając tzw trzecią osobę a unitarianizm błądzi odrzucając BOGA JEZUSA. Gdyby jedni zrezygnowali z niebiblijnej trzeciej osoby a drudzy przyjęli biblijną boskość PANA JEZUSA to w tym temacie byłaby jedność wśród chrześcijan.

Pamiętać trzeba że duże litery w naszych bibliach to nie owoc manuskryptów ale dzieło tłumaczy, więc to że gdzieś pisze Duch z dużej litery to o niczym nie świadczy. Przez pierwsze setki lat nie było rozróżnienia na duże i małe litery w manuskryptach - piszę o tym bo wiele osób o tym nie wie a sugeruje się że jak gdzieś pisze duch z dużej litery lub pocieszyciel z dużej litery to musi to być jakaś inna, trzecia osoba ale tak nie jest.

Jako że Pisma Jana są wśród najpóźniej spisanych i nauka o Bogu jest w nich bardzo dobrze rozwinięta, to Pisma te są dla mnie mnie kropką nad i w temacie ukazywania że trzecia osoba nie istnieje. Oczywiście Dzieje Apostolskie, pozostałe listy również ukazują że trzecia osoba nie istnieje i może kiedyś wyszczególnione te fragmenty ale na razie skupię się na pismach Jana.
Jedną z fundamentalnych rzeczy jest zapoznanie się ze znaczeniem słowa "DUCH" - kto nie jest duchowym leniem i zależy mu na temacie ten niech prześledzi sobie występowanie słowa "RUACH" - strong hebrajski numer 7307. można wpisać w wyszukiwarkę np "hebrew strong ruach" - przykładowa strona : http://biblehub.com/hebrew/7307.htm
Grecki słowo oznaczające ducha to "PNEUMA" - strong numer 4151 , http://biblehub.com/greek/4151.htm
Jest taki trend aby zawęzić jak się tylko da znaczenie tych słów więc na prawdę warto prześledzić i przeanalizować te słowa jeśli komuś zależy na uczciwym przeanalizowaniu tematu.

Biorąc pod uwagę Ducha Świętego\ducha świętego to Pismo mówi że Duchem Świętym jest Bóg Ojciec, Pismo również Pana Jezusa nazywa Duchem Świętym, wg biblii duchami świętymi są również aniołowie i duchem świętym jest kierowana Boża moc, siła, natchnienie, wpływ - ogólnie dary łaski i oddziaływania Ojca i Syna na ludzi w celu ich przemiany na podobieństwo Pana Jezusa a więc nie jest to osoba ale nie jest też oddzielna od osób bo one aktywnie i cały czas nią operują. Znaczeń jest kilka ale ludziom wpajane jest że jak tylko zobaczą zwrot Duch Święty - najlepiej przez tłumaczy napisany dużą litera to mają myśleć że to trzecia osoba.

1) BÓG OJCIEC JEST DUCHEM ŚWIĘTYM : ,,nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by mu tak cześć oddawali. (24) Bóg jest duchem,, - Jana 4:23-24 Biblia Warszawska , "...Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my" - Jana 17:11 BW

2) BÓG JEZUS JEST DUCHEM ŚWIĘTYM : "Słowo ciałem się stało" - skoro Pan Jezus stał się ciałem to przed wcieleniem był Duchem i jest nim po zmartwychwstaniu, a takie wersety jak ten nie są sprzecznością : "Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i popatrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam" - Łukasza 24:39 BW. Zmartwychwstałe ciało to uwielbione DUCHOWE ciało, które może się materializować a może się dematerializować m.in : "A gdy zasiadł z nimi przy stole, wziąwszy chleb, pobłogosławił i rozłamawszy, podawał im. (31) Wtedy otworzyły się ich oczy i poznali go. Lecz On znikł sprzed ich oczu" - Łukasza 24:30-32. Duchowe ciało ma szereg innych możliwości, ale i w starym testamencie BÓG JEZUS objawiał się w cielesnej postaci więc to nie przeczy że również jest duchem, w nowym testamencie jest nazywany Duchem.
Nie będę wklejał 3 i 4 rozdziału 2 listu do Koryntian ale tylko fragment, : "Tak jest aż po dzień dzisiejszy, ilekroć czyta się Mojżesza, zasłona leży na ich sercu; (16)lecz gdy się do Pana nawrócą, zasłona zostaje zdjęta. (17) A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność. (18) My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem." http://www.angelfire.com/space/thegospe ... r3_17.html , http://www.contendingforthefaith.org/re ... Spirit.pdf

,,Tak też jest ze zmartwychwstaniem. Co się sieje jako skażone, bywa wzbudzone nieskażone; (43) sieje się w niesławie, bywa wzbudzone w chwale; sieje się w słabości, bywa wzbudzone w mocy; (44) sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe. (45) Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym. (46) Wszakże nie to, co duchowe, jest pierwsze, lecz to, co cielesne, potem dopiero duchowe.,, - 1 Koryntian 15:42-26 BW


" Nie mogąc dojść z sobą do zgody, zaczęli się rozchodzić, gdy Paweł rzekł jedno słowo: Dobrze Duch Święty powiedział do ojców waszych przez proroka Izajasza, (26) mówiąc: Idź do ludu tego i mów: Będziecie stale słuchać, a nie będziecie rozumieli;Będziecie ustawicznie patrzeć, a nie ujrzycie. " - Dzieje Apostolskie 28:25-26, BW - ten DUCH ŚWIĘTY który mówił z Izajaszem i kazał mu iść do ludu to PAN JEZUS : "To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego i mówił o nim. (42) Mimo to jednak wielu członków Rady uwierzyło w niego, ale gwoli faryzeuszów nie wyznawali swej wiary, żeby nie zostali wyłączeni z synagogi" - Ewangelia Jana 12:41-42 BW

" Poświadcza nam to również Duch Święty; powiedziawszy bowiem: (16) Takie zaś jest przymierze, jakie zawrę z nimi po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich serca i na umysłach ich wypiszę je" - list do Hebrajczyków 10:15-16, BW - tu również DUCH ŚWIĘTY to PAN JEZUS : ,,Takie zaś jest przymierze, jakie zawrę...." to PAN JEZUS który wyprowadził Izraelitów z Egiptu i zawarł z nimi przymierze na Synaju - więcej tutaj - "YHVH JEST POSŁAŃCEM JEZUS = YHVH" : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7194


3) Anioł Boży jest duchem świętym : "Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia? " - Hebrajczyków 1:14 BW. ,, A oni rzekli: Setnik Korneliusz, mąż sprawiedliwy i bogobojny, cieszący się uznaniem całego narodu żydowskiego, otrzymał od anioła świętego polecenie...,, - Dzieje Apostolskie 10:22 BW. Również objawienie Jana 14:10 mówi o świętych aniołach. a Więc anioł który jest duchem, anioł który jest aniołem świętym jest również logiczne duchem świętym. Kontekst decyduje czy chodzi o OJCA lub SYNA czy o stworzenie anioła świętego-ducha świętego czy ducha świętego jako kontrolowaną i nieodłączną od OJCA i SYNA moc, natchnienie, wpływ, siłę itp którymi pełnią swoją wolę względem ludzi i wpływają na nich przemieniając ich - i ta cała gama jest czwartą możliwością.

