Dusza nieśmiertelna w księgach Starego Testamentu

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

IzajaszSobotnik pisze:Nie interesują mnie poglądy żydowskiej tzw. tradycji. Jezus walczył z ów tradycją i ja walczę, bez względu na jej pochodzenie. Sola Scriptura.
Śmieszą mnie takie teksty - miały by sens gdyby Nowy Testament nie był wynikiem ustaleń tradycji tylko został przyniesiony przez Anioły z nieba w gotowej zapieczętowanej formie
W III wieku większość chrześcijaństwa nie znało bądź nie uznawało Apokalipsy za natchnioną, a w IV całkiem sporo chrześcijan (w tym kilku papieży ) uznawało Ewangelię Piotra za autentyczną i natchnioną.
Jak można odrzucać Tradycję, która dała nam Biblię?!?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Dezerter pisze:
IzajaszSobotnik pisze:Nie interesują mnie poglądy żydowskiej tzw. tradycji. Jezus walczył z ów tradycją i ja walczę, bez względu na jej pochodzenie. Sola Scriptura.
Śmieszą mnie takie teksty - miały by sens gdyby Nowy Testament nie był wynikiem ustaleń tradycji tylko został przyniesiony przez Anioły z nieba w gotowej zapieczętowanej formie
W III wieku większość chrześcijaństwa nie znało bądź nie uznawało Apokalipsy za natchnioną, a w IV całkiem sporo chrześcijan (w tym kilku papieży ) uznawało Ewangelię Piotra za autentyczną i natchnioną.
Jak można odrzucać Tradycję, która dała nam Biblię?!?
To nie tradycja dała nam Pismo Święte, ale sam BÓG JHWH, który ŻYJE i dba, by odpowiednie księgi trafiły w nasze ręce.

Kanon syryjski
Syryjscy monofizyci i jakobici nie uznają w kanonie Nowego Testamentu tzw. listów powszechnych (2 list Piotra; 2 i 3 list Jana; List Judy) i Apokalipsy. Natomiast nestorianie (wschodni Syryjczycy) używali starego przekładu Peszitta zawierający wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu oprócz: Listu Jakuba, 2 Listu Piotra, 2 i 3 Listu Jana i Apokalipsy. U współczesnych nestorian rozpowszechnia się już nowy przekład Peszitta zawierający wszystkie księgi kanoniczne, tak Starego jak i Nowego Testamentu.
Kanon koptyjski

W Kościele koptyjskim nie ma listy ksiąg natchnionych. Za kanoniczne księgi Nowego Testamentu, prócz całego kanonu powszechnego, uznaje się także 1. i 2. list św. Klemensa Rzymskiego do Koryntian, 8 ksiąg Konstytucji Apostolskich również przypisywane św. Klemensowi, List Barnaby oraz dzieło Hermasa pt. Pasterz.
Kanon etiopski

W kanonie Nowego Testamentu podobnie jak w Kościele koptyjskim uznaje się za kanoniczne 27 ksiąg kanonu powszechnego oraz Listy św. Klemensa Rzymskiego, Konstytucje Apostolskie oraz Pasterza Hermasa.
Kanon ormiański

Mimo iż ormiańscy teologowie nie mają sprecyzowanych pojęć dotyczących natchnienia biblijnego i kanoniczności ksiąg św. do kanonu Nowego Testamentu zaliczają prócz 27 podstawowych także apokryficzny 3. List do Koryntian oraz dwa Listy Koryntian do św. Pawła.
Reformacja i protestantyzm

Niektórzy reformatorzy protestanccy w XVI wieku podważali kanoniczność niektórych ksiąg Nowego Testamentu. Marcin Luter przez pewien czas uznawał za deuterokanoniczne: List do Hebrajczyków, List Jakuba, List Judy oraz Apokalipsę świętego Jana. Huldrych Zwingli uważał za deuterokanoniczną samą Apokalipsę.

Poglądy poszczególnych reformatorów nie zostały jednak przyjęte przez Kościoły protestanckie. Wszystkie wyznania protestanckie uznały kanoniczność całości Nowego Testamentu. Za kanonem powszechnym opowiedzieli się również Karlstadt i Kalwin wśród reformatorów. Kanon powszechny potwierdziły ostatecznie protestanckie wyznania wiary: gallikańskie (1559), anglikańskie, belgijskie (1562) i helweckie II (1564). Kościoły poreformacyjne także uznały cały kanon NT w swoich wyznaniach wiary.
Wikipedia
Popatrz na te stare kościoły, w każdym z nich jest inny kanon, KRK, Prawosławni, Koptyjki, o jakim ty mówisz kanonie. Mówmy jednak o CAŁYM PIŚMIE, a nie tylko NT. Ładne mi tradycje.

