Nie cudzołóż

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

sio
Posty: 582
Rejestracja: 31 mar 2010, 11:17
Lokalizacja: Podhale
Kontakt:

Post autor: sio »

BLyy pisze:Związek małżeński jest zawarty przed Bogiem, toteż każdy kto go zawarł jest poślubionym, niezależnie od tego czy facet ma już dwie żony czy trzy czy jedną. Taki związek jest pobłogosławiony przez Boga i aprobowany w Starym Testamencie. Nie można powiedzieć o drugiej żonie, że cudzołoży skoro jest żoną.
....a czy jest grzechem gdy kobieta ma trzech, dwóch czy jednego faceta ? taki zwiazek jest też pobłogosławiony przez Boga/faceta ? i aprobowany był i jest w tekscie w Starym Testamencie i zwyczajach? ;-)

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Daniel_dn pisze:
BLyy pisze:Jeśli sam jak twierdzisz, że Dekalog nie zawiera wskazań do związku małżeńskiego to dlaczego sam wymyślasz wskazania, że tylko dwoje ludzi? Prawo zespala kobietę i mężczyznę, z tym, że mężczyzna może mieć więcej żon, a więc zespala z nim żony. Nie może być cudzołóstwem czymś, co jest zespolone przez Boga i to nawet zalecane w Biblii.
Wyczerpaliśmy temat i pozostańmy przy swoich poglądach. Powtarzanie tego samego nie ma sensu. Uznajesz wszystko co jest zapisane w Biblii, ja natomiast uznaję tylko Dekalog.
Ale sam stwierdziłeś, że Dekalog nie zawiera żadnych wskazań, więc trudno mówić kto co uznaję. Ja wiem też, że Ty nie przekonasz mnie, a ja Ciebie, pozdrawiam :-D
sio pisze:
BLyy pisze:Związek małżeński jest zawarty przed Bogiem, toteż każdy kto go zawarł jest poślubionym, niezależnie od tego czy facet ma już dwie żony czy trzy czy jedną. Taki związek jest pobłogosławiony przez Boga i aprobowany w Starym Testamencie. Nie można powiedzieć o drugiej żonie, że cudzołoży skoro jest żoną.
....a czy jest grzechem gdy kobieta ma trzech, dwóch czy jednego faceta ? taki zwiazek jest też pobłogosławiony przez Boga/faceta ? i aprobowany był i jest w tekscie w Starym Testamencie i zwyczajach? ;-)
Taki związek nie był aprobowany. Aczkolwiek takie związki zdarzają się choćby w Indiach, w pewnych regionach; bracia poślubiają jedną kobietę by nie było podziału ziemi tylko by wszystko pozostało razem; a dziecko jak będzie to nie dociekają ojcostwa bo wszyscy są ojcami bo wychowują. Podobne związki występowały wśród Indian - nie odpowiem Ci jakiego szczepu i z jakiego regionu bo nie mam pojęcia. Tego typu związki występowały (występują?) u Eskimosów, ale z nimi nie dam głowy. W tych kulturach było to akceptowane i cudzołożenie było uznawanie jest wtedy tam też, gdy małżonek zdradza z innym, nieważne czy facet czy kobieta. Czy Dekalog tego zabrania? Nie bo nie ma żadnych wskazań. Natomiast Prawo jako całość to tutaj raczej nie jest mile widziane, choć nie zabronione wprost, bo mężczyzna ma panować nad kobietą, a nie odwrotnie. Pozdrawiam :-D
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

BLyy pisze: Natomiast Prawo jako całość to tutaj raczej nie jest mile widziane, choć nie zabronione wprost, bo mężczyzna ma panować nad kobietą, a nie odwrotnie. Pozdrawiam :-D
tam gdzie panuje miłość nikt nad nikim nie panuje
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
BLyy
Posty: 2983
Rejestracja: 27 lip 2009, 1:54
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BLyy »

Anowi pisze:
BLyy pisze: Natomiast Prawo jako całość to tutaj raczej nie jest mile widziane, choć nie zabronione wprost, bo mężczyzna ma panować nad kobietą, a nie odwrotnie. Pozdrawiam :-D
tam gdzie panuje miłość nikt nad nikim nie panuje
i tutaj się zgadzam.
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Re: Nie cudzołóż

Post autor: kodak27 »

neoarche pisze:Jakie zachowania wchodzą w zakresie tego przykazania?
Czy grzechem jest sex oralny, onanizm, stosunek przedmałżeński?
Okazuje się, że Watykan i hierarchowie Krk lekceważą na każdym kroku Prawo Boże prosze to sobie przeczytać http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Najciemniej pod latarnią
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

BLyy pisze:Ale sam stwierdziłeś, że Dekalog nie zawiera żadnych wskazań, więc trudno mówić kto co uznaję. Ja wiem też, że Ty nie przekonasz mnie, a ja Ciebie, pozdrawiam
To, że czegoś nie ma jest też prawem. Niepotrzebne regulacje ograniczają ludzką wolność, a wprowadzane obowiązkowe wręcz zniewalają. Gdy mam do czynienia z jakąś regulacją, to dzięki Dekalogowi wiem czy jest ona dobra czy zła.