___________________

Ludzie przypisują apostołom że znali trzecia osobę podczas gdy apostołowie nie wiedzieli, nie rozumieli czym jest zmartwychwstanie, nie rozumieli relacji OJCIEC - SYN i dalszej drogi PANA JEZUSA a mieli rozumieć koncepcję trzeciej osoby i nie zadawać pytań mimo że nauka o niby trzeciej osobie byłaby to dla nich nowością i rewolucją. Zadawali pytania w prostszych sprawach gdzie PAN JEZUS im wiele mówił i sama biblia sporo mówiła a jednak nie za bardzo rozumieli - jednak jeśli rozumieli ducha tak jak rozumieli od dzieciństwa że nie była to osoba Boska to nic dziwnego że nie ma pytań w tej kwestii i biblia wspiera ten pogląd setkami dowodów co poniżej moim zdaniem wykażę.

,,...Ufajcie, Jam jest, nie bójcie się. (51) I wszedł do nich do łodzi, i wiatr ustał; a oni byli wstrząśnięci do głębi. (52) Nie rozumieli bowiem cudu z chlebami, gdyż serce ich było nieczułe,, - Marka 6:50-52 BW
,,A gdy zstępował z góry, przykazał im, aby nikomu nie opowiadali o tym, co widzieli, dopóki Syn Człowieczy nie zmartwychwstanie. (10) I zachowali to słowo u siebie. ale zastanawiali się między sobą, co to znaczy powstanie z martwych" - Marka 9:9-10
,,Pouczał bowiem uczniów swoich i mówił im: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzkie i zabiją go, ale zabity po trzech dniach zmartwychwstanie. (32) Oni jednak nie rozumieli tego słowa, a bali się go pytać,, - Marka 9:31-32 BW
,,albowiem jeszcze nie rozumieli Pisma, że musi powstać z martwych" - Jana 20:9 BW - tego nie rozumieli ale niby trzecią osobę rozumieli
Apostołowie mieli problemy z wiarą w Pana Jezusa tym bardziej powinni mieć problemy wobec trzeciej osoby a jednak nic o tym nie pisze i nie zadawali żądnych pytań a powinno być ich wiele i wiele komentarzy autorów ewangelii wskazujących na niezrozumienie trzeciej osoby tak jak są komentarze mówiące o niezrozumieniu zmartwychwstania czy o małej wierze lub niewierze apostołów - to również wskazuje że trzeciej osoby nie było i nie ma.. Po pytaniach apostołów na temat nierozumienia koncepcji trzeciej osoby powinny być spisane długie wywody PANA JEZUSA a nic takiego nie ma - ani pytań ani wywodów, ale jest pomijanie tej niby osoby w fundamentalnych sprawach i aspektach. tak jak są komentarze mówiące o niezrozumieniu zmartwychwstania czy o małej wierze lub niewierze apostołów - to również wskazuje że trzeciej osoby nie było i nie ma.

,,Ja zaś prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty, gdy się kiedyś nawrócisz, utwierdzaj braci swoich" - Łukasza 22:32 BW
,, Wtedy to rzekł im Jezus wyraźnie: Łazarz umarł, (15) i raduję się, że tam nie byłem, ze względu na was, bo uwierzycie; lecz pójdźmy do niego" - Jana 11:14-15 BW
,,...niech się wypełni Pismo: Ten, kto spożywa chleb mój, podniósł na mnie piętę swoją. (19) Już teraz powiadam wam, zanim się to stanie, abyście, gdy się to stanie, uwierzyli, że Ja jestem" - Jana 13:18-19 BW
,,Powiedzieli mu tedy inni uczniowie: Widzieliśmy Pana. On zaś im rzekł: Jeśli nie ujrzę na rękach jego znaku gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę" - Jana 20:25 BW - niby Tomasz wierzył w trzecią osobę ??
,,Lecz oni, gdy usłyszeli, że żyje i że się jej ukazał, nie uwierzyli. (12) A potem ukazał się w innej postaci dwom z nich, gdy szli do wsi. (13) Oni też wrócili i opowiedzieli pozostałym, ale i tym nie uwierzyli. (14) Na koniec ukazał się jedenastu uczniom, gdy siedzieli u stołu, i ganił ich niewiarę i zatwardziałość serca, że nie uwierzyli tym, którzy go widzieli zmartwychwskrzeszonego" - Marka 16:11-14 - niby apostołowie wierzyli w trzecią osobę ??
,, A On rzekł do nich: O głupi i gnuśnego serca, by uwierzyć we wszystko, co powiedzieli prorocy" - Łukasza 24:25 BW

Inne wersety ukazujące mimo cudów, znaków niewiarę lub słabą wiarę, niezrozumienie osoby i działania Pana Jezusa, niezrozumienie Ojca więc ile więcej potrzeba by było słów, cudów, znaków aby ludzie i apostołowie wierzyli w trzecią osobę - niestety szatanowi udało się bez cudów i znaków przekonać wielu ludzi do jej istnienia. Ewangelia Mateusza 28:17, Marka 8:27-28, Łukasza 24:11, Łk 24:27, Jana 6:28-30, Jana 6:36, Jn 6:60-66, Jn 8:19, Jn 8:27, Jn 10:24, Jn 12:37, Jn 14:5, Jn 14:8, Jn 14:22, Jn 16:17-18, 16:25, Jn 20:30-31

______________________________

Na argumenty mówiące że min ewangelie w tak ogromnej liczbie miejsc obok Ojca i Syna nie ukazują trzeciej osoby, ponieważ apostołowie jeszcze nie znali Ducha lub nie był on na ziemi, przypominam, że osoby wierzące w trzecią osobę wierzą że ten werset jest natchniony i mówi wg nich o trzeciej osobie : "wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie" - Jana 14:22. Inne fragmenty które mają wg zwolenników trynitarianizmu mówić o trzeciej osobie, fragmenty występujące przed mową o innym pocieszycielu : Mateusza 3:11, Mt 10:22, Mt 12:28-32, Mt 22:43, Marka 1:8, Mr 3:29, Mr 12:36, Mr 13:11, Łukasza 1:15, Łk 1:35, Łk 1:41, Łk 1:67, Łk 2:25-27, Łk 3:16, Łk 4:18, Łk 11:43, Łk 12:10, Łk 12:12, Jana 1:32-33, Jn 3:5-6, Jn 3:8, Jn 3:34, Jn 4:23, Jn 6:63, Jn 7:39.
Uważne wczytanie się pokazuje że nie chodzi w tym fragmentach o żadną trzecią osobę ale w kontekście tych wersetów wyznawcy trzeciej osoby mówią że chodziło o nią ale gdy się ukazuje dziesiątki, setki fragmentów które omijają ją to wielu mówi że nie była znana :) - oczywiście że nie była znana ale i powyższe fragmenty nie mówią o niej i wtedy nie ma chaosu i sprzeczności w Piśmie, a chaos sprowadziła nauka o trzeciej osobie a inny odrzucenie chaos wprowadza odrzucanie boskości Pana Jezusa.

