Czyste i nieczyste

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Piotr Pawlak:Nieczyste tym bardziej odnosi się do naszych czasów .
Dekalog nie zna takiego pojęcia, jak : nieczyste.
Może w końcu z kimś podyskutuję, bo dwa poprzednie posty, to programy trollowskie.

EMET
Posty: 11235
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Daniel_dn pisze:
Piotr Pawlak:Nieczyste tym bardziej odnosi się do naszych czasów .
Dekalog nie zna takiego pojęcia, jak : nieczyste.
Może w końcu z kimś podyskutuję, bo dwa poprzednie posty, to programy trollowskie.
EMET:
W takim znaczeniu, jak np. w Kapłańska 11:46, 47 [oraz kontekst] w ‘Dekalogu’ - jako takim - nie czytamy nic o „nieczystych...”, jak również o „czystych...”.
&#1496;&#1464;&#1502;&#1461;&#1488; -- < &#7789;&#257;m&#275;` > = &#8222;nieczysty; skalany.&#8221; [&#8216;Briks&#8217;, str. 135]; na bazie rdzenia < &#7789; m ` > = &#8222;być nieczystym; // skalać się; uczynić się nieczystym; // splugawić (się); uznać za nieczyste; // splugawiony; // stać się/ uczynić się nieczystym; // zostać skalanym.&#8221; [&#8216;Briks&#8217;, str. 135].
&#1496;&#1464;&#1492;&#1493;&#1465;&#1512; &#8211; < &#7789;&#257;hôr > = &#8222;&#8594; &#1496;&#1492;&#1512; adj. czysty (&#8594; &#1496;&#1464;&#1495;&#1465;&#1512;).&#8221; [&#8216;Briks&#8217;, str. 133]. Wg /samego/ rdzenia < &#7789; h r >: &#8222;być czystym /nieskalanym; // oczyścić; oczyszczać; uznać za czyste; // oczyszczony; uznany za czystego; // oczyszczać się.&#8221; [&#8216;Briks&#8217;, str. 133/134].

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Pan Jezus jasno i konkretnie wyjaśnia kwestię nieczystości:

Mk7: (14) Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! (15) Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. (16) Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha! (17) Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. (18) Odpowiedział im: I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; (19) bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala. Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. (20) I mówił dalej: Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. (21) Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, (22) cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. (23) Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.

Nie ma się tutaj nad czym specjalnie zastanawiać to proste jak budowa cepa!

W jakim więc celu były te wszystkie przepisy pokarmowe w starym Prawie?

Przede wszystkim miały znaczenie symboliczne - miały wskazywać na rzeczywistości duchowe co objaśnił Jezus Chrystus.

Podobnie symboliczne znaczenie miały na przykład zakazy obsiewania pola dwoma rodzajami ziarna czy zakaz noszenia ubrań utkanych z dwóch rodzajów włókna.

Ciekawe czy zwolennicy aktualności zakazów pokarmowych z równą dbałością stosują te przepisy Prawa?

Chodzą ubrani tylko w bawełniane albo tylko lniane szaty?


Poza tym to pewne zakazy mogły mieć znaczenie zdrowotne. I jeśli ktoś tylko pod tym kątem do tego podchodzi to ja osobiście nie mam nic przeciwko temu.

(Śmieszy mnie tylko czasem uzasadnianie nieczystości mięsa świń tym że świnia żywi się odpadkami i nieczystościami bo przecież możemy świnię żywić wyłącznie paszą roślinną i tak zapewne są żywione w hodowlach może z dodatkami mączki rybnej.
A z drugiej strony kury które są w myśl przepisów prawa jak najbardziej koszerne są wszystkożerne i jeśli są hodowane na wolnym wybiegu to faktycznie zjedzą wszystko , wszelkie odpadki jeśli je znajdą.)

