Przestrzeganie dekalogu przez Yarpena

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Przestrzeganie dekalogu przez Yarpena

Post autor: kansyheniek »

booris:
No to moze inaczej...czy przestrzegasz Dekalogu?Bo ja twierdze,ze nie.
Skoro twierdzisz,że NIE to UZASADNIJ swoje twierdzenie.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Re: Przestrzeganie dekalogu przez Yarpena

Post autor: RN »

kansyheniek pisze:booris:
No to moze inaczej...czy przestrzegasz Dekalogu?Bo ja twierdze,ze nie.
Skoro twierdzisz,że NIE to UZASADNIJ swoje twierdzenie.
Yarpen jako katolik nie świętuje soboty.
W ten sposób nie przestrzega dekalogu, gdzie jednym z przykazań jest świecenie szabatu.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

wuka
Posty: 8849
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

RN pisze:Yarpen jako katolik nie świętuje soboty.
W ten sposób nie przestrzega dekalogu, gdzie jednym z przykazań jest świecenie szabatu.
Zapewne dlatego cała "awantura" i jeszcze o 2 przykazanie ;-) :-D

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Wj 31:18 "Gdy skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, napisane palcem Bożym."

2Kor 3:3 dos "dla których jest jasne, że jesteście listem Chrystusa sporządzonym przez naszą usługę, napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie tablicach kamiennych, lecz na tablicach żywych serc."


DEKALOG TŁUMACZONY BEZPOŚREDNIO Z PISM HEBRAJSKICH

Jam JHWH - Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewolników :

1. NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE !

2. NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE
WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI
NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ, GDYŻ JA JHWH BÓG
TWÓJ - BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI, PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW
OJCÓW U SYNÓW - DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH, KTÓRZY
MNIE NIENAWIDZĄ, A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM,
KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ !

3. NIE BĘDZIESZ UŻYWAŁ IMIENIA JHWH BOGA TWEGO W SPOSÓB NIEGODNY, GDYŻ
JHWH NIE ZOSTAWI BEZ KARY TEGO, KTO UŻYWA JEGO IMIĘ W SPOSÓB
NIEGODNY !

4. PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU, ABY GO UŚWIĘCAĆ ; SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ
I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA, ALE DZIEŃ SIÓDMY - SZABATEM DLA JHWH BOGA TWEGO ; NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY - TY I TWÓJ SYN, I TWOJA CÓRKA,TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA, I TWE ZWIERZĘTA, I TWÓJ PRZYBYSZ, KTÓRY JEST W PODWOJACH TWOICH, GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JHWH NIEBIOSA I ZIEMIĘ, MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM ;
DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JHWH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO !

5. SZANUJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWĄ, ABY DŁUGO TRWAŁY DNI TWOJE, NA ZIEMI, KTÓRĄ JHWH BÓG TWÓJ DAJE TOBIE !

6. NIE ZABIJAJ !

7. NIE CUDZOŁÓŻ !

8. NIE KRADNIJ !

9. NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU !

10.NIE POŻĄDAJ DOMU BLIŹNIEGO TWEGO,
NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO,I SŁUGI JEGO, I SŁUŻEBNICY JEGO, I WOŁU JEGO, I OSŁA JEGO, ANI NICZEGO CO
JEST BLIŹNIEGO TWEGO !


YZ,które z przykazań napisanych przez Boga sprawia kłopot?
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Mam prośbę: Wskaż mi hebrajski tekst Dekalogu, w którym znajdę te liczby od 1 do 10, a które wstawiłeś pomiędzy fragmenty tekstu Przykazań podyktowanego przez Boga.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Jam JHWH - Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewolników :

NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE !

NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE
WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI
NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ, GDYŻ JA JHWH BÓG
TWÓJ - BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI, PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW
OJCÓW U SYNÓW - DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH, KTÓRZY
MNIE NIENAWIDZĄ, A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM,
KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ !

NIE BĘDZIESZ UŻYWAŁ IMIENIA JHWH BOGA TWEGO W SPOSÓB NIEGODNY, GDYŻ
JHWH NIE ZOSTAWI BEZ KARY TEGO, KTO UŻYWA JEGO IMIĘ W SPOSÓB
NIEGODNY !

PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU, ABY GO UŚWIĘCAĆ ; SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ
I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA, ALE DZIEŃ SIÓDMY - SZABATEM DLA JHWH BOGA TWEGO ; NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY - TY I TWÓJ SYN, I TWOJA CÓRKA,TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA, I TWE ZWIERZĘTA, I TWÓJ PRZYBYSZ, KTÓRY JEST W PODWOJACH TWOICH, GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JHWH NIEBIOSA I ZIEMIĘ, MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM ;
DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JHWH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO !

SZANUJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWĄ, ABY DŁUGO TRWAŁY DNI TWOJE, NA ZIEMI, KTÓRĄ JHWH BÓG TWÓJ DAJE TOBIE !

NIE ZABIJAJ !

NIE CUDZOŁÓŻ !

