kazirodztwo

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

chomik
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2010, 10:04

kazirodztwo

Post autor: chomik »

Witam
Nie wiedziałem gdzie ten temat dodać więc proszę o ewentualne przesunięcie.
PILNIE poszukuje w Biblii fragmentu mówiącego o współżyciu rodzeństwa.
Pozdrawiam i proszę o pomoc

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

2Sm 13:11 Bw „A gdy mu je podawała do jedzenia, on porwał ją w objęcia i rzekł do niej: Chodź do mnie i oddaj mi się, moja siostro!”
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

chomik
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2010, 10:04

Post autor: chomik »

Wielkie dzięki. Może źle się wyraziłem, ale chodziło mi bardziej o zakaz (Upomnienie) żeby rodzeństwo tego nie robiło.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

chomik pisze:Wielkie dzięki. Może źle się wyraziłem, ale chodziło mi bardziej o zakaz (Upomnienie) żeby rodzeństwo tego nie robiło.
O to wersety z zakazem (Kpł 18:6-17, 29; 20:11, 12, 14):
6 " 'Nikomu z was nie wolno się zbliżyć do swego krewnego według ciała, by odsłonić jego nagość. Jam jest Jehowa.
7 Nie wolno ci odsłonić nagości swego ojca i nagości swej matki. Ona jest twoją matką. Nie wolno ci odsłonić jej nagości.
8 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości żony twego ojca. Jest to nagość twego ojca.
9 " 'Jeśli chodzi o nagość twej siostry, córki twego ojca lub córki twej matki, czy to urodzonej w tym samym domu, czy urodzonej poza nim, nie wolno ci odsłonić ich nagości.
10 " 'Jeśli chodzi o nagość córki twego syna lub córki twej córki, nie wolno ci odsłonić ich nagości, gdyż są twoją nagością.
11 " 'Jeśli chodzi o nagość córki żony twego ojca, dziecka twego ojca – jest twoją siostrą, nie wolno ci więc odsłonić jej nagości.
12 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości siostry twego ojca. Jest krewną twego ojca.
13 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości siostry twej matki, gdyż jest krewną twej matki.
14 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości brata twego ojca. Nie wolno ci zbliżyć się do jego żony. Jest twoją ciotką.
15 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości twej synowej. Jest żoną twego syna. Nie wolno ci odsłonić jej nagości.
16 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości żony twego brata. Jest to nagość twego brata.
17 " 'Nie wolno ci odsłonić nagości kobiety i jej córki. Nie wolno ci wziąć córki jej syna i córki jej córki, żeby odsłonić jej nagość. Łączą je węzły krwi. Jest to rozpasanie.
(Lev. 18:6-17 PNS)

29 Jeżeli ktoś dopuszcza się którejś ze wszystkich tych obrzydliwości, to dusze, które się ich dopuszczają, zostaną zgładzone spośród swego ludu. (Lev. 18:29 PNS)
Tutaj zakaz wybiegający poza dzisiejsze znaczenie pojęcia kazirodztwo.
12 A jeśli mężczyzna kładzie się ze swą synową, oboje mają bezwarunkowo być uśmierceni. Dopuścili się pogwałcenia tego, co naturalne. Spadnie na nich ich własna krew.
13 " 'A gdy jakiś mężczyzna kładzie się z inną osobą płci męskiej, tak jak mężczyzna kładzie się z kobietą, obaj dopuszczają się obrzydliwości. Mają bezwarunkowo być uśmierceni. Spadnie na nich ich własna krew.
14 " 'Jeśli mężczyzna weźmie sobie kobietę oraz jej matkę, jest to rozpasanie. Należy go wraz z nimi spalić w ogniu, żeby rozpasanie nie pozostawało wśród was.
(Lev. 20:12-14 PNS)

chomik
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2010, 10:04

Post autor: chomik »

BARDZO dziękuję !

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Pwt 27:22 Br „Niech będzie przeklęty każdy, kto współżyje z własną siostrą, córką swojego ojca albo z córką swojej matki! A cały lud odpowie: Amen!”
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

marcjon23
Posty: 26
Rejestracja: 26 gru 2010, 8:46

Post autor: marcjon23 »

Czy Abraham był przeklęty, według tego?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

a Sara była córką jego ojca lub matki? Rzeczywiście była

Rdz 20:12 NS "A ponadto ona naprawdę jest moją siostrą, córką mojego ojca, tyle że nie córką mojej matki; i została moją żoną."

Sara była przyrodnią siostrą - nie rodzoną
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

Awatar użytkownika
Arius
Posty: 4884
Rejestracja: 25 lut 2008, 16:32
Lokalizacja: kosmopolita

Post autor: Arius »

marcjon23 pisze:Czy Abraham był przeklęty, według tego?
Abraham żył jeszcze przed ustanowieniem Prawa Mojżeszowego. To samo Lot i jego córki, które współżyły z ojcem.

Dodać można dzieci Adama i Ewy, które również MUSIAŁY współżyć jedno z drugim, gdyż inaczej nie było by nas na ziemi. To samo z wnukami Noego, też musiały współżyć przykładowo kuzyn z kuzynka. To było wymuszone czasem i brakiem innej możliwości.

marcjon23
Posty: 26
Rejestracja: 26 gru 2010, 8:46

Post autor: marcjon23 »

Co to zmienia, że nie byli po tej samej matce, skoro Prawo wyraźnie zakazuje zarówno małżeństwa z kimś po jednym ojcu jak i po jednej matce?

Argument Ariusa jest dziwny-czyżbyś nie zaliczał do grzechu także zabójstwa Abla?

Konkluzja wydaje się być taka, że Abraham wg Prawa Mojżeszowego jest przeklęty, czy nie?

Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 342
Rejestracja: 03 mar 2010, 21:58
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Essarts »

marcjon23, Nie,bo nie było wtedy takiego prawa. :!: Nie obowiązywało ono tych,którzy umarli przed ustanowieniem go.
SOLA SCRIPTURA — 1 Kor 4:6 Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano(BW)

...Gabriel... :-)
Obrazek

marcjon23
Posty: 26
Rejestracja: 26 gru 2010, 8:46

Post autor: marcjon23 »

A zatem to było Prawo tylko dla Żydów, tak?

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

marcjon23 pisze:Co to zmienia, że nie byli po tej samej matce, skoro Prawo wyraźnie zakazuje zarówno małżeństwa z kimś po jednym ojcu jak i po jednej matce?
dzieci jednej matki chowają się razem - dzieci jednego ojca mogą mieć wiele matek i nie wiedzieć nic o sobie
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

marcjon23
Posty: 26
Rejestracja: 26 gru 2010, 8:46

Post autor: marcjon23 »

Gdzie tak pisze, że dzieci jednej matki chowają się razem?

Dymensja
Posty: 1865
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:19

Post autor: Dymensja »

marcjon23 pisze:Gdzie tak pisze, że dzieci jednej matki chowają się razem?

W życiu tak pisze, a nawet w przecież Ewa była matką wszystkich żyjących, ale Adam nie....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”