Pytanie do wierzących w duszę (jakoby), nieśmiertelną

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Albertus pisze:Czyli twoim zdaniem żywe ciało człowieka jest duszą .Czy tak?
Tak, tak, tak.
Moim zdaniem tez.

Żyjący człowiek stanowi duszę.
Każdy posiada swego ducha- rozum, charakter, usposobienie.
Niektórzy z ludzi posiadają dodatkowo Ducha Bożego- mądrość pochodzącą od Boga.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Albertus,

Czyli twoim zdaniem żywe ciało człowieka jest duszą .Czy tak?
Tak jak powyżej napisałem , w mentalności semickiej mówiono o duszy jako całym człowieku jak i jestestwie człowieka

Psal 42:6 Czemu rozpaczasz, duszo moja, I czemu drżysz we mnie? Ufaj Bogu, gdyż jeszcze sławić go będę: On jest zbawieniem moim i Bogiem moim!
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Henryk pisze:
Albertus pisze:Czyli twoim zdaniem żywe ciało człowieka jest duszą .Czy tak?
Tak, tak, tak.
Moim zdaniem tez.

Żyjący człowiek stanowi duszę.
Każdy posiada swego ducha- rozum, charakter, usposobienie.
Niektórzy z ludzi posiadają dodatkowo Ducha Bożego- mądrość pochodzącą od Boga.
Jednak Biblia temu przeczy:

1 Tes. 5:23 „Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.”

Dusza nie jest ciałem a ciało nie jest duszą

I jedno i drugie powinno być zachowane bez zarzutu na przyjście Pana.

Gdyby cały żyjący człowiek był duszą jak twierdzisz to werset ten byłby bezsensowny...

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

David77 pisze:Albertus,

Czyli twoim zdaniem żywe ciało człowieka jest duszą .Czy tak?
Tak jak powyżej napisałem , w mentalności semickiej mówiono o duszy jako całym człowieku jak i jestestwie człowieka

Psal 42:6 Czemu rozpaczasz, duszo moja, I czemu drżysz we mnie? Ufaj Bogu, gdyż jeszcze sławić go będę: On jest zbawieniem moim i Bogiem moim!
Czyli sam zauważasz wieloznaczność pojęcia dusza.

Jeśli dusza drży w psalmiście to cały psalmista nie może być duszą.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Albertus pisze:Wybacz Jachu ale zasadniczo nie słucham w dyskusjach tak długich kazań.

czy mógłbyś jakoś przedstawić pisemnie argumenty które się tam pojawiają?
Cóż,Twoja strata.
A co do pisania,to posyłam Ci linka,do materiału,- opracowania,które moim zdaniem dobrze i logicznie przedstawia wiedzę w temacie. Może Ci łatwiej będzie analizować. :-D

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1994_4_08.htm
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Albertus,
Czyli sam zauważasz wieloznaczność pojęcia dusza.

Jeśli dusza drży w psalmiście to cały psalmista nie może być duszą.
Mogę się wyrazić na dwa sposoby czasami mówić się :ja sam , mogę również powiedzieć moja dusza mając na myśli w gruncie rzeczy to samo

Psal 119:28

Dusza moja zalewa się łzami ze smutku, Podźwignij mnie słowem swoim!

O człowieku mówi się że ma duszę , może też powiedzieć że ma życie ..

Czym według ciebie jest Dusza ?
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Czym według ciebie jest Dusza ?
Dusza. w rozumieniu teologicznym, jest wraz z duchem, niematerialnym elementem istoty ludzkiej który nie umiera wraz ze śmiercią ciała

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Jeśli uważacie że dusza jest śmiertelna to jak rozumiecie słowa:

28 Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.

?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 0/verse/28

Mt 10:28
28. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
(BT)
Tam nie ma być "w piekle", ale w Gehennie, (Dolinie synów Hinnomowych)

Bóg ma władzę nad życiem człowieczym.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Pytałem o rozumienie pierwszej części wersetu 28:
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.

Awatar użytkownika
David77
Posty: 3720
Rejestracja: 19 mar 2011, 11:07
Lokalizacja: MÜNCHEN

Post autor: David77 »

Albertus,
Dusza. w rozumieniu teologicznym, jest wraz z duchem, niematerialnym elementem istoty ludzkiej który nie umiera wraz ze śmiercią ciała
Czym zatem jest owy element ?

Na podstawie tekstów NT można wykazać że duża może umrzeć
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Na podstawie tekstów NT można wykazać że duża może umrzeć
jak zatem rozumiesz słowa:

Mt 10:28
28. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.

Henryk
Posty: 11683
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Albertus pisze:Dusza nie jest ciałem a ciało nie jest duszą

I jedno i drugie powinno być zachowane bez zarzutu na przyjście Pana.

Gdyby cały żyjący człowiek był duszą jak twierdzisz to werset ten byłby bezsensowny...
Odkąd istnieją ludzie, odtąd marzą o nieśmiertelności.
Jest to naturalna tęsknota.
I dobrze!
Człowiek został stworzony z możliwością życia wiecznego.
Miał żyć wiecznie!

Dowodem może tu być choćby czas życia ludzi przed potopem.
Pomimo, że ciążył na nich już wyrok śmierci, ich ciała żyły niejako „z rozpędu” kilkaset lat.
(Po potopie ten czas zastał jeszcze bardziej skrócony)
Nie było wolą Stwórcy, aby człowiek „pożył” trochę na ziemi, a potem- po śmierci ciała- resztę wieczności w niebie.
Człowiek był z ziemi ziemski, przeznaczony do życia na ziemi.
Stąd naturalnym wydaje się wiara w nieśmiertelność duszy, we wszelkich religiach pogańskich.
Ludzkość obserwując starzenie się i śmierć ciał, „wydedukowała”, że żyć dalej musi coś innego niż ciało.
Tęsknota za utraconą nieśmiertelnością objawia się w „przedłużeniu życia”, poprzez egzystencję duszy po śmierci.
Ona jest dalej według tych ludzi świadoma, myśli, może cierpieć lub zażywać niewysłowionych przyjemności.
Tylko dlaczego za grzechy ciała, karę ma ponosić dusza, skoro jest to odrębna i niezależna część człowieka? :aaa:
Nie pytam nawet, gdzie ona „chowa się” przed nami, przez całe nasze życie.
Może jest w nerkach?, może w sercu?
Ap 2:23 bpd "[…] Ja jestem tym, który bada nerki i serca — i oddam każdemu z was według waszych czynów."
Wątroba też powiedziała by niejedno o naszym życiu… ;-)

Chrześcijan, a przed nimi Żyd miał powiedziane wyraźnie:
Gen 2:7 bg "Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."
Ciało zbudowane z ziemskiej materii, plus iskra życia od Boga (ożywienie martwej materii)- stanowi duszę ludzką.
Ta iskra życia- dech żywota- po śmierci ciała wraca do Dawcy, a cała dusza przestaje istnieć.
Zrobiło się ciemno, głucho,- Wyłączono prąd i koniec! :-(
Ecc 12:7 bg " I wróci się proch do ziemi, jako przedtem był, a duch wróci się do Boga, który go dał."
jak zatem rozumiesz słowa:

Mt 10:28
28. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.
Tak „przy okazji” może moje zrozumienie…

Nie straszny jest ten, to zabiera nasze doczesne życie.
Unikać mamy tego, kto może odebrać nam szansę na życie wieczne- może doprowadzić do grzechu na śmierć.
1Jo 5:16 kow " Jeżeli ktoś spostrzeże, że brat jego dopuszcza się grzechu, który nie powoduje śmierci, będzie się modlił i w ten sposób przywróci mu życie. To odnosi się do tych, którzy nie popełniają grzechu powodującego śmierć. Istnieje jednak grzech, który powoduje śmierć. O tym nie mówię ani nie żądam, aby się w takim wypadku modlono."

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Albertus pisze:Pytałem o rozumienie pierwszej części wersetu 28:
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.

Człowiek został stworzony z możliwością wiecznego życia. To dar Boży,ale nie bezwarunkowy.
Na skutek upadku pierwszych Ludzi,grzech pojawił się na świecie materialnym.
Ludzie upadli,od wieków się zabijają,ale obietnica,- możliwość dana przez Boga, nie została cofnięta. Zatem człowiek umierający,praktycznie każdy,ma obietnicę zmartwychwstania na Sąd,a następnie przywrócenia do stanu doskonałości. Nikt,kto umarł,nie jest pozbawiony tego przywileju, chyba że świadomie i dobrowolnie odrzuci ofertę.

Dlatego też dotąd ludzie ginący w różnych okolicznościach i przyczynach ,mają prawo do nadziei zmartwychwstania,- nie umarli na wieki. Ginie ciało??? dech żywota wraca do Boga ,który go dał.
Nawet jak 'zabite" jest ciało,to nadzieja i obietnica, pozostaje nadal aktualna.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Henryk pisze:a cała dusza przestaje istnieć.
Zrobiło się ciemno, głucho,- Wyłączono prąd i koniec!
Ap 6:9 pau "Gdy otworzył piątą pieczęć, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych z powodu słowa Bożego i danego świadectwa."
Henryk pisze:Nie było wolą Stwórcy, aby człowiek „pożył” trochę na ziemi, a potem- po śmierci ciała- resztę wieczności w niebie.
Człowiek był z ziemi ziemski, przeznaczony do życia na ziemi.
2Kor 5:1 bw "Wiemy bowiem, że jeśli ten namiot, który jest naszym ziemskim mieszkaniem, się rozpadnie, mamy budowlę od Boga, dom w niebie, nie rękoma zbudowany, wieczny."
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dusza”