NIE KRADNIJ !

NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU !

NIE POŻĄDAJ DOMU BLIŹNIEGO TWEGO,
NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO,I SŁUGI JEGO, I SŁUŻEBNICY JEGO, I WOŁU JEGO, I OSŁA JEGO, ANI NICZEGO CO
JEST BLIŹNIEGO TWEGO !


...Widzieliście, ze mówiłem do was z nieba....
Ostatnio zmieniony 23 maja 2019, 15:27 przez Listek, łącznie zmieniany 1 raz.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Nadal tekst jest niepoprawny. Przekład z oryginału, po dodaniu samogłosek i odstępów między wyrazami, ale bez dodawania znaków przestankowych i innych rzeczy, powinien wyglądać tak:

JAM JAHWE BÓG TWÓJ KTÓRY CIĘ WYWIÓDŁ Z ZIEMI EGIPSKIEJ Z DOMU NIEWOLNIKÓW NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ GDYŻ JA JHWH BÓG TWÓJ BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW OJCÓW U SYNÓW DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH KTÓRZY MNIE NIENAWIDZĄ A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ NIE BĘDZIESZ UŻYWAŁ IMIENIA JHWH BOGA TWEGO W SPOSÓB NIEGODNY GDYŻ JHWH NIE ZOSTAWI BEZ KARY TEGO KTO UŻYWA JEGO IMIĘ W SPOSÓB NIEGODNY PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU ABY GO UŚWIĘCAĆ SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA ALE DZIEŃ SIÓDMY SZABATEM DLA JHWH BOGA TWEGO NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY TY I TWÓJ SYN I TWOJA CÓRKA TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA I TWE ZWIERZĘTA I TWÓJ PRZYBYSZ KTÓRY JEST W PODWOJACH TWOICH GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JHWH NIEBIOSA I ZIEMIĘ MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JHWH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO SZANUJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWĄ ABY DŁUGO TRWAŁY DNI TWOJE NA ZIEMI KTÓRĄ JHWH BÓG TWÓJ DAJE TOBIE NIE ZABIJAJ NIE CUDZOŁÓŻ NIE KRADNIJ NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU NIE POŻĄDAJ DOMU BLIŹNIEGO TWEGO NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO I SŁUGI JEGO I SŁUŻEBNICY JEGO I WOŁU JEGO I OSŁA JEGO ANI NICZEGO CO JEST BLIŹNIEGO TWEGO


W dodatku to jest tylko jedna jego wersja. W Księdze Powtórzonego prawa jest nieco inna.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2019, 15:28 przez Yarpen Zirgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Yarpen Zirgin pisze: W Księdze Powtórzonego prawa jest nieco inna.
A wiesz dlaczego w PP jest trochę inaczej?
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Listek pisze:
Yarpen Zirgin pisze: W Księdze Powtórzonego prawa jest nieco inna.
A wiesz dlaczego w PP jest trochę inaczej?
Intrygujące pytanie. Skoro je zadajesz, to pewnie znasz odpowiedź. Chętnie ją poznam i porównam z moimi przypuszczeniami.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3655
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Re: Przestrzeganie dekalogu przez Yarpena

Post autor: booris »

kansyheniek pisze:booris:
No to moze inaczej...czy przestrzegasz Dekalogu?Bo ja twierdze,ze nie.
Skoro twierdzisz,że NIE to UZASADNIJ swoje twierdzenie.
Kansyheniek,dziekuje Ci bardzo,ze zalozyles dla mnie temat,tylko czy ja Cie oto prosilem?Rozmowa pomiedzy mna a Yarpenem miala miejsce w shoutboxie,byla wiec rozmowa prywatna,dotyczaca tylko nas dwoch.Nie zauwazylem,by Yarpen zakladal watek dotyczacy tej sprawy,ja takze tego nie zrobilem.Wiec z jakiego powodu mam cokolwiek tlumaczyc komukolwiek,poza Yarpenem?Jezeli Yarpen(bo ja nie zamierzam)zalozy taki temat,bedziesz mogl ingerowac,jesli pojawi sie w nim cos niestosownego.A w takiej sytuacji...bywaj zdrow.

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

DEKALOG ???

Post autor: George »

Yarpen Zirgin pisze:Nadal tekst jest niepoprawny. Przekład z oryginału, po dodaniu samogłosek i odstępów między wyrazami, ale bez dodawania znaków przestankowych i innych rzeczy, powinien wyglądać tak:

