Czy chrześcijan obowiązuje Dekalog?

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Piotr Pawlak
Posty: 201
Rejestracja: 10 lip 2016, 14:52

Post autor: Piotr Pawlak »

Prawda tu aby zrozumieć trzeba ducha.
pozdrawiam

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Piotr Pawlak pisze:Dekalog jest prawem żyjąc wedlug niego
stajemy się ludźmi czystego serca .
Ofiary krwawe przestały obowiązywać gdyż
Jezus Chrystus złożył wystarczającą ofiare
za nas ludzi.
jest to nowe przymierze w duchu a zarazem obrzezanie.
Jeżeli Dekalog jest Prawem Boskim, to tym samym jest przymierzem Boga z człowiekiem.
W Dekalogu nie ma wzmianki zarówno o obrzezaniu jak i ofiarach krwawych, to powoływanie się na nich świadczy o wierze w innego Boga. Tak samo jest gdy uznaje się jakieś nowe przymierze, bo wtedy te pierwsze musi być unieważnione. To oznaczałoby, że Dekalog przestał obowiązywać.

Nie zamierzam obrażać nikogo, ale zwrócę uwagę na rażącą sprzeczność logiczną. Wtedy przypomina mi się powiedzenie, że jak Bóg chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera.

Piotr Pawlak
Posty: 201
Rejestracja: 10 lip 2016, 14:52

Post autor: Piotr Pawlak »

Dobrze piszesz tylko że pismo św mówi o Jezusie Chrystusie
który przyjdzie odkupić grzechy nasze (S.T.) i że. je
wypełni . To przecież Pan wyłożył wszystkie proroctwa
osobie żydom , a oni go nie poznali i dlatego zostało
przekazane to narodom poganskim.
Żydzi nierozumieli prawa dobrze wiesz o tym,
grzeszyli a zachwile blagali o litość Boga
ktoremu obrzydly ich ofiary.
Co o tym myslisz ?
Pozdrawiam Cię.
Nie daje przykładów. z pisma św . bo ufam
że każdy z nas czyta.

Piotr Pawlak
Posty: 201
Rejestracja: 10 lip 2016, 14:52

Post autor: Piotr Pawlak »

Właśnie ja chciałem zawsze wytłumaczyć na czym
polega podział prawa Mojżeszowego nie umiałem .

Po przeczytaniu waszych wpisów juź wiem jak
to zrobić .

Moje zdanie ;
- nie ma możliwości być nowym czlowiekiem gdy
nie przestrzega się. dekalogu!
to ono mówi omiłości i szacunku doBOGA i Blizniego .
to są dwa nowotesametowe główne przykazania..

Okazuje się jak bardzo trudno je zachować , wystarczy
jeden obcy czynnik i prawo zostaje przez nas złamane ,
jeśli. się mylę to poprawcie mnie.

Zrozumienie prawa Bożego wydaje się proste ale wykonywanie je w naszym życiu. to całkiem
inna zeczywistoś .
Dlatego szukamy rurznych wersetów które nas usprawiedliwiają .

Wspaniałą rzeczą jest zachowanie prawa Bożego
czlowiek realnie staje się lepszy , spokojniejszy ,
widzi rzeczy których widział ,potrafi. odróżnić
dobro od zła , to jest piekne !
A co powiecie jak okazuje się że można z wroga
mieć wspaniałego człowieka. ?
a w swoim domu powstrzymać się od najgorszych
rzeczy ?
Dzięki prawu BOŻEMU ?
Pozdrawiam was.

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

Piotr Pawlak pisze:...nie ma możliwości być nowym człowiekiem gdy
nie przestrzega się Dekalogu!
to on mówi o miłości i szacunku do BOGA i Bliźniego .
to są dwa nowotestamentowe główne przykazania...
Nowy człowiek to jakiś inny człowiek? Sądzę, że Dekalog jest skierowany do człowieka, ale nim najpierw trzeba się stać. Dlatego szukamy rozróżnienia pomiędzy istotą ludzką, która już stała się człowiekiem od istoty żywej będąca dopiero kandydatem na człowieka. To problem filozoficzny i można podjąć osobne studia nad nim. Jedno jest pewne, że dziecko uznajemy za człowieka, a jest dopiero jego zalążkiem. Aby to zrozumieć wszystko należy ponownie ponazywać i zakończyć stwierdzeniem: "to jest dobre".

