Termin "nefesz" w Biblii Hebrajskiej

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

EMET pisze:Ale: jak mawiają: każdego sprawa, jakie 'ankiety' przedkłada i jakie 'pytania' w owych 'ankietach' stawia...
To skoro to jest moja sprawa, jakie ankiety zakładam, to z łaski swojej odczep się ode mnie i przestań krytykować stworzone przeze mnie ankiety przez przytaczanie przykładów ankiet, które "mógłbym" założyć.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Yarpen Zirgin pisze:
EMET pisze:Ale: jak mawiają: każdego sprawa, jakie 'ankiety' przedkłada i jakie 'pytania' w owych 'ankietach' stawia...
To skoro to jest moja sprawa, jakie ankiety zakładam, to z łaski swojej odczep się ode mnie i przestań krytykować stworzone przeze mnie ankiety przez przytaczanie przykładów ankiet, które "mógłbym" założyć.

EMET:
'Słucham i jestem posłuszny, effendi'.

Przy okazji oświadczam --
Nie interesują mnie jakiekolwiek przez kogokolwiek na tym tutaj Forum redagowane ankiety, takoż udzielanie na owe jakichkolwiek odpowiedzi, tudzież komentarzy do owych.
Podobnie też: nie będę od teraz komentował żadnych pytań w owych ankietach zawartych, choćby jawiły się mnie owe pytania jako co najmniej żenujące; choćby tak lekko powiedziawszy.
Niech każdy zatem redaguje takie 'ankiety', na jakie ma ochotę [w tym też 'pytania' w owych ankietach zawarte]; byleby, oczywiście, w zgodzie z Regulaminem.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

and
Posty: 748
Rejestracja: 26 maja 2006, 22:43
Lokalizacja: Toruń

Post autor: and »

Yarpen Zirgin pisze:
and pisze:
Yarpen Zirgin pisze:
and pisze:gdzie jest napisane, że umarły żyje i kto tak twierdzi?
1 Sm 2,7-20 chociażby...
widzę, że ciebie nie można poważnie traktować.
Natomiast ja widzę, że nie dopuszczasz myśli, że ktoś mógł się pomylić. Prawidłowe namiary to 1 Sm 28,7-20.
Przepraszam, ale takiej pomyłki się nie spodziewałem, a numerów wersetów nie znam na pamięć (wiem gdzie szukać)
Odniosę się teraz do Samuela.
Napisałem "gdzie jest napisane, że umarły żyje" powinienem napisać "gdzie jest napisane, że umarły człowiek żyje" dla lepszego zrozumienia. W tych wersetach jest napisane, że żyje ale nie człowiek lecz jego dusza. Bo człowiek wraca do prochu jak umiera, lecz dusza człowieka z nim nie umiera.

Zastanawia mnie to po co EMET wylicza ile razy zostało użyte jakieś słowo w Biblii.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

and pisze:lecz dusza człowieka z nim nie umiera.
Ja nie znam tekstu, gdzie est napisane że,Dusza nie umiera?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

nike pisze:Ja nie znam tekstu, gdzie est napisane że,Dusza nie umiera?
N-ty raz Ci powtarzam, że masz to napisane chociażby w Mt 10,28, gdzie Jezus stwierdza, że człowiek może zabić ciało, ale duszy nie jest w stanie.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Yarpen Zirgin pisze:N-ty raz Ci powtarzam, że masz to napisane chociażby w Mt 10,28, gdzie Jezus stwierdza, że człowiek może zabić ciało, ale duszy nie jest w stanie.
Więc jak to jest Stary Testament z nowym się kłóci co?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Nike, w niczym się nie kłóci. Musisz wreszcie nauczyć się patrzeć i interpretować Stary Testament uwzględniając fakt, że Izraelici nie mieli w czasie jego spisywania pełni Objawienia, która przyszła dopiero w Chrystusie. Musisz pamiętać, że w opisach Starego jest dużo przypuszczeń Izraelitów.
I oczywiście o tym, że "nefesz" nie oznacza wyłącznie duszy. :-)
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

Yarpen Zirgin pisze:Nike, w niczym się nie kłóci. Musisz wreszcie nauczyć się patrzeć i interpretować Stary Testament uwzględniając fakt, że Izraelici nie mieli w czasie jego spisywania pełni Objawienia, która przyszła dopiero w Chrystusie. Musisz pamiętać, że w opisach Starego jest dużo przypuszczeń Izraelitów.
I oczywiście o tym, że "nefesz" nie oznacza wyłącznie duszy. :-)
I może jeszcze mamy przyjąć, że ostatecznym i pełnym OBJAWIENIEM jest tradycja KRK, bo przecież w NT wszystkiego nie spisano :-D

Powiedzieć mogę tylko tyle, ile śpiewała ELITA :-)
"Oj naiwny, naiwny, naiwny ...."

