Czy to nie jest obłuda protestantów ?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 278
Rejestracja: 22 lut 2015, 0:54

Czy to nie jest obłuda protestantów ?

Post autor: keres1372 »

Biblia Warszawsko-Praska tłumaczenia biskup Kazimierz Romaniuk

Oto pytanie, narzekacie (protestanci) że kościół wypełnił ( według was zmienił) III przykazanie.

Księga Wyjścia 20, 3-5

(3) Nie będziesz miał, oprócz Mnie, żadnych bogów. (4) Nie będziesz czynił żadnego obrazu i żadnego wyobrażenia ani tego, co na niebie, ani tego, co na ziemi, ani tego, co w wodzie, ani tego, co pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał ani nie będziesz im służył, gdyż Ja, Jahwe, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym i za występki ojców zsyłam kary na ich dzieci, aż do trzeciego i czwartego pokolenia tak będzie z tymi, którzy Mnie nienawidzą;

Podczas gdy Wy, jak My, świętujecie i odpoczywacie w niedzielę. Choć Bóg kazał w sobotę

(9) Przez sześć dni wolno ci pracować i wykonywać wszystkie twoje prace. (10) Siódmy jednak dzień jest szabatem dla uczczenia Jahwe, Boga twojego. Żadnych prac nie będziecie w tym dniu wykonywali ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec mieszkający w obrębie twoich murów. (11) Jahwe bowiem przez sześć dni stwarzał niebo, ziemię, morze i wszystko, co one zawierają, a dnia siódmego odpoczywał. Dlatego zesłał Jahwe szczególne błogosławieństwo na dzień szabatu i uświęcił go.

1 Albo łamiecie przykazanie - Jeżeli tak to czemu nas pouczacie (katolików)
2 Lub nie łamiecie przykazania, tylko je wypełniliście ( zmieniliście). - Jeśli tak, to czemu nie uznajecie wypełnienia IV przykazania ?
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".

Jan Mieszaniec
Posty: 37
Rejestracja: 26 lut 2015, 11:53

Post autor: Jan Mieszaniec »

Po pierwsze. Nie wszyscy protestanci świętują niedzielę jako Dzień Pański. Pisząc o protestantyzmie, piszesz o bardzo zróżnicowanym środowisku, w dodatku bardzo często o sprzecznych poglądach. Nie wrzucaj wszystkich do jednego garnka.




Po drugie. W Biblii nie jest jasno napisane, które przykazanie jest które. Gdy porównasz w dodatku Wj 20 i Pwt. 6 zauważysz, że nawet w PŚ istnieją dwie interpretacje Dekalogu. Protestanci wierzą po prostu, że jeden jest pośrednik w osobie Chrystusa ( 1 Tym. 2,5 ). Skoro tak to nie można mówić o pośrednictwie Świętych. W takim wymiarze 2 przykazanie ,, nie będziesz robił sobie żadnych podobizn'' nabiera realnego kształtu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”