Dekalog opiera się na miłości do Boga, a tym samym do jego Królestwa. Natomiast ono składa się z ludzi, ale nie wszystkich. Miłość dotyczy więc tych, którzy jak my, wybraliśmy tego samego Boga. Są oni więc Bliźnimi z wyboru i to ustawicznego, bo miłość tego wymaga. Nowy Testament niczego nowego nie wprowadza.
Zrozumienie prawa Bożego wydaje się proste ale wykonywanie je w naszym życiu. to całkiem inna rzeczywistość .
Dlatego szukamy różnych wersetów które nas usprawiedliwiają .
Nie da się jednak w żaden sposób pogodzić służenie dwóm panom jednocześnie. Trzeba dokonać wyboru i oddać Cesarzowi, to co do niego należy. Ale jak oddać cenne dukaty?
Najlepiej zapomnieć o Bogu, klepać frazesy i trwać w dualizmie.

Awatar użytkownika
Listek
Posty: 7838
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Listek »

Piotr Pawlak pisze:Zrozumienie prawa Bożego wydaje się proste ale wykonywanie go w naszym życiu. to całkiem
inna rzeczywistość .
Nowo narodzony człowiek otrzymuje od Boga ducha Bożego po to by uczyć się jak wypełniać Jego przykazania na wzór Jezusa.

W razie upadku mamy Orędownika u Ojca , którym jest Chrystus Jezus.On wstawia się za swoimi uczniami.

Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.Ezechiel 36, (27)

1J 2:1 "Dziatki moje! to wam piszę, abyście nie grzeszyli; i jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego;"

Pozdrawiam
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9

Awatar użytkownika
Lukian
Posty: 1704
Rejestracja: 02 lut 2015, 18:34
Kontakt:

Post autor: Lukian »

Rz 13:9 bw "Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego."
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

Listek pisze:Nowo narodzony człowiek otrzymuje od Boga ducha Bożego po to by uczyć się jak wypełniać Jego przykazania na wzór Jezusa.
Jeśli jest "jak" to już jest przykazanie i usprawiedliwienie z jego wypełniania.
Lukian pisze:"Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego."
Nie ma tu mowy, że łaska przyniosła streszczenie wszystkich przykazań w jednym. Bo przykazanie mówi: co i jak czynić. Chrystus więc umarł na darmo skoro i tak mamy rzekomo posiadać siłę moralną by to wykonywać. Potrzebowaliśmy tylko informacji: co i jak czynić Czym zatem różnią się owe przykazania ze ST od jednego nowego przykazania Jezusa? Tylko ilością (zatem łamigłówka intelektualna została rozwiązana), a nie sposobem ich wykonania. Zatem z rozdroża wielu przykazań mamy jedną drogę, którą mamy iść? Czyli Chrystus nie jest drogą, na której się znajdujemy, ale drogą, po której depczemy naszym dreptaniem to w tą, to w drugą stronę. Tak samo jest z tymi, którzy próbują poznawać sposób wykonania przykazania miłości. Czynią to z wiedzy, nie z łaski. Zatem po co im Chrystus żywy? Wystarczy im ten zapisany na kartach Ewangelii. Tam są wszystkie instrukcje obsługi, gdyby tak do tego podchodzić. Czyniciel słowa to ktoś zupełnie inny niż czyniciel uczynków.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Daniel_dn
Sądzę, że Dekalog jest skierowany do człowieka, ale nim najpierw trzeba się stać. Dlatego szukamy rozróżnienia pomiędzy istotą ludzką, która już stała się człowiekiem od istoty żywej będąca dopiero kandydatem na człowieka.
to w takim razie w myśl twojej koncepcji - katolicy nie są ludźmi, ponieważ nie przestrzegają Biblijnego Dekalogu.

