Dekalog

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

tessa

Post autor: tessa »

t.ostry pisze:Tessa: Hebr 10.28 wyjasnij znaczenie prosze...

Druga sprawa:

Tessa: ja Ci moge wyrwac zdanie z Bibli i na tej podstawie udowodnic ze BIBLIA zaprzecza istnieniu Boga.

Moja rada to aby zaczac patrzec na wersety biblijne chociazby w oparciu o ich kontekst (juz nawet pomijam spojnosc calosci Bibli) bo w taki sposob jak to robisz to mozna 1000000 teori wymyslic...
Hbr 10:25-30 NS „nie opuszczając naszych wspólnych zebrań, jak to niektórzy mają w zwyczaju, ale zachęcając się nawzajem, i to tym bardziej, gdy widzicie przybliżanie się dnia.(26) Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy,(27) lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników.(28) Każdy, kto zlekceważył Prawo Mojżeszowe, umiera bez współczucia na podstawie świadectwa dwóch lub trzech.(29) Jak myślicie, o ileż surowsza kara należy się temu, kto podeptał Syna Bożego i za pospolitą uznał wartość krwi przymierza, którą został uświęcony, oraz ze wzgardą znieważył ducha niezasłużonej życzliwości?(30) Znamy bowiem tego, który rzekł: "Pomsta jest moja, ja odpłacę"; i znowu: "Jehowa będzie sądził swój lud".

Kontekst jasno to tłumaczy. Za wykroczenie wobec Prawa Mojżeszowego za czasów jego obowiązywania karano śmiercią.Literalną .
Jednak obecnie obowiąujące Prawo Chrystusowe karze występujących wobec tego Prawa dużo gorszą karą ,bo śmiercią wieczną bez nadziei zmartwychwstania.

Ja też znam ten werset. :-)

Jednak mam na poparcie moich tłumaczeń i inne wersety popierające tą interpretację.
O co ci konkretnie chodzi?

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Widac oboje inaczej rozumiemy co to jest Prawo Mojzeszowe.
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

tessa

Post autor: tessa »

t.ostry pisze:Widac oboje inaczej rozumiemy co to jest Prawo Mojzeszowe.
Dlaczego tak piszesz?

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Bo dla mnie Prawo Mojzeszowe zawiera w sobie Dekalog + Ceremonialy. Jezus nigdy nie byl w opozycji do tego Prawa i jak twierdzisz Prawo Chrystusowe to dla mnie jest to wlasnie Dekalog...

Prawo ceremonialne dalej obowiazuje tylko w innej formie ale to juz inna bajka...
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

Kazimierz
Posty: 58
Rejestracja: 13 kwie 2009, 21:15

Post autor: Kazimierz »

t.ostry pisze:Bo dla mnie Prawo Mojzeszowe zawiera w sobie Dekalog + Ceremonialy. Jezus nigdy nie byl w opozycji do tego Prawa i jak twierdzisz Prawo Chrystusowe to dla mnie jest to wlasnie Dekalog...

Prawo ceremonialne dalej obowiazuje tylko w innej formie ale to juz inna bajka...
t.ostry. Witam serdecznie.

Skoro twierdzisz, że tylko Dekalog stanowi Prawo Chrystusowe, to Jeszua powinien nauczac, że można jeść nieczyste pokarmy i sam je jeść,ponieważ w Dekalogu nie ma nic na ten temat. Pozdrawiam. Kazimierz.

t.ostry
Posty: 367
Rejestracja: 11 kwie 2009, 16:00

Post autor: t.ostry »

Przeciez napisalem ze Prawo ceremonialne dalej obowiazuje... Na podstawie dekalogu ludzkosc bedzie sadzona...

Dla mnie cale Prawo Mojzeszowe dalej obowiazuje... Kazimierz prosze czytac ze zrozumieniem ;)
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Jestem.
Dawno tu nikt nie zaglądał.
Przejrzałem ten cały wątek i uważam, że nie warto było. Strata czasu.
Zacząć trzeba wszystko od początku.

