Dekalog w bblii ...

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

wuka
Posty: 8850
Rejestracja: 25 cze 2016, 10:40

Post autor: wuka »

tom68 pisze:Macie kolejny materiał na temat dekalogu a czytając wasze "mądrości" można dojść do wniosku że prorocy i Jezus to wariaci a biblia nadaje się do WC :-P
Twoje wnioskowanie na temat innych ludzi nadaje się do wc. EMETa w ogóle nie byłeś w stanie pojąć. Ty potrafisz tylko kolejną durnotę wkleić. Idź tam, gdzie pieprz rośnie z twoim dekalogiem. A wariatem może jesteś ty, bo nikt z nas, nawet niewierzący nie twierdzą w żadnym miejscu, że Jezus i prorocy to wariaci. Ty tak twierdzisz, więc doprawdy, reakcja moderacji powinna być jednoznaczna.

Henryk
Posty: 11726
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

RN pisze: Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, czcij ojca swego i matkę swoją
Ale RN-ie chodziło o dekalog, a nie o pentalog.
Czyżbyś znał jedynie pięć przykazań? :-(

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3662
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:
RN pisze: Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, czcij ojca swego i matkę swoją
Ale RN-ie chodziło o dekalog, a nie o pentalog.
Czyżbyś znał jedynie pięć przykazań? :-(
Gdybys nie zauwazyl-to nie RN wymyslil te slowa.Zacytowal tylko wypowiedz Jezusa z Ewangelii Lukasza.To nie RN-a powinienes pytac ile zna przykazan,a Jezusa.

Awatar użytkownika
Anna01
Posty: 4971
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Anna01 »

EMET pisze:
tom68 pisze:Jak zwykle odp od sasa do lasa ani logiki ani argumentu 😜
EMET:
Oczywiście w stylu staropolskim napisałeś, gdyż gramatycznie byłoby "od Sasa do lasu.".

hebrajskie wyrażenie rdzenne < sas > = "mól; ćma" -- Izajasza 51:8.
określeniem hebrajskim na "las" jest - < ja'ar > - np. w Psalmie 83:14/15/.

pisząc wg Twojego podejścia: ani logiki, ani argumentu. :-D

Stephanos, ps. EMET
Powiedzenie "Od Sasa do Lasa" dotyczy Augusta II Mocnego (Sasa) i Stanisława Leszczyńskiego (Lasa). :-D
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10

Henryk
Posty: 11726
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Gdybys nie zauwazyl-to nie RN wymyslil te slowa.Zacytowal tylko wypowiedz Jezusa z Ewangelii Lukasza.To nie RN-a powinienes pytac ile zna przykazan,a Jezusa.
Nie wiem, czy Ty zauważyłeś, że to była odpowiedź przede wszystkim dla Listka, który twierdzi:
Listek napisał:
dekalog jest powtórzony w całości w NT
Ani Ty, ani RN nie zwróciliście uwagi, że brakuje tam istotnych części Dekalogu:
Cześć dla Stwórcy, zakaz bałwochwalstwa, i jeszcze czegoś...

Henryk
Posty: 11726
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Anna01 pisze:Powiedzenie "Od Sasa do Lasa" dotyczy Augusta II Mocnego (Sasa) i Stanisława Leszczyńskiego (Lasa). :-D
Jest i druga wersja genezy tego powiedzenia.
Piasno o tym w opublikowanej niemal sto lat wcześniej książce "Przypowieści polskie" Salomona Rysińskiego. Okazuje się, że "do sasa" znaczyło kiedyś tyle co "do nogi, do mnie" i było komendą wydawaną zwierzętom. A jeżeli jeden koń w zaprzęgu grzecznie równał "do sasa", drugi zaś nieposłusznie ciągnął "do lasa" (w stronę lasu), to nic dobrego nie mogło z tego wyniknąć. :-|

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3662
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:Nie wiem, czy Ty zauważyłeś, że to była odpowiedź przede wszystkim dla Listka,
Cytujesz RN-a,odpowiadasz RN-owi a ja mam zauwazyc,ze to dla Listka. :-D Ciekawe. :-D