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Re: Nie cudzołóż

Post autor: Dezerter »

kodak27 pisze:
neoarche pisze:Jakie zachowania wchodzą w zakresie tego przykazania?
Czy grzechem jest sex oralny, onanizm, stosunek przedmałżeński?
Okazuje się, że Watykan i hierarchowie Krk lekceważą na każdym kroku Prawo Boże prosze to sobie przeczytać http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html
czy ty musisz w każdym wątku trolować ?
Czemu powielasz niesprawdzone wiadomości ?
Znasz przykazanie "nie mów fałszywego świadectwa "?
masz misję - pluć na KRK ? - nie szkoda ci życia?, nie lepiej głosić dobrą nowinę?
Siejesz zamęt i zgorszenie czy przyczyniasz się do wzrostu w wierze kogoś na tym forum?
żałosne i smutne :-( - pomyśl nad sobą :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

kodak27
Posty: 1235
Rejestracja: 16 kwie 2012, 18:55

Re: Nie cudzołóż

Post autor: kodak27 »

Dezerter pisze:
kodak27 pisze:
neoarche pisze:Jakie zachowania wchodzą w zakresie tego przykazania?
Czy grzechem jest sex oralny, onanizm, stosunek przedmałżeński?
Okazuje się, że Watykan i hierarchowie Krk lekceważą na każdym kroku Prawo Boże prosze to sobie przeczytać http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html
czy ty musisz w każdym wątku trolować ?
Czemu powielasz niesprawdzone wiadomości ?
Znasz przykazanie "nie mów fałszywego świadectwa "?
masz misję - pluć na KRK ? - nie szkoda ci życia?, nie lepiej głosić dobrą nowinę?
Siejesz zamęt i zgorszenie czy przyczyniasz się do wzrostu w wierze kogoś na tym forum?
żałosne i smutne :-( - pomyśl nad sobą :!:
Równie dobrze i ja mógłbym ciebie o to samo posądzić co ty mnie. Zatem zakończmy oboje na tym etapie wspólną jakąkolwiek dyskusję. Z uszanowaniem :prosze:

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Jak postępuje cudzołożnica :?:
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Awatar użytkownika
Bobo
Posty: 16710
Rejestracja: 03 mar 2007, 17:12

Post autor: Bobo »

RN pisze:Jak postępuje cudzołożnica
Wchodzi do cudzego łoża :-)
Oszołomstwu mówię NIE!

Awatar użytkownika
RN
Posty: 6211
Rejestracja: 25 paź 2013, 19:49
Lokalizacja: Ziemia Łódzka

Post autor: RN »

Bobo pisze:
RN pisze:Jak postępuje cudzołożnica
Wchodzi do cudzego łoża :-)
Czyli nic takiego złego nie robi.
Jak ktoś noc chce spędzić np. w hotelu, czy u rodziny, to też wchodzi do cudzego łoża.
WYŁĄCZ TELEWIZOR - WŁĄCZ MYŚLENIE

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Większość z Was analizuje tylko jedno słowo i próbuje dociec co ono oznacza. Daremny to trud, bo Dekalog jest monolitem. Wyrwane z kontekstu słowo, samodzielnie oznacza zupełnie co innego.

Bóg, który jest autorem Dekalogu, wymaga lojalności wobec Siebie. Tym samym lojalność jest jedną z głównych praw Dekalogu i poza samym Bogiem obejmuje też niższe warstwy Jego Królestwa. Tym samym lojalność dotyczy rodziny i inne pomniejsze relacje między sługami Najwyższego.

Przeciwieństwem lojalności jest zdrada. Nie można jednak zdrady pomniejszać tylko do „łóżka” czyli do seksu. Cudzołożenie następuje także, gdy ktoś wbrew woli wspólnoty łoży na rzecz obcych z poza niej. Jeżeli rodzina, wspólnota jest częścią Królestwa, to takie wyprowadzanie środków, energii poza Królestwo jest zdradą wobec samego Boga. Jest to niczym innym jak tylko służeniu dwóm panom, dwóm wartościom, a więc złamaniem pierwszego najważniejszego przykazania, że: „nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie”.

Awatar użytkownika
nesto
Posty: 4218
Rejestracja: 02 kwie 2012, 12:06
Lokalizacja: były katolik

Post autor: nesto »

Daniel_dn pisze:Cudzołożenie następuje także, gdy ktoś wbrew woli wspólnoty łoży na rzecz obcych z poza niej. Jeżeli rodzina, wspólnota jest częścią Królestwa, to takie wyprowadzanie środków, energii poza Królestwo jest zdradą wobec samego Boga.
Tak. I jak ktoś chodzi na rękach to cudzołoży względem nóg :-D

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

Daniel_dn pisze:Przeciwieństwem lojalności jest zdrada. Nie można jednak zdrady pomniejszać tylko do „łóżka” czyli do seksu. Cudzołożenie następuje także, gdy ktoś wbrew woli wspólnoty łoży na rzecz obcych z poza niej. Jeżeli rodzina, wspólnota jest częścią Królestwa, to takie wyprowadzanie środków, energii poza Królestwo jest zdradą wobec samego Boga. Jest to niczym innym jak tylko służeniu dwóm panom, dwóm wartościom, a więc złamaniem pierwszego najważniejszego przykazania, że: „nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie”.
Czy Samarytanin z przypowieści Jezusa "cudzołożył" wobec Swoich pobratyńców wkładając energię i środki w ratowanie Żyda?
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”