Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: nike »

Bobo pisze:
09 lis 2021, 21:19
Krystian pisze:Nawet w Nowym Testamencie, gdzie To Imię nie występuje w manuskryptach
Robisz z mózgu wodę. Pokaż mi manuskrypt z ks. Objawienia, gdzie to imię w formie Jah nie występuje.
A jeśli występuje, to twoje zdanie powyższe jest nieprawdziwe.
Myśl i pisz logicznie bo śmiech na sali.
Nie poruszaj już tematu Imienia Bożego. Tutaj masz temat duszy. OK?
I cytuj poprawnie bo mętlik robisz w swoich postach.
Apokalipsa 19:1,3,4-----W tych tekstach w j. greckim jest słowo ------αλληλουια -------alleluja-----nie ma na końcu literki H

W j. hebrajskim w tych tekstach-----הַלְלוּיָהּ-----jest הּ----heale nie czyta się jej, czyli też jest tak jak w grece ALLELUJA -----CHWALCIE BOGA.---- nie widzę BOGA imienia, chyba w literkach JA

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: Bobo »

Jesteś pewien co mówisz?
Jak najbardziej.
A więc bądź pewien i ciesz się.
Lubię rzeczowe argumenty i niekoniecznie chodzi mi o satysfakcję.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
09 lis 2021, 22:33

Apokalipsa 19:1,3,4-----W tych tekstach w j. greckim jest słowo ------αλληλουια -------alleluja-----nie ma na końcu literki H

W j. hebrajskim w tych tekstach-----הַלְלוּיָהּ-----jest הּ----heale nie czyta się jej, czyli też jest tak jak w grece ALLELUJA -----CHWALCIE BOGA.---- nie widzę BOGA imienia, chyba w literkach JA

Jakże płytka jest Twoja argumentacja. Za wszelką cenę chcesz wyeliminować Boże imię Jehowa (יְהֹוָה), występujące w Biblii 7000 razy i jego poetycką skróconą formę Jah (יָהּ ), występującą 50 razy. Ale ten szatański zamysł się Tobie nie uda.

Jesteś tak samo przebiegła i zwodnicza jak tłumacze falsyfikatów Biblii, którzy cytując słowo Alleluja lub Hallelujah, występujące w Biblii 24 razy, tłumaczą je jako „chwalcie Jah”, zwracając uwagę na skróconą formę imienia Bożego (Alleluja hebr. ‏הַלְלוּיָהּ‎ hallelujah, czy też halelu-Jáh). Ale kiedy imię Boże 26 razy występuje samodzielnie w formie Jah (יָהּ ), wtedy wrogowie imienia Bożego używają najczęściej zamiennika „Pan”.

Sprawdź sobie zakłamanie tych osobników: (Ps 150:5 BW / Ps 150:6 BT):

Ps 150:6 „Wszystko, co oddycha, niech wysławia Jah. Wysławiajcie Jah!”

To cyniczna postawa, tak jak Twoje stwierdzenie, że „W j. hebrajskim w tych tekstach-----הַלְלוּיָהּ-----jest הּ----he ale nie czyta się jej. Może zauważyłaś, że w języku polskim używa się formy Jehowa – nie Jehowah, choć tetragram na końcu zawiera spółgłoskę 'H', której Żydzi też nie wymawiali. Natomiast wymawiali ją, kiedy mówili Jah, co jak wspomniano, jest inną, skróconą formą imienia Bożego.

Twoje wywody są pozbawione logiki i po drodze ujawniają kilka spraw, wrogość wobec Bożego imienia, niekonsekwecję jak również próby mataczenia, w tłumaczeniu źródłosłowów!

Czy podobnych metod używasz też na Twoim forum? Jakże biedni są ci, którzy Cię słuchają!
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: Bobo »

Różnica polega na tym, czy tłumacz dokonał transkrypcji czy transliteracji. Najprościej ujmując, różnica polega na tym, że w transkrypcji tłumaczy się tak, jak się słyszy, dlatego w słowie ALLELUJA nie słychać końcowego H gdyż w hebrajskim było bezdźwięczne (nawiasem mówiąc, w hebrajskim bezdźwięczne jest też pierwsze H w tym słowie, bo tak naprawdę to alleluja pochodzi od słowa HALLEL + JAH).
Natomiast w transliteracji pod litery jednego alfabetu podstawia się litery innego alfabetu. I tak mamy takie przekłady i polskie i zagraniczne, gdzie w słowie Alleluja występuje H na końcu. Np.

A Potym usłyszałem głos zgraje wielkiej wniebie mówiącej: Hallelujah, i chwała, i sława, i cześć, i moc Bogu naszemu. (NT Szymon Budny 1574).