Natomiast jeśli ktoś uznaje jakieś pokarmy za nieczyste i ich spożywanie widzi w kategoriach grzechu to to już jest negowanie Nowego Przymierza w Jezusie, mocy Jego Ofiary złożonej na Krzyżu i Jego nauczania

Awatar użytkownika
karol210
Posty: 904
Rejestracja: 05 lut 2016, 8:53

Post autor: karol210 »

Hmmm co jak co ale krewetki zjadłem ale kraba szkoda wywaliłem... Normalnie śmierdzi padlina..
Sprawdzam co on jje rzeczywiście padline z dna morza..

Nie przyprawić tego to śmierdzi padlina... Krab krewetka tylko egzotyczna nazwa a smakuje jak g*wno i pachnie dosłownie. Doslownie to przypraw więcej żeby to zjeść

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Albertus pisze: przepisy pokarmowe w starym Prawie
Czy Prawo Boga napisane Jego palcem lub spisane na rozkaz Boga przez proroka może stać się nieaktualne?



Albertusie , czyżbyś głosił tu bezprawie?

Kto spisał słowa życia?
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Listek pisze:
Albertus pisze: przepisy pokarmowe w starym Prawie
Czy Prawo Boga napisane Jego palcem lub spisane na rozkaz Boga przez proroka może stać się nieaktualne?



Albertusie , czyżbyś głosił tu bezprawie?

Kto spisał słowa życia?
Listku, czyżbyś lepiej wiedział od naszego Pana Jezusa Chrystusa i Ewangelisty Marka co jest naprawdę czyste a co naprawdę nieczyste?

Ja podałem wersety które jasno o tym mówią.

Czy odrzucasz prawdę Ewangelii Chrystusowej?

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Czy Prawo Boga napisane Jego palcem lub spisane na rozkaz Boga przez proroka może stać się nieaktualne?
Nie. Prawo nadal jest aktualne.

Natomiast wobec tych którzy zostali zanurzeni w śmierci Chrystusa litera Prawa pozbawiona jest mocy

Wyjaśnia to Pismo:

Rz7:(1) Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? (2) Podobnie też i kobieta zamężna, na mocy Prawa, związana jest ze swoim mężem, jak długo on żyje. Gdy jednak mąż umrze, traci nad nią moc prawo męża. (3) Dlatego to uchodzić będzie za cudzołożną, jeśli za życia swego męża współżyje z innym mężczyzną. Jeśli jednak umrze jej mąż, wolna jest od tego prawa, tak iż nie jest cudzołożną, współżyjąc z innym mężczyzną. (4) Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. (5) Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. (6) Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.


Potwierdza to list do Efezjan:

Ef2:(1) I wy byliście umarłymi na skutek waszych występków i grzechów, (2) w których żyliście niegdyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu. (3) Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni. (4) A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, (5) i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni. (6) Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie Jezusie, (7) aby w nadchodzących wiekach przemożne bogactwo Jego łaski wykazać na przykładzie dobroci względem nas, w Chrystusie Jezusie. (8) Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: (9) nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. (10) Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili. (11) Dlatego pamiętajcie, że niegdyś wy - poganie co do ciała, zwani "nieobrzezaniem" przez tych, którzy zowią się "obrzezaniem" od znaku dokonanego ręką na ciele - (12) w owym czasie byliście poza Chrystusem, obcy względem społeczności Izraela i bez udziału w przymierzach obietnicy, nie mający nadziei ani Boga na tym świecie. (13) Ale teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. (14) On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur - wrogość. W swym ciele (15) pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój, (16) i [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. (17) A przyszedłszy zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy blisko, (18) bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca. (19) A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga - (20) zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. (21) W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, (22) w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.


Listku! Czy gardzisz łaską Chrystusową?

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Nie dojdziecie do porozumienia bo wasza wiara dotyczy innych Bogów, który każdy ma swoje prawa. Żaden z waszych Bogów nie jest autorem Dekalogu,a pisanie tych wywodów w dziale Dekalog jest nie na miejscu gdyż zaśmieca wątki treścią, która jest sprzeczna z Dekalogiem.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Daniel_dn pisze:Nie dojdziecie do porozumienia bo wasza wiara dotyczy innych Bogów, który każdy ma swoje prawa. Żaden z waszych Bogów nie jest autorem Dekalogu,a pisanie tych wywodów w dziale Dekalog jest nie na miejscu gdyż zaśmieca wątki treścią, która jest sprzeczna z Dekalogiem.
Czy mógłbyś się wyrazić jaśniej?

