Obchodzenie Szabatu

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze: Prawo Mojżesza mnie nie dotyczy
A dlaczego przestrzegasz tego przykazania :

2. NIE UCZYNISZ SOBIE WIZERUNKU RYTEGO I ŻADNEGO OBRAZU TEGO CO NA NIEBIE
WYSOKO I TEGO CO JEST NA ZIEMI NISKO I TEGO CO JEST W WODACH PONIŻEJ ZIEMI
NIE BĘDZIESZ SIĘ IM KŁANIAŁ I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ, GDYŻ JA JHWH BÓG
TWÓJ - BOGIEM WYMAGAJĄCYM WYŁĄCZNOŚCI, PRZESZUKUJĄCY PRZESTĘPSTW
OJCÓW U SYNÓW - DO TRZECIEGO I DO CZWARTEGO POKOLENIA TYCH, KTÓRZY
MNIE NIENAWIDZĄ, A CZYNIĄCY ŁASKAWOŚĆ DO TYSIĄCZNEGO POKOLENIA TYM,
KTÓRZY MNIE MIŁUJĄ I PRZESTRZEGAJĄ MOICH PRZYKAZAŃ !

A o szabacie już nie ??
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Anowi
Posty: 10038
Rejestracja: 02 wrz 2007, 14:28
Lokalizacja: Bóg wie

Post autor: Anowi »

Listek pisze: grzeszny Adam umiera z Chrystusem
dziwnie to brzmi, sądziłam, że chrzest ma być symbolem utopienia grzechów, aby wynurzył się czysty człowiek

(Dz 19:3) Jaki więc chrzest przyjęliście? - zapytał. A oni odpowiedzieli: Chrzest Janowy.

a czystego nie trzeba już kąpać

(rz 6:3) Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca.

- chrześcijanie - "pogrzebani za życia"
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.

chryzolit
Posty: 4264
Rejestracja: 19 maja 2013, 20:09
Kontakt:

Post autor: chryzolit »

Woroniecka.
Piszesz posty,nie podając cytatów na których się opierasz,dlatego przyjmuje je jako,tylko twoje przemyślenie.Proszę Cię,czasem zobacz posty do tyłu ,aby zobaczyć cytaty Pisma Św.
Wiem,że jesteś zafascynowana zakonem Mojżesza,ale bardzo Cię proszę,przenieś ją na Jezusa,ponieważ to jest jedyna droga do zrozumienia St.Testamentu.2Kor.3;14

''Lecz umysły ich otępiały.Albowiem aż do dnia dzisiejszego przy czytaniu starego przymierza ta sama zasłona pozostaje nie odsłonięta,gdyż w Chrystusie zostaje ona zdjęta.''

Pan Jezus do Nikodema,nauczyciela Żydowskiego powiedział ''musicie się na nowo narodzić z wody i ducha'',on tego nie zrozumiał,ale Pan Jezus powiedział więcej ''przyślę wam pocieszyciela...ducha..który wprowadzi was we wszelka prawdę i przyszłe rzeczy opowie.''

Dlatego,kiedy Chrystus stanie się dla nas wszystkim,to dopiero wówczas otwierają nam się drzwi do życia i do poznania.
Dzięki za cytat Jahu,oraz Anowi za komentarz. Chrzest,koresponduje z tym co powiedział Jezus do Nikodema,pomimo że jesteśmy uczniami Jezusa,czasem mamy go trudno zrozumieć,ale powinniśmy go chcieć zrozumieć.
Listek.
Aby nie grzeszyć,uciekam pod działanie ducha Bożego,bo wiem że kiedy tam jestem w społeczności z Ojcem,lub ludem Bożym to grzech ma do mnie najmniejszy dostęp.Ale grzeszę każdego dnia,jak nie uczynkiem to słowem lub myślą,ale wiem ''dziateczki nie grzeszcie,ale jak zgrzeszymy to mamy orędownika J.Chrystusa,który jest przebłaganiem za grzechy nasze''. On jest pomiędzy mną a Bogiem,abym przed Ojcem był bez grzechu.