"Wszystko zostało mi przekazane przez Ojca mego i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić" - Ewangelia Mateusza 11:27 BW - NIKT znaczy NIKT a więc i trzecia osoba nie znała i nie zna Syna i nie znała i nie zna OJCA - rozwiązanie jest proste bo ona nie istnieje, mnóstwo podobnych wersetów w pierwszych trzech ewangeliach, dziejach, listach ale ja wymienię tylko te z Pism Jana.


1) ,,Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga" - Jana 1:1-2 Biblia Warszawska - - tekst mówi o relacji OJCIEC - SYN i ich boskości - dalsze wersety wyraźnie wskazują że : "Słowo byłu o Boga" - czyli było u Ojca a nie u Ojca i u trzeciej osoby. U Boga to synonim OJCA w tym przypadku. Gdyby trzecia osoba istniała Jan by napisał o niej w tym fragmencie i w dalszych ",,Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Ojca i u Ducha Świętego"

2) "A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy" Jana 1:14 BW - "...jaką ma jedyny Syn od Ojca o Ducha Prawdy" - Czy Jan by pominął w tych i dziesiątkach podobnych wersetów trzecią osobę ? Ewangelia Jana pisana była pod koniec 1 wieku więc widać że przez pierwsze kilkadziesiąt lat nie wierzono w trzecią osobę.

3) ,,Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go,, - Jana 1:18 BW - kolejne pominięcie w tak fundamentalnej sprawie - "...jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca i na łonie Ducha Świętego, objawił go,,

4) ,,I ja go nie znałem; lecz Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, rzekł do mnie: Ujrzysz tego, na którego Duch zstępuje i na nim spocznie, Ten chrzci Duchem Świętym" - Jana 1:33 - jeśli Jan Chrzciciel wierzył że ten duch to osoba to powinno tak mówić : "lecz Ci, którzy mnie posłali, abym chrzcił wodą, rzekli do mnie: Ujrzysz tego, na którego Duch zstępuje i na nim spocznie, Ten chrzci Duchem Świętym" - Jan nie rozumiał ducha jako osoby i słusznie

5) "a do sprzedawców gołębi rzekł: Zabierzcie to stąd, z domu Ojca mego nie czyńcie targowiska" - Jana 2:16 BW - "a do sprzedawców gołębi rzekł: Zabierzcie to stąd, z domu Ojca mego i z domu Ducha nie czyńcie targowiska" - na argument że wtedy nie było jeszcze Ducha odpowiadam jak na górze przy liście wymienionych fragmentów z ewangelii które mają niby mówić o trzeciej osobie a które wyznawcy trójcy wykorzystują mówiąc o grzechu przeciwko Duchowi, o chrzczeniu Duchem, o narodzeniu z Ducha itp a więc był znany czy nie ? :) był znany nie jako trzecia osoba bo taka nie istnieje i wtedy nie ma sprzeczności

6) "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" - Jana 3:16 BW - "tak Bóg i Duch Prawdy umiłowali świat, że Jezusa jednorodzonego dali, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny"

7) "Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego" - Jana 3:18 - "Kto wierzy w niego i w Ducha Bożego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego i nie wierzył w Ducha Świętego"

8) "Kto przyjął jego świadectwo, ten potwierdził, że Bóg mówi prawdę" - Jana 3:33 BW - "Kto przyjął jego świadectwo, ten potwierdził, że Bóg i Ducha Święty mówią prawdę" - często słowo Bóg jest synonimem słowa Bóg Ojciec tak jak niżej :

9) "Albowiem Ten, którego posłał Bóg, głosi Słowa Boże; gdyż Bóg udziela Ducha bez miary. (35) Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w jego ręce" - Jana 3:34-35 BW - "Ten, którego posłali Bóg i Ducha Święty, głosi Słowa Boże; gdyż Bóg udziela Ducha bez miary. (35) Ojciec i Duch miłują Syna i wszystko oddali w jego ręce"

10) "Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży ciąży na nim" - "Kto wierzy w Syna i w Ducha , ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie ujrzy żywota, lecz gniew Boży i gniew Ducha Świętego ciąży na nim"

11) ,,nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by mu tak cześć oddawali (24) Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie" - Jana 4:23-24 - ,,...prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu i Duchowi Świętemu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec i Duch takich szukają, którzy by im tak cześć oddawali (24) Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie"

12) "Jezus rzekł do nich: Moim pokarmem jest pełnić wolę tego, który mnie posłał, i dokonać jego dzieła" - Jana 4:34 BW- ,,"...Moim pokarmem jest pełnić wolę tych, którzy mnie posłali, i dokonać ich dzieła"

13) "A Jezus odpowiedział im: Mój Ojciec aż dotąd działa i Ja działam" - Jana 5:17 BW - a trzecia osoba nie działa, "A Jezus odpowiedział im: Mój Ojciec aż dotąd działa i Ja działam i Duch Święty działa"

14) "Dlatego też Żydzi tym usilniej starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu" - Jana 5:18 BW - dlaczego w tym komentarzu Jan nie wspomina o trzeciej osobie ? a przecież wg jej zwolenników Pan Jezus o niej mówił. Mowa że Jan nie podał tutaj tego bo Ci Żydzi nie rozumieli nie jest wg mnie argumentem, bo Ci Żydzi wielu rzeczy nie rozumieli a jednak jest o nich mowa.

15) "... nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni" - Jana 5:19 BW - "... nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec i Duch czynią; co bowiem Oni czynią, to samo i Syn czyni"

16) ,,Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje mu wszystko, co sam czyni, i ukaże mu jeszcze większe dzieła niż te, abyście się dziwili" - Jana 5:20 BW - ",,Ojciec i Duch Święty bowiem miłują Syna i ukazują mu wszystko, co sami czynią, i ukażą mu jeszcze większe..."

17) ,,Albowiem jak Ojciec wzbudza z martwych i ożywia, tak i Syn ożywia tych, których chce" - Jana 5:21 BW - "jak Ojciec i Duch Święty wzbudzają z martwych i ożywiają, tak i Syn ożywia tych, których chce"

18) ,,Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi" - Jana 5:22 BW - ,Bo i Ojciec i Duch nikogo nie sądzą, lecz wszelki sąd przekazali Synowi"

19) ,, aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał,, - Jana 5:23 BW - część dla trzeciej osoby jest pominięta - ,,aby wszyscy czcili Syna i Ducha , jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna i Ducha, ten nie czci Ojca, który razem z Duchem go posłali,,

20) ,,...kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł ze śmierci do żywota" - Jana 5:24 BW - ,,...kto słucha słowa mego i wierzy tym, którzy mnie posłali"

21) ,,Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie,, - Jana 5:26 BW - trzecia osoba nie ma życia w sobie - ,,Jak bowiem Ojciec i Duch mają żywot sami w sobie, tak dali i Synowi, by miał żywot sam w sobie,,

22) "I dał mu władzę sądzenia, bo jest Synem Człowieczym" - Jana 5:27 BW - "I dali mu władzę sądzenia, bo jest Synem Człowieczym"

23) "... bo staram się pełnić nie moją wolę, lecz wolę tego, który mnie posłał" - Jana 5:30 BW - "lecz wolę tych, którzy mnie posłali"

24) "Jest inny, który wydaje o mnie świadectwo, i wiem, że świadectwo, które On o mnie wydaje, jest wiarogodne" - Jana 5:32 BW - "Są inni, którzy wydają o mnie świadectwo, i wiem, że świadectwo, które Oni o mnie wydają, jest wiarogodne"

