Dwa duchy w nas: duch i Duch

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Dezerter pisze:Jachu - nie wiem z kim ty dyskutujesz, ale nie ze mną - pomyliłeś wątki - tu o duszy nie rozmawiamy!
A dlaczego nie,przeciez pisze:

1 Moj. 2:7
7. Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą.
(BG)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Dezerter pisze:Henryku - zacytowałeś moje pytanie po czym wcale na nie nie odpowiedziałeś!
czekam
Ależ odpowiedziałem. Nie czytałeś dokładnie... :-(
Nie ma trzeciego składnika.
Tchnienie otrzymane od Boga, wraz z ukształtowana materią, tworzą żywą istotę- duszę.
Rdz 2:7 bp "I ukształtował Jahwe-Bóg człowieka, proch z roli, i tchnął w jego nozdrza oddech życia, i tak stał się człowiek istotą żywą."
Niektórzy tłumacze oddali to wprost: duszą żyjącą.
Rdz 2:7 bg "Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

„Oddech życia”, lub „dech żywota” nie jest określany słowem: „nieśmiertelny”. :-D
Bóg dał, Bóg wziął...

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Henryk pisze:„Oddech życia”, lub „dech żywota” nie jest określany słowem: „nieśmiertelny”. :-D
Bóg dał, Bóg wziął...
Bóg odda przy zmartwychwstaniu i będziemy żyli wiecznie
więc kiedy Oddech życia/dech żywota był śmiertelny :aaa: :mysli:
skoro pochodzi od Boga i według niektórych tłumaczeń jest "tchnieniem Własnego/boskiego życia"
a skoro boski składnik w nas to oczywista oczywistoś, że nieśmiertelny
ale, ale
niektórym trzeba czarno na białym napisać
no proszę cię ... nie bądź zacietrzewiony tylko ogarnij to jeszcze raz

polecam te teksty- może ci pomogą:
Tchnienie (z pierwotnego dchnienie; tchnąć < dchnąć) życia czy dech życia, dusza występujące w zacytowanym pierwszym przekazie Biblii, zawierają ten sam rdzeń co i duch - pierwotnie nazwa czynności, wtórnie nazwa rezultatu czynności, np. od czas. dchnąć (W. Boryś, "Słownik etymologiczny języka polskiego", 2005, s. 131) - wszystkie wymienione wyrazy polskie, liczące tysiące lat, są ze sobą ściśle spokrewnione etymologicznie; rzeczownik dusza jest utworzony od rzeczownika duch. Bóg "tchnął w jego nozdrza tchnienie życia" (BT; por. natchnienie 'stan ożywienia twórczego') - Bóg obdarzył człowieka częścią siebie, przekazał mu część swojej siły i energii, swojego ducha, przekazał mu życie, a więc życie to jest element Boski, to jest część Ducha Boskiego. Przy takim rozumieniu - a nic mu zarzucić nie można - zrozumiałe staje się zdanie: "a duch wróci się do Boga, który go dał" (Koh 12:7) - u Boga życie, dane człowiekowi, jest i pozostanie na zawsze zapisane w Jego pamięci.

http://www.zbawienie.pl/content/view/156/60/
- to jak śmiertelny czy nie?

Piszesz, że nie ma 3 składnika - to już nie ze mną się kłócisz a z Pawłem i NT:
Innym bogatym źródłem wiedzy o biblijnej koncepcji duszy jest nauczanie Świętego Pawła. Uznaje się, że nauczanie Pawła, choć należało do semickiej tradycji rozumienia duszy-nefesz jako tchnienia życia, przyjęło ono też wpływy antropologii greckiej. Widać je wtedy, gdy traktuje duszę jako osobny element od ciała. Nauczał on, że łaska paschalna nadała duszy (gr. psyche, nous) nowym wymiar, który wyrażony jest słowem pneuma, użytym nie w odniesieniu do Ducha Świętego, lecz do duszy chrześcijanina, tak np. w Rz 8,10-11:
Quote-alpha.png
Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia. A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa <Jezusa> z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha.

W innym miejscu wspomina o trzech elementach: duch (pneuma), dusza (psyche) i ciało (soma)
Quote-alpha.png
Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa (1 Tes 5,23).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dusza_%28religia%29
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Dezerter pisze:niektórym trzeba czarno na białym napisać
I dalej nie pomogło... :lol:
Dezerterze. Duch Boży, Boża energia, Boża moc, nie są duszą nieśmiertelną którą rzekomo otrzymuje człowiek z chwilą zapłodnienia dwóch komórek.
Włączam kontakt elektryczny- w pokoju robi się jasno. Odcinam dopływ energii- ciemno.
To samo z Bożą cząstką w człowieku.
Adam otrzymał tę cząstkę i stał się istotą żywą. Gdy to &#8222;coś&#8221; zostało mu zabrane- ciało zostało rozłożone na atomy.
Ta Boża &#8222;część&#8221; nie posiada świadomości, podobnie jak nie myśli prosty organizm zwierzęcy, który także posiada Bożą część- ponieważ żyje!
Świadomość, pamięć, uczucie piękna, miłości, żalu, strachu, wyrzutu sumienia- to element ludzkiej psychiki.