Staram się nie popełniać bałwochwalstwa,ale w duchowym wymiarze ma ono dużo większe znaczenie.Np.
Jeżeli autorytet własnej organizacji religijnej,lub zboru będzie większy niż autorytet Sł.Bożego,popełniamy bałwochwalstwo.Wiem że Bóg jest zazdrosny w miłości,i to jest powód abym nie popełniał bałwochwalstwa.Zobacz więc na powód ,motywacje,a one w Chrystusie się zmieniają.

P.S Zaczynamy pisać w koło to samo,dlatego zatrzymajmy się w celu refleksji nad tym co napisaliśmy,
Chcesz abym obchodził szabat oraz inne zasady zakonu Mojżesza,a sam tego nie czynisz i nie chcesz wypisać zgodnie z Nim wszystkie szczegóły,tak ja to było polecone,aby wszyscy to wiedzieli.
Zakon był dany Izraelowi,a Ty chcesz go dać mnie.Skończył się czas jego działania,a Ty uważasz że trwa.
Chrystus dał No. Przymierze,ty mówisz ,dobrze,ale wracajmy do starego.itd.
Czy nie myślisz ze jest czas na dłuższą modlitwę.?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Duch Boży mówi o grzechu,że jest łamaniem Prawa Bożego danego Mojżeszowi.

1J 3:4 bg "Każdy, co czyni grzech, ten i zakon przestępuje; albowiem grzech jest przestępstwo zakonu."
Jezus uzdolnił Cię do tego byś to Prawo z miłością wypełniał.To samo Prawo co było na kamiennych tablicach ,w nowym przymierzu powinieneś mieć wpisane na sercu

Według Rz..7,7....poznanie grzechu jest przez zakon a nie tylko przez Ducha Bożego jak piszesz.

Rz.7,7..jedynie przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

chryzolit pisze:Chcesz abym obchodził szabat oraz inne zasady zakonu Mojżesza,a sam tego nie czynisz i nie chcesz wypisać zgodnie z Nim wszystkie szczegóły,tak ja to było polecone,aby wszyscy to wiedzieli.
Zakon był dany Izraelowi,a Ty chcesz go dać mnie.Skończył się czas jego działania,a Ty uważasz że trwa.
Chrystus dał No. Przymierze,ty mówisz ,dobrze,ale wracajmy do starego.itd.
Czy nie myślisz ze jest czas na dłuższą modlitwę.?
Pozdrawiam.
Nie wiem czy mówisz do Listka czy do mnie, ale staram się trzymać mitzvot Boga Jahwe jak potrafię.
Tora nie była dana Izraelowi wyłącznie, ale całemu światu, bo zna ją niemalże cały świat i to że jest dla wielu narodów jest podkreślane w Tanakhu. Nie ma skończenia Tory, zrozum, że koniec czasów, czyli czas bliski nadejścia dnia JHWH, to czas w którym WSZYSCY Żydzi przechodzą mentalną przemianę, wracają do Tory, trzymają przykaząń Tory, ORAZ wszystkie narody przychodzą do Żydów i mówią, chcemy byc z Wami bo Bóg jest z Wami, nauczcie nas Tory, tak wygląda dzień Pana wg Tanakhu, i mozesz mowic ze wygasła Tora, ale to bluźnierstwo moim skromnym zdaniem.

Chrystus o ile wiem dał Ewangelię, dobrą nowinę, a nie nowe przymierze, no chyba że nie mówisz o nowym przymierzu, o którym mowa w starym przymierzu? bo warunków NT tak owych nie spełnia

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

chryzolit pisze:Zakon był dany Izraelowi,a Ty chcesz go dać mnie.Skończył się czas jego działania,a Ty uważasz że trwa.
chryzolit,jeżeli Bóg wszczepił Cię jako dziczkę oliwną /Rz.11,17 :24/ do oliwnego drzewa Izraela to wieczne ustawy i zarządzenia dane Izraelowi też są dla Ciebie, tak jak przymierza i obietnice, dane jedynie temu narodowi.

Rz.11,(16) Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. (17) Jeżeli zaś niektóree zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, (18) to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie. (19) Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony (20) Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni. (21) Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. (22) Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty. (23) A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie. (24) Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury.