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Yarpen Zirgin pisze:Nike, w niczym się nie kłóci. Musisz wreszcie nauczyć się patrzeć i interpretować Stary Testament uwzględniając fakt, że Izraelici nie mieli w czasie jego spisywania pełni Objawienia, która przyszła dopiero w Chrystusie. Musisz pamiętać, że w opisach Starego jest dużo przypuszczeń Izraelitów.
I oczywiście o tym, że "nefesz" nie oznacza wyłącznie duszy. :-)

EMET:
Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie wyraźnie mamy formułę iż podlega owa "dusza" śmierci...
Tam stosuje się 'eufemizmy' w rodzaju: 'człowiek, życie, osoba' itp.


Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

and
Posty: 748
Rejestracja: 26 maja 2006, 22:43
Lokalizacja: Toruń

Post autor: and »

nike pisze:
Yarpen Zirgin pisze:N-ty raz Ci powtarzam, że masz to napisane chociażby w Mt 10,28, gdzie Jezus stwierdza, że człowiek może zabić ciało, ale duszy nie jest w stanie.
Więc jak to jest Stary Testament z nowym się kłóci co?
Wiesz co to jest pełniejsze zrozumienie. W ST było cząstkowe ...

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 2946
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:01

Post autor: Petroniusz »

and pisze:
nike pisze:
Yarpen Zirgin pisze:N-ty raz Ci powtarzam, że masz to napisane chociażby w Mt 10,28, gdzie Jezus stwierdza, że człowiek może zabić ciało, ale duszy nie jest w stanie.
Więc jak to jest Stary Testament z nowym się kłóci co?
Wiesz co to jest pełniejsze zrozumienie. W ST było cząstkowe ...
Pelniejsze zrozumienie nie moze przeczyc temu, co do tej pory Bog objawil. A wiec mozliwosc spozywania kotleta schabowego nie moze sprawiac, ze matczyne mleko staje sie trujace.

Jesli ST mowi o tym, ze dusza jest smiertelna i ze czlowiek zabija dusze, to chyba Jezusowi nie chodzilo o to, aby przeczyc objawionemu Slowu Boga, lecz zapewne zawarl w swych slowach glebsza mysl. Nie rozumiej slow Jezusa tak powierzchownie, jak ci, co sie gorszyli, gdy mowil o spozywaniu Jego ciala i krwi.
Petroniusz Arbiter

EMET
Posty: 11244
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Petroniusz pisze:
and pisze:
nike pisze:
Yarpen Zirgin pisze:N-ty raz Ci powtarzam, że masz to napisane chociażby w Mt 10,28, gdzie Jezus stwierdza, że człowiek może zabić ciało, ale duszy nie jest w stanie.
Więc jak to jest Stary Testament z nowym się kłóci co?
Wiesz co to jest pełniejsze zrozumienie. W ST było cząstkowe ...
Pelniejsze zrozumienie nie moze przeczyc temu, co do tej pory Bog objawil. A wiec mozliwosc spozywania kotleta schabowego nie moze sprawiac, ze matczyne mleko staje sie trujace.

Jesli ST mowi o tym, ze dusza jest smiertelna i ze czlowiek zabija dusze, to chyba Jezusowi nie chodzilo o to, aby przeczyc objawionemu Slowu Boga, lecz zapewne zawarl w swych slowach glebsza mysl. Nie rozumiej slow Jezusa tak powierzchownie, jak ci, co sie gorszyli, gdy mowil o spozywaniu Jego ciala i krwi.

EMET:
Okazuje się, że w Księgach Nowego Przymierza nie zmienił się koloryt znaczeniowy terminu "dusza".
Podobnie jak można dostrzec ów koloryt znaczeniowy dopiero wtedy, kiedy termin hebrajski "nefesz" odda się konsekwentnie per "dusza" - także w miejscach kłopotliwych dla pojmujących teologicznie ową 'duszę'; tak też sprawy mają się z terminem "psyche" .

