Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
27 mar 2024, 7:27
radek pisze:
14 mar 2024, 10:15
DonCicio pisze:
23 gru 2023, 10:25
uśmiercają tym samym duszę (Mat 10:28).
‭‭Ewangelia według św. Mateusza 10:28 BW1975‬‬
[28] I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.

https://bible.com/bible/3490/mat.10.28.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Mateusza 10:28 BW1975‬‬
[28] I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.

... można "zniszczyć" duszę, czy nie?
Jeden ma moc to uczynić, według Ewangelii. Ty podałeś liczbę mnogą, tych, którzy według Ciebie, uśmiercają duszę. Wynika to prawdopodobnie z nieprecyzyjnego rozumienia przez Ciebie terminu "dusza"
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
27 mar 2024, 7:57
Jeden ma moc to uczynić, według Ewangelii. Ty podałeś liczbę mnogą, tych, którzy według Ciebie, uśmiercają duszę. Wynika to prawdopodobnie z nieprecyzyjnego rozumienia przez Ciebie terminu "dusza"
Doprecyzuj zatem, jak Ty rozumiesz słowo "dusza".

"Wszystkie dusze należą do mnie. Zarówno dusza ojca, jak i dusza syna należy do mnie. Dusza, która grzeszy, ta umrze" (Ez 18:4)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
27 mar 2024, 8:55
Doprecyzuj zatem, jak Ty rozumiesz słowo "dusza".

"Wszystkie dusze należą do mnie. Zarówno dusza ojca, jak i dusza syna należy do mnie. Dusza, która grzeszy, ta umrze" (Ez 18:4)
Dobrze. Dusza jest istotą i przeznaczeniem ciała, jest potomkiem. Rozumienie duszy przez ŚJ nie jest błędne, bo człowiek jest duszą, tylko, że nie sam dla siebie. Podaje wersety pomocnicze

‭‭Objawienie św. Jana 6:9-10 BW1975‬‬
[9] A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli. [10] I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?

https://bible.com/bible/3490/rev.6.10.BW1975

‭‭II Księga Mojżeszowa 20:5-6 BW1975‬‬
[5] Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, [6] A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

https://bible.com/bible/3490/exo.20.5.BW1975

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 10:28 BW1975‬‬
[28] I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.

https://bible.com/bible/3490/mat.10.28.BW1975
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
27 mar 2024, 9:36
Objawienie św. Jana 6:9-10 BW1975‬‬
[9] A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli. [10] I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?
Równie dobrze byłoby, gdyby oddano ten werset tak:
"A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze [ciała] zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli (...)"
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
28 mar 2024, 7:54
radek pisze:
27 mar 2024, 9:36
Objawienie św. Jana 6:9-10 BW1975‬‬
[9] A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli. [10] I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?
Równie dobrze byłoby, gdyby oddano ten werset tak:
"A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze [ciała] zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli (...)"
Zgadza się, nic by się w mojej interpretacji Biblii nie zmieniło, nawet po Twoim uzupełnieniu. Być może dlatego, że masz dobre intencje
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: EMET »

radek pisze:
28 mar 2024, 8:15
DonCicio pisze:
28 mar 2024, 7:54
radek pisze:
27 mar 2024, 9:36
Objawienie św. Jana 6:9-10 BW1975‬‬
[9] A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli. [10] I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?
Równie dobrze byłoby, gdyby oddano ten werset tak:
"A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze [ciała] zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli (...)"
Zgadza się, nic by się w mojej interpretacji Biblii nie zmieniło, nawet po Twoim uzupełnieniu. Być może dlatego, że masz dobre intencje
EMET:
Odsłonięcie dane Janowi 6:9, 10, ‘PNŚ-2018’: „ 9 Kiedy Baranek złamał piątą pieczęć, zobaczyłem u podstawy ołtarza dusze* tych, których pozabijano z powodu słowa Bożego i z powodu świadectwa, które składali. 10 Zawołali oni donośnym głosem: „Wszechwładny Panie, święty i prawdziwy, jak długo będziesz się wstrzymywał z osądzeniem mieszkańców ziemi I pomszczeniem naszej krwi?”.”.
Tutaj, gdzie „dusze ściętych”, mamy niejako bardziej wnikliwie i ‘subtelnie’ w Apok 20:4: „[…] i dusze ściętych_toporem […]” - ‘Interlinia Vocatio’.