Jeremiasz 11,(16) Zielonym drzewem oliwnym, zdobnym pięknymi owocami nazwał cię Pan. Na głos wielkiego szumu rozpalił się nad nim płomień i spłonęły jego gałęzie. (17) Pan Zastępów, który cię zasadził, zawyrokował o twoim nieszczęściu na skutek przestępstwa domu Izraela i domu Judy; popełnili je na własną szkodę, drażniąc Mnie przez ofiarowanie kadzidła Baalowi.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

chryzolit pisze:''Lecz umysły ich otępiały.Albowiem aż do dnia dzisiejszego przy czytaniu starego przymierza ta sama zasłona pozostaje nie odsłonięta,gdyż w Chrystusie zostaje ona zdjęta.''
i to jest klucz..:)

pozdrawiam..:)
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

woroniecka pisze:Tora nie była dana Izraelowi wyłącznie, ale całemu światu, bo zna ją niemalże cały świat i to że jest dla wielu narodów jest podkreślane w Tanakhu. Nie ma skończenia Tory, zrozum, że koniec czasów, czyli czas bliski nadejścia dnia JHWH, to czas w którym WSZYSCY Żydzi przechodzą mentalną przemianę, wracają do Tory, trzymają przykaząń Tory, ORAZ wszystkie narody przychodzą do Żydów i mówią, chcemy byc z Wami bo Bóg jest z Wami, nauczcie nas Tory, tak wygląda dzień Pana wg Tanakhu, i mozesz mowic ze wygasła Tora, ale to bluźnierstwo moim skromnym zdaniem.
Weroniko Tora jest wieczna..bo miala trwac wieki ..konkretnie do przyjscia Chrystusa..:)

ponadto Tora jest zapisem Milosci..w formie przyswajalnej dla owczesnego czlowieka..

wiec Chrystus niczego nie zmienil poza forma przekazu jej bardzo madrej i glebokiej tresci..czyli MILOSCI..

MILOSC to streszczenie Tory..w jej samej istocie..sednie..


Bog jest MILOSCIA..nie zapominajmy o tym...prosze..

wiec Tora byla przekazem Miloscii Boga do czlowieka....
a wiec przede wszystkim..byla objawieniem natury Boga..ktora to jest MILOSC..

ale powtarzam..w czasach Mojzesza..forma przekazu znacznie sie roznila od formy przekazanej przez Syna Bozego..

stad tez mowa w o zaslonie..

tamta mentalnosc ludzi..do ktorych Bog kierowal swoje slowo..miala swoje ograniczenia poznawcze..

to byli inni ludzie..

ludy tamtej epoki..przede wszystkim nie mialy szacunku do zycia..

i dlatego..Bog przystosowal forme przekazu do ich mozliwosci zrozumienia i zaakceptowania przykazan sluzacych przeciez przede wszystkim zyciu czlowieka..w kontekscie rzecz jasna..calego stworzenia..

stad wlasnie sankcjonowanie prawa glownie kara smierci..




a wracajac do glownego tematu : dlatego Tora wypisana jest teraz w sercach ..ludzi (chrzescijan..)..

a poza tym nie mozemy przeciez wybierac sobie z przykazan Tory te,,ktore chcemy wypelniac a inne odrzucac..a nie wierze,,zebys przestrzegala czy miala zamiar dopiero przestrzegac calej Tory..czyli wszystkich przykazan Mojzesza.. ;-)

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

a poza tym nie mozemy przeciez wybierac sobie z przykazan Tory te,,ktore chcemy wypelniac a inne odrzucac..a nie wierze,,zebys przestrzegala czy miala zamiar dopiero przestrzegac calej Tory..czyli wszystkich przykazan Mojzesza..
Nie byloby to możliwe bo nie jestem rolnikiem, oraz nie ma świątyni, to są dwa główne objekcje.

Zgadzam się, że Tora jest miłościa, ale jest też przekleństwem jeśli nie zyje sie w przymierzu z JHWH, a miłość do Boga wyraża się poprzez słuchanie Jego głosu tj trzymanie Jego przykazań i ustaw :) Tak jak Dawid pisal w Psalmach zbawienie daleko jest od występnych bo nie dbają o twoje ustawy

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

I Jan 5,(1) Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, z Boga się narodził, i każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, który życie od Niego otrzymał. (2) Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania, (3) albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie.

