Swiecenie niedzieli

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Daniel_dn
Może powiesz jeszcze, że Dekalogu też nie ma i przykazania, że nie będziesz miał obcych bogów obok Mnie. Zatem o jakich bogach jest mowa w tym przykazaniu? Oczywiście, że o obcych ale także prawdziwych, opartych na własnych wartościach. Zatem bogów jest więcej, a Ty z uporem maniaka twierdzisz, że tylko jeden jest albo tylko jeden prawdziwy. ...
Dobrze twierdzi efroni Prawdziwy Bóg jest tylko jeden - reszta to podróba - pisana przez (b). Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?

Daniel_dn
Rzeczywiście mam problem, bo te słowo nie pada w Dekalogu. Gdy mówię o "Królestwie" to mam na myśli wspólnotę, społeczeństwo, naród składający się z ludzi, którzy wybrali za swego Boga właśnie Boga Dekalogu. Majątek tego "Królestwa" należy tylko do Boga i nie ma w nim własności prywatnej. Itd. albo cdn.
Po co dodawać coś od siebie do Dekalogu, zwłaszcza coś - czego tam nie ma? To taka ludzka nauka - taka (Tora) ale przez małe 't' ! (strzelasz sobie w stopę).

bonhart
ss

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

bonhart pisze:Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?
No tak...cos co jest autentyczne,nie jest prawdziwe.To pewnie i kartofel nie jest ziemniakiem.
"autentyczny
1. «zgodny z rzeczywistością»
2. «niebędący kopią, falsyfikatem ani przeróbką»
3. «szczery, niekłamany, prawdziwy»
4. «niewątpliwy, wielki, prawdziwy – używane dla podkreślenia jakiejś cechy»"

Zrodlo: https://sjp.pwn.pl/slowniki/autentyczny.html

Druga,bardziej istotna rzecz:zakladasz,ze inni bogowie o ktorych mowi dawca Dekalogu sa czyms nieprawdziwym?Zaprzeczasz Slowu Bozemu?
bonhart pisze: (strzelasz sobie w stopę)

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

bonhart pisze:Daniel_dn
Może powiesz jeszcze, że Dekalogu też nie ma i przykazania, że nie będziesz miał obcych bogów obok Mnie. Zatem o jakich bogach jest mowa w tym przykazaniu? Oczywiście, że o obcych ale także prawdziwych, opartych na własnych wartościach. Zatem bogów jest więcej, a Ty z uporem maniaka twierdzisz, że tylko jeden jest albo tylko jeden prawdziwy. ...
Dobrze twierdzi efroni Prawdziwy Bóg jest tylko jeden - reszta to podróba - pisana przez (b). Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?

Daniel_dn
Rzeczywiście mam problem, bo te słowo nie pada w Dekalogu. Gdy mówię o "Królestwie" to mam na myśli wspólnotę, społeczeństwo, naród składający się z ludzi, którzy wybrali za swego Boga właśnie Boga Dekalogu. Majątek tego "Królestwa" należy tylko do Boga i nie ma w nim własności prywatnej. Itd. albo cdn.
Po co dodawać coś od siebie do Dekalogu, zwłaszcza coś - czego tam nie ma? To taka ludzka nauka - taka (Tora) ale przez małe 't' ! (strzelasz sobie w stopę).

bonhart
Zatem Bóg Dekalogu jest prawdziwy, bo na pewno jedynym nie jest jak sam twierdzi? Wszyscy bogowie są prawdziwy, a różnią się między sobą zborem wartości stanowiącym ich integralną cechę. Nie prawdziwy jest tylko Bóg Jedyny, który utożsamiany jest ze wszystkimi wartościami jakie tylko człowiek wymyśli. To taki wór z napisem "Bóg", do którego wrzuceni zostali wszyscy bogowie. Sęk w tym, że jest to tylko zbiór matematyczny bogów i ich wartości. Z tego nic nie wynika, bo pomiędzy nimi nie zachodzą żadne relacje logiczne. Taki "bóg wór" potocznie nazywa się Absolut, bóg nielogiczny, nie prawdziwy i nie istniejący. Jego nie logiczność pokazuje pytanie: Czy Bóg, który wszystko udźwignie może stworzyć taki ciężar, którego jednak nie udźwignie?