Oto, jak się ma do doktryny o 'duszy nieśmiertelnej' wymowa tekstów z Ksiąg Nowego Przymierza w sytuacji, kiedy termin < psyche > konsekwentnie bywa tłumaczony per "dusza" ; tak, aby nie kryć się za żadnymi 'eufemizmami' w sytuacji np. takiej, kiedy wyraźnie z tekstu wynika, iż 'dusza podlega zagładzie', niestety... Choćby tylko taka sytuacja.
Wynikają z takowego podejścia - w translacji - i inne ciekawe niuanse.
A kto chce zbadać wszystkie miejsca wg greki "NT", to takowy wykaz - miejsc występowania "psyche" - zapodałem w innym swoim post na Forum.

Wszystkie wersety w oddaniu wariantowym NŚ [stąd np. Imię Boże w tekście do Rzymian 11:3] ---
"i powiedział: "Wstań, weź dziecię oraz jego matkę i udaj się do ziemi Izraela, bo umarli ci, którzy nastawali na duszę dziecięcia". - wg Mateusza 2:20.
"I nie bójcie się tych, co zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego, który może i duszę, i ciało zgładzić w Gehennie." - wg Mateusza 10:28.
"Kto by znalazł swą duszę, ten ją straci, a kto by stracił swą duszę ze względu na mnie, ten ją znajdzie." - wg Mateusza 10:39.
"Bo kto by chciał wybawić swą duszę, ten ją straci, ale kto by stracił swą duszę ze względu na mnie, ten ją znajdzie." - wg Mateusza 16:25.
"Jaki bowiem pożytek przyniesie to człowiekowi, jeśli pozyska cały świat, lecz postrada swą duszę? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?" - wg Mateusza 16:26.
"tak jak Syn Człowieczy nie przyszedł po to, by mu usługiwano, lecz by usługiwać i dać swoją duszę jako okup w zamian za wielu"." - wg Mateusza 20:28.
"Wtedy powiedział do nich: "Dusza moja jest głęboko zasmucona, aż do śmierci. pozostańcie tu i czuwajcie ze mną"." - wg Mateusza 26:38.
"Następnie rzekł do nich: "Czy wolno w sabat spełnić dobry uczynek, czy popełnić zły uczynek, duszę wybawić czy zabić?" Ale oni milczeli." - wg Marka 3:4.
"Bo kto by chciał wybawić swą duszę, ten ją straci, ale kto by stracił swą duszę ze względu na mnie i na dobrą nowinę, ten ją wybawi." - wg Marka 8:35.
"właściwie jaki pożytek odniesie człowiek, gdy pozyska cały świat, a postrada swą duszę." - wg Marka 8:36.
"Bo nawet Syn Człowieczy nie przyszedł po to, by mu usługiwano, lecz by usługiwać i dać swoją duszę jako okup w zamian za wielu"." - wg Marka 10:45.
"I powiedział do nich: "Dusza moja jest głęboko zasmucona, aż do śmierci. Pozostańcie tu i czuwajcie"." - wg Marka 14:34.
"(i duszę twoją przeszyje długi miecz), żeby zostały odsłonięte rozważania wielu serc"." - wg Łukasza 2:35.
" wtedy Jezus rzekł do nich: "Pytam was: Czy wolno w sabat czynić dobrze, czy wyrządzać krzywdę, duszę wybawić czy zgładzić?" " - wg Łukasza 6:9.
" Bo kto by chciał wybawić swą duszę, ten ją straci, ale kto by stracił swą duszę ze względu na mnie, ten ją wybawi." - wg Łukasza 9:24.
"Kto by usiłował zachować dla siebie swą duszę, ten ją straci, lecz kto by ją stracił, ten ją zachowa przy życiu." - wg Łukasza 17:33.
"Ja jestem wspaniałym pasterzem; wspaniały pasterz daje swą duszę za owce." - wg Jana 10:11.
"tak jak Ojciec zna mnie, a ja znam Ojca; i daję swą duszę za owce." - wg Jana 10:15.
"Ojciec miłuje mnie dlatego, że ja daję swą duszę, aby ją znowu otrzymać." - wg Jana 10:17.
" Kto kocha swą duszę, ten ją niszczy, ale kto nienawidzi swej duszy w tym świecie, ten ją ustrzeże dla życia wiecznego." - wg Jana 12:25.
"Piotr rzekł do niego: "Panie, dlaczego w tej chwili nie mogę pójść za tobą? oddam za ciebie duszę moją"." - wg Jana 13:37.
"Jezus odpowiedział: "Oddasz za mnie swoją duszę? zaprawdę, zaprawdę ci mówię: Kogut na pewno nie zapieje, dopóki ty się mnie trzy razy nie zaprzesz"." - wg Jana 13:38.
"Nikt nie ma miłości większej niż ta, gdy ktoś daje swą duszę za swoich przyjaciół." - wg Jana 15:13.
"gdyż nie pozostawisz mojej duszy w Hadesie ani nie pozwolisz, żeby lojalny wobec ciebie ujrzał skażenie.' - Dzieje Ap 2:27.
"Doprawdy, każda dusza, która by nie słuchała owego Proroka, zostanie doszczętnie wytępiona spośród ludu'." - Dzieje Ap 3:23.
"ludźmi, którzy wydali swe dusze za imię naszego Pana, Jezusa Chrystusa." - Dzieje Ap 15:26.