Sabatowi najwięcej czasu poświęcono twierdząc, albo obchodzi się go w sobotę, albo w niedzielę. Dla mnie sabat to odpoczynek, a to w cale nie oznacza dzień tygodnia. Nie ma więc podanego dnia, tylko to, że ma on nastąpić po sześciu dniach pracy.
Każdy, kto narzuca konkretny dzień, nie przestrzega Dekalogu. Nie jest dla mnie argumentem cytat z poza tego Prawa, bo Boga ludzkim prawem się nie poprawia.

Dekalog uznaję za Prawo pochodzące od Boga. Wszystko co Bóg stworzył musi być dobre, czyli skończone, logiczne, bez żadnych ubytków czyli zła. To dotyczy też Dekalogu, który tym samym jest jednym monolitem Prawnym. Każdy ubytek lub dopisek jest złem niszczący całość. Jeżeli Dekalog jest Prawem Boskim, to wszystko co z nim sprzeczne nie może pochodzić od Niego. Dotyczy to także Biblii.
Bóg jest dla mnie najwyższą formą życia, najwyższym dobrem, a te nie może być nielogiczne. Bóg tworząc człowieka od początku wiedział jaki on będzie i znał swoje oczekiwania wobec ludzi. Dekalog jest instrukcją dla ludzi do wykonania tego co Bóg zamierza. Uznaję, że zamiar ten Bóg miał od samego początku i byłoby nie logiczne jakby go zmieniał. To oznacza, że Bóg jest stały w swych zamiarach.

Awatar użytkownika
bartek212701
Posty: 9241
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: bartek212701 »

Daniel_dn pisze:Przejrzałem ten cały wątek i uważam, że nie warto było. Strata czasu.
62 strony postów tak ? Nie warto było ? Ok,skoro przekreśliłeś 62 strony wiadomości przekaż nam swoją wiedze byśmy nie wierzyli niepoprawnie :-)
Daniel_dn pisze:Zacząć trzeba wszystko od początku.

Sabatowi najwięcej czasu poświęcono twierdząc, albo obchodzi się go w sobotę, albo w niedzielę. Dla mnie sabat to odpoczynek, a to w cale nie oznacza dzień tygodnia. Nie ma więc podanego dnia, tylko to, że ma on nastąpić po sześciu dniach pracy.
Każdy, kto narzuca konkretny dzień, nie przestrzega Dekalogu. Nie jest dla mnie argumentem cytat z poza tego Prawa, bo Boga ludzkim prawem się nie poprawia.

Dekalog uznaję za Prawo pochodzące od Boga. Wszystko co Bóg stworzył musi być dobre, czyli skończone, logiczne, bez żadnych ubytków czyli zła. To dotyczy też Dekalogu, który tym samym jest jednym monolitem Prawnym. Każdy ubytek lub dopisek jest złem niszczący całość. Jeżeli Dekalog jest Prawem Boskim, to wszystko co z nim sprzeczne nie może pochodzić od Niego. Dotyczy to także Biblii.
Bóg jest dla mnie najwyższą formą życia, najwyższym dobrem, a te nie może być nielogiczne. Bóg tworząc człowieka od początku wiedział jaki on będzie i znał swoje oczekiwania wobec ludzi. Dekalog jest instrukcją dla ludzi do wykonania tego co Bóg zamierza. Uznaję, że zamiar ten Bóg miał od samego początku i byłoby nie logiczne jakby go zmieniał. To oznacza, że Bóg jest stały w swych zamiarach.
To zacznij od poczatku,bo to co napisałeś mieści się w treści tych przekreslonych przez Ciebie 62 stron.
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.