Ap.Jan tak jak król Dawid powiedział ,że miłość do Boga polega na przestrzeganiu Jego przykazań.Dlatego obchodzę z rodziną szabat i święta biblijne.Przestrzegam wszystkich przykazań ,które mnie dotyczą.Naprawdę nie są ciężkie.
Z pomocą Ducha Świętego uświęcam się tak jak potrafię.poprzez wypełnianie przykazań mojego Boga.

Bogu dzięki za Jezusa ,Syna Bożego, dzięki któremu wszystko jest prostsze !!!

Rz,8, (3) Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele, (4) aby słuszne żądania zakonu wykonały się na nas, którzy nie według ciała postępujemy, lecz według Ducha.
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

Listek pisze:Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele,


no to jak rozumiesz Listku ..konkretnie te slowa..:) ;-)

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

ata333 pisze:no to jak rozumiesz Listku ..konkretnie te slowa..:)
Jak dla mnie to nadinterpretacje Pawła, bo Tora mówila, że jest bliska w osiągnięciu prawości dla człowieka. Te wersety, które Paweł stosuje przeciwko Torze z Pisma, mówią tak naprawdę ZA Torą.

Ja dalej nie do końca rozumiem ofiary Jezusa...

ata333
Posty: 7729
Rejestracja: 20 mar 2012, 23:01

Post autor: ata333 »

woroniecka pisze:Ja dalej nie do końca rozumiem ofiary Jezusa...
w kontekscie usprawiedliwienia z prawa jest ona rzeczywiscie zbedna ,,a wiec trudna do zrozumienia..

w tym wlasnie problem czy wypelnienie Prawa..(przynajmniej staranie sie..czyli motywacje ) otwieraly drzwi do zbawienia..
bo w N.T dzwiami okreslany jest tylko i wylacznie Chrystus..wiec dla mnie sam Bog..(Jego laska)..
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")

woroniecka
Posty: 536
Rejestracja: 06 paź 2012, 22:10

Post autor: woroniecka »

ata333 pisze:bo w N.T dzwiami okreslany jest tylko i wylacznie Chrystus..wiec dla mnie sam Bog..(Jego laska)..
Dziwne tylko, że Bóg w ST nie określił ani nie powiedział, że TYLKo tobie grzechy zostaną wybaczone jak przyjmiesz ofiarę krwawą z Mesjasza... nic takiego nie ma.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

ata333 pisze:
Listek pisze:Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele,


no to jak rozumiesz Listku ..konkretnie te slowa..:) ;-)
Rozumiem następująco:
Bóg udoskonalił przymierze Prawa dając nam Jezusa Zbawiciela, który zgładził grzech w ciele.
Teraz z Duchem Św. łatwiej nam nie grzeszyć czyli wypełniać przykazania Boże.

Ps 119,112 Skłoniłem serce moje,aby wykonywać ustawy Twoje na zawsze, do ostatka.

Jezus pokonał grzech i śmierć ale nie zniósł Prawa Bożego, które jest na zawsze, które jest Torą wolności.,które Bóg dał nam do uświęcania się.

W Mt.23,23 Jezus powiedział,że ważne w Prawie jest miłosierdzie,sprawiedliwość i wiara.

Mt.23,23 bt Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać.


Mt.5,(17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (19) Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.



Rz.7(12) Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie.
Rz,7, (14) Wiemy przecież, że Prawo jest duchowe.

Rz.2,(13) Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni.

Rz.2, (18)... pouczony Prawem znasz Jego wolę i umiesz rozpoznać co lepsze,

Rz.3, (31) Czy więc przez wiarę obalamy Prawo? żadną miarą! Tylko Prawo właściwie ustawiamy.

.Ps 111, (7) Dzieła rąk Jego to wierność i sprawiedliwość. Wszystkie przykazania Jego są trwałe, (8) ustalone na wieki, na zawsze, nadane ze słusznością i mocą.



Zapytasz więc: Ale przecież zbawienie mamy z łaski, a nie podstawie uczynków Prawa?

Tak, to prawda, Łaska jaką mamy w Jezusie nie zwalnia nas jednak z obowiązku przestrzegania Prawa Mojżeszowego. I tak jak Izrael, tak też my jesteśmy wystawieni na próbę, aby pokazać naszemu Ojcu ,co jest w naszym sercu. Czy będziemy przestrzegać i wypełniać jak Jego Syn Torę czy też nie!
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”