Wszystka dusza uwielbiać będzie Pana jestestwa! Hallelujah! (Ps 150:6 - Psałterz Dawidowy - Aszkenazy)

Najczęściej z końcową literką H występuje w angielskich przekładach:

After this I heard what seemed to be the loud voice of a great multitude in heaven, saying, "Hallelujah! Salvation and glory and power to our God, (Obj 19:1 New Revised Standard)

Także jeśli ty nie widzisz, nike tam imienia Bożego, to tylko dlatego, że nie chcesz go tam zobaczyć. A ono tam jest, nawet jak w transkrypcji mamy tylko litery JA, bo w domyśle jest jeszcze H.
Nawiasem, skąd w słowie ALLELUJA widzisz zwrot: chwalcie Boga? Masz tam słowo Bóg? ;-)
Oszołomstwu mówię NIE!

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: wuka »

Jedyny wniosek, jaki mi sie nasuwa z tej klotni to taki, ze czas przejsc na islam. Tam przynajmniej zawsze i w calosci wiedza jak nazywa sie ich bog. A tu...z jah ,baz h z h w skrocie po calosci...no kaplica jednym slowem

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: BoaDusiciel »

Moim zdaniem niechęć do imienia Jehowa wynika jedynie z niechęci do Świadków Jehowy.
Nie twierdzę, że niechęć do ŚJ jest bezpodstawna (bo niechęć jest uczuciem subiektywnym, więc każdy może mieć własną podstawę jej odczuwania), no ale jeśli w czymś mają rację, to trzeba im tą rację przyznać.
Jeśli ktoś nie przyznaje racji w sprawie oczywistej, to tylko się ośmiesza.
Ja np. nie kocham talibów, ale zgadzam się z poglądem, że w ciągu miesiąca zrobili porządek z narkomanią w Kabulu, przynajmniej z tą widoczną.
Poprzednie władze nie potrafiły sobie z tym poradzić przez 20 lat i wyglądało to tak:
https://www.youtube.com/watch?v=_K8heOwa9UQ
Talibowie zrobili to całkiem humanitarnie ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=YmPOXaeU2kw
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: nike »

DonCicio napisał/
Jakże płytka jest Twoja argumentacja. Za wszelką cenę chcesz wyeliminować Boże imię Jehowa (יְהֹוָה), występujące w Biblii 7000 razy i jego poetycką skróconą formę Jah (יָהּ ), występującą 50 razy. Ale ten szatański zamysł się Tobie nie uda.

O czym ty człowieku mówisz? w którym miejscu ja chcę wyeliminować imię BOGA?
Przedstawiłam ci jak ja to rozumiem z tego co potrafię odczytać i nic więcej.
Chcę ci zwrócić uwagę, że my w pieśniach mamy też imię JEHOWA
(obraźliwe zwroty wykasowane - hamuj nike, hmuj
Bobo-modo)
DonCicio napisał/
Jesteś tak samo przebiegła i zwodnicza jak tłumacze falsyfikatów Biblii, którzy cytując słowo Alleluja lub Hallelujah, występujące w Biblii 24 razy, tłumaczą je jako „chwalcie Jah”, zwracając uwagę na skróconą formę imienia Bożego (Alleluja hebr. ‏הַלְלוּיָהּ‎ hallelujah, czy też halelu-Jáh). Ale kiedy imię Boże 26 razy występuje samodzielnie w formie Jah (יָהּ ), wtedy wrogowie imienia Bożego używają najczęściej zamiennika „Pan”.

Sprawdź sobie zakłamanie tych osobników: (Ps 150:5 BW / Ps 150:6 BT):
Ps 150:6 „Wszystko, co oddycha, niech wysławia Jah. Wysławiajcie Jah!”
Sprawdziłam, w Psalmie 150:6 jest "chwalcie Jah
ale jak się ma to Jah do jehowy? Bardziej pasuje do Jahwe prawda?
DonCicio napisał/
To cyniczna postawa, tak jak Twoje stwierdzenie, że „W j. hebrajskim w tych tekstach-----הַלְלוּיָהּ-----jest הּ----he ale nie czyta się jej”. Może zauważyłaś, że w języku polskim używa się formy Jehowa – nie Jehowah, choć tetragram na końcu zawiera spółgłoskę 'H', której Żydzi też nie wymawiali. Natomiast wymawiali ją, kiedy mówili Jah, co jak wspomniano, jest inną, skróconą formą imienia Bożego.
Tak jak napisałam wyżej jak się JAH MA DO JEH?
DonCicio napisał/
Twoje wywody są pozbawione logiki i po drodze ujawniają kilka spraw, wrogość wobec Bożego imienia, niekonsekwecję jak również próby mataczenia, w tłumaczeniu źródłosłowów!
Wierzący DonCicio sie odezwał, bardzo miłymi słowami nawet.
DonCicio jesteś bardzo nie miłym facetem, a [wręcz ohydnym (hamuj nike, hamuj!-Bobo-modo)] w rozmowie o BOGU, ja napiusałam to co znam, ponieważ chyba podawałeś teksty z Objawienia, Psalmy to poezja jest i tam przecież dokładnie nie ma JEHOWA jest JAH a wiec bardziej już pasuje do JAHWE.
Ja natomiast wierzę, że JAHWE I JEHOWA to są imiona BOGA własne. A wszystkie skróty jak EL, JAH, HASZEM i inne przedstawiają BOGA i to BOGU mamy oddawać hołd i uwielbienie. Moja propozycja idź na lekcje hebrajskiego będziesz troszkę mądrzejszy.