Rethel

Post autor: Rethel »

A ja dziś czy wczoraj zerknąłem do Biblii Qumrańskiej i co ciekawe, w Dekalogu w wersji z Deuteronomium, przy czwartym przykazaniu, na koniec, jest przytoczona ta sama argumentacja co w Exodus. T.j. Po tym jak Mojżesz mówi iż byli niewolnikami, powtarza, że Bóg w 6 dni świat stworzył a w 7-mym odpoczął. To taka ciekawostka, nie występująca ani w MT ani w LXX. :-)

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Daniel_dn pisze: Dla mnie sabat to odpoczynek, a to w cale nie oznacza dzień tygodnia. Nie ma więc podanego dnia, tylko to, że ma on nastąpić po sześciu dniach pracy.
też tak myślę - trudno jednak to zrealizować gdyż dni wolne mam co 3 - 4 dni
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

62 strony tekstu wielokrotnie powtórzonego. Nie można tak czasu marnować, bo z pewnością Bóg by sobie tego nie życzył. Po za tym tłumaczono Dekalog cytatami z pozostałej części Biblii, a powinno być odwrotnie. Wszystko co po słowach Boga zostało napisane ocenione powinno być poprzez Dekalog.

Zdanie, że Bóg w sześć dni stworzył życie na Ziemi, a siódmego dnia odpoczął jest ważną wskazówką bagatelizowaną niemal przez wszystkich.
Po pierwsze oznacza to, że Bóg jest bogiem żywym. Wszystko co żywe wymaga odpoczynku po intensywnej pracy. Każdy organizm żywy ma swój cykl życia. Dla ludzi jest to doba. Cykl tygodniowy jest wskazany przez Boga dla wyższej formy życia jakim będzie naród umiłowany. Dekalog właśnie jest przeznaczony dla narodu, bo reguluje przede wszystkim relacje pomiędzy braćmi.
Po drugie praca powinna być tak zaplanowana, aby wykonać ją w sześć dni. Chodzi o końcowy wynik, który powinien przynosić radość z dobrze wypełnionego zadania.
To nie wszystko co wynika z przykazania, które sprowadzono tylko do dnia odpoczynku. Te właśnie przykazanie jest jedno z ważniejszych, bo pokazuje strukturę narodu, dla którego przeznaczony jest Dekalog.

Niestety, muszę pracować i mój czas przeznaczony na forum jest ograniczony. Resztę napiszę później, jeżeli jeszcze będzie kogoś to interesować.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Daniel_dn pisze: To nie wszystko co wynika z przykazania, które sprowadzono tylko do dnia odpoczynku. Te właśnie przykazanie jest jedno z ważniejszych, bo pokazuje strukturę narodu, dla którego przeznaczony jest Dekalog.
ten facet co niósł drewno i go zabili - pamiętasz - tam na pustyni, to "cień" Chrystusa
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

nie jest zastanawiające, że przez 40 lat tylko jeden człowiek złamał szabat?
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16721
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

Anowi pisze:nie jest zastanawiające, że przez 40 lat tylko jeden człowiek złamał szabat?
Jeden przypadek tylko został OPISANY w Biblii. Ile było faktycznych przypadków, tego nie wiemy. Po co każdy przypadek spisywać?

Podobnie jak prawo nakazujące grzesznika powiesić na belce wyrwanej z jego domu. Nie ma nawet jednego opisu aby prawo zostało zastosowane. Czy to by znaczyło, że gdy Jezusa tak zabito i dwóch złoczyńców... to miało to miejsce po raz pierwszy od ok. 1500 lat? :-D

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Bobo pisze:
Anowi pisze:nie jest zastanawiające, że przez 40 lat tylko jeden człowiek złamał szabat?
Jeden przypadek tylko został OPISANY w Biblii. Ile było faktycznych przypadków, tego nie wiemy. Po co każdy przypadek spisywać?
Jezus powiedział - pisma o mnie świadczą

(Jn 5:39) Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.

(Łk 24:27) I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
Podobnie jak prawo nakazujące grzesznika powiesić na belce wyrwanej z jego domu. Nie ma nawet jednego opisu aby prawo zostało zastosowane. Czy to by znaczyło, że gdy Jezusa tak zabito i dwóch złoczyńców... to miało to miejsce po raz pierwszy od ok. 1500 lat?
:-D
zadziwiające jak wiele się na Nim spełniło - przyczyna mojej wiary
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”