Co się tyczy frazy „Wszechwładny Panie”, mamy od greckiej formy “despotes” czy hebrajskiej’adhonaj ”.
O ile mamy frazę „dusze ściętych” [ew. „dusze ściętych toporem”], to wielu próbuje wplatać »dogmat ‘o nieśmiertelnej duszy«: egzystującej poza ciałem. Jednak BIBLIJNE [nie: teologiczne!] rozumienie terminu „dusza” – w hebraj. ‘nefesz’, w grece ‘psyche’ – nie popiera tej koncepcji! Por. też ‘lapidarne’ oddanie Apok 8:9 [np. w ‘B. Gdańskiej’]...

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

EMET pisze:
28 mar 2024, 11:49
EMET:
Odsłonięcie dane Janowi 6:9, 10, ‘PNŚ-2018’: „ 9 Kiedy Baranek złamał piątą pieczęć, zobaczyłem u podstawy ołtarza dusze* tych, których pozabijano z powodu słowa Bożego i z powodu świadectwa, które składali. 10 Zawołali oni donośnym głosem: „Wszechwładny Panie, święty i prawdziwy, jak długo będziesz się wstrzymywał z osądzeniem mieszkańców ziemi I pomszczeniem naszej krwi?”.”.
Tutaj, gdzie „dusze ściętych”, mamy niejako bardziej wnikliwie i ‘subtelnie’ w Apok 20:4: „[…] i dusze ściętych_toporem […]” - ‘Interlinia Vocatio’.

Co się tyczy frazy „Wszechwładny Panie”, mamy od greckiej formy “despotes” czy hebrajskiej’adhonaj ”.
O ile mamy frazę „dusze ściętych” [ew. „dusze ściętych toporem”], to wielu próbuje wplatać »dogmat ‘o nieśmiertelnej duszy«: egzystującej poza ciałem. Jednak BIBLIJNE [nie: teologiczne!] rozumienie terminu „dusza” – w hebraj. ‘nefesz’, w grece ‘psyche’ – nie popiera tej koncepcji! Por. też ‘lapidarne’ oddanie Apok 8:9 [np. w ‘B. Gdańskiej’]...

Stephanos, ps. EMET
Tylko, że jak powołujesz się na wers Ap 8:9 B. Gdańskiej, to warto też, żebyś zajrzał do Ap 8:8 tegoż przekładu.

‭‭Objawienie św. Jana 8:8 PBG‬‬
[8] Potem zatrąbił wtóry Anioł, a jakoby góra wielka ogniem pałająca wrzucona jest w morze i obrócona jest w krew trzecia część morza.

https://bible.com/bible/132/rev.8.8.PBG

Jeśli najpierw trzecia część morza zamieniona jest w krew, która jak mówi Jezus "wylewa się", bo czytamy też, że "Ojciec cały sąd przekazał Synowi", więc krew jest duszą, to nic dziwnego, że części morza mają dusze, po tym, jak ognista góra wrzucona została w morze na sygnał Anioła

‭‭Objawienie św. Jana 8:9 PBG‬‬
[9] I pozdychała w morzu trzecia część rzeczy stworzonych, które miały duszę i trzecia część okrętów zginęła.

https://bible.com/bible/132/rev.8.9.PBG

Zauważ, że powstałe dusze zostały oszczędzone w tym fragmencie Pisma

Co więcej przywołana przez Ciebie Biblia Gdańska wyraźnie odróżnia duszę od ciała, które nazywa mięsem

‭‭V Mojżeszowa 12:23 PBG‬‬
[23] Tylko bądź statecznym, abyś krwi nie jadał, bo krew jest dusza; przetoż nie będziesz jadł duszy z mięsem jej.

https://bible.com/bible/132/deu.12.23.PBG
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: EMET »

radek pisze:
27 mar 2024, 7:57


Jeden ma moc to uczynić, według Ewangelii. Ty podałeś liczbę mnogą, tych, którzy według Ciebie, uśmiercają duszę. Wynika to prawdopodobnie z nieprecyzyjnego rozumienia przez Ciebie terminu "dusza"
EMET:
Trzeba biblijnie pojmować termin 'dusza' -- hebrajskie nefesz, greckie psyche -- nie zaś teologicznie! Z pojmowaniem w ujęciu biblijnym wynika, że poza śmiertelnością mamy też odniesienie do Boga, iż ma ÓW 'duszę'; mamy ujęcie 'duszy' do zwierząt [do roślin - nie!] =>> tak w liczbie pojedynczej jak i mnogiej.