Tu na ten temat więcej :

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7218

__________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com ... h-wersji-/

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Vandersky
Nie ma tu mowy, że łaska przyniosła streszczenie wszystkich przykazań w jednym.
Sęk w ty, że żaden katolik nie przestrzega Biblijnego Dekalogu, choć jest do tego zobowiązany zgodnie z nakazem ogłoszonym na Soborze Trydenckim.

dla przypomnienia :

Przykazania Dekalogu są „niezmienne i obowiązują zawsze i wszędzie. Nikt nie może się od nich dyspensować” (KKK 2072).
________________________________________

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

tropiciel pisze:żaden katolik nie przestrzega Biblijnego Dekalogu
Zdefiniuj "przestrzegać"
tropiciel pisze:Przykazania Dekalogu są „niezmienne i obowiązują zawsze i wszędzie. Nikt nie może się od nich dyspensować” (KKK 2072)
Prawdopodobnie nie rozróżniasz pojęć: obowiązywania Przykazań od sposobu ich wypełniania i przyznam, że nauka o usprawiedliwieniu jest nawet na poziomie intelektualnym trudna do zrozumienia dlatego Apostoł Piotr pisze:
Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.

Awatar użytkownika
tropiciel
Posty: 4957
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:39

Post autor: tropiciel »

Vandersky
Zdefiniuj "przestrzegać"
Jak nie wiesz co to znaczy, to popatrz się do słownika. Za Ciebie nie będę odrabiał zaległych lekcji !
Prawdopodobnie nie rozróżniasz pojęć: obowiązywania Przykazań od sposobu ich wypełniania i przyznam, że nauka o usprawiedliwieniu jest nawet na poziomie intelektualnym trudna do zrozumienia dlatego Apostoł Piotr pisze:
Cytat:
Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.
Wynika z tego, żeś w takim razie douczony. Mam jednak co do tego spore wątpliwości, gdy widzę jakie brednie wypisujesz.


__________________________________

Vandersky
Posty: 813
Rejestracja: 22 sty 2016, 0:19
Kontakt:

Post autor: Vandersky »

tropiciel pisze:brednie wypisujesz
Ostatecznie straciłem nadzieję, na jakąś merytoryczną odpowiedź z Twojej strony :-/

Daniel_dn

Post autor: Daniel_dn »

tropiciel pisze:Daniel_dn
Sądzę, że Dekalog jest skierowany do człowieka, ale nim najpierw trzeba się stać. Dlatego szukamy rozróżnienia pomiędzy istotą ludzką, która już stała się człowiekiem od istoty żywej będąca dopiero kandydatem na człowieka.
to w takim razie w myśl twojej koncepcji - katolicy nie są ludźmi, ponieważ nie przestrzegają Biblijnego Dekalogu.
Żadna z religii nie przestrzega Dekalogu i prawdę mówiąc nie znam człowieka, który by go przestrzegał. Daleka więc droga do Królestwa Niebieskiego. Świadomość ludzi nadal nie dostrzega treści zawartych w Dekalogu, tak jakby Księgi były nadal zamknięte. Nie chce mi się już pisać na tym forum, a szczególnie na tym poziomie co załączony link.

Piotr Pawlak
Posty: 201
Rejestracja: 10 lip 2016, 14:52

Post autor: Piotr Pawlak »

Synu mój !
Nie zapominaj mojej nauki, a twoje serce niech przestrzega moich przykazań ,
Bo one przedlużą ci dni i lata życia .

Przyp.3.1-2

Bo są życiem dla tych, którzy je znajdują i lekarstwem dla
całego ich ciała

Przyp.4.22

Wysluchaj końcowej nauki całości. :

Bój się Boga i przestrzegaj jego przykazań. ,
bo to jest obowiązek każdego. człowieka .
Bóg bowiem odbędzie sąd nad każdym czynem ,
nad każdą rzeczą tajną -czy dobra , czy zła .

pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”