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: BoaDusiciel »

nike pisze:
10 lis 2021, 10:53

Chcę ci zwrócić uwagę, że my w pieśniach mamy też imię JEHOWA

Ja natomiast wierzę, że JAHWE I JEHOWA to są imiona BOGA własne.
No to na czym polega spór, bo chyba się pogubiłem ? :roll:
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

nike pisze:
10 lis 2021, 10:53

Przedstawiłam ci jak ja to rozumiem z tego co potrafię odczytać i nic więcej.

Ps 150:6 „Wszystko, co oddycha, niech wysławia Jah. Wysławiajcie Jah!”
Sprawdziłam, w Psalmie 150:6 jest "chwalcie Jah
ale jak się ma to Jah do jehowy? Bardziej pasuje do Jahwe prawda?

Pozwól nike, że nie będę tego komentował, bo mi ręce opadają. Jeżeli Ty nie załapałaś, jaka jest różnica między tym samym imieniem zapisanym w różny sposób, to mam nadzieję, że inni to już zauważyli. Może załapiesz, jaka jest różnica między zapisem imienia Krzyś i Krzysztof. W oddanym w różny sposób zapisie imienia Krzysztof, może też występować litera "ś".

nike pisze:
10 lis 2021, 10:53
Wierzący DonCicio sie odezwał, bardzo miłymi słowami nawet.
DonCicio jesteś bardzo nie miłym facetem, a wręcz ohydnym

Nike ... sprawa jest o wiele poważniejsza, niż przypuszczasz! Wszem i wobec mówisz, jak to długo studiujesz Biblię, nauczasz innych na forach, uważasz siebie za znawczynię hebrajskiego ... to dlaczego nauczasz nieprawdę!? Jeżeli ktoś uważa siebie za nauczyciela, a jednocześnie napisał: "Przedstawiłam ci jak ja to rozumiem z tego co potrafię odczytać i nic więcej", to jest to wyłącznie Twoja opinia ... nie stanowisko Biblii w tej materii! Musisz wiedzieć, że dziesiątki razy, przez kilka lat, temat ten był omawiany tu, na tym forum, więc uważam, że niezbyt pilny z Ciebie uczeń, a cóż dopiero nauczyciel.

A może jednak skorzystać z własnej propozycji: "idź na lekcje hebrajskiego będziesz troszkę mądrzejszy"?

Moim zamiarem nie jest upokarzanie kogokolwiek, ale wykazywanie 'Prawdy' i pamiętaj, że zawsze znajdzie się ktoś, kto po nieprzemyślanych słowach, nawet jako nauczyciela, może powiedzieć: "sprawdzam"! I wtedy dochodzi do irytacji, której nikt nie lubi.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: Bobo »

wuka pisze:
10 lis 2021, 10:05
Jedyny wniosek, jaki mi sie nasuwa z tej klotni to taki, ze czas przejsc na islam. Tam przynajmniej zawsze i w calosci wiedza jak nazywa sie ich bog. A tu...z jah ,baz h z h w skrocie po calosci...no kaplica jednym slowem
Po pierwsze, nie widzę tu kłótni. Po drugie, kwestie to robi nike udającą znawczynię hebrajskiego. Po trzecie, dziwię się jej, gdyż dyskutuje o oczywistościach. Po czwarte, jak ktoś jest laikiem w temacie, to dla ignoranta wszystko jest głupie. Jeśli chcesz sprawdzić zagadnienie to czytaj, pytaj a nie marudź.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: Bobo »