Jak to, zatem, jest z tą precyzją, 'radku'?,,

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

EMET pisze:
28 mar 2024, 13:22
radek pisze:
27 mar 2024, 7:57


Jeden ma moc to uczynić, według Ewangelii. Ty podałeś liczbę mnogą, tych, którzy według Ciebie, uśmiercają duszę. Wynika to prawdopodobnie z nieprecyzyjnego rozumienia przez Ciebie terminu "dusza"
EMET:
Trzeba biblijnie pojmować termin 'dusza' -- hebrajskie nefesz, greckie psyche -- nie zaś teologicznie! Z pojmowaniem w ujęciu biblijnym wynika, że poza śmiertelnością mamy też odniesienie do Boga, iż ma ÓW 'duszę'; mamy ujęcie 'duszy' do zwierząt [do roślin - nie!] =>> tak w liczbie pojedynczej jak i mnogiej.

Jak to, zatem, jest z tą precyzją, 'radku'?,,

Stephanos, ps. EMET
Duszą Boga może być Jego Dziecko, tu nie trzeba wiele kombinować, żeby się tego domyślić, korzystając z moich słów. Co do zwierząt, to od Jana chrzciciela wiemy

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 3:11 BW1975‬‬
[11] Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

https://bible.com/bible/3490/mat.3.11.BW1975

A ogień zstępujący na sygnał z nieba ma moc nadania duszy, nawet trzeciej części morza

‭‭Objawienie św. Jana 8:8-9 PBG‬‬
[8] Potem zatrąbił wtóry Anioł, a jakoby góra wielka ogniem pałająca wrzucona jest w morze i obrócona jest w krew trzecia część morza. [9] I pozdychała w morzu trzecia część rzeczy stworzonych, które miały duszę i trzecia część okrętów zginęła.

https://bible.com/bible/132/rev.8.8.PBG
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: EMET »

radek pisze:
28 mar 2024, 14:46

Duszą Boga może być Jego Dziecko, tu nie trzeba wiele kombinować, żeby się tego domyślić, korzystając z moich słów. Co do zwierząt, to od Jana chrzciciela wiemy

‭‭Ewangelia według św. Mateusza 3:11 BW1975‬‬
[11] Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

https://bible.com/bible/3490/mat.3.11.BW1975

A ogień zstępujący na sygnał z nieba ma moc nadania duszy, nawet trzeciej części morza

‭‭Objawienie św. Jana 8:8-9 PBG‬‬
[8] Potem zatrąbił wtóry Anioł, a jakoby góra wielka ogniem pałająca wrzucona jest w morze i obrócona jest w krew trzecia część morza. [9] I pozdychała w morzu trzecia część rzeczy stworzonych, które miały duszę i trzecia część okrętów zginęła.

https://bible.com/bible/132/rev.8.8.PBG
EMET:
Mimo tego, że mam umysł analityczny, niezbyt podążam za wytworem Twojej wyobraźni, 'radku'.
Zatem: trudno mnie się odnieść do wyłuszczonych - przez Ciebie - treści... :bardzo_smutny: :aaa:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

EMET pisze:
28 mar 2024, 16:42
EMET:
Mimo tego, że mam umysł analityczny, niezbyt podążam za wytworem Twojej wyobraźni, 'radku'.
Zatem: trudno mnie się odnieść do wyłuszczonych - przez Ciebie - treści... :bardzo_smutny: :aaa:

Stephanos, ps. EMET
Przecież napisałem wyraźnie, że dusza to potomek. Mogę i być może powinienem dodać, że to potomek na podstawie obietnicy. Moze teraz będzie jaśniej. Przy czym mam wrażenie, że ŚJ nie starają się zrozumieć moich wyjaśnień, a jedynie szukają nieścisłości. Może gdybyś spróbował zrozumieć, nie podważyć, bo moje wyjaśnienie jest banalnie proste. Zauważyłem też, że nie zadajecie kluczowych pytań podejmujących problem, tylko często próbujecie ogarniać rozmówcę swego rodzju zaklęciem. Tak jak w tym przypadku nie spytałeś o kwestie logiczne związane z duszą, tylko irinicznie zapytałeś o precyzję. Takie zachowanie nie pogłębia waszego rozumienia rzeczywistości, i przysparza Wam wrogów w konkurującej w tej dziedzinie władzy Rosyjskiej. Zajmijcie się rozwiązywaniem praktycznych problemów, a nie czarami. Nie obraź się, musiałem to napisać, bo tak z mojej perspektywy to wygląda
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: EMET »

radek pisze:
28 mar 2024, 22:05
EMET pisze:
28 mar 2024, 16:42
EMET:
Mimo tego, że mam umysł analityczny, niezbyt podążam za wytworem Twojej wyobraźni, 'radku'.
Zatem: trudno mnie się odnieść do wyłuszczonych - przez Ciebie - treści... :bardzo_smutny: :aaa:

