Jak podzielić Dekalog na Dekalog?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Yarpen Zirgin pisze:Wj 20:2-17 Biblia Tysiąclecia

„Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!

(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.(6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.


(7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.(9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia.(10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram.(11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.


(13) Nie będziesz zabijał.

(14) Nie będziesz cudzołożył

(15) Nie będziesz kradł.

(16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek

(17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

ile mamy tu przykazań? Podzieliłam tematycznie - 9 (dziewięć) - liczyć zaczynamy od - nie będziesz .... to wychodzi 11 przykazań.


twórca nie kłania się dziełu swoich rąk bo wie z czego powstało
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

Czy ja mam czcić Ojca i Matkę? To przecież sprzeczne jak ktoś mógł to napisać?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Cóż, Żydzi rozwiązali problem podziału w ten sposób:

I. Ja będę ci הי, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.

II. Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].

III. Nie wolno ci przysięgać na Imię הי, twojego Boga, nadaremnie, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię nadaremnie.

IV. Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara, zanim dał wam Torę]. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszelkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój byk, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach - po to, żeby odpoczął twój sługa i twoja służąca jak ty. I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł Cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat.

V. Szanuj twojego ojca i twoją matkę, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara], żebyś długo żył i żeby ci się wiodło na ziemi, którą Bóg, twój Bóg, daje tobie.

VI. Nie wolno ci mordować.

VII. i nie wolno ci cudzołożyć,

VIII. i nie wolno ci porywać [człowieka],

IX. i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu,

X. i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego.

http://www.dekalog.pl/

Co ciekawe, pomijając już kwestię przekładu:
1. Nie uważają, że Wj 20,3 i Wj 20,4-6 to dwa osobne przykazania.
2. Nie twierdzą, że każde kolejne przykazanie musi być osobnym, zamkniętym zdaniem lub zlepkiem zdań.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Charles pisze:Czy ja mam czcić Ojca i Matkę? To przecież sprzeczne jak ktoś mógł to napisać?
Bóg.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

Yarpen Zirgin, głupoty piszesz,Ja przed stopami matki nie padam i jej nie czczę.Zapewne wiesz,że słowo tu uzyte tłumaczy się również Jako szacunek.
Na drugi raz pomyśl,przed włożeniem Bogu w usta sprzeczności.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Charles pisze:Yarpen Zirgin, głupoty piszesz,Ja przed stopami matki nie padam i jej nie czczę.Zapewne wiesz,że słowo tu uzyte tłumaczy się również Jako szacunek.
Dziwne więc, że od wieków tłumaczy się je jako "czcić", a nie jako "szanować". :-)

Pomijam już fakt, że jak każdy przeciwnik oddawania czci komukolwiek poza Bogiem nie potrafisz dostrzec, że cześć czci nie równa i istnieją różne ich rodzaje.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

Yarpen Zirgin,
cześć czci nie równa i istnieją różne ich rodzaje.
Tak samo jak różne Matki Boskie?
Bardzo interesujące wnioski tworzysz,jesteś Katolikiem?

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Charles pisze:Bardzo interesujące wnioski tworzysz,jesteś Katolikiem?
"Interesujące" wnioski to ty ze swej niewiedzy wysnuwasz, a nie ja Tworzę.



Ps. Pisze się "katolik", a nie "Katolik" - zasady używania małej i dużej litery Ci się kłaniają.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

Yarpen Zirgin, napisałem do ciebie z szacunkiem(ale jak tobie nie pasuję ta forma mogę pisać,katolik) Mi to różnicy nie robi,skoro tobie tez nie to świetnie.
Czasowniki piszemy małą literą "Tworzę" kłania ci się podstawówka.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Charles pisze:Yarpen Zirgin, napisałem do ciebie z szacunkiem
Napisałeś z błędem, a nie z szacunkiem.
Charles pisze:Czasowniki piszemy małą literą "Tworzę" kłania ci się podstawówka.
A Tobie kłania się pojęcie: Przypadkowo wciśnięty klawisz <Shift>. :-D
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

A Tobie kłania się pojęcie: Przypadkowo wciśnięty klawisz <Shift>. :-D

Mogę wiedzieć,w którym miejscu? Bo cytat to cytat,zacytowałem z twoim własnym błędem.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Charles pisze:Mogę wiedzieć,w którym miejscu? Bo cytat to cytat,zacytowałem z twoim własnym błędem.
Tam, gdzie pojawiło się słowo "Tworzę", tam przy wklepywaniu litery "t" pojawił się przypadkowo wciśnięty <Shift>.

Oczywiście niczego nie zmienia to ani w fakcie, że jakoś Żydzi nie kultywują protestanckiej tradycji podziału Dekalogu, jak i w tym, że nie dostrzegasz tego, że istnieją różne rodzaje czci.
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

Yarpen Zirgin, Nie rozumiesz,że Ja zacytowałem Twój błąd? Żebyś go lepiej dostrzegł.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
Posty: 15699
Rejestracja: 22 maja 2006, 10:16
Kontakt:

Post autor: Yarpen Zirgin »

Dobra, daj mi znać jak zrozumiesz różnice między błędnym napisaniem słowa "katolik", a przypadkowym wstawieniem dużej litery na początku słowa "tworzysz".

Ps. Ten offtopick, który teraz tak uporczywie ciągniesz, naprawdę niczego nie zmienia zarówno w tym, że Żydzi nie kultywują protestanckiej tradycji podziału Dekalogu, jak i w tym, że nie dostrzegasz tego, że istnieją różne rodzaje czci. :-D
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Awatar użytkownika
Charles
Posty: 175
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:57

Post autor: Charles »

Yarpen Zirgin, nie ja go ciągnąłem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”