Nie ma oczywiście żadnych dwóch Bogów a Stary Testament jest całkowicie spójny z Nowym Testamentem. Autorem całego Pisma Świętego w tym dekalogu jest jeden Bóg

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Czy Prawo Boga napisane Jego palcem lub spisane na rozkaz Boga przez proroka może stać się nieaktualne?
Czy uważasz Listku że cała litera Prawa jest aktualna?

Czy jesteś zatem obrzezany cieleśnie? Bo Pismo mówi że nieobrzezany nie może być członkiem społeczności bożej..

Albo czy grzeszysz jeśli twoje ubranie składa się z dwóch rodzajów nici?

A czy grzeszy ktoś kto obsieje pole dwoma rodzajami ziarna?

Proszę o jasne i konkretne odpowiedzi. :-D

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Albertus pisze:
Daniel_dn pisze:Nie dojdziecie do porozumienia bo wasza wiara dotyczy innych Bogów, który każdy ma swoje prawa. Żaden z waszych Bogów nie jest autorem Dekalogu,a pisanie tych wywodów w dziale Dekalog jest nie na miejscu gdyż zaśmieca wątki treścią, która jest sprzeczna z Dekalogiem.
Czy mógłbyś się wyrazić jaśniej?

Nie ma oczywiście żadnych dwóch Bogów a Stary Testament jest całkowicie spójny z Nowym Testamentem. Autorem całego Pisma Świętego w tym dekalogu jest jeden Bóg
To są Twoje tylko pobożne życzenia nie mająca nic wspólnego z logiką. Bóg Dekalogu zabrania zabijać, to jak w takim razie np. wytłumaczysz stosowanie kary śmierci z Prawa Mojżeszowego?
Nie wytłumaczysz, bo to są zupełnie dwa odrębne systemy wartości należące do dwóch oddzielnych Bogów. Nie tłumacz tylko Dekalogu cytatami z innej części Biblii, bo byłoby to tak jak poprawianie konstytucji podrzędnymi ustawami.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Bóg Dekalogu zabrania zabijać, to jak w takim razie np. wytłumaczysz stosowanie kary śmierci z Prawa Mojżeszowego?
Nie wytłumaczysz, bo to są zupełnie dwa odrębne systemy wartości należące do dwóch oddzielnych Bogów. Nie tłumacz tylko Dekalogu cytatami z innej części Biblii, bo byłoby to tak jak poprawianie konstytucji podrzędnymi ustawami.
I tylko na tej podstawie uważasz że dał inny Bóg a całą resztę pisma inny?

Jak to sobie wyobrażasz praktycznie?

Jeden Bóg daje Mojżeszowi Dekalog a potem inny Bóg przejmuje kontrolę i dyktuje mu pozostałe rzeczy?

A ten pierwszy co ? Zgadza się na to ? Nie potrafi przeszkodzić?

Oczywiście przykazanie nie zabijaj to nie jest zakaz zadawania śmierci w ogóle ale zakaz mordowania i z tego co wiem tak się właściwie powinno tłumaczyć hebrajskie słowa tam użyte.

Oznacza to że osoby reprezentujące władzę państwową mają prawo do użycia "miecza".

I potwierdza to Nowy testament:

Rz13: 1 Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. 2 Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia. 3 Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. 4 Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle. 5 Należy więc jej się poddać nie tylko ze względu na karę, ale ze względu na sumienie. 6 Z tego samego też powodu płacicie podatki. Bo ci, którzy się tym zajmują, z woli Boga pełnią swój urząd. 7 Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek - podatek, komu cło - cło, komu uległość - uległość, komu cześć - cześć.

Twierdzisz że dekalog należy do odrębnego systemu wartości niż pozostała część Prawa?

