Różnica między 'duchem' a 'dusza'

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Różnica między 'duchem' a 'dusza'

Post autor: kostek »

Aby dowiedzieć się jaka jest różnica, między duchem a duszą musimy sprawdzić w jakich kontekstach występuje słowo dusza i duch w Biblii. Niektórzy uważają, że oba te wyrazy są pokrewne i oznaczają to samo. Czy tak faktycznie jest? Sprawdźmy to.
Dusza

Dusza z hebrajskiego néfesz, a greckiego psyché. W Biblii wyraz ten odnosi się do człowieka, zwierzęcia oraz do życia człowieka lub zwierzęcia.
Człowiek

W drugiej Księdze Mojżeszowej 16:16 powiedziano: „To jest słowo, które Jehowa nakazał: ‘Nazbierajcie trochę, każdy stosownie do tego, ile zjada. Macie wziąć omer na każdą osobę według liczby dusz, które każdy z was ma w swoim namiocie’” (podkreślenie moje). Jak wynika z podanego fragmentu dusza i osoba jest traktowana jako to samo.
Zwierzę

Księga Rodzaju 1:20 mówi tak: „I przemówił Bóg: ‘Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących i niech stworzenia latające latają nad ziemią po obliczu przestworza niebios.’”.
W podanym fragmencie ryby zostały określone mianem ‘dusza’. Określenie takie również możemy znaleźć w księdze Rodzaju 9:10, Kapłańskiej 11:46 oraz Liczb 31:28.
Życie

W księdze Wyjścia 4:19 możemy przeczytać: „
Potem Jehowa rzekł do Mojżesza w Midianie: “Idź, wróć do Egiptu, gdyż pomarli wszyscy mężowie, którzy nastawali na twoją duszę”. Wrogowie Mojżesza czyhali na jego życie, dlatego też w podanym fragmencie można było użyć wyrazu dusza. Warto zwrócić uwagę na wypowiedź Jezusa, zanotowaną w ewangelii Jana 10:11: „Ja jestem wspaniałym pasterzem; wspaniały pasterz daje swą duszę za owce”. Jak wiadomo Jezus poświęcił swoje życie za całą ludzkość.

Jak wynika z powyższych rozważań słowo ‘dusza’ jednoznacznie odnosi się do: człowieka, zwierzęcia i życia jakiejś osoby lub zwierzęcia. Ponadto nigdzie w Biblii nie pojawia się określenie ‘nieśmiertelność ‘ w zestawieniu ze słowem ‘dusza’. Wręcz przeciwnie! Jak zanotowano w księdze Ezechiela 18:4: „Oto wszystkie dusze należą do mnie. Jak dusza ojca, tak i dusza syna należy do mnie. Dusza, która grzeszy, ta umrze”. Jasne więc jest to, że dusza umiera.
Duch

Duch z hebrajskiego rúach, a z greckiego pneúma. Wyjaśnienie znaczenia tych słów możemy znaleźć w samej Biblii. Weźmy pod uwagę Psalm 104:29 gdzie napisano: „Gdy [Jehowo] oblicze swe zakrywasz, trwożą się. Gdy odbierasz im ducha [rúach], konają i wracają do swego prochu.” (PNŚ).

Lub też „Lecz gdy ukrywasz oblicze twoje, trwożą sobą; gdy odbierasz ducha ich, giną, i w proch się swój obracają.” (BG)

Natomiast List Jakuba 2:26 mówi, że „ciało bez ducha [pneuma] jest martwe.”

W wersetach tych słowo duch odnosi się do czegoś co sprawia, że człowiek żyje. Dlatego rúach w Biblii bywa oddawane nie tylko jako duch, ale też jako siła – czyli siła życiowa. Zwróćmy uwagę na to co powiedział Bóg do Noego kiedy zapowiadał potop – Rodzaju 6:17: „A oto ja sprowadzam potop wód na ziemię, żeby wytracić spod niebios wszelkie ciało, w którym działa siła życiowa [rúach]. Wszystko, co jest na ziemi, wyginie.”

Dusza i duch nie są więc tym samym. Duch jest dla ciała tym czym akumulator dla samochodu – pozwala mu funkcjonować. Duch to siła, która tak jak prąd nie ma żadnych uczuć i nie myśli. Jest bezosobowa. Ale bez tego ducha ciało umiera, natomiast siła życiowa wraca do Boga, dawcy życia (Hioba 34:14,15 ; Psalm 36:9). Nie oznacza to, że dosłownie wędruje do nieba lecz, że szanse na przyszłe życie zależą od Jehowy, ponieważ tylko On potrafi wzbudzać zmarłych.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Re: Różnica między 'duchem' a 'dusza'

Post autor: Anowi »

kostek pisze: Dusza i duch nie są więc tym samym. Duch jest dla ciała tym czym akumulator dla samochodu – pozwala mu funkcjonować. Duch to siła, która tak jak prąd nie ma żadnych uczuć i nie myśli. Jest bezosobowa. Ale bez tego ducha ciało umiera, natomiast siła życiowa wraca do Boga, dawcy życia (Hioba 34:14,15 ; Psalm 36:9). Nie oznacza to, że dosłownie wędruje do nieba lecz, że szanse na przyszłe życie zależą od Jehowy, ponieważ tylko On potrafi wzbudzać zmarłych.
mówi się o kimś, że to "dobra dusza" - bo mieszka w nim dobry duch - a ten duch to moja świadomość do czynienia dobrego i złego
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

kabaczek

Re: Różnica między 'duchem' a 'dusza'

Post autor: kabaczek »

Anowi pisze:
kostek pisze: Dusza i duch nie są więc tym samym. Duch jest dla ciała tym czym akumulator dla samochodu – pozwala mu funkcjonować. Duch to siła, która tak jak prąd nie ma żadnych uczuć i nie myśli. Jest bezosobowa. Ale bez tego ducha ciało umiera, natomiast siła życiowa wraca do Boga, dawcy życia (Hioba 34:14,15 ; Psalm 36:9). Nie oznacza to, że dosłownie wędruje do nieba lecz, że szanse na przyszłe życie zależą od Jehowy, ponieważ tylko On potrafi wzbudzać zmarłych.
mówi się o kimś, że to "dobra dusza" - bo mieszka w nim dobry duch - a ten duch to moja świadomość do czynienia dobrego i złego
dusza- to co innego niż duch ,duch[siła życiowa ] jest od Boga i wraca do niego po śmierci duszy
[człowieka lub zwierzęcia ]

Dusza która grzeszy,ta umrze Ezechiela18:4

......i wszyscy mają jednego ducha Kaz3:19
gdyby od ducha zależała nasza świadomość i inteligencja to musielibyśmy mieć tą samą świadomość co zwierzęta .

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

ostatni czyn Jezusa

Mt 27:50 NS „Jezus ponownie zawołał donośnym głosem i oddał ducha.”
Mk 15:37 NS „Lecz Jezus donośnie krzyknął i wydał ostatnie tchnienie.”
Lk 23:46 NS „A Jezus zawołał donośnym głosem i rzekł: "Ojcze, w twoje ręce powierzam ducha mego". Rzekłszy to, wydał ostatnie tchnienie.”
J 19:30 NS „A gdy Jezus otrzymał to kwaśne wino, rzekł: "Dokonało się!" I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.”

duch = tchnienie

natomiast umierający po prawicy Jezusa powiedział:

Lk 23:42 NS „I jeszcze powiedział: "Jezusie, pamiętaj o mnie, gdy się znajdziesz w swoim królestwie".”

na niczym innym mu nie zależało
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

Jak zwykle Anowi nie wiem jaki jest sens Twoich wypowiedzi. Popierasz mój pogląd czy wysuwasz kontrargumenty?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

jeśli coś komuś powierzasz to masz nadzieję to z powrotem otrzymać

to otrzymanie - to zmartwychwstanie

Jezus oddał ducha jako ostatnie tchnienie ale również powierzył swojego ducha (życie) w ręce Boga, bo tylko Bóg ma tę moc zapamiętania ducha (życia) i z martwych wzbudzenia
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

To co, teraz odpowiesz na moje pytanie?

kabaczek

Post autor: kabaczek »

"Anowi"ostatni czyn Jezusa
Mt 27:50 NS „Jezus ponownie zawołał donośnym głosem i oddał ducha."
Mk 15:37 NS „Lecz Jezus donośnie krzyknął i wydał ostatnie tchnienie.”
Lk 23:46 NS „A Jezus zawołał donośnym głosem i rzekł: "Ojcze, w twoje ręce powierzam ducha mego". Rzekłszy to, wydał ostatnie tchnienie.”
J 19:30 NS „A gdy Jezus otrzymał to kwaśne wino, rzekł: "Dokonało się!" I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.”
Psalm 146:4
Duch jego uchodzi ,a on wraca do swej ziemi : w tymże dniu giną jego myśli .
Kzn 12:7
Wtedy proch wraca do ziemi ,tak jak był ,duch zaś wraca do Boga , który go dał.
Psalm 104:29
....Gdy odbierasz im ducha,konają.........
Hioba34:14,15
Jeśli zwróci na kogoś swoje serce , jeśli zabierze do siebie jego ducha i tchnienie , to wszelkie ciało pospołu skona, a ziemski człowiek wróci do prochu .

zauważ ,że gdy Jezus skonał to nie znalazł się w niebie u Ojca ,
wskrzeszony został dopiero po trzech dniach i sam powiedział, że jeszcze nie wstąpił do Ojca Jana 20 rozdział
Jezus powierzył ducha w ręce swego Ojca bo wiedział ,że Ojciec ma prawo odebrać i ma prawo dać tego ducha Jezus miał zaufanie do swego Ojca ,że otrzyma tego ducha z powrotem
( czyli że Bóg go wskrzesi z martwych)
po zmartwychwstaniu Jezus przebywał na ziemi jeszcze 40 dni zanim wstąpił do nieba

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

kostek pisze:To co, teraz odpowiesz na moje pytanie?
a co uważasz za kontrę
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

Anowi pisze:
kostek pisze:To co, teraz odpowiesz na moje pytanie?
a co uważasz za kontrę
Chodziło o sprzeciwienie się danemu poglądowi.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

a gdzie się sprzeciwiłam?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

Właśnie się pytałem czy popierasz czy sprzeciwiasz. Masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

tak jak TY
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
kostek
Posty: 1002
Rejestracja: 26 sie 2009, 13:47

Post autor: kostek »

Anowi czy Ty potrafisz po prostu odpowiedzieć na pytanie?
Zgadzasz się z poglądem, który przedstawiłem, czy nie?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

a gdzie się sprzeciwiłam - bo już Ciebie nie rozumiem
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”