Stephanos, ps. EMET
Przecież napisałem wyraźnie, że dusza to potomek. Mogę i być może powinienem dodać, że to potomek na podstawie obietnicy. Moze teraz będzie jaśniej. Przy czym mam wrażenie, że ŚJ nie starają się zrozumieć moich wyjaśnień, a jedynie szukają nieścisłości. Może gdybyś spróbował zrozumieć, nie podważyć, bo moje wyjaśnienie jest banalnie proste. Zauważyłem też, że nie zadajecie kluczowych pytań podejmujących problem, tylko często próbujecie ogarniać rozmówcę swego rodzju zaklęciem. Tak jak w tym przypadku nie spytałeś o kwestie logiczne związane z duszą, tylko irinicznie zapytałeś o precyzję. Takie zachowanie nie pogłębia waszego rozumienia rzeczywistości, i przysparza Wam wrogów w konkurującej w tej dziedzinie władzy Rosyjskiej. Zajmijcie się rozwiązywaniem praktycznych problemów, a nie czarami. Nie obraź się, musiałem to napisać, bo tak z mojej perspektywy to wygląda
EMET:
Nadal "nie kumam", kolokwialnie pisząc... :aaa: :bardzo_smutny:
Nie tyle się obrażam, co nie pojmuję.
Ale, nic to...

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
28 mar 2024, 22:05
Rozumienie duszy przez ŚJ nie jest błędne, bo człowiek jest duszą, tylko, że nie sam dla siebie.

Jeśli najpierw trzecia część morza zamieniona jest w krew, która jak mówi Jezus "wylewa się", bo czytamy też, że "Ojciec cały sąd przekazał Synowi", więc krew jest duszą, to nic dziwnego, że części morza mają dusze (...)
Nie tyle "część morza mają duszę", co całe morze jest duszą. Żeby pojąć ten obraz słowny musimy zrozumieć czym jest w tym kontekście "morze" ... a jest po prostu ludzkością:

"Anioł powiedział do mnie: 'Wody, które widziałeś i nad którymi siedzi prostytutka, oznaczają ludy, rzesze, narody i języki'" (Obj 17:15)

"Będą też znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi udręka narodów bezradnych z powodu ryku wzburzonego morza. Ludzie będą mdleć ze strachu w oczekiwaniu tego, co ma przyjść na świat (...)" (Łuk 21:25,26)

To narody mają być wzburzone jak morze i to ich krew będzie przelana, zniknąwszy bezpowrotnie:

"I zobaczyłem nowe niebo i nową ziemię. Bo poprzednie niebo i poprzednia ziemia przeminęły i morza już nie było" (Obj 21:1)
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
radek
Posty: 4146
Rejestracja: 03 sty 2013, 13:19
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: radek »

DonCicio pisze:
29 mar 2024, 6:08
Nie tyle "część morza mają duszę", co całe morze jest duszą.
Nie podważaj tekstu Biblii, aby się mi sprzeciwić. To do niczego nie prowadzi. Części morza, czyli istoty mieszkające w morzu zostały obdarzone duszą, czytasz nieprecyzyjnie

‭‭I Mojżeszowa 1:20-21 PBG‬‬
[20] I rzekł Bóg: Niech hojnie wywiodą wody płaz duszy żywiącej; a ptactwo niech lata nad ziemią, pod rozpostarciem niebieskim. [21] I stworzył Bóg wieloryby wielkie, i wszelką duszę żywiącą płazającą się, którą hojnie wywiodły wody, według rodzaju ich; i wszelkie ptactwo skrzydlaste, według rodzaju ich; i widział Bóg, że to było dobre.

https://bible.com/bible/132/gen.1.20.PBG

Nie widzę w Biblii żadnej przesłanki przemawiającej za tym, że morze jest duszą, nie zamierzam jednak polemizować z tym stwierdzeniem, nie mam takiej potrzeby
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1295
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

radek pisze:
29 mar 2024, 7:42
DonCicio pisze:
29 mar 2024, 6:08
Nie tyle "część morza mają duszę", co całe morze jest duszą.
Nie podważaj tekstu Biblii, aby się mi sprzeciwić.
No cóż, nie zamierzam nikogo na siłę edukować.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”