25) "...dzieła bowiem, które mi powierzył Ojciec, abym je wykonał, te właśnie dzieła, które czynię, świadczą o mnie, że Ojciec mnie posłał" - Jana 5:36 BW - "...dzieła bowiem, które mi powierzyli Ojciec i Duch, abym je wykonał, te właśnie dzieła, które czynię, świadczą o mnie, że Ojciec i Duch Święty mnie posłali"

26) "A sam Ojciec, który mnie posłał, wydał o mnie świadectwo. Ani głosu jego nigdy nie słyszeliście, ani postaci jego nie widzieliście, (38) ani słowa jego nie zachowaliście w sobie, ponieważ nie wierzycie temu, którego On posłał" - Jana 5:37-38 BW - "Ojciec i Duch, którzy mnie posłali, wydali o mnie świadectwo. Ani głosu ich nigdy nie słyszeliście, ani postaci ich nie widzieliście, (38) ani słowa ich nie zachowaliście w sobie, ponieważ nie wierzycie temu, którego Oni posłali"

27) "Ja przyszedłem w imieniu Ojca mego, a wy mnie nie przyjmujecie..." - Jana 5:43 BW - Pan nie przyszedł w imieniu trzeciej osoby - "Ja przyszedłem w imieniu Ojca mego i imieniu Ducha Świętego..."

28) "Nie myślcie, że Ja was będę oskarżał przed Ojcem..." - Jana 5:45 BW - "Nie myślcie, że Ja was będę oskarżał przed Ojcem i przed Duchem Świętym..."

29) "... o pokarm żywota wiecznego, który wam da Syn Człowieczy: na nim bowiem położył Bóg Ojciec pieczęć swoją" - Jana 6:27 BW - "na nim bowiem położyli Bóg Ojciec i Duch Święty pieczęć swoją"

30) "To jest dzieło Boże: wierzyć w tego, którego On posłał" - Jana 6:29 BW - ,,To jest dzieło Boże: wierzyć w tego, którego Oni posłali" lub "To jest dzieło Boże: wierzyć w tego, którego On posłał i wierzyć w Ducha Świętego który będzie posłany"

31) "...ale Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba" - Jana 6:32 BW - "ale Ojciec mój i Duch Święty dają wam prawdziwy chleb z nieba"

32) "Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie..." - Jana 6:37 BW - "Wszystko, co mi dają Ojciec i Duch, przyjdzie do mnie"

33) "zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał" - Jana 6:38 BW - "nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tych, którzy mnie posłali"

34) "A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił..." - Jana 6:39 BW - "A to jest wola tych, którzy mnie posłali, abym z tego wszystkiego, co mi dali"

35) "A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny..." - Jana 6:40 BW : "A to jest wola Ojca mego i wola Ducha Świętego."

36) "Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał..." - Jana 6:44 BW - "jeżeli go nie pociągną Ojciec i Duch, którzy mnie posłali..."

37) "Napisano bowiem u proroków: I będą wszyscy pouczeni przez Boga. Każdy, kto słyszał od Ojca i jest pouczony, przychodzi do mnie" - Jana 6:45 BW - "kto słyszał od Ojca i od Ducha Świętego i jest pouczony"

38) "Nie jakoby ktoś widział Ojca; Ojca widział tylko Ten, który jest od Boga" - Jana 6:46 BW- kolejny raz słowo Bóg jest synonim Boga Ojca, pod tym słowem nie kryję się Ojciec i trzecia osoba. "Nie jakoby ktoś widział Ojca i Ducha; Ojca i Ducha Świętego widział tylko Ten, który jest od Boga" - Pan Jezus nie widział trzeciej osoby i jej nawet nie wymienił

39) ,,Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję..." - Jana 6:57 BW - przez Ojca a nie przez Ojca i trzecią osobę - ,,Jak mię posłali Ojciec i Duch, którzy żyją, a Ja przez Ojca i Ducha Świętego żyję..."

40) "...nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli mu to nie jest dane od Ojca" - Jana 6:65 BW - "jeżeli mu to nie jest dane od Ojca i od Ducha"

41) "A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego" - Jana 6:69 BW - "A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego i że Ducha Święty i Ojciec są tym Bogiem Żywym"

42) "...Nauka moja nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał. (17) Jeśli kto chce pełnić wolę jego..." - Jana 7:16-17 BW - "lecz tych, którzy mnie posłali. (17) Jeśli kto chce pełnić wolę ich..."

43) "a przecież sam od siebie nie przyszedłem, gdyż godzien wiary jest Ten, który mnie posłał, a którego wy nie znacie. (29) Ja go znam, bo od niego jestem i On mnie posłał." - Jana 7:28-29 BW - "...godni wiary są Ci, którzy mnie posłali, a których wy nie znacie. (29) Ja ich znam, bo od nich jestem i Oni mnie posłali."

44) "...Jeszcze krótki czas będę z wami, potem odejdę do tego, który mnie posłał" - Jana 7:33 BW - "...potem odejdę do tych, którzy mnie posłali"

45) "A jeśli już sądzę, to sąd mój jest prawdziwy, bo nie jestem sam, lecz jestem Ja i Ten, który mnie posłał. (17) A przecież w zakonie waszym jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest wiarygodne" - Jana 8:16-17 zakon mówi o dwóch lub trzech osobach : "Niech nie występuje jeden tylko świadek przeciwko komukolwiek w sprawie wszelkiego przewinienia i grzechu, jakie tamten popełnił. Na podstawie zeznania dwóch świadków lub na podstawie zeznania trzech świadków rozstrzygnie się sprawę" - 5 Mojżeszowa 19:15 BW. Jeśli trzecia osoba by istniała PAN na pewno powiedziałby o trzech osobach zamiast dwóch a po słowem TEN nie kryje się OJCIEC i trzecia osoba ale tylko OJCIEC - patrz niżej :

46) "Ja świadczę o sobie, a także Ojciec, który mnie posłał, świadczy o mnie" - Jana 8:18 BW - "...a także Ojciec i Duch, którzy mnie posłali, świadczą o mnie" - słowa o pocieszycielu który "świadczy" nie mówią o trzeciej osobie

47) "Wtedy mu rzekli: Gdzie jest Ojciec twój? Jezus odpowiedział: Nie znacie ani mnie, ani Ojca mojego. Gdybyście mnie znali, znalibyście też Ojca mego" - Jana 8:19 BW - "Gdzie jest Ojciec twój? i gdzie jest Duch ? Jezus odpowiedział: Nie znacie ani mnie, ani Ojca mojego ani Ducha Świętego. Gdybyście mnie znali, znalibyście też Ojca mego i Ducha"

48) "...lecz Ten, który mnie posłał, jest wiarogodny, a Ja to, co usłyszałem od niego, mówię do świata. (27) Nie zrozumieli jednak tego, że im o Ojcu mówił" - Jana 8:26-27 BW - "...lecz Ci, którzy mnie posłali, są wiarogodni, a Ja to, co usłyszałem od nich, mówię do świata. (27) Nie zrozumieli jednak tego, że im o Ojcu mówił i o Duchu Świętym"