"Mimo to radzę wam teraz, żebyście byli dobrej myśli, bo ani jedna dusza spośród was nie zginie &#8211; tylko statek." - Dzieje Ap 27:22.
"ucisk i udręka &#8211; na duszę każdego człowieka, który czyni to, co szkodliwe, Żyda najpierw, a także Greka;" - do Rzymian 2:9.
""Jehowo, proroków twoich pozabijali, ołtarze twoje wykopali i pozostałem tylko ja sam, a oni nastają na moją duszę"." - do Rzymian 11:3.
"którzy własnego karku nadstawili za mą duszę i którym nie tylko ja składam podziękowania, lecz także wszystkie zbory spośród narodów;" - do Rzymian 16:4.
"Tak nawet jest napisane: "Pierwszy człowiek, Adam, stał się duszą żyjącą". Ostatni Adam stał się duchem życiodajnym." - 1 do Koryntian 15:45.
"Jeżeli chodzi o mnie, z największą chęcią wydam siebie i zostanę całkowicie wydany za wasze dusze. skoro miłuję was obficiej; czyż mam być mniej miłowany?" - 2 do Koryntian 12:15.
"ponieważ ze względu na dzieło Pańskie był bardzo bliski śmierci, wystawiając swą duszę na niebezpieczeństwo, żeby w pełni zrekompensować to, iż nie jesteście tu obecni, by spełniać dla mnie osobistą posługę." - do Filippian 2:30.
"Darząc was zatem tkliwym uczuciem, radzi byliśmy przekazać wam nie tylko dobrą nowinę Bożą, lecz także nasze dusze, ponieważ staliście się nam umiłowani." - 1 do Tessaloniczan 2:8.
"My zaś nie jesteśmy z tych, którzy się wycofują ku zagładzie, lecz z tych, którzy wierzą ku zachowaniu duszy przy życiu." - do Hebrajczyków 10:39.
"Odrzućcie zatem wszelką plugawość i tę rzecz zbyteczną, zło, a z łagodnością przyjmujcie zaszczepianie słowa, które może wybawić wasze dusze." - Jakuba 1:21.
"wiedzcie, że kto zawróci grzesznika z błędu jego drogi, ten wybawi jego duszę od śmierci i zakryje mnóstwo grzechów." - Jakuba 5:20.
"osiągając cel waszej wiary &#8211; wybawienie waszych dusz." - 1 Piotra 1:9.
" Umiłowani, usilnie zachęcam was jako przybyszów i tymczasowych osiedleńców, abyście się powstrzymywali od cielesnych pragnień, które toczą bój przeciwko duszy." - 1 Piotra 2:11.
"które niegdyś okazały nieposłuszeństwo, gdy cierpliwość Boża wyczekiwała za dni Noego &#8211; w czasie budowy arki, w której niewiele osób, to jest osiem dusz, zostało bezpiecznie przeprowadzonych przez wodę." - 1 Piotra 3:20.
"bo ów prawy człowiek tym, co widział i słyszał, gdy mieszkał wśród nich, dzień w dzień zadawał męczarnie swej prawej duszy z powodu ich bezprawnych uczynków &#8211;" - 2 Piotra 2:8.
"Po tym poznaliśmy miłość, że on wydał za nas swą duszę; i my mamy obowiązek wydać swe dusze za naszych braci." - 1 Jana 3:16.
"A gdy otworzył piątą pieczęć, ujrzałem pod ołtarzem dusze pozabijanych z powodu Bożego słowa i z powodu działalności świadczenia, którą im powierzono." - Objawienie dane Janowi 6:8.
"A gdy otworzył piątą pieczęć, ujrzałem pod ołtarzem dusze pozabijanych z powodu Bożego słowa i z powodu działalności świadczenia, którą im powierzono." - Objawienie dane Janowi 8:9.
"A oni go zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swego świadczenia i nie miłowali swych dusz nawet w obliczu śmierci." - Objawienie dane Janowi 12:11.
"A drugi wylał swą czaszę na morze. I stało się krwią jakby zmarłego, i umarła każda dusza żyjąca &#8211; to, co w morzu." - Objawienie dane Janowi 16:3.
"również cynamon i korzenie indyjskie, i kadzidło, i wonny olejek, i wonną żywię. i wino, i oliwę, i wyborną mąkę, i pszenicę, i bydło, i owce, i konie:, i powozy, i niewolników, i dusze ludzkie." - Objawienie dane Janowi 18:13.
"Tak, oddalił się od ciebie wyborny owoc, którego pragnęła twa dusza, i zginęły spośród ciebie wszystkie rzeczy wykwintne i świetne, i ludzie już nigdy ich nie znajdą." - Objawienie dane Janowi 18:14.
"I ujrzałem trony, i byli ci, którzy na nich zasiedli, i dano im władzę sądzenia. Tak, ujrzałem dusze tych, których stracono toporem za świadczenie o Jezusie i za mówienie o Bogu, tych, którzy nie oddali czci ani bestii, ani jej wizerunkowi i którzy nie przyjęli znamienia na swe czoło ani na rękę. I ożyli, i królowali z Chrystusem przez tysiąc lat." - Objawienie dane Janowi 20:4.