JAM JAHWE BÓG TWÓJ KTÓRY CIĘ WYWIÓDŁ Z ZIEMI EGIPSKIEJ Z DOMU NIEWOLNIKÓW NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OPRÓCZ MNIE NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ GDYŻ JA JHWH BÓG TWÓJ BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW OJCÓW U SYNÓW DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH KTÓRZY MNIE NIENAWIDZĄ A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ NIE BĘDZIESZ UŻYWAŁ IMIENIA JHWH BOGA TWEGO W SPOSÓB NIEGODNY GDYŻ JHWH NIE ZOSTAWI BEZ KARY TEGO KTO UŻYWA JEGO IMIĘ W SPOSÓB NIEGODNY PAMIĘTAJ O DNIU SZABATU ABY GO UŚWIĘCAĆ SZEŚĆ DNI BĘDZIESZ PRACOWAŁ I CZYNIŁ WSZYSTKIE SWOJE DZIEŁA ALE DZIEŃ SIÓDMY SZABATEM DLA JHWH BOGA TWEGO NIE WYKONUJ ŻADNEJ PRACY TY I TWÓJ SYN I TWOJA CÓRKA TWÓJ SŁUGA I TWA SŁUŻEBNICA I TWE ZWIERZĘTA I TWÓJ PRZYBYSZ KTÓRY JEST W PODWOJACH TWOICH GDYŻ W SZEŚCIU DNIACH UCZYNIŁ JHWH NIEBIOSA I ZIEMIĘ MORZE I WSZYSTKO CO W NICH, ALE ODPOCZĄŁ W DNIU SIÓDMYM DLATEGO POBŁOGOSŁAWIŁ JHWH DZIEŃ SZABATU I UŚWIĘCIŁ GO SZANUJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWĄ ABY DŁUGO TRWAŁY DNI TWOJE NA ZIEMI KTÓRĄ JHWH BÓG TWÓJ DAJE TOBIE NIE ZABIJAJ NIE CUDZOŁÓŻ NIE KRADNIJ NIE MÓW ŚWIADECTWA KŁAMLIWEGO PRZECIW BLIŹNIEMU TWEMU NIE POŻĄDAJ DOMU BLIŹNIEGO TWEGO NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO I SŁUGI JEGO I SŁUŻEBNICY JEGO I WOŁU JEGO I OSŁA JEGO ANI NICZEGO CO JEST BLIŹNIEGO TWEGO


W dodatku to jest tylko jedna jego wersja. W Księdze Powtórzonego prawa jest nieco inna.
No i gdzie ty tu widzisz DEKALOG Yarpenie ???

DEKALOG - oznacza X - dziesięć, dlatego mówi się Dziesięć Przykazań Bożych.

Ale jak już próbowałem ci wcześniej wytłumaczyć, w ST NIE MA DEKALOGU, za to znajdziesz go w dziełach Flawiusza i Augustyna z Hippony. Z tym że ich Dekalogi też się od siebie różnią.

Za to w obu wersjach, tej Flawiusza jak i Augustyna, brakuje przykazania NIE KŁAM.
Więc dziś możecie sobie panowie pisać to co wam się rzewńie podoba, i KŁAMAĆ jak Żydzi i ich Bóg / Ojciec Jehowa, o czym mówił Jezus do Żydów w Ewangelii Jana 8.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
George
Posty: 1727
Rejestracja: 02 paź 2014, 22:16

Post autor: George »

Yarpen Zirgin pisze:Mam prośbę: Wskaż mi hebrajski tekst Dekalogu, w którym znajdę te liczby od 1 do 10, a które wstawiłeś pomiędzy fragmenty tekstu Przykazań podyktowanego przez Boga.
Nie ma cyfr, więc i nie ma też DEKALOGU ;)

X - Deka - Dziesięć. Dziesięć cyfr, które przypisane są grupom zaleceń, i od nich wywodzi się nazwa Dekalogu.

Samych zaleceń w tekście jest więcej niż dziesięć.
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go że został oszukany".
Mark Twain

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Jak zwykle bierzesz kawałek prawdy i robisz z niego solidne kłamstwo, które usiłujesz wcisnąć tym, którzy Cie czytają. Nie chce mi się tracić na Ciebie czasu, więc jedynie zacytuję pewien fragment Biblii:

Wj 34:28
"(28) I był tam [Mojżesz] u Jahwe czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów."
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
kansyheniek
Posty: 3041
Rejestracja: 22 wrz 2007, 18:55
Lokalizacja: Kleve,Niemcy

Post autor: kansyheniek »

booris pisze:Kansyheniek,dziekuje Ci bardzo,ze zalozyles dla mnie temat,tylko czy ja Cie oto prosilem?
Przepraszam Pana,nie wiedziałem,że wymagana jest Twoja wyraźna prośba na zakładanie tematów
:-> :shock:
booris pisze:Rozmowa pomiedzy mna a Yarpenem miala miejsce w shoutboxie,byla wiec rozmowa prywatna
Rozmowa prywatna to jest na PW.
Rozmawialiście publicznie.
booris pisze:Jezeli Yarpen(bo ja nie zamierzam)zalozy taki temat,bedziesz mogl ingerowac,
Nie mów mi kiedy mam ingerować.
booris pisze:Wiec z jakiego powodu mam cokolwiek tlumaczyc komukolwiek,poza Yarpenem?
Nic nie musisz.
W sumie tak myślałem,że nic nie będziesz tłumaczył
:-P

Zamykam temat.
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"

Zablokowany

Wróć do „Dekalog”