DonCicio, robisz błąd. W kwestiach Jah czy Jehowa powołujesz się na zdrobnienia, a to Waldemar ->Waldek, a to Krzysztof ->Krzyś.... a to rodzi nieporozumienia.
Jah jest skróceniem a nie zdrobnieniem. Oczywiście, że często zdrobnienie traktuje się jako synonim skrócenia ale to głównie w Polsce. Nie znam przypadku zdrobnienia w j. hebrajskim, są za to skrócenia.
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
DonCicio
Posty: 1290
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:04
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: DonCicio »

No tak. Inni mogą to tak rozumieć. To samo imię, lecz inna forma zapisu. Między skróceniem a zdrobnieniem jest jednak subtelna różnica.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 12:46 przez DonCicio, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nabywaj mądrości, nabywaj zrozumienia. Nie zapominaj o tym, co mówię, i się od tego nie odwracaj" Przysłów 4:5

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: nike »

nike pisze: ↑
dzisiaj, o 10:53
Przedstawiłam ci jak ja to rozumiem z tego co potrafię odczytać i nic więcej.
Ps 150:6 „Wszystko, co oddycha, niech wysławia Jah. Wysławiajcie Jah!”
Sprawdziłam, w Psalmie 150:6 jest "chwalcie Jah
ale jak się ma to Jah do jehowy? Bardziej pasuje do Jahwe prawda?
DonCicio napisał/
Pozwól nike, że nie będę tego komentował, bo mi ręce opadają. Jeżeli Ty nie załapałaś, jaka jest różnica między tym samym imieniem zapisanym w różny sposób, to mam nadzieję, że inni to już zauważyli. Może załapiesz, jaka jest różnica między zapisem imienia Krzyś i Krzysztof. W oddanym w różny sposób zapisie imienia Krzysztof, może też występować litera "ś".
Ręce ci opadają a gdzie twoja cierpliwość jest?
CIERPLIWOŚĆ USZLACHETNIA NAS DO WALKI DAJE SIŁ-----słowa naszej pieśni.
Nie załapałam bo nie wiem co do "Jah" --ma Krzysio, czy tutaj odpowiadasz na poprzednie moje pytanie dotyczące Jozuego, na które konkretnie nic nie potrafiłeś odpowiedzieć?
nike pisze: ↑
dzisiaj, o 10:53
Wierzący DonCicio sie odezwał, bardzo miłymi słowami nawet.
DonCicio jesteś bardzo nie miłym facetem, a wręcz ohydnym
DonCicio napisał/
Nike ... sprawa jest o wiele poważniejsza, niż przypuszczasz! Wszem i wobec mówisz, jak to długo studiujesz Biblię, nauczasz innych na forach, uważasz siebie za znawczynię hebrajskiego ..
kiedy i gdzie ja opowiadam jak długo ja studiuję Biblię i nauczam na forach?---to jest KŁAMSTWO, również gdzie ja piszę,ze jestem znawczynia hebrajskiego?----drugie KŁAMSTWO
DonCicio napisał
. to dlaczego nauczasz nieprawdę!? Jeżeli ktoś uważa siebie za nauczyciela, a jednocześnie napisał: "Przedstawiłam ci jak ja to rozumiem z tego co potrafię odczytać i nic więcej", to jest to wyłącznie Twoja opinia ... nie stanowisko Biblii w tej materii!
W którym miejscu ja napisałam,ze to co mówię jest stanowiskiem BBIBLII?---następne KŁAMSTWO I ŻE JESTEM NAUCZYCIELEM TY CIOCIO JESTES PORĄBANY DO KWADRATU.
D
onCicio napisał/
Musisz wiedzieć, że dziesiątki razy, przez kilka lat, temat ten był omawiany tu, na tym forum, więc uważam, że niezbyt pilny z Ciebie uczeń, a cóż dopiero nauczyciel.
podaj strony to poczytam.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: Bobo »

nike, rzucasz się i rzucasz, coraz częściej rzucasz słowa: kłamstwo, jesteś porąbany, rozmowa z tobą to ohyda itp. itp.

Jeśli tak jest to dziwię się, że wchodzisz w dyskusję z kimś kogo za takiego uważasz. Odpuść sobie, grzecznie się pożegnaj i wojuj na swoim forum.
Pazury, jak widzę, znowu wychodzą... :-/
Oszołomstwu mówię NIE!

BoaDusiciel
Posty: 6986
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?

Post autor: BoaDusiciel »

Jeśli ktoś rozumie jaka jest podstawa sporu, to proszę o wyjaśnienie.
Bo aktualnie wydaje mi się, że obie strony uznają poprawność imienia "Jehowa", a mimo to spierają się o to imię.
Nie ogarniam tej kuwety :->
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”