Co się zaś tyczy tekstu wg Mateusza 10:28 [por. wg Łukasza 12:5], to był on objaśniany na Forum.
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#27801
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#59982
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.p ... ght=#85566


Istotnie: w Gehennie nikt nie jest w stanie zabić ani 'ciała' człowieka, ani tegoż 'duszy'; w Gehennie może wygubić tylko Bóg, bo to Jego suwerenna decyzja i jedynie On jest mocen i jedynie On ową 'Gehenną' włada i na ową Gehennę skazuje.
Stąd też 'osąd Gehenny' -- to innego rodzaju sytuacja, aniżeli 'odesłanie kogoś do Szeolu - Hadesu'.


Stephanos, ps. EMET
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 23:26 przez EMET, łącznie zmieniany 1 raz.
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

nike
Posty: 11544
Rejestracja: 05 sie 2006, 23:59

Post autor: nike »

Yarpen Zirgin pisze:Nike, w niczym się nie kłóci. Musisz wreszcie nauczyć się patrzeć i interpretować Stary Testament uwzględniając fakt, że Izraelici nie mieli w czasie jego spisywania pełni Objawienia, która przyszła dopiero w Chrystusie. Musisz pamiętać, że w opisach Starego jest dużo przypuszczeń Izraelitów.
I oczywiście o tym, że "nefesz" nie oznacza wyłącznie duszy. :-)
Prorocy pisząc St.Testament nie mieli objawienia? To ty nie wierzysz,że Biblia jest Księga natchnioną?

kwant
Posty: 1196
Rejestracja: 15 lis 2008, 7:51

Post autor: kwant »

and pisze:Bo człowiek wraca do prochu jak umiera, lecz dusza człowieka z nim nie umiera.
Teraz kilka pytań.
Czemu człowiek materialny za grzechy umiera za każdym razem, nawet święty, spełniając zapowiedź Bożą, ale dusza posyłana jest przez KK do piekła, lub czyśćca, czy nieba, według uznania tegoż kościoła i innych mu w tym sekundujących?
Czy to za grzechy materialny człowiek odpowiada, czy jego domniemana dusza?
Jeżeli obie istoty odpowiadają, to czemu nie ponoszą jednakowej kary, czy konsekwencji?
Kiedy człowiek otrzymuje duszę, przy inicjacji, czy porodzie?
Wg. KK Adam ją otrzymał po uczynieniu przez Boga Adamowi ciała. Dopiero wtedy zaczął oddychać. Noworodek zaczyna oddychać po porodzie.
W czym dusza ma władzę nad człowiekiem, kiedy nie w pełni odpowiada śmiercią za grzechy?
Czemu w ten sposób KK krzewi w tym zakresie dualizm, a przy tym zaprzecza, że to robi?
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Prorocy pisząc St.Testament nie mieli objawienia? To ty nie wierzysz,że Biblia jest Księga natchnioną?
Ależ mieli, tyle, że nie wszystko im zostało objawione.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”