Poczytajmy:

Wj20:(1) Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: (2) Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy. (8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. (12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (13) Nie będziesz zabijał. (14) Nie będziesz cudzołożył. (15) Nie będziesz kradł. (16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. (17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

Jak widzimy Bóg w dekalogu jest Bogiem zazdrosnym i zapowiada kary za nieposłuszeństwo. poza tym Bóg toleruje ówczesny system społeczny i panujące w nim niewolnictwo.

W niczym to nie odbiega od całości Prawa i sposobu w jaki objawia się Bóg ,nie ma jakiejś radykalnej różnicy.



Tak jak już pisałem - Prawo zostało dane przez Boga Jedynego tylko że litera Prawa była niedoskonała i były tam rzeczy które Mojżesz napisał przez wzgląd na zatwardziałość serc Izraela.Mówi nam o tym sam Jezus przy okazji omawiania kwestii dopuszczenia rozwodów w Prawie.

Literę Prawa wobec ochrzczonych pozbawił mocy Jezus Chrystus przez swoją śmierć na Krzyżu.Jak o tym już pisałem

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

Czy możesz mi jeszcze napisać czym charakteryzuje się ten Bóg Dekalogu rzekomo inny od Boga Abrahama i Boga chrześcijan?

Czy jest sprawiedliwy? Czy jest sędzią ? Czy daje życie wieczne? Czy dokona zmartwychwstania?

A co w ogóle jeszcze zrobił poza daniem Dekalogu?

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Tak jak przypuszczałem, nie odpowiedziałeś na pytanie odnośnie kary śmierci, bo jest ona sprzeczna z Dekalogiem. Nie zabijaj, a w innym tłumaczeniu - nie morduj, odnosi się do świadomego zabijania ludzi, a przy stosowaniu kary śmierci np. za cudzołóstwo, łamie się ten zakaz. Powołujesz się na cytaty z poza Dekalogu. One nie mają żadnej mocy prawnej do wyjaśniania Dekalogu. Jak czegoś nie ma np. rozwodów, to nie należy tego regulować. Nadgorliwość Mojżesza jest łamaniem Dekalogu.
Inną sprawą są wersje tłumaczeń i rozumienia słów. W tamtych czas używano określenia "niewolnik" także do służącego, który dobrowolnie wykonywał tą funkcję.

Bóg karze za nienawiść czyli czynne świadome popełnianie grzechu. Jest ona odwrotnością miłości. To nie jest tak jak sobie ludzie wyobrażają, że Wszechmogący Bóg karze coś człowiekowi i wymusza posłuszeństwo. Wybierając Boga Dekalogu człowiek musi sam chcieć służyć Bogu i go miłować. Musi chcieć to samo co Bóg, bo jeżeli coś chce dla siebie, to łamie już pierwsze przykazanie.

W jednym poście nie opiszę Ci całej mojej wiedzy o Bogu Dekalogu. Zasada jest prosta, to co dotyczy Boga Dekalogu musi wynikać tylko z Dekalogu. Stworzenie życia na Ziemi jest dziełem Boga Dekalogu, bo taki zapis istnieje. Nie ma natomiast wzmianki o życiu wiecznym i zmartwychwstaniu. To zostało dodane i nie należy do Boga Dekalogu. To są ci "inni bogowie", o których mówi pierwsze przykazanie. Skoro więc sam Bóg mówi o innych bogach, to znaczy, że bogów jest więcej, a nie tylko jeden.

Po za tym jak zadajesz pytanie, to najpierw sam na nie spróbuj odpowiedzieć, a ja odniosę się do tej odpowiedzi. Bo forum, to nie szkoła i nie mam obowiązku produkować się na odpowiadanie, gdy druga strona idzie na łatwiznę. Gdy odpowiadam, to nie tylko dla Ciebie, ale dla wszystkich, którzy to czytają i ważne są też wszystkie możliwe odpowiedzi nawet błędne.

Albertus
Posty: 3073
Rejestracja: 22 wrz 2007, 13:37

Post autor: Albertus »

nie mam obowiązku produkować się na odpowiadanie
masz rację! 8-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”