49) "Jezus odpowiedział: Ja nie mam demona, ale czczę Ojca mego, a wy mnie znieważacie" - Jana 8:49 BW - "ale czczę Ojca mego i czczę Ducha Świętego"

50) "Ja zaś nie szukam własnej chwały. Jest taki, kto jej szuka i sądzi" - Jana 8:50 BW - "...Są tacy, którzy jej szukają i sądzą"

51) "Odrzekł Jezus: Jeżeli Ja siebie chwalę, chwała moja niczym jest. Mnie uwielbia Ojciec mój, o którym mówicie, że jest Bogiem waszym" - Jana 8:54 BW - "... Mnie uwielbiają Duch Święty i Ojciec mój, o którym mówicie, że jest Bogiem waszym"

52) "I nie poznaliście go, ale Ja go znam; i gdybym powiedział, że go nie znam, byłbym podobnym do was kłamcą. Ale Ja go znam i słowo jego zachowuję" - Jana 8:55 BW - "nie poznaliście ich, ale Ja ich znam; i gdybym powiedział, że ich nie znam, byłbym podobnym do was kłamcą. Ale Ja ich znam i słowo ich zachowuję"

53) "Jak Ojciec mnie zna i Ja znam Ojca, i życie swoje kładę za owce" - Jana 10:15 BW - znowu trzecia osoba pominięta, "Jak Ojciec i Duch mnie znają i Ja znam Ojca i Ducha Świętego"

54) "Dlatego Ojciec miłuje mnie, iż Ja kładę życie swoje, aby je znowu wziąć" - Jana 10:17 BW - "Dlatego Ojciec i Duch Święty miłują mnie"

55) "...dzieła, które Ja wykonuję w imieniu Ojca mojego, świadczą o mnie" - Jana 10:25 BW - "wykonuję w imieniu Ojca mojego i w imieniu Ducha"

56) "Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca" - Jana 10:29 BW - a z ręki trzeciej osoby ? "Ojciec mój i Duch Święty, którzy mi je dali, są więksi nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca i z ręki Ducha"

57) "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" - Jana 10:30 BW - a gdzie trzecia osoba ? której niby jest w ewangeliach - "Ja i Ojciec i Duch Święty jedno jesteśmy"

58) "Odrzekł im Jezus: Ukazałem wam wiele dobrych uczynków z mocy Ojca mego..." - Jana 10:32 BW - "Odrzekł im Jezus: Ukazałem wam wiele dobrych uczynków z mocy Ojca mego i Ducha..."

59) "Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem" - Jana 10:33 BW- "ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem i że ducha czyli moc Ojca nazywasz Bogiem"

60) "...do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? " - Jana 10:36 BW - "którego Ojciec i Duch Święty poświęcili i posłali na świat"

61) "Jeśli nie wykonuję dzieła Ojca mojego, nie wierzcie mi; (38) jeśli zaś wykonuję, to choćbyście mi nie wierzyli, wierzcie uczynkom, abyście poznali i wiedzieli, że we mnie jest Ojciec, a Ja w Ojcu" - Jana 10:37-38 BW - "Jeśli nie wykonuję dzieła Ojca mojego i dzieła Ducha, nie wierzcie mi; (38) jeśli zaś wykonuję, to choćbyście mi nie wierzyli, wierzcie uczynkom, abyście poznali i wiedzieli, że we mnie jest Ojciec i Duch, a Ja w Ojcu i w Duchu Świętym"

62) "... Ojcze, dziękuję ci, żeś mnie wysłuchał. (42) A Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz, ale powiedziałem to ze względu na lud stojący wkoło, aby uwierzyli, żeś Ty mnie posłał" - Jana 11:41-42 - "...Ojcze i Duchu Święty, dziękuję wam, żeście mnie wysłuchali. (42) A Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujecie, ale powiedziałem to ze względu na lud stojący wkoło, aby uwierzyli, żeś wy mnie posłaliście"

63) "...jeśli kto mnie służy, uczci go Ojciec mój" - Jana 12:26 BW - "uczczą go Ojciec mój i Duch Święty"

64) "... i cóż powiem? Ojcze, wybaw mnie teraz od tej godziny?..." - Jana 12:26 BW - "Ojcze i Duchu, wybawcie mnie..."

65) "Ojcze, uwielbij imię swoje! Odezwał się więc głos z nieba: I uwielbiłem, i jeszcze uwielbię" - Jana 12:27 BW - "Ojcze i Duchu Święty, uwielbijcie imiona swoje! Odezwał się więc głos z nieba: I uwielbiliśmy, i jeszcze uwielbimy"

66) "...Kto wierzy we mnie, nie we mnie wierzy, ale w tego, który mnie posłał. (45) Kto mnie widzi, widzi tego, który mnie posłał" - Jana 12:44-45 BW - "...Kto wierzy we mnie, nie we mnie wierzy, ale w tych, który mnie posłali. (45) Kto mnie widzi, widzi tych, którzy mnie posłali"

67) "bo ja nie z siebie samego mówiłem, ale Ojciec, który mnie posłał, On mi rozkazał, co mam powiedzieć i co mam mówić" - Jana 12:49 BW - "ale Ojciec i Duch Święty, którzy mnie posłali, Oni mi rozkazali, co mam powiedzieć"

68) "I wiem, że przykazanie jego jest żywotem wiecznym. Przeto, co Ja wam mówię, mówię tak, jak mi powiedział Ojciec" - Jana 12:50 BW - ,,przykazanie ich jest żywotem wiecznym. Przeto, co Ja wam mówię, mówię tak, jak mi powiedzieli Ojciec i Duch"

69) "...wiedząc, iż nadeszła godzina jego odejścia z tego świata do Ojca..." - Jana 13:1 BW - "z tego świata do Ojca i do Ducha"

70) "wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi" - Jana 13:3 BW - "wiedząc, iż Ojciec i Duch Święty wszystko dali mu w ręce"

71) "... a kto mnie przyjmuje, przyjmuje tego, kto mnie posłał." - Jana 13:20 BW - "a kto mnie przyjmuje, przyjmuje tych, którzy mnie posłali."






rozdziały 14 -17 opisane tutaj, również "duch prawdy i duch fałszu" , 1 Jana 5:6-8 - Comma Johanneum, "siedem duchów Bożych" , "Duch mówi do zborów" , " Duch i oblubienica mówią" : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=356






72) "Na to rzekł Jezus do Piotra: Włóż miecz swój do pochwy; czy nie mam pić kielicha, który mi dał Ojciec?" - Jana 18:11 - "czy nie mam pić kielicha, który mi dali Ojciec i Pocieszyciel Duch Prawdy?"

73) "Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego" - Jana 20:17 BW - "jeszcze nie wstąpiłem do Ojca i do Pocieszyciela; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i do Ducha Świętego i Ojca waszego i do waszego Pocieszyciela, do Boga mego i Boga waszego"

74) "...Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam" - Jana 20:21 - "Jak Ojciec i Duch Prawdy mnie posłali, tak i Ja was posyłam"


_________________
1 i 2 LIST JANA

75) "a żywot objawiony został, i widzieliśmy, i świadczymy, i zwiastujemy wam ów żywot wieczny, który był u Ojca, a nam objawiony został" - 1 list Jana 1:2 BW - żywota nie było u trzeciej osoby, "i zwiastujemy wam ów żywot wieczny, który był u Ojca i u Pocieszyciela Ducha Prawdy"

76) pierwsi chrześcijanie nie mieli społeczności z trzecią osobą : "co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem" - 1 Jana 1:3 BW - "abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem i Pocieszycielem Duchem Prawdy"

77) "Jeśli zaś chodzimy w światłości, jak On sam jest w światłości, społeczność mamy z sobą, i krew Jezusa Chrystusa, Syna jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu" - 1 Jana 1:7 BW - "jak Ojciec i Pocieszyciel sami są w światłości, społeczność mamy z sobą, i krew Jezusa Chrystusa, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu"

78) "Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika [PARAKLETOS - to samo słowo użyte jako pocieszyciel z Ewangelii ] u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy" - 1 Jana 2:1 BW - " A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędowników u Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Prawdy, którzy są sprawiedliwi"

79) "...Ten jest antychrystem, kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna" - 1 Jana 2:22 - gdyby trzecia osoba istniała to obowiązkowo musiałaby by tu wymieniona bo gdyby istniała i była jedną z osób Bożych to zapieranie się jej istnienia byłoby tu uwzględnione. Tak jak ten jest antychrystem który nie tylko jest przeciwko Chrystusowi ale również przeciwko Ojcu i nawet Jan w tym przypadku Ojca podaje przed Synem tak też gdyby trzecia osoba istniała byłoby ujęta w temacie podawania w wątpliwość, zapierania się , "...Ten jest antychrystem, kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna i Ducha Świętego"

80) "Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca" - 1 Jana 2:23 BW - "Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca i Ducha. Kto podaje w wątpliwość Ducha Prawdy Pocieszyciela nie ma Ojca i Syna.Kto wyznaje Syna, ma i Ojca i Ducha, Kto wyznaje Ducha Prawdy ma Ojca i Syna"

81) "...Jeżeli pozostanie w was to, co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu" - 1 Jana 2:24 BW , od początku wg mnie i wielu innych ludzi była nauka tylko o osobach OJCA i SYNA - "co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu i Ducha Prawdy Pocieszycielu"

82) "A to jest przykazanie jego, abyśmy wierzyli w imię Syna jego, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie, jak nam przykazał" - 1 Jana 3:23 BW - "A to jest przykazanie jego, abyśmy wierzyli w imię Syna jego, Jezusa Chrystusa i w imię Ducha Prawdy, i miłowali się wzajemnie, jak nam przykazał"

83) "W tym objawiła się miłość Boga do nas, iż Syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat, abyśmy przezeń żyli. (10) Na tym polega miłość, że nie myśmy umiłowali Boga, lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze" - 1 Jana 4:9-10 BW - Bóg tutaj to nie OJCIEC i jakaś inna osoba ale TYLKO OJCIEC, tutaj słowo Bóg jest synonimem Boga Ojca. "A my widzieliśmy i świadczymy, iż Ojciec posłał Syna jako Zbawiciela świata." - 1 Jana 4:14 BW - innych Pismach słowo Bóg zawiera w sobie OJCA i SYNA ale nigdy OJCA i kogoś innego jak trzecia osoba

84) "Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził, a każdy, kto miłuje tego, który go zrodził, miłuje też tego, który się z niego narodził." - 1 Jana 5:1 BW - również tutaj słowo BÓG to synonim OJCA a nie OJCA i innej osoby. "Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga i Ducha Prawdy Pocieszyciela się narodził, a każdy, kto miłuje tych, którzy go zrodzili, miłuje też tego, który się z nich narodził."

85) "Jeżeli świadectwo ludzkie przyjmujemy, to tym bardziej świadectwo Boże, które jest wiarogodniejsze; a to jest świadectwo Boga, że złożył świadectwo o swoim Synu" - 1 Jana 5:9 BW - "Jeżeli świadectwo ludzkie przyjmujemy, to tym bardziej świadectwo Boże, które jest wiarogodniejsze; a to jest świadectwo Boga i świadectwo Ducha Prawdy , że złożyli świadectwo o Jezusie Chrystusie"

86) "Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim" - 1 Jana 5:10 BW - wszędzie tu Bóg oznacza Ojca. "Kto wierzy w Syna Bożego i w Ducha Prawdy, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim i o Pocieszycielu.

,,Na tym polega miłość, że nie myśmy umiłowali Boga, lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze" - Jana 4:10 BW - "A my widzieliśmy i świadczymy, iż Ojciec posłał Syna jako Zbawiciela świata." - 1 Jana 4:14 BW

87) "A takie jest to świadectwo. że żywot wieczny dał nam Bóg, a żywot ten jest w Synu jego" - 1 Jana 5:11 BW - "A takie jest to świadectwo. że żywot wieczny dał nam Bóg, a żywot ten jest w Synu jego i w Pocieszycielu Duchu Prawdy."

88) "Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota" - 1 Jana 5:12 BW - "Kto ma Syna i Pocieszyciela Ducha Świętego, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego i Ducha Prawdy, nie ma żywota"

89) "To napisałem wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny" - 1 Jana 5:13 BW - "...wam, którzy wierzycie w imię Syna Bożego i w imię Ducha Prawdy, abyście wiedzieli, że macie żywot wieczny"

90) "Wiemy, że żaden z tych, którzy się z Boga narodzili, nie grzeszy, ale że Ten, który z Boga został zrodzony, strzeże go i zły nie może go tknąć" - 1 Jana 5:18 - zrodzony z Boga czyli z Ojca a nie Ojca i trzeciej osoby - ,,Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go,, - Jana 1:18 BW

91) "Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym" - 1 Jana 5:20 BW - "Wiemy też, że Syn Boży i Pocieszyciel przyszli i dali nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Jezusie Chrystusie i w Pocieszycielu Duchu Prawdy. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym"

zamiast wymienienie tzw trzeciej osoby tekst mówi tylko O o OJCU i SYNU jako PRAWDZIWYCH ale następny werset przestrzega przed : "Dzieci, wystrzegajcie się fałszywych bogów.: - 1 Jana 5:21 BW , "Dziateczki! strzeżcie się bałwanów. Amen" - 1 Jana 5:21 Biblia Gdańska.

"...Jeżeli pozostanie w was to, co od początku słyszeliście, i wy pozostaniecie w Synu i w Ojcu" - 1 Jana 2:24 BW



2 LIST JANA

92) ,,Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i od Jezusa Chrystusa, Syna Ojca, niechaj będzie z nami w prawdzie i w miłości" - 1 list Jana 1:3 BW - ,,Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i od Jezusa Chrystusa, Syna Ojca i od Pocieszyciela Ducha Prawdy" -

93) ,,Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna" - 1 Jana 5:9 BW - widać wyraźnie że wiara w osobę trzeciej osoby jest zbudowana m.in na wyrwanych z kontekstu wersetach i nie zrozumieniu znaczenia słowa duch. Wiara w trzecią osobę jak widać to zapędzenie się za daleko - nie wymienienie tzw trzeciej osoby wyraźnie wskazuje m.in na tą błędną naukę, ,,Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga i Pocieszyciela. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna i Ducha Świętego"


_____________

OBJAWIENIE JANA

94) ,,Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby ukazać sługom swoim to, co ma się stać wkrótce; to też wyjawił On za pośrednictwem zesłanego anioła swojego słudze swemu Janowi,, - Objawienie 1:1 Biblia Warszawska - a gdzie trzecia osoba ? , " i uczynił nas rodem królewskim, kapłanami Boga i Ojca swojego, niech będzie chwała i moc na wieki wieków. Amen" - Objawienie Jana 1:7 - porównaj m.in z Ewangelią Jana 20:17

95) ,,i będzie rządził nimi laską żelazną, i będą jak skruszone naczynia gliniane; (28) taką władzę i Ja otrzymałem od Ojca mojego" - Objawienie 2:28 BW - "taką władzę i Ja otrzymałem od Ojca mojego i od siedmiu Duchów Bożych"

96) PAN JEZUS wyzna imię przez aniołami ale nie przed trzecią osobą bo taka nie istnieje : " Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami." - Objawienie 3:5 BW - "i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed Duchem Świętym i przed ich aniołami."

97) "...i wypiszę na nim imię Boga mojego, i nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię" - Objawienie 3:12 BW - imię trzeciej osoby nie będzie na czołach zwycięzców bo ona nie istnieje, gdyby istniała to byłaby wymieniona :

,,I widziałem, a oto Baranek stał na górze Syjon, a z nim sto czterdzieści cztery tysiące tych, którzy mieli wypisane jego imię na czole i imię jego Ojca" - OBJAWIENIE 14:1 BW

98) trzecia osoba nie zasiada na tronie, "Zwycięzcy pozwolę zasiąść ze mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem wraz z Ojcem moim na jego tronie" - Objawienie Jana 3:21 BW - jeśli siedem duchów \ pocieszyciel duch prawdy to trzecia osoba to powinna być wymieniona , "jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem wraz z Ojcem i Pocieszyciele\ 7 duchami na ich tronie"

99) trzecia osoba gdyby istniała byłaby godna zdjąć pieczęcie. "Widziałem też anioła potężnego, który wołał głosem donośnym: Któż jest godny otworzyć księgę i zerwać jej pieczęcie? (3) I nikt w niebie ani na ziemi, ani pod ziemią nie mógł otworzyć księgi ani do niej wejrzeć" - Objawienie 5:2-3 BW - jeśli ktoś powie że 7 duchów którym wg tej osoby jest trzecia osoba nie mogła otworzyć księgo ponieważ nie było jej wtedy w niebie to przypominam : "ani na ziemi, ani pod ziemią nie mógł otworzyć księgi"

100) "I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię" - Objawienie Jana 5:6 BW - "to jest siedem duchów Bożych którym jest Pocieszyciel Duch Prawdy"

więcej o siedmiu duchach tutaj : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=356

101) trzecia osoba nie jest czczona i wymieniona nawet, to znowu jasno wskazuje moim zdaniem że nie istnieje : " I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków" - Objawienie Jana 5:13- "Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi i siedmiu Duchom"

102) "Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie, (17) i przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać? " - Objawienie 6:16-17 BW - "przed obliczem tego który siedzi na tronie, (17) i przed gniewem Baranka i Ducha Bożego"

103) "I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka" - Objawienie 7:10 BW - "Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka i u siedmiu duchów Bożych/ Ducha"

104) "I zatrąbił siódmy anioł; i odezwały się w niebie potężne głosy mówiące: Panowanie nad światem przypadło w udziale Panu naszemu i Pomazańcowi jego i królować będzie na wieki wieków" - Objawienie 11:15 - "Panowanie nad światem przypadło w udziale Panu naszemu i Pomazańcowi jego i Duchowi Bożemu"

105) "...Teraz nastało zbawienie i moc, i panowanie Boga naszego, i władztwo Pomazańca jego" - Objawienie Jana 12:10 BW - "panowanie Boga naszego, i władztwo Pomazańca jego i władztwo Ducha"

106) "...Zostali oni wykupieni spomiędzy ludzi jako pierwociny dla Boga i dla Baranka" - Objawienie 14:4 BW - "jako pierwociny dla Boga i dla Baranka i dla siedmiu Duchów"

107) "...I śpiewali pieśń Mojżesza, sługi Bożego, i pieśń Baranka..." - Objawienie 15:3 BW - ,,sługi Bożego, i pieśń Baranka i Ducha Bożego"

108) "lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat" - Objawienie Jana 20:6 BW - "lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i Ducha Bożego"

109 trzecia osoba nie jest świątynią i nie będzie a więc nie istnieje : "...albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek" - Objawienie 21:22 - "albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, Baranek oraz siedem Duchów Bożych"

110) "...oświetla je bowiem chwała Boża, a lampą jego jest Baranek" - Objawienie 21:23 BW - "oświetla je bowiem chwała Boża, a lampą jego jest Baranek i Pocieszyciel Duch Prawdy"

111) "I pokazał mi rzekę wody żywota, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka" - Objawienie 22:1 BW - "wypływającą z tronu Boga i Baranka i Ducha Bożego"

112) "...Będzie w nim tron Boga i Baranka, a słudzy jego służyć mu będą" - Objawienie 22:3 BW - ,,Będzie w nim tron Boga i Baranka i Ducha"

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

MieczDucha,
BINITARIANIZM czyli uznawanie tylko OJCA i SYNA - oni są jednym Bogiem.
Wow przenosząc twoją prywatna logikę na język współczesny Twój Ojciec i Ty jesteście jednym człowiekiem czy dwojgiem ludźmi ???

Skoro Ojciec i Syn są tym samym jednym Bogiem to do kogo wstawia się Syn za wierzącymi ? ;-)
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Wow przenosząc twoją prywatna logikę na język współczesny Twój Ojciec i Ty jesteście jednym człowiekiem czy dwojgiem ludźmi ???
Czy jednak moja żona i ja jesteśmy jednym ciałem, pomimo, że jesteśmy dwojgiem ludzi?

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

RM,
Czy jednak moja żona i ja jesteśmy jednym ciałem, pomimo, że jesteśmy dwojgiem ludzi?
Czy chodzi w tym stwierdzeniu o ciało cielesne czy o symboliczne ciało ?

Przekaz jest bardzo istotny chodzi o to że mąż i żona mają tworzyć związek nierozerwalny . Fakt jednak jest taki że mąż i żona nadal są dwoma fizycznymi ciałami , są to dwie ludzkie osoby - dwie odrębne od siebie istoty

Zaś według nauki o Trójcy są trzy różne osoby które stanowią jedną istotę ..
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

David pisze:Czy chodzi w tym stwierdzeniu o ciało cielesne czy o symboliczne ciało ?
Nauki o Trójcy nie znam, dlatego trudno mi się do niej odnieść.

Jeśli chodzi o mężczyznę i kobietę, to kwestia jest bardziej złożona, niż w w powyższym pytaniu. Owe połączenie jednością fizyczną nie jest na pewno. Kobieta i mężczyzna zawsze pozostają dwoma odrębnymi istotami. Ale ich połączenie nie jest także symboliczne. Więź jaka jest mozliwa do wybudowania pomiędzy nimi ma szeroko pojęty wymiar psychologiczny, a także praktyczny. Uważam, że tej kwestii nie tylko nie można pominąć w rozważaniu istoty Boga, ale ma ona znaczenie kluczowe dla rozumienia sensu więzi łączącej Ojca i Syna.
Uważam, że koncepcja małżeństwa opisana na początku Biblii, kładzie na łopatki główną tezę Unitarian opartą na rozumieniu słowa "echadh"jako bytu jednosobowego.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

RM,


Najpierw stwierdzasz
Kobieta i mężczyzna zawsze pozostają dwoma odrębnymi istotami
Po czym obalasz swoje stwierdzenie pisząc :
Uważam, że koncepcja małżeństwa opisana na początku Biblii, kładzie na łopatki główną tezę Unitarian opartą na rozumieniu słowa "echadh"jako bytu jednosobowego.
Zanim wykażę ci twój błąd w oparciu o zasady gramatyki hebrajskiej ,spytam w prost czy znasz na tyle j hebrajski aby udowodnić swoją tezę ? czy jest tylko tak ,że przeczytałeś gdzieś sobie coś tam i to cię przekonało do takiego stanowiska jakie masz w odniesieniu do liczebnika אֶחָד ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Nie znam hebrajskiego, A Ty znasz?

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

RM,
Nie znam hebrajskiego, A Ty znasz?
Uczyłem się hebrajskiego biblijnego ,więc poznałem na tyle ten język aby móc swobodnie pisać i rozmawiać o niuansach gramatycznych .
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

Współczesny hebrajski został stworzony pod koniec XIX w. Mówi się, że była to restytucja języka na bazie Biblii. Ale tak się tylko mówi, zapewne w celach politycznych, aby uzasadnić prawo Izraela do ziemi oraz do własnej państwowości, Bardziej poprawne byłoby przyjęcie, że język ten został skonstruowany dla potrzeb utworzenia współczesnego państwa Izrael.
Słownictwo zostało uwspółcześnione, a gramatyka zmieniona i rozbudowana.
Dlatego mi nasuwa się pytanie, czy umiejętność posługiwania się współczesnym hebrajskim i jego gramatyką, rzeczywiście zbliża człowieka do zrozumienia tekstów, które powstały wiele tysięcy lat wstecz? Ponieważ nie znam języka nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale czyż współczesny ST - oryginalny w języku hebrajskim - nie jest tłumaczeniem?

Ja posługuję się inną metodą poznawania Biblii. Analizuję różne koncepcje pojawiające się w Biblii i staram się dostrzegać jak ewaluują oraz w jaki sposób łączą się z innymi koncepcjami. Czy tworzą spójną całość i czy nie zaprzeczają sobie wzajemnie. Nie deprecjonuję znaczenia znajomości języka oraz gramatyki ale uważam, że poleganie na języku, jako na głównym (często jedynym) źródle analizowania i rozumienia tekstu jest niewłaściwe.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

RM pisze:Współczesny hebrajski został stworzony pod koniec XIX w. Mówi się, że była to restytucja języka na bazie Biblii. Ale tak się tylko mówi, zapewne w celach politycznych, aby uzasadnić prawo Izraela do ziemi oraz do własnej państwowości, Bardziej poprawne byłoby przyjęcie, że język ten został skonstruowany dla potrzeb utworzenia współczesnego państwa Izrael.
Słownictwo zostało uwspółcześnione, a gramatyka zmieniona i rozbudowana.
Dlatego mi nasuwa się pytanie, czy umiejętność posługiwania się współczesnym hebrajskim i jego gramatyką, rzeczywiście zbliża człowieka do zrozumienia tekstów, które powstały wiele tysięcy lat wstecz? Ponieważ nie znam języka nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale czyż współczesny ST - oryginalny w języku hebrajskim - nie jest tłumaczeniem?

Ja posługuję się inną metodą poznawania Biblii. Analizuję różne koncepcje pojawiające się w Biblii i staram się dostrzegać jak ewaluują oraz w jaki sposób łączą się z innymi koncepcjami. Czy tworzą spójną całość i czy nie zaprzeczają sobie wzajemnie. Nie deprecjonuję znaczenia znajomości języka oraz gramatyki ale uważam, że poleganie na języku, jako na głównym (często jedynym) źródle analizowania i rozumienia tekstu jest niewłaściwe.
EMET:
Wiadomo mnie, iż jest wydanie Przekładu Biblii Hebrajskiej na język neohebrajski: bardziej językowo dla dzieci i młodzieży, bodajże.

Brak jedynie do kompletu 2 części Pism [ang. Writings] ;-)

link --
http://www.ha-gefen.org.il/len/aecommer ... /11418.php

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

EMET,
poczytaj może to zamiast biblii dla dzieci.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

RM pisze:EMET,
poczytaj może to zamiast biblii dla dzieci.
EMET:
Znamy, znamy.
Ale, jak czytamy --
Projekt Biblijny, rozpoczęty w 1958 roku, jest praktycznie nieznany poza ścisłym gronem specjalistów. Badacze, których celem jest krytyczne wydanie ksiąg Starego Testamentu (tzw. Biblia Hebrajska), pracują z niezwykłą skrupulatnością. Przez 53 lata pracy wydali dopiero trzy z 24 ksiąg Biblii Hebrajskiej; chrześcijanie liczą księgi inaczej i uznają 39 ksiąg.

Naukowcy zakładają, że jeśli utrzymają obecne tempo prac, cały projekt zostanie ukończony za 200 lat. Badacze od lat porównują ze sobą teksty biblijne zawarte w zwojach znad Morza Martwego, greckich tłumaczeniach papirusów egipskich, Biblii weneckiej wydanej w 1525 roku, hebrajskich manuskryptach pergaminowych, Torze samarytańskiej oraz zwojach aramejskich i łacińskich.
W tym tempie, to raczej... :bardzo_smutny:

Od lat tylko dużo gadają i dużo obiecują; jednak słabiutko z rezultatami. :-|
Osobiście kupuję Tomy Biblia Hebraica Quinta
vide:
http://en.wikipedia.org/wiki/Biblia_Hebraica_Quinta

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

RM
Posty: 3679
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:37

Post autor: RM »

To może jeszcze znawcy hebraistyki i gramatyki powiedzą, czy w tekście: ... złączy się z żoną swoją, i staną się jednym ciałem... występuje słowo: &#1488;&#1495;&#1491;. Bo jeśli występuje, to jak to pojąć?

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

RM pisze:To może jeszcze znawcy hebraistyki i gramatyki powiedzą, czy w tekście: ... złączy się z żoną swoją, i staną się jednym ciałem... występuje słowo: &#1488;&#1495;&#1491;. Bo jeśli występuje, to jak to pojąć?

EMET:
Coś było w post --
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ht=#136169

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
Parmenides
Posty: 2011
Rejestracja: 10 sie 2011, 14:53
Kontakt:

Post autor: Parmenides »

RM pisze: czy w tekście: ... złączy się z żoną swoją, i staną się jednym ciałem... występuje słowo: &#1488;&#1495;&#1491;. Bo jeśli występuje, to jak to pojąć?
Występuje zarówno 19.5 jak i 19.6 w:
- The Touchstone" by Shem Tob
- The Du Tillet Matthew
- współczesnym tłumaczeniu ze strony dvar-adonai.org

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trójca Święta”