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Henryk-Napisał.
Czytam i czytam ten "NT" i za nic w świecie nie mogę odnaleźć dekalogu.
A nawet takiego szczegółu jak nakaz święcenia sabatu dla tych, co poszli śladami Jezusa.
Podaj wreszcie księgę, rozdział i werset.
I podaje go tom68 .
Ale sa to słowa Pana Jezusa w których nie ma zawartego dekalogu-10 przykazań.
Dalej.
Henryk napisał/a:
RN napisał/a:
Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, czcij ojca swego i matkę swoją
Henryk-odpisał.
Ale RN-ie chodziło o dekalog, a nie o pentalog.
Czyżbyś znał jedynie pięć przykazań? :-(
booris-Odpisał.

Gdybys nie zauwazyl-to nie RN wymyslil te slowa.Zacytowal tylko wypowiedz Jezusa z Ewangelii Lukasza.To nie RN-a powinienes pytac ile zna przykazan,a Jezusa.
Dlatego i ja również piszę,tutaj nie chodzi o to kto wymyślił słowa w wypowiedzi Jezusa,a zacytowane też przez RN,tylko rozchodzi sie o to,że nie zawierają te słowa dekalogu czyli 10-przykazań Mojżesza.
Po co więc zacytował taki tekst RN?
Cytat ten naprawdę nie zawiera 10-przykazań.
Pozdrawiam.

EMET
Posty: 11282
Rejestracja: 04 wrz 2006, 17:31

Post autor: EMET »

Henryk pisze:
Anna01 pisze:Powiedzenie "Od Sasa do Lasa" dotyczy Augusta II Mocnego (Sasa) i Stanisława Leszczyńskiego (Lasa). :-D
Jest i druga wersja genezy tego powiedzenia.
Piasno o tym w opublikowanej niemal sto lat wcześniej książce "Przypowieści polskie" Salomona Rysińskiego. Okazuje się, że "do sasa" znaczyło kiedyś tyle co "do nogi, do mnie" i było komendą wydawaną zwierzętom. A jeżeli jeden koń w zaprzęgu grzecznie równał "do sasa", drugi zaś nieposłusznie ciągnął "do lasa" (w stronę lasu), to nic dobrego nie mogło z tego wyniknąć. :-|
EMET:
Jest jeszcze trzecia, tyle, że tzw. "odnoga"...
Otóż wyrażeniem na "koń" w języku hebrajskim biblijnym jest... "sus". :lol:

Stephanos, ps. EMET
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ-2018’, Przypis.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3662
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

chryzolit pisze:Po co więc zacytował taki tekst RN?
Cytat ten naprawdę nie zawiera 10-przykazań.
Jak to po co?Po to,zebys sie mial o co przyczepic. :-D

Henryk
Posty: 11726
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Jak to po co?Po to,zebys sie mial o co przyczepic. :-D
A Booris miał wreszcie o czym pisać... :xcalus:

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3662
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:A nawet takiego szczegółu jak nakaz święcenia sabatu dla tych, co poszli śladami Jezusa.
Sprawdz rozdzial 4 listu do Hebrajczykow.

Henryk
Posty: 11726
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

booris pisze:Sprawdz rozdzial 4 listu do Hebrajczykow.
No i co tam wyczytałeś? :-D
Nakaz święcenia sabatu? :mrgreen:

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

booris-dokładnie.
O tym że RN-prowokuje to wiem,zawsze ma inny cel niż naprawdę coś zrozumieć ,czy naprawde wyjaśnić.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
booris
Posty: 3662
Rejestracja: 17 kwie 2015, 15:07
Lokalizacja: Amsterdam,Londyn,Barcelona

Post autor: booris »

Henryk pisze:
booris pisze:Jak to po co?Po to,zebys sie mial o co przyczepic. :-D
A Booris miał wreszcie o czym pisać... :xcalus:
Poniewaz miedzy nami jest zbyt mala roznica plci,wnioskuje ze ten calus to w moj pierscien. :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”