Śmieszy mnie zawsze, gdy słyszę, że to jakiś kościół USTALIŁ kanon Biblii, tak jakby autora już nie było.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Arius pisze:
To nie tradycja dała nam Pismo Święte, ale sam BÓG JHWH, który ŻYJE i dba, by odpowiednie księgi trafiły w nasze ręce.


Popatrz na te stare kościoły, w każdym z nich jest inny kanon, KRK, Prawosławni, Koptyjki, o jakim ty mówisz kanonie. Mówmy jednak o CAŁYM PIŚMIE, a nie tylko NT. Ładne mi tradycje.

Śmieszy mnie zawsze, gdy słyszę, że to jakiś kościół USTALIŁ kanon Biblii, tak jakby autora już nie było.
To z tego co napisałeś z jakich Sobie tylko znanych powodów Bóg dodał po kilka ksiąg jednym a innym zabrał :shock:
27 ksiąg NT (tych samych) jest kanonicznych/uznanych w 99,9% Kościołów chrześcijańskich ty mi podajesz 0,1% jako argument? z tego różnice są mało znaczące i świadczą tylko i wyłącznie nie o jakimś wybraństwie Bożym , ale o ich przywiązaniu do Swojej Tradycji ponad powszechną tradycję Kościoła, przed którą nawet mądra reformacja schyliła czoła

Co do Starego Testamentu uważam, że Tradycja Żydowska ma tu decydujące znaczenie i nią się powinniśmy kierować.

Ale robimy
off top
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Dezerter pisze:
Arius pisze:
To nie tradycja dała nam Pismo Święte, ale sam BÓG JHWH, który ŻYJE i dba, by odpowiednie księgi trafiły w nasze ręce.


Popatrz na te stare kościoły, w każdym z nich jest inny kanon, KRK, Prawosławni, Koptyjki, o jakim ty mówisz kanonie. Mówmy jednak o CAŁYM PIŚMIE, a nie tylko NT. Ładne mi tradycje.

Śmieszy mnie zawsze, gdy słyszę, że to jakiś kościół USTALIŁ kanon Biblii, tak jakby autora już nie było.
To z tego co napisałeś z jakich Sobie tylko znanych powodów Bóg dodał po kilka ksiąg jednym a innym zabrał :shock:
27 ksiąg NT (tych samych) jest kanonicznych/uznanych w 99,9% Kościołów chrześcijańskich ty mi podajesz 0,1% jako argument? z tego różnice są mało znaczące i świadczą tylko i wyłącznie nie o jakimś wybraństwie Bożym , ale o ich przywiązaniu do Swojej Tradycji ponad powszechną tradycję Kościoła, przed którą nawet mądra reformacja schyliła czoła

Co do Starego Testamentu uważam, że Tradycja Żydowska ma tu decydujące znaczenie i nią się powinniśmy kierować.

Ale robimy
off top
To tylko twoja interpretacja tego co napisałem, gdyż wyraziłem się jasno.

Biblia składa się z 66 ksiąg.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

J 3:13 Br "Nikt nigdy nie wstąpił do nieba oprócz Syna Człowieczego, który z nieba zstąpił."
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Arius pisze:
To tylko twoja interpretacja tego co napisałem, gdyż wyraziłem się jasno.

Biblia składa się z 66 ksiąg.
Pełna zgoda
Tradycja Kościoła Powszechnego/katolickiego dała nam/wybrała/ustalił 27 ksiąg NT (rzecz jasna, że pod wpływem obecnego w Kościele Ducha Świętego)
inne Tradycje bratnich Kościołów tzw Przedchalcedońskich mają nieco inny skład i liczbę ksiąg NT
A jak lubisz Wiki to zobacz sam, że to tradycja wybrała co natchnione a co nie - nie spadł z nieba
Kanon [edytuj]

Information icon.svg Osobny artykuł: Kanon Biblii.

Na przestrzeni dziejów kanon ksiąg wchodzących w skład Biblii zmieniał się w obrębie każdej z wielkich religii monoteistycznych. Dotyczy to w szczególności chrześcijaństwa, w którego łonie bardzo długo trwały dysputy na temat kanonu, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Pierwsze zatwierdzenie kanonu chrześcijańskiego nastąpiło w 397 roku na Synodzie Kartagińskim, który ostatecznie odrzucił część ksiąg krążących jako listy i ewangelie, zwane obecnie apokryfami lub pseudoepigrafami. Kanon Biblii w wersji katolickiej został potwierdzony na soborze trydenckim w 1546 roku. Protestancki kanon Nowego Testamentu jest identyczny z katolickim,
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

IzajaszSobotnik

Post autor: IzajaszSobotnik »

Czyż @dezerterze Jezus nie walczył z ów żydowską tradycją i ją potępił?

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

IzajaszSobotnik pisze:Czyż @dezerterze Jezus nie walczył z ów żydowską tradycją i ją potępił?
napisz proszę po polsku bo jak Bóg na niebie nie wiem o co pytasz :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”