Jeśli będziesz utożsamiał tego ducha Bożego (tę Bożą energię) z Duchem Świętym, to pobłądzisz.
Moc, którą Bóg ożywia materię, nie posiada przymiotu nieśmiertelności.

Duch Boży, dzięki któremu ożywiona zostaje materia, nie stanowi osobnego świadomego bytu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

Henryk pisze:
Dezerter pisze:niektórym trzeba czarno na białym napisać
Duch Boży, Boża energia, Boża moc, nie są duszą nieśmiertelną
O czym ty do mnie rozmawiasz :crazy:
albo sobie ze mnie kpisz albo sam nie wiesz co gadasz i o czym my w tym wątku rozmawiamy?!
ogarnij się :idea:
po co piszesz mi o duszy nieśmiertelnej - 10 raz proszę - NIE w tym wątku - ja nie piszę tu o duszy nieśmiertelnej
POBUDKA :!:
Adam otrzymał tę cząstkę i stał się istotą żywą. Gdy to &#8222;coś&#8221; zostało mu zabrane- ciało zostało rozłożone na atomy.
Ta Boża &#8222;część&#8221; nie posiada świadomości, podobnie jak nie myśli prosty organizm zwierzęcy, który także posiada Bożą część- ponieważ żyje!
Świadomość, pamięć, uczucie piękna, miłości, żalu, strachu, wyrzutu sumienia- to element ludzkiej psychiki.
no wreszcie na temat
Ta Boża &#8222;część&#8221; nie posiada świadomości
- łoł zaimponowałeś mi - odkryłeś to co nieodkryte, poznałeś to co nie poznane - znasz właściwości Boskiego ducha/tchnienia, które daje nam istnienie i wiesz, że nie posiada świadomości
- a skąd? zapytam z nadzieją na odpowiedź, która zmieni moje życie i religię chrześcijańską i jej rozumienie Boga
To zdanie jest bez sensu-nielogiczne:
Ta Boża &#8222;część&#8221; nie posiada świadomości, podobnie jak nie myśli prosty organizm zwierzęcy, który także posiada Bożą część- ponieważ żyje!
już uzasadniam - piszesz, że boskie tchnienie/duch nie posiada świadomości, bo prosty organizm ma tą cząstkę a jednak nie myśl.
zabacz, ze nie ma sensu takie zdanie, bo buduje zupełnie przeciwne:
"Ta Boża &#8222;część&#8221; posiada świadomości, podobnie jak myśli prosty człowiek, który także posiada Bożą część- ponieważ żyje!"
widzisz bezsens takiego rozumowania?
Jeśli będziesz utożsamiał tego ducha Bożego (tę Bożą energię) z Duchem Świętym, to pobłądzisz.
nie błądź - na miłość Najwyższego gdzie ja "utożsamiam?!? - przeczytaj mój pierwszy post!
... upewniam się, że nie traktujesz rozmówcy poważnie - może skończmy.
Moc, którą Bóg ożywia materię, nie posiada przymiotu nieśmiertelności.
czekam na to objawienie jw
Coś co pochodzi od Boga jest jego tchnieniem własnego żywota i do niego wraca, by nas uczynić nieśmiertelnymi przy zmartwychwstaniu - jest śmiertelne :idea:
- tako rzecze Henryk :lol:
Duch Boży, dzięki któremu ożywiona zostaje materia, nie stanowi osobnego świadomego bytu. :!:
że niby namawiasz mnie do wiary w Czwórce czy jak ;-)
jasne, że nie stanowi osobnego bytu- daje nam byt i jest naszym istnieniem
pisz duch boży w sensie tchnienie z małej litery
w przeciwieństwie do
Ducha Św
bo pobładzimy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Dezerter pisze:- łoł zaimponowałeś mi - odkryłeś to co nieodkryte, poznałeś to co nie poznane - znasz właściwości Boskiego ducha/tchnienia, które daje nam istnienie i wiesz, że nie posiada świadomości
Dziękuję. :lol: Wiedziałem, że na coś przydam się. :-D

Przedstawiłem swój pogląd, Ty swój.
Nie podałeś najmniejszego cytatu na potwierdzenie istnienia świadomego &#8222;ducha&#8221; po opuszczeniu ciała.
Nie wzbraniam innym wierzyć w wędrówkę duszy, osamotnionej po utracie ciała.
Błąka się po zaświatach, cierpi, wspomina, z utęsknieniem czekając na jakieś nowe ciało, ale już duchowe(?).
A może jest temu duchowi tak dobrze po wyzwoleniu z ciała, że ani mu w głowie ponowne ograniczenia w postaci jakieś powłoki?
Świadomy byt po śmierci jest domeną pogaństwa.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Ef 4:8-9
Dlatego powiedziano: Wstąpiwszy na wysokość, Powiódł za sobą jeńców i ludzi darami obdarzył. A to, że wstąpił, cóż innego oznacza, aniżeli to, że wpierw zstąpił do podziemi?

znaczy umarł
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”