Gdy więc rozmawiamy o Bogu, to najpierw sprecyzujmy go. Bo to w końcu chodzi o wartości, których nie należy ze sobą mieszać.

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Daniel_dn
Zatem Bóg Dekalogu jest prawdziwy, bo na pewno jedynym nie jest jak sam twierdzi? Wszyscy bogowie są prawdziwy, a różnią się między sobą zborem wartości stanowiącym ich integralną cechę. Nie prawdziwy jest tylko Bóg Jedyny, który utożsamiany jest ze wszystkimi wartościami jakie tylko człowiek wymyśli. To taki wór z napisem "Bóg", do którego wrzuceni zostali wszyscy bogowie. Sęk w tym, że jest to tylko zbiór matematyczny bogów i ich wartości. Z tego nic nie wynika, bo pomiędzy nimi nie zachodzą żadne relacje logiczne. Taki "bóg wór" potocznie nazywa się Absolut, bóg nielogiczny, nie prawdziwy i nie istniejący. Jego nie logiczność pokazuje pytanie: Czy Bóg, który wszystko udźwignie może stworzyć taki ciężar, którego jednak nie udźwignie?

Gdy więc rozmawiamy o Bogu, to najpierw sprecyzujmy go. Bo to w końcu chodzi o wartości, których nie należy ze sobą mieszać. ...
(Wyjścia 20:1-26) A Bóg powiedział wszystkie te słowa, mówiąc: 2 „Jam jest Jehowa, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników. 3 Nie wolno ci mieć żadnych innych bogów na przekór mojemu obliczu. 4 „Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani postaci podobnej do czegokolwiek, co jest w niebiosach w górze, lub tego, co jest na ziemi na dole, lub tego, co jest w wodach pod ziemią. 5 Nie wolno ci kłaniać się im ani dać się namówić do służenia im, gdyż ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania, zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie, w wypadku tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Daniel-dn
Rzeczywiście mam problem, bo te słowo nie pada w Dekalogu. Gdy mówię o "Królestwie" to mam na myśli wspólnotę, społeczeństwo, naród składający się z ludzi, którzy wybrali za swego Boga właśnie Boga Dekalogu. Majątek tego "Królestwa" należy tylko do Boga i nie ma w nim własności prywatnej. Itd. albo cdn.
No właśnie Danielu chodzi o tego Boga przez duże B którego tak dobitnie wyłuszczyłeś w odpowiedzi. To jest moje sprecyzowanie oparte o Dekalog.

booris ...

bonhart napisał/a:
Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?
booris
No tak...cos co jest autentyczne,nie jest prawdziwe.To pewnie i kartofel nie jest ziemniakiem.
"autentyczny ...
No czasem tak bywa, kupujesz podróbę kartofla nazywając go ziemniakiem i jesteś okłamany, ale również szczęśliwy >bo ładnie wygląda< autentycznie . :-P

nota bene - tam postawiłem pytajnik booris ;-) [no, mogłem jeszcze gdzieś tam skrobnąć literką B tak tylko dla ciebie, albo cudzysłów w zamian za nawias otaczający słowo (prawdziwy)]. ;-)

bonhart
ss

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Ok,bonhart,zatem Ci odpowiem.Jezeli ci bogowie sa autentyczni,to sa prawdziwi.Nie ma innej opcji.Dlatego dostales ode mnie linka do slownika PWN.
bonhart pisze:No czasem tak bywa, kupujesz podróbę kartofla nazywając go ziemniakiem i jesteś okłamany, ale również szczęśliwy >bo ładnie wygląda< autentycznie .
Jezeli jest to podrobka,to nie jest to ani prawdziwy ziemniak,ani prawdziwy kartofel.Nie moze tez tenze kartofel wygladac autentycznie.Moze tylko wygladac jak autentyczny,a to spora roznica. ;-)
Fajnie tez by bylo,gdybys odpowiedzial na pytanie ktore Ci zadalem w poprzednim poscie.

Awatar użytkownika
Quinque
Posty: 612
Rejestracja: 29 gru 2017, 21:58

Post autor: Quinque »

bonhart pisze: Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?


Może wprowadzimy trochę logiki
- jakie jest to pełne znaczenie słowa "prawdziwy"?
- jakim cudem bogowie mogą być nieprawdziwi i zarazem autentyczni?
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

bonhart pisze: 2 &#8222;Jam jest Jehowa, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników
Tylko tu mieszasz bogów i ich wartości. Tylko w tym dodanym przez Izraelitów zdaniu Bóg coś robi i wybiera. Już w drugim i całym Dekalogu to Jego trzeba wybrać i przestrzegać w miłości przykazania. Bo to jest właśnie ten Bóg przez duże B stanowiący prawo moralne, a nie wybiera wspólnotę bandytów, morderców i czyni z nich naród wybrany do zniewolenia innych. Z tego zdania Izraelici uczynili pierwsze przykazania ale już swojego dekalogu, potocznie nazywanym Torą.

Z całym szacunkiem ale nie zamierzam po raz kolejny bezcześcić Boga i zajmować się światem obcych wartości, bo to jest niczym innym jak cudzołożeniem.

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Quinque
Może wprowadzimy trochę logiki
- jakie jest to pełne znaczenie słowa "prawdziwy"?
- jakim cudem bogowie mogą być nieprawdziwi i zarazem autentyczni?
Ano takim cudem że są namacalni fizycznie np: rzeźba, mamona, obrazy itd. One są rzeczywiście autentyczne - czyli prawdziwe. Tych bogów wyznaje mnóstwo ludzi na świecie. Natomiast 'prawdziwy' Bóg jest tylko jeden.

Dlatego napisałem:
Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?
Zauważ, że ze słowem 'prawda' miał problem nawet sam Piłat. (zawahał się przy jej definiowaniu) Jana 18;38. Szanowny booris zdefiniował ją krótko - netem.

booris
Fajnie tez by bylo,gdybys odpowiedzial na pytanie ktore Ci zadalem w poprzednim poscie.
Druga,bardziej istotna rzecz:zakladasz,ze inni bogowie o ktorych mowi dawca Dekalogu sa czyms nieprawdziwym?Zaprzeczasz Slowu Bozemu?
Gdzie tak zakładam?
Myślę że tu słowo (prawdziwy) nabiera pełnego znaczenia, bo 'owi' bogowie są również autentyczni) ale czy prawdziwi?
To tylko paradoks booris! ,,Paradoks (gr. parádoksos &#8211; nieoczekiwany, nieprawdopodobny) &#8211; twierdzenie logiczne prowadzące do zaskakujących lub sprzecznych wniosków. "

To słowo 'prawdziwy' jest tu kluczem booris. Albo Jehowa jest prawdziwym Bogiem albo kartofel?

bonhart
ss

bonhart
Posty: 1749
Rejestracja: 02 sty 2010, 17:54
Lokalizacja: lodz

Post autor: bonhart »

Daniel_dn
Tylko tu mieszasz bogów i ich wartości. Tylko w tym dodanym przez Izraelitów zdaniu Bóg coś robi i wybiera. Już w drugim i całym Dekalogu to Jego trzeba wybrać i przestrzegać w miłości przykazania. Bo to jest właśnie ten Bóg przez duże B stanowiący prawo moralne, a nie wybiera wspólnotę bandytów, morderców i czyni z nich naród wybrany do zniewolenia innych. Z tego zdania Izraelici uczynili pierwsze przykazania ale już swojego dekalogu, potocznie nazywanym Torą.

Z całym szacunkiem ale nie zamierzam po raz kolejny bezcześcić Boga i zajmować się światem obcych wartości, bo to jest niczym innym jak cudzołożeniem.
Po części się zgadzam ale co do Tory - to znasz moje zdanie